Sari la conținut

Accident Bucuresti 19.06.2010 - Plevnei-StirbeiVoda


IceCube
 Share

Postări Recomandate

Urat accident. Bine ca nu a fost mai rau.

Trec destul de des prin intersectia aia si inevitabil trebuie sa fie unu care sa forteze trecerea (facind la stinga) care sa ma faca sa frinez chiar daca eu sunt pe verde plin. Sau mai gasesc pe cite unul care isi aduce aminte tirziu ca vrea sa mearga inainte si este incadrat linga ax in spatele alora care vor sa faca stinga. Evident ca va schimba banda fara sa se uite daca vine careva din spate. In momentele alea regret ca nu am o RABA...

Multa sanatate riderului si recuperare cit mai rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai vazut ce a scris delu?

"din declaratiile unor martori - se pare ca masina stationa si asteapta sa faca stanga"

Deci nu i-a iesit nimeni in fata.

...

Dar probabil ca a avut viteza:

"mie inca mi se pare incredibil ca accidentul a fost in mijlocul intersectiei si el era undeva pe trecerea de pe stirbei..e o distanta apreciabila"

...

Asa ca eu nu scriu airea, ci in functie de ce scrieti voi sau altii care au bantuit pe la locul accidentului.

 

 

Bai... (nume de pasare peiorativ)

 

din declaratiile unor martori (necitati in instanta sub juramint) inseamna "zice lumea"...

se pare inseamna concluzia libera pe care o trage cineva din fapte prezentate fugar... concluzie care are valoare zero in instanta...

 

deci, nu i-a iesit nimeni in fata "Deci" anunta o concluzie... o concluzie trasa de data asta de tine si bazata pe niste informatii nule, second hand, interpretate biased dupa ureche ca sa ti se potriveasca ideii din capul tau.

 

La fel cum vorba forumistica: "Din declaratiile unor forumisti de aici, se pare ca tu HD esti un idiot", nu are valoare de adevar decit dupa ce ti se face o expertiza specializata. Chiar daca se pare... chiar daca vorbeste lumea... tu poti foarte bine sa fii asa cum crezi... un mare neinteles, inteligent si devreme acasa.

 

 

Si la final domnule afectat... da-mi voie sa iti spun care este declaratia unui amic de al meu (asociat al meu pe linie profesionala... ca sa intelegi cam ce "credentials" are pentru mine) si care m-a sunat ieri sa imi spuna ca a vazut un accident moto... ghici unde? Amicul meu... ca martor gura casca aflat intr-o masina undeva in spatele mobrei mi-a zis asa: "Mobra se apropia de intersectie unde statea o masina sa faca stinga... masina in ultimul moment a virat stinga... POC!"

Si da.... motocicleta a ramas sus pe masina... oops... suna familiar nu?

 

Cu toate astea, eu, in discutia cu amicul, nu m-am repezit ca musca la c... sa iau partea mobristului sau sa il fac de ocara pe domnu sofer neatent... de ce? Pentru ca exista posibilitatea ca amicul meu sa nu fi observat sau interpretat corect cele petrecute . Pentru ca realitatea nu e mereu ceea ce sintem convinsi ca am vazut.

 

Dar pentru tine domnu HD.... "declaratiile unor martori"... vorba folosita cu zero proba ci doar citata de la altul.... aruncind responsabilitatea in curtea altuia, "se pare ca" vorba paravan tipica pentru tabloide care vor sa sugereze o realitate de regula falsa dar fara sa sufere consecintele defaimarii sau calomniei... sint premisele pentru concluziile tale senile.

 

Taman ce ai ajuns pe fundul putului gindirii... Enjoy your self!

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu trebuie sa fi fost acolo si sa iti dai seama ca intr-o intersectie aglomerata unde se asteapta sa se faca stanga nu ai cum sa intri cu viteza

am impresia ca un forumist e bolnav psihic..

 

Mesaj completat

zaelu .. eu totusi cred ca te chinui degeaba sa-i explici.

si eu cred la fel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sedeti blanzi ma. N-ati fost niciunu acolo si va luati la perpulis de parca ala care pierde urmeaza sa plateasca pentru Agusta (e bine domnu' Dan? :P )

 

Subscriu, la intersectia aia nu trec de 50-60 la ora decat daca sunt cu adevarat singur cuc pe strada.

 

Si chiar si atunci incetinesc pentru ca dinspre preoteasa trec foarte des ambulante care vin dinspre univesritate catre spitalul militar sau la municipal. Nu mai merg pe splai sa nu prinda blocaj la pod la eroilor si la pod la municipal asa ca intra pe breteaua aia mica de la benzinarie la drept si vin pe plevnei. Nu e mai niciodata blocat pe sensul asta si ei prefera sa ocoleasca un pic decat sa stea blocati.

 

In intersectia aia mi-au sarit inclusiv masini de politie (nu in misiune ci oprite la semafor), ba chiar si un logan din asta cu camera mi-a sarit la 20 de metri in fata.

 

Fara exceptie atunci cand mai sunt masini ma postez pe dreapta uneia la distanta apreciabila dar destul de aproape cat daca sare ala sa-l loveasca pe cel cu masina si daca nu sare sa nu risc sa-mi sara mie.

 

Pe de alta parte este plauzibila si explicatia aluia care stationa (poate chiar si cu o banda sau 2 in plus) in momentul in care a vazut mobra. Nici motoretistii care vin dinspre Drumul Taberei nu sunt cei mai dusi la biserica in zona aia si multi vin mult prea tare pentru a putea evita ceva.

 

Probabil ca nu vom avea niciodata un raspuns final la intrebarea cine a comis-o iar pentru politie va fi mult prea usor sa dea vina pe ala cu Dacia si sa claseze cazul. Ma asteptam ca dupa zeci de accidente acolo sa sistematizeze diferit semaforizarea (un delay de 15 secunde intre cele doua unde de verde ar rezolva simplu, sau eventual o faza suplimentara pentru luat la stanga) ori macar sa instaleze niste camere.

 

So, chill, relax, luati o cafea, o lulea, o prajiturica si iesiti la soare.

 

Insanatosire grabnica motoretistului si eventual si soferului ca prea era asta peste parbriz. Nu cred ca el a scapat foarte usor.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off.supapa cu motoru macar stii o treaba cand il pleznesti. s-au mai desteptat si ei un dram dupa atatea accidente si sunt multi care constientizeaza ca e posibil sa intri peste ei in habitaclu si sa-i scoti pe partea celalalta. asa ca se mai feresc. la scuterase e nasol.

si da , as vrea si eu sa vad o poza cu permisul lui HD. acum vreun an spunea cineva ca poate n-ar fi o idee rea sa ne punem toti poza cu permisul la profil. daca n-ai poza cu permis si nr de inmatriculare sa nu poti posta. eu cred ca era prea drastica cerinta. sunt multi incepatori care nu au permis , multe prietene de motociclsiti etc. dar as propune ca cei fara permis sa nu poata posta de mai mult de 100 de ori pe an , de exemplu.

on. insanatosire grabnica omului. nu m-as fi asteptat doar la o zgarietura dupa cum sta mobra aia calare pe masina.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire... si soferului ca prea era asta peste parbriz.

Exact asta este problema...

M-am infipt si eu exact de genul asta intr-o masina, dar nu mi-a ajuns motoreta in parbrizul omului, iar eu si pasagerul am aterizat pe capota, nu la cativa metri mai incolo. Dar mergeam cu viteza legala, poate chiar sub. Si m-am ridicat, m-am scuturat, omul si-a recunoscut vina, eu mi-am recunoscut neatentia, toate bune si frumoase... am plecat pe motoreta, chiar daca putin sifonata. Asa ca, atunci cand vorbesc despre viteza la care s-au produs accidentele, vorbesc din experiente traite pe propria piele. Voi?!

DA, ma indoiesc ca motociclistul avea 50km/h cand l-a troznit pe ala cu Dacia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat ce spunea cineva mai sus cu "schema locului". In romanica sunt gramezi de asemenea intersectii unde trebuie sa sti schema locului - oare e normal ?

 

De ce nu se pot marca si semnaliza intersectile normal ca intr-o tara civilizata ? Eu consider ca primaria si politia sunt vinovatii pentru aceste accidente pentru ca in urma anchetelor acestor accidente nu se umbla la adevarata cauza a lor. E mai simplu sa treci la dosar ca vinovatul nu a vazut semnul de dupa copac sau ca a circulat cu viteza "neadaptata la conditiile de trafic" si gata.

 

Intr-o tara normala se schimba marcajul sau semnul daca in intersecti arespectiva sunt multe accidente. La noi se sta cu mana in san pana se ajunge la expresii de genul "schema locului" sau "curba mortii".

 

- HD - intr-o buna zi o sa ti-o furi grav pe strazile Romaniei, sa vedem cine o sa te mai creada ca ai fost nevinovat. Foarte urat din partea ta sa acuzi cu lejeritate colegii tai fara sa-ti treaca mai intai prin capsor ca poate nu sti exact care e realitatea. Stai jos, esti repetent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am furat-o deja, dar trebuia sa stii deja asta, daca citeai cu atentie pe aici. Pentru ca nu citesti destul, dar mai ales cu atentie, ca multi altii de pe aici, te declar repetent eu pe tine.

 

Mie mi-a scapat sectiunea asta din regulile forumui. cred ca si eu tot repetent sunt.

 

Intru pe la accidente sa ma informez despre cum se intampla accidente ca sa ma feresc si pentru a vedea daca pot sa si ajut cu ceva (nu se stie niciodata).

 

Ca am avut acum timp de ars si am citit tot ce s-a scris pe tema asta e o exceptie; sunt prea multi p-aici care spurca forumul si mi-a pierdut de mult interesul sa trec la pagina 2.

Deh, e si asta un soi de comunitate: foruciclistii critici (penibili). Ca va ignor aici sau ca va salut pe strada se pune ca o fac din respect. Pacat ca respectul asta se justifica in multe cazuri doar prin prezenta motocicletei in peisaj, sub poponetul unui "om"

 

Insanatosire usoara motoristului si pacat de mandretea aia de motocicleta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si conservarul... ce face? Si-a luat niste motor in mufa? Eu astora le doresc sa aiba incidente numai contra camioane.

De obicei camioanele merg foarte incet prin Bucuresti si sunt foarte mari si usor de vazut.

...

Nici pe tine nu te deranja sa fi avut conserva o fetita in dreapta si sa fi murit, nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Deh, e si asta un soi de comunitate: foruciclistii critici (penibili). Ca va ignor aici sau ca va salut pe strada se pune ca o fac din respect. Pacat ca respectul asta se justifica in multe cazuri doar prin prezenta motocicletei in peisaj, sub poponetul unui "om"

 

oricine predica respectarea regulilor si implicit a partenerilor de trafic este penibil, nu? e mai de dorit sa fie populat forumul de pokemoni sinucigasi si plini de ei sau de aplaudaci/sustinatori frenetici ai acestora, nu? oare cum intotdeuna vedem numai partea de vina a masinii nu si a motocicletei? de ce ne simtim datori sa "spurcam" pe aia care ne invata de bine? sun t de acord ca e stresant HD , dar nu cred ca nu are gramul lui de adevar in ceea ce spune. traficul e o conditie data, nu e un circuit urban, sunt fel de fel de oameni, educati sau analfabeti, atenti sau preocupati de altceva, dar daca toti ar respecta regulile, macar alea legate de viteza, garantez ca ar scadea mortalitatea drastic. vedeti voi, sa nu fi atent si sa tai calea cuiva se poate intampla oricui pt ca nu e necesar decat 1 secunda sa nu fi atent dar sa mergi cu o viteza prea mare pentru conditiile de drum este un obicei curent. oare cui ii e mai usor sa se corecteze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soc !! Multa sanatate Romeo,refacere grabnica !!! Laurentiu

Mesaj completat

Din pacate nu este doar zgiriat la miini..e mai mult de atit...Ne dorim sa se insanatosasca repede....!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, mersul cu motocicleta in Bucuresti e o provocare (iar in ultimul timp si sa fii pieton sau sofer auto, tot provocare se numeste), dar castigator e cel care nu apare la rubrica asta :P .

 

ON TOPIC

Sunt curios ce o sa zica cei de la RCA-ul Daciei cand o sa vina motociclistul cu devizul de la Dageco :D

Intrutotul deacord cu tine...chiar provocare...devizul :) va fi tare luuung :) .

Insanatosire grabnica pilotului!

 

Stima,

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate va primi dauna totala si vreo 2000E in cel mai fericit caz + epava. De restul va trebui sa dea in judecata , pe civil, soferul auto, pentru recuperarea banilor. Si e de durata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e greu sa cred ca va primi doar 2000 euro si epava.

Cu siguranta sti foarte bine sistemul asigurarilor de evaluare si despagubire.

 

Valoarea din catalogul schwache -25% pentru ca ii lasa epava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate va primi dauna totala si vreo 2000E in cel mai fericit caz + epava. De restul va trebui sa dea in judecata , pe civil, soferul auto, pentru recuperarea banilor. Si e de durata...

 

A mea avea 4 ani vechime cand am avut accident, a fost declarata dauna totala, am incasat 4300 eur si epava insa conform reglemetarilor ar fi trebuit sa iau cam 6900 eur si epava. Doar ca de dobitoc ce am fost nu m-am dus in termen de 30 de zile de la incasarea banilor sa fac cerere de recalculare si am pierdut acest drept. Iar ca durata... accidentul a fost in mai, banii i-am incasat in ianuarie anul urmator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa, greseala de tastare in postul anterior. 5000E aproximez. Partea cu alergatul ramane din pacate valabila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie la un R1 am primit despagubire vreo 1200 de ? si erau stricate radiatorul , bordul si rezervorul , mentionez ca motorul era din 99 iar cei de la asigurari mi au spus ca daca avea mai putin de 10 ani primeam circa 2000? si mi l-au si declarat dauna totala cand au vazut devizul de la reprezentanta in valoare de 4000 ?(mi au pus si carenele iar eu le aveam acasa) cu o mica atentie si daca te duce capul poti sa ii fentezi pe cei de la asigurare , decat sa iti plateasca 4000 ? sa ti o repari mai bine iti dau 1200?(in cazul meu) si mobra.

Sa mearga la cel mai scump si cel mai bun service(nu care sa ii pune piese sh daca se gasesc) si va rezolva daca se reface ca asta e cel mai important

Sanatate multa bikerului!

Editat de nchivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...