Sari la conținut

Accident Viitorului - Stefan cel Mare 13.05.2010


tramkar
 Share

Postări Recomandate

'gabel629' deci nu e chiar asa ....bagi tu mana in foc,ca s-a mai intamplat acelasi lucru pe un alt topic cu exceptia acestuia? da macar un exemplu

 

 

=))

Editat de La2ul1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta vroiam sa zic si eu ca in poza apare un 600rr daca nu ma insel iar accidentul a fost cu un 600f... am crezut ca e un alt link. oricum pana la urma a aflat careva daca motociclistul e ok si cum s-a produs accidentul sau vb despre transportul in comun si cum ne este mai bine cu metroul decat cu tramvasiul si asa mai departe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta vroiam sa zic si eu ca in poza apare un 600rr daca nu ma insel iar accidentul a fost cu un 600f... am crezut ca e un alt link. oricum pana la urma a aflat careva daca motociclistul e ok si cum s-a produs accidentul sau vb despre transportul in comun si cum ne este mai bine cu metroul decat cu tramvasiul si asa mai departe?

Din pacate, mai mult decat am spus in primul meu post aici, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'gabel629' deci nu e chiar asa ....bagi tu mana in foc,ca s-a mai intamplat acelasi lucru pe un alt topic cu exceptia acestuia? da macar un exemplu

 

 

=))

Cu siguranta nu este sigurul topic in care se "rezolva" alte probleme decat cele impuse de subiectul dat ! Desigur, fiecare face si spune ce poate, cum poate... Atat timp cast se vede "postat" pe forum ! Prea multe evenimente cu motociclisti accidentati (din vina lor sau nu) ... asta ar trebui sa ne dea de gandit, cum sa traim printre conserve, cum, atunci cand suntem in conserva sa ii vedem si pe ceilalt mai mici decat noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma observ ca s-a deviat de la subiect... ca de obicei de altfel. Voi povesti doar ceea ce am vazut fara pareri subiective. Am trecut la cateva minute dupa accident, politia si cei de la salvare venind in timp ce ma aflam acolo. Primul ajutor a fost oferit de un alt motociclist si de un baiat de la o societatea de paza si protectie. Nu am sondat opinia publica cu privire la cauzele accidentului pentru ca, de obicei fiecare are parerea lui. Nu am retinut exact numarul motocicletei dar era ceva de genul B-75-ATX sau AFX. Motociclistul era lucid tinand cont de faptul ca accidnetul a fost destul de urat. Ii doresc din tot sufletul sa se insanatoseasca cat mai repede.

Motocicleta era pe jumatate sub tramvai. Politia a facut masuratori si a luat alcoolemia vatmanitei.

Cei de la salvare s-au miscat destul de repede, ca de altfel si cei de la Politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut accidentul "live",eram in masina la semafor dinspre stefan cel mare sa face stanga spre lizeanu;tipul cu motorul a virat stanga in fata tramvaiului care tocmai plecase din statie,tramvaiul a lovit motocicleta in roata,aceasta a cazut iar motociclistul a inceput sa se zvarcoleasca pe jos(cred ca si-a rupt mana in cadere,mana dreapta).s-a adunat lume ca la"urs"(majoritatea calatori din tramvai),mai era inca un motociclist la locul incidentului(o vitezana rosie) si cam asta a fost tot(s-a dat verde si ne-am vazut de drum).stiu ca relatarea mea poate fi un pic cinica dar din cate am vazut nu s-a petrecut nimic grav(sper sa nu fie fractura de brat) iar tipul cu motocicleta si-a facut-o singur "nu l-a inghesuit tramvaiul in bordura) adsa ca nu pot de cat sa ii urez insanatosire grabnica si sa sper ca a invatat ceva din acest incident.

SANATATE TUTUROR SI ASFALT USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P O campanie, ceva? Sa dispara gropile, trecereile de pietoni, pietonii, masinile, pomii de pe marginea drumului, panourile publicitare si... tramvaiele.

Stiu eu pe unul care a intrat intr-un bloc. Sa facem o campanie ca sa dispara blocurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autobuzele sunt mai ieftine ca troleibuzele, dar au dezavantaje durata de viata/folosire mai mica si emisia de noxe chiar in mijlocul orasului.

 

Troleele sunt mai ieftine decat autobuzele si mult mai putin poluante (macar potential vorbind, ca electricitatea inca e din carbuni). Daca s-ar dezvolta infra pe troleu/metrou totul ar fi ideal. Dar tot raman bucatele unde nu-i rentabil sa bagi trolee. Asa ca nu scapi de autobuze.

 

Lasand prostia cu gauri in buget, mie mi se pare de real succes metroul usor -- care e de fapt un tramvai cu linie dedicata. Acolo chiar se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.....omu e tovarasul meu ..era in intarziere la munca abia se trezise din somn a vrut sa faca stanga nu a vazut tramvaiul ......e la urgentza il tin sub observatie il doare ficatul si vor sa ii mai fac amaine o radiografie sa vada daca trece cu pastile sau trebuie operat ...sa speram ca nu e nevoie de operatie .....motoreta in poze vad ca arata rau sub tramvai dar nu are decat o scaritza rupta ,maneta de frana si toba putin zgariata atat. cam asta inseamna o clipa de neatentie bine ca nu a fost mai rau,sper sa revin cu vesti bune maine dupa radiografie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene.... cand nu vezi o masina hai ... cand nu vezi un motor ... hai sa zicem ... cand nu vezi un pieton e scuzabil ... Da` cand nu vezi un tramvai lasa-te draq de meserie si taie-ti coltul la permis ca il ai degeaba.... Exact ca reclama la Petrom cu masina de POMPIERI "Ce daca daca e mare si rosie masina..." asa si aici "Ce daca daca e mare, alb si NU POATE VIRA!!!!".

 

In alta ordine de idei been there, seen that mai greu a fost la dirijat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre sa ai niste calitati aparte sa nu vezi d-astea gen tramvai si troleibuz (mare, verde), tren.

Mesaj completat

In alta ordine de idei been there, seen that mai greu a fost la dirijat....

Tu erai "michael jacksonul" din mijloc? :P (fac misto de nenea ala, stiu ca tu esti de la "omuletii de zapada")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta nu e nici un CBR600, este o Honda CBF 500. Nr este cu RTX. (asta asa, for the record, poate are cunoscuti care vor sa stie mai multe). Confirm toate cele spuse de sandokan si se pare ca e destul de grav ranit si va fi operat la ficat (din ce s-a auzit de la colegii sai de munca).

P.S.: cunosc motocicleta si firma la care lucreaza, pe el nu il cunosc personal dar pare-se ca e motociclist de prin 2001 si a avut destule motoare asa ca nu stiu cum dreaq se face de s-a intamplat chestia asta.

Insanatosire grabnica si mai multa atentie pe viitor. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene.... cand nu vezi o masina hai ... cand nu vezi un motor ... hai sa zicem ... cand nu vezi un pieton e scuzabil ... Da` cand nu vezi un tramvai lasa-te draq de meserie si taie-ti coltul la permis ca il ai degeaba.... Exact ca reclama la Petrom cu masina de POMPIERI "Ce daca daca e mare si rosie masina..." asa si aici "Ce daca daca e mare, alb si NU POATE VIRA!!!!".

 

In alta ordine de idei been there, seen that mai greu a fost la dirijat....

 

Ai si tu dreptate, insa neatentia este data draq rau.

Mai ales cand te grabesti...

Acuma stim cu totii ca trebuie sa te grabesti incet, mai ales cand esti cu motocicleta... insa ce draq sa-i faci? Se mai intampla si d'astea. In fond si pana la urma urmei, oameni suntem.

Sa speram ca motociclistul si-a invatat lectia, si nu va ramane cu sechele de pe urma accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat la Obor, in timp ce traversam, pe trecerea de pietoni, avand semaforul in functiune ( culoarea verde intermitenta- care anunta culoarea rosie), ca tramvaiul sa fie pus in miscare inainte de a primi verde pe semaforul lui. Cu alte cuvinte, mai avem 2-3 secunde pt a traversa fara emotii. In fata apartamentului meu, exista o statie de tramvai, la capatul careia se gaseste semafor electric functional. Din nou, observ cum tramvaiul pleaca cu cel putin 2-3 secunde inainte de a primi verde.

Nu-mi dau cu parerea aiurea, daca n-as cunoaste intersectia cu pricina unde s-a produs accidentul. Si acolo, e aceasi treaba cu plecatul tramvaiului de la semafor. La fiecare patrundere in acea intersectie, daca te afli fie Str. Viitorului , ori Lizeanu intersectie cu St.Cel Mare, exista intarziati. Evident, exista o cauza. Cineva spunea de gresita sistematizare a semafoarelor. Oare sa fie adevarat ?

Apropo, sunt 3-4 aspecte de Cod Rutier si trebuie lamurite de catre Politie cu privire la gradul de vinovatie :

 

1. Codul Rutier, art. 57, pct.3 : Patrunderea unui vehicul într-o intersectie este interzisa daca prin aceasta se produce blocarea intersectiei.

2. Codul Rutier, art. 101, pct.7 : nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas în interiorul acesteia;

 

ori

3.Codul Rutier, art 99, pct.15 : nerespectarea semnificatiei culorii galbene a semaforului;

 

Evident, se vor face cercetari si cu privire la situatia in care conducatorul de vehicol (moto) a fost surprins de culoarea galbena a semaforului (care interzice trecerea cu exceptia cazului cand acesta nu putea opri in siguranta vehicolul)

 

Referitor la primul aspect, evit traseul - Bd.Dacia - Str. Eminescu - Lizeanu - M.Domnului - tocmai din cauza aglomerarii intersectiei, si din cauza faptului ca as putea ramane blocat si folosesc ca alternativa traseul - C.Mosilor, Obor, St.Cel Mare -Lizeanu.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aproape toate orasele mari din tarile dezvoltate liniile de tramvai au ramas mai mult din motive nostalgice si cam atat.

Daca as fi dictator peste Bucuresti as pastra RATB doar pt autobuze, as renunta la tramvaie (s-ar creea mai mult spatiu pe strazi) si la trolee... si banii risipiti pe astea i-as transfera catre dezvoltatea subteranului, metroul este intr-adevar bun, si daca ar exista linii de metrou care sa ajunga in toate cartierele ar fi mult mai bine.

 

Vreau sa te dezamagesc, in orasul in care locuies tramvaiul este cel mai util/rapid/confortabil/precis mijloc de transport.

La fel e si la Viena si la Praga alaturi de metrou. Nu le tine nimeni din motive nostalgice.

 

Mai multe informatii aici - (au facut astia un subiect si despre asta, bravo lor, nu e nevoie sa caut mult ca sa-ti demonstrez contrariul).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Trams_in_Europe

 

Scuze imense pentru off-topic. (dar e ontopic totusi pentru ca e un tramvai implicat in accident, trebuie sa-i tina si lui cuiva partea :P )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si este. Tramvaiele si troileibuzele au inceput sa dispara din marile orase ale Romaniei, dar nu pt ca ar fi demodate, ci din pura prostie. In alte tari ele se pastreaza, pt ca sunt intr-adevar utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la primul aspect, evit traseul - Bd.Dacia - Str. Eminescu Str. Viitorului - Lizeanu - M.Domnului - tocmai din cauza aglomerarii intersectiei, si din cauza faptului ca as putea ramane blocat si folosesc ca alternativa traseul - C.Mosilor, Obor, St.Cel Mare -Lizeanu.

 

Nici eu nu sunt un fan al tramvaielor, mai ales in zona ( M.Domnului-Lizeanu ), adesea ramai blocat in trafic 10-15 minute. Str. este ingusta, ori cand ai deja 2 tramvaie in fata cu o mana de calatori + Autobuz...e chin.

Sunt de acord cu tramvaiele, acolo unde infrastructura este eficienta si nu provoaca greutati in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a intamplat la Obor, in timp ce traversam, pe trecerea de pietoni, avand semaforul in functiune ( culoarea verde intermitenta- care anunta culoarea rosie), ca tramvaiul sa fie pus in miscare inainte de a primi verde pe semaforul lui. Cu alte cuvinte, mai avem 2-3 secunde pt a traversa fara emotii. In fata apartamentului meu, exista o statie de tramvai, la capatul careia se gaseste semafor electric functional. Din nou, observ cum tramvaiul pleaca cu cel putin 2-3 secunde inainte de a primi verde.

Am impresie ca fac asa , mai ales la viraje, pentru ca 'tramvai aflat in mers are prioritate'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresie ca fac asa , mai ales la viraje, pentru ca 'tramvai aflat in mers are prioritate'.
Vrei sa spui : tramvaiul in mers are prioritate cand vireaza dreapta, fata de cel ce se deplaseaza in acelasi sens cu el. Virajul spre stanga al tramvaiului, fata de cel ce vine pe contrasens, nu se face cu prioritatea tramvaiului. Cand esti face to face ai prioritate. Sanatate accidentatului ! Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tramvaiele gen linia 41 ..sunt ok, se deplaseaza mult mai repede decat orice alt mijloc de transport (in afara de metrou) cand e aglomerat

 

 

In afara de cazul in care stai pe traseul liniei respective si ai nevoie de Salvare sau Pompieri. Tre' sa mearga pana la mama dracu' sa intoarca, din cauza minunatului gard. Asa ca nu mai ridicati in slavi linia 41, ca suge grav.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de cazul in care stai pe traseul liniei respective si ai nevoie de Salvare sau Pompieri. Tre' sa mearga pana la mama dracu' sa intoarca, din cauza minunatului gard. Asa ca nu mai ridicati in slavi linia 41, ca suge grav.

 

Nu suge grav, ci e civilizat :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu suge grav, ci e civilizat :P

 

 

Zici tu? Stii bine unde stau. Si pot sa-ti spun ca nu e nici silentios, nici civilizat. Anul trecut n-spe vecini au avut nevioe de interventia Salvarii, si de 2 ori au trebuit sa vina Pompierii. De fiecare data, a fost nevioe sa mai mearga 500m prin coloana de masini pana la intersectie ca sa poata intoarce. Si inca 500 prin coloana de pe sensul unde trebuiau sa ajunga. Civilizat, intr-adevar. 10 minute intarziere la Salvare sau Pompieri poate insemna diferenta intre viata si moarte. Da' e bine ca avem tramvai civilizat :)

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...