Sari la conținut

XT 1200 Z Super Tenere


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si tipul de pe ADVrider pleaca de la un sistem universal de control viteza pe care-l adapteaza la ST. Oricum 800 euro nu as da pe asa ceva oricat de spectaculos, practic sau fiabil ar fi. Al meu m-a costat 50 roni.

Mesaj completat

Asa arata, inca neterminat, suportul topcase-ului. Este din Al si inlocuieste trei piese originale din plastic (portbagajul original si placa Kappa cu suruburile aferente) creind totodata un spatiu suplimentar pt bagaje de 7 L.

post-8769-1298469966_thumb.jpg

post-8769-1298469983_thumb.jpg

post-8769-1298469995_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Dispozitive de genu sunt la 800 eur aftermarket pt BMW :blink:

http://users.tpg.com.au/roger38//Rostra+XT1200Z.htm

 

In ideea ca intereseaza pe cineva montarea unui dispozitiv electronic de control viteza pe SuperTenere 1200.

Mesaj completat

Gata, l-am terminat. Maine il duc la vopsitorie. Sa vad ce culoare visez la noapre, argintiu, negru, sau...

post-8769-1298990981_thumb.jpg

post-8769-1298990997_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie-mi place aluminiu natur, dar nu rezista in timp daca nu este eloxat si operatia asta nu am gasit unde s-o fac. Acum arata bine pt ca abia am dat-o la perie, dar in cateva zile se cocleste. Am s-o vopsesc electrostatic argintiu. Problema este ca genul asta de vopsea este max de rezistenta, dar nu are stralucire. Piesele ies cam ponosite. Mai am o bucatica de folie neagra, imitatie carbon, pe care am s-o pun deasupra pt protectie la zgariere si ca sa sparg monotonia. :blink:

Mesaj completat

GATA !

post-8769-1299595468_thumb.jpg

post-8769-1299595488_thumb.jpg

post-8769-1299595502_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Care-i spilu cu prima poza? Ce face rotita? :D

Tempomat homemade?

Aparatoarea de noroi, cumparata?

 

Merci Bogdane pt. raspuns! :)

 

p.s. o poza a disparut, cea cu tempomatul...

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sters poza pt ca am mai pus-o o data inainte si am uitat de ea. Vlade ezit sa-ti raspund pt ca ma astept mereu sa inceapa o lectie despre cat de evoluat este BMW-ul si de ieftine sunt celelalte. Rozeta foloseste la reglarea facila a suspensiei fata, cruiz controlul este facut de un strungar dupa schitele mele, iar extensia de aripa este cumparata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi a ajus la ureche o veste despre o intrunitre a

 

POSESORILOR DE XT 1200 Z super TENERE din romania

 

FOARTE TARE

 

iar la biroul de inmatriculari o pasarica blonda mi a soptit

ca doar 1 buc este inmatriculata pe bucuresti

 

hihihi

 

sper ca in lume situatia nu e similara....

dar sigur modelul este de succes si un bun concurent al GS

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Am sters poza pt ca am mai pus-o o data inainte si am uitat de ea. Vlade ezit sa-ti raspund pt ca ma astept mereu sa inceapa o lectie despre cat de evoluat este BMW-ul si de ieftine sunt celelalte. Rozeta foloseste la reglarea facila a suspensiei fata, cruiz controlul este facut de un strungar dupa schitele mele, iar extensia de aripa este cumparata. :D

..Dom' Bogdan, trebuie sa-ntelegi odata pentru totdeauna ca pentru un posesor de BMW este curata blasfemie sa puna ceva facut pe strungul Carpati de catre nea' Gica..

De aici semnele alea de intrebare.. :)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi a ajus la ureche o veste despre o intrunitre a

 

POSESORILOR DE XT 1200 Z super TENERE din romania

 

FOARTE TARE

 

iar la biroul de inmatriculari o pasarica blonda mi a soptit

ca doar 1 buc este inmatriculata pe bucuresti

 

hihihi

 

sper ca in lume situatia nu e similara....

dar sigur modelul este de succes si un bun concurent al GS

In Buc sunt doua, iar in tara trei. Greu cu vanzarile in an de criza. Si GS-urile noi vandute anul trecut le numeri pe degetele de la o mana. Ma bucur ca totusi au aparut forumuri specializate exclusiv pe ST1200.

Mesaj completat

..Dom' Bogdan, trebuie sa-ntelegi odata pentru totdeauna ca pentru un posesor de BMW este curata blasfemie sa puna ceva facut pe strungul Carpati de catre nea' Gica..

De aici semnele alea de intrebare.. :)

E blasfemie daca nu poate sau nu-l duce capul si trebuie sa cotizeze la Turatech sau Wunderlich, sau mai stiu si eu pe unde. Deocamdata mie nu-mi este rusina cu nimic din ce am facut pt motor si atata timp cat functioneaza sunt relaxat. Mai am cate ceva in lucru, noutati absolute la acest motor, dar toate la timpul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rozeta foloseste la reglarea facila a suspensiei fata, cruiz controlul este facut de un strungar dupa schitele mele, iar extensia de aripa este cumparata. :D

 

Aha... in primul rand, intrebarile au fost din pura curiozitate, in niciun caz la misto; cand am avut ocazia te-am laudat altora si te-am apreciat pt. ceea ce faci "homemade", ca stiu ca o faci din pasiune.

Totusi, din pacate nu stiu exact ce-i acolo... rotita ce anume regleaza/modifica?

Mesaj completat

Vlade ezit sa-ti raspund pt ca ma astept mereu sa inceapa o lectie despre cat de evoluat este BMW-ul si de ieftine sunt celelalte.

 

Aici cam gresesti referitor la persoana mea; parerile de genul asta mi le exprim cand altii incep primii sa critice BMW (iar tu n-ai prea ratat ocaziile :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aparatorile de apa si noroi pt ghete, aproape gata. Sunt cumplit de urate, dar protejaza foarte bine partea de jos a echipamentului si pot fi demontate in cateva secunde fara nici o scula. Odata date jos nu ramane nimic la vedere care sa deranjeze vizual, iar montate numai pe ploaie, aspectul nu mai conteaza. Sunt din cauciuc de 5 mm si prinderile din inox.Nu am modificat sau gaurit nimic pe motor, folosind suruburile si locasele de prindere existente din constructie.

post-8769-1302455831_thumb.jpg

post-8769-1302455863_thumb.jpg

post-8769-1302455894_thumb.jpg

post-8769-1302455916_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis din start ca sunt urate in draci. Singura alinare este ca nu am sa le folosesc decat pe ploaie si odata date jos revin la aspectul initial. Le-am facut numai cu gandul la drumurile in care ploaie torentiala ne-a urmarit toata ziua uneori si 8 ore. In momentele alea aspectul chiar nu mai conta. Oricum ideea nu-mi apartine. Le-am vazut montate si pe GS-uri. In partea de sus sunt mult mai bine protejat. Parbrizul si carenele apara bine de ploaie, atata timp cat esti in miscare. Foarte putin te uzi la coate. Asa ca de acoperis am scapat. :bounce:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi interesanta, cel putin pt mine, o sectiune unde, indiferent de tipul motocicletei, sa putem discuta despre imbunatatirile aduse prin constructii home made. Eu am facut destule, unele pt ca nu le gaseam, altele pt ca cele din oferta nu erau destul de bune, altele pt ca mi s-au parut prea scumpe, etc. In timp s-au adunat, m-am folosit de ele si o fac in continuare cu placere. Am adunat ceva experienta, dar sunt destul de putini cei cu care pot sa ma consult sau fac schimb de idei. Fa o propunere catre un moderator si poate iese ceva. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...