Sari la conținut

kronaumoto


george_eu25
 Share

Postări Recomandate

Sunt mai incepator si sincer nu prea ma pricep asa bine la firmele care comercializeaza echipamente,dar unii chiar intrec masura la capitolul nesimtire!!!Sa va spun ce am patit...

Am fost plecat cam o luna din tara si la intoarcere am primit de la un prieten drept cadou de bun venit(si fusese si ziua mea),ca sa zic asa,o casca moto.Casca este un Nitro 1120 luata de la kronaumoto cu okazia targului SMAEB din aprilie....Prietenul asta care mi-a luat-o nu se pricepe mai deloc la echipamente si a zis ca a luat-o ca,citez:"arata bine"! :( Ma rog gestul conteaza.....Eu ca si casca de zi cu zi am un arai luat din italia acum 2 ani.Da am zis ca daca tot e noua sa merg la kronaumoto la magazin sa o schimb,in sensul ca sa dau casca inapoi si diferenta si sa iau ceva mai bun.Asa ca sun la magazin ,le explic situatia si au fost de acord sa mi-o schimbe.Cand ajung acolo le-am aratat casca in cutie,noua cu toate etichetele si le-am explicat ca am primit-o cadou si ca nu am bonul,si chiar si asa au fost de acord sa mi-o schimbe.Toate bune si frumoase,dar in timp ce le explicam situatia cu casca si ma uitam dupa alta mai buna,tipa de la casa da un telefon nu stiu cui si imi da receptorul sa vb eu cu el(era un barbat) si cel de la telefon imi spune:" stiti noi va schimbam casca si fara bon dar sa stiti ca in timpul SMAEB-ului castile nitro s-au vandut cu 49e ca erau la promotie,deci aia e valoarea la care adaugati dumneavostra diferenta"!Sincer mi-a cazut fata de atata nesimtire,mai ales ca dupa multe insistente aflasem de la sotia prietenului meu ca daduse pe casca 2.872.000(lei vechi) si ca si vazusem acum vreo saptamana la ei pe site ca Nitro erau 69e....Sincer,calatoresc foarte mult,da nesimtire ca in romania mai rar!!!De-aia ne facem de ras peste tot.Inteleg sa-mi spus de la inceput: "nu aveti bon,ne pare rau nu v-o putem schimba" si intelegeam perfect da asa....Ma rog,asta e,nu era o necesitate sa o schimb,dar ma gandeam ca era in interesul ambelor parti in sensul ca eu mai dadeam 150-200e si casca si luam ceva mai bun si ei castigau prin prisma faptului ca vindeau o casca scumpa pe vremurile astea de criza.Oricum mi-au lasat un gust amar si nu cred ca o sa le mai trec pragul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate pentru ca la SMAEB castile Nitro chiar s-au vandut cu 50 de euro?

 

Sa inteleg ca tu consideri nesimtiti niste comercianti care se ofera sa-ti schimbe un bun pentru care nu ai bon (btw, nici o societate de asigurari nu ti l-ar fi acceptat ca paguba fara dovada cumpararii, deci ar fi bine sa soliciti si sa pastrezi bonuri chiar si pentru cadouri cand e vorba de echipament), pe care pretinzi ca l-ai primit de la un prieten, care l-a cumparat la un pret de promotie. Sa inteleg ca problema ta este cu pretul oferit de nenea de la Kronau nu se potriveste cu cat a cheltuit prietenul tau pe ea. Esti sigur ca ai comunicat modelul corect, ai cerut lamuriri apoi cu privire la motivul pentru care pretul oferit de ei nu se potriveste cu bonul de la prietenul tau? Si apoi, daca ai bonul, de ce nu te-ai dus cu el direct la Kronau sa le dai cu el in cap? Si de ce consideri ca ti s-a facut o nedreptate cand oamenii s-au oferit sa iti schimbe bunul (pe care nu poti sa dovedesti ca l-ai cumparat de la ei) la pretul de 49 de euro, asa cum pretind ei ca a fost la data achizitiei?

 

Din punctul meu de vedere, de om care a cumparat de la ei si care a citit ce ai scris tu, singura greseala pe care Kronau moto a facut-o a fost ca a acceptat sa-ti ofere un refund pentru un bun pe care nu poti sa-l dovedesti ca provenind de la ei. Restul sunt detalii care tin de politica de refund a firmei. Legea te acopera doar daca pastrezi bonul.

 

Acum trecand peste punctul meu de vedere, ce anume te-a nemultumit suficient de mult ca sa le faci o reclama asa de misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca au vandut casca cu un pret si cand am vrut sa o schimb au mintit legat de pretul de vanzare.Sa stii ca pana la urma cei 20e diferenta reprezinta o suma mica,dar m-a deranjat foarte tare nesimtirea si minciuna!Lasand la o parte faptul ca am totala incredere in prietenul meu si nu ar avea de ce sa minta in legatura cu pretul,nu cred ca o sa gaseti undeva casca nitro 1120 la 49 euro!!!O fii ea "de 2 lei" dar totusi....Eu m-am dus cu casca in cutie la ei si au vazut exact modelul si ca nu fusese niciodata folosita.Si daca ziceam ca a fost cumparata saptamana trecuta ce ziceau?Ca au avut promotia si saptamana trecuta?Nu cred ca daca tie cineva iti cumpara un cadou iti lasa si bonul inauntru!! :( Plus ca le explicasem situatia dinainte,la telefon.Atata timp cat eu vreau sa returnez un produs si la tine in catalog produsul respectiv are o anumita valoare nu ti se pare nesimtire sa-l subevaluezi,mai ales ca nu vroiam banii inapoi,dimpotriva cumparam ceva si mai scump!Asta e,oricum o sa o folosesc ca si casca pentru pasager,dar daca eu as fii magazinul si cineva mi-ar aduce inapoi o casca noua,in cutie de 70e si ar da diferenta pentru o casca de 250-300e nu cred ca as sta prea mult pe ganduri!

Editat de george_eu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai man, daca problema e asa de simpla, de ce nu iti rogi prietenul sa ceara un refund complet, iti da banutii direct si te duci tu si-ti cumperi de unde vrei ce casca vrei. In felul asta nu o sa mai fii marcat tot timpul cand o sa te uiti la casca aia care ti-a provocat atatea probleme etice si te-a dezgustat asa de profund de rasa noastra de rumuni.

 

Eu tot nu pricep cu ce te-au jignit asa de tare oamenii aia care s-au oferit sa-ti dea un refund total pe pretul de promotie pentru o casca primita cadou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@george_eu25:

 

"Faptul ca au vandut casca cu un pret si cand am vrut sa o schimb au mintit legat de pretul de vanzare." - asta e interpretarea ta ca te-au mintit. Kronau vinde produse Louis, si intr-adevar cei de la Louis au des promotii, dar dupa ce expira perioada pretul revine la ala de baza. Aia de la Kronau ce voiai sa faca, sa iti cumpere inapoi cu 70 de euro casca ta (cumparata de ei cu 50) in ideea ca o sa o revanda ei candva la 70 care zici ca e pretul actual de catalog ? E magazin, exista o situatie contabila pentru toate articolele vandute, asta pe langa interpretarea "la mintea cocosului".

 

Inteleg ca tu zici ca amicul tau a dat echivalentul a 70 de euro pe casca. Chestia e ca fara o dovada oarecare (bonul) vorbim discutii, e cuvintul nevestei prietenului tau contra cuvantului tipului de la Louis.

 

Fiecare cu experienta lui, la mine tot timpul a fost foarte ok cu tot ce am cumparat de la ei. Ma indoiesc serios ca stau cei de la Kronau in 20 de euro, chiar nu e genul de magazin care sa faca tiganii din astea ca la piatza sa umfle scorul cind le vine bine.

 

"Sincer" iti spun si eu ca 90% din magazinele din Ro iti radeau in fatza din start daca n-aveai bon, si chiar si cu bon am mari indoieli ca iti rezolva cineva problema cind vii sa returnezi dupa o luna-doua un produs fara probleme de garantie.

 

Spui ca "Inteleg sa-mi spus de la inceput: "nu aveti bon,ne pare rau nu v-o putem schimba" si intelegeam perfect da asa...." -- din fraza asta pricep ca te-a deranjat de fapt ca te-au pus aiurea pe drumuri. Probabil a fost o problema de comunicare, cea/cel cu care ai vorbit initial cind ai expus chestiunea n-o fi avut in minte detaliul cu pretul schimbat (e o situatie atipica), dar de aici pina la eticheta cu "nesimtiti si mincinosi" e cale lunga.

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca...acea casca despre care se discuta...chiar a costat 49E la smaeb...stiu clar model si tot pt ca am vrut sa-mi iau si eu una in aceeasi perioada...asa ca nu te mai ataca...astia sunt banii...50E...poate la alt curs dar...asta e. Oricum, stai linistit, nitro e o casca foarte buna pt pasageri...si are testele trecute deci n-ai de ce sa te impacientezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Kronaumoto au fost chiar prea serviabili ca au acceptat sa ti-o schimbe fara ca tu sa faci dovada ca chiar ai cumparat casca de la ei.

Eu unul n-as fi facut asta pana nu veneai cu bonul.

Si totusi tot tu esti urzicat...vinde-o pe piata libera si ia-ti ce vrei cu banii obtinuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kronau? NESIMTITI!?? Cred ca iti trebe un control la cap! Cred ca am cumparat de peste 1000e de la ei in 2 ani de zile si intotdeauna, dar intotdeauna am fost extrem de multumit, atat de produse cat si de serviciile impecabile ale baietilor de acolo. Si nu, nu am cumparat 2 casti si o geaca, am cumparat 1001 de maruntisuri, toate la reducere (ca doar sunt roman zgarcit).

 

Am avut o singura problema: un stop a venit spart si am vazut abia acasa. I-am sunat a doua zi, am fost la ei si mi-au oferit doua optiuni: banii inapoi sau comandat altul, no extra charge. Am ales sa comand altul, in ciuda sfatului primit de la ei de a nu mai comanda un produs similar. Rezolvat cat se poate de elegant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se parea logic ca atata timp cat casca aia este in momentul asta la un anume pret in magazin sa mi-o echivaleze la pretul ala nu la nu stiu ce promotii.Ca doar eu ma duc in timp sa iau alta casca.Probabil ca si casca cu care vroiam eu sa schimb nitro a fost la promotie,nu?Ce fac stau sa iau preturile de atunci?Mi se parea normal ceva de genul :" aveti casca nitro la 70e acum si shoei la 330e.Deci eu va dau inapoi nitro si 260 de euro si gata,iau shoei".Am vb si cu prietenul meu sa caute bonul si daca il gasesc sa vezi ce le dau eu cu el in cap,ca 280 de lei a dat pe ea nu 50 de euro cat zice ala.Si da in conceptia mea sunt nesimtiti.M-au prins la"inghesuiala" ca sa zic asa si ce au zis?Vrei alta casaca si nu mai ai nici bonul,nu-i nimic ca o dai inapoi la 50 e si noi o rebagam la vanzare cu 320 lei cat e acum!Pana la urma o sa o folosesc asa decat sa le fac lor "burta" mare!Asta e....Casca arai care am luat-o din italia acum 2 ani a fost prima mea casca cumparata si nu stiam masura si nici italiana foarte bine,asa ca am incercat mai multe casti si cea care mi s-a potrivit cel mai bine pe aia am luat-o.Am plecat din magazin cu casca pe cap(nici cutia nu am luat-o) ca aveam motor da nu aveam casca pana in momentul ala si plecand din roma spre cessano unde stateam am observat ca imi cadea pe ochi,asa ca a doua zii s-a nimerit sa am drum prin zona unde era magazinul si am dat o fuga la magazin si le-am explicat treaba intr-o italiana de ma dureau mainile,dar au inteles si am schimbat casca cu una mai mica.Si nu aveam nici bonul la mine ca nu stiam ca o sa ajung acolo si o si folosisem o zii(cu cagula ce e drept).In conceptia mea ala e un magazin in care ,merita sa te mai duci!

Si un alt exemplu: am luat pt un pieten din provincie o pereche de manusi din autovit de la nenea ala mai batran cu barba de vinde in fiecare duminica echipamente in coltul ala cu motoare(imi cer scuze da nu stiu cum il cheama).I le-am dus prietenului la tara si nu i-a placut nici modelul si erau si mai mici ca masura.Dupa 2 saptamani m-am dus in targ inapoi la nenea ala ,iam explicat situatia si mi le-a schimbat imediat cu altele care erau si mai mari si mai scumpe.Binenteles cu diferenta de la mine!Da la ei cum se poate???????Pentru ca oamenii isi cunosc interesul si pe langa faptul ca vand si ceva mult mai scump(in felul asta scotandu-si si un profit bai bun) te si "agata" ca si client fidel apoi....

Sincer nu vreau sa fac polemica pe tema asta,eu doar am spus parerea mea si ce am patit ca sa stie si altii ca "pomul laudat" nu-i chiar asa cum se spune!

Mesaj completat

Kronau? NESIMTITI!?? Cred ca iti trebe un control la cap! Cred ca am cumparat de peste 1000e de la ei in 2 ani de zile si intotdeauna, dar intotdeauna am fost extrem de multumit, atat de produse cat si de serviciile impecabile ale baietilor de acolo. Si nu, nu am cumparat 2 casti si o geaca, am cumparat 1001 de maruntisuri, toate la reducere (ca doar sunt roman zgarcit).

 

Am avut o singura problema: un stop a venit spart si am vazut abia acasa. I-am sunat a doua zi, am fost la ei si mi-au oferit doua optiuni: banii inapoi sau comandat altul, no extra charge. Am ales sa comand altul, in ciuda sfatului primit de la ei de a nu mai comanda un produs similar. Rezolvat cat se poate de elegant.

switch asa o fii,dar eu nu prea am tangente cu magazinele moto din romania si la un prim contact mi-au lasat un gust cam amar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am comandat o geaca de la ei, imi era mare, mi-au schimbat-o

de ziua unui prieten am comandat o alta geaca, nu mi-a placut materialul, mi-au schImbat-o cu alta

plus vorba lui switch alte 1000 de maruntisuri, mi se confirma comanda, mi se anunta sosirea marfii

TOATA STIMA KRONAUMOTO :(

plus transport gratuit si netaxare transport la schimbul gecilor,,,

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad Kronaumoto sunt un "ghimpe in coaste" pentru afacerile multora. La fiecare cateva luni mai apare un post potrivnic - culmea e ca in loc sa-si atinga scopul, clientii multumiti salveaza onoarea de fiecare data. Si eu ma numar printre cei multumiti: mi-au schimbat un set de ghete (fara bon). De trei ani cumpar de la ei si oameni mai seriosi nu am prea intalnit. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca asta-i buna!

pai tot tu esti nemultumit? ca iti schimba o casca pentru care nu ai nici bon de casa?

pai hai sa ne gandim la un scenariu:

cumpar in concediu de la Germanica 10 casti la reducere, cu 50 de euro/bucata. vin cu ele in tara, si ma duc la 10 magazine moto care sa aiba intelegerea si bunul simt pe care il dovedesc cei de la kron si le dau lor, la pretul din magazin, motivand diverse(am primit-o si mi-e mica, nu-mi place culoarea etc)

pretul lor de magazin este, sa zicem, 100 de euro.

am scos 500 de euro, nu?

buna afacere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mi-o echivaleze la pretul ala nu la nu stiu ce promotii.

sigur ca da. buna afacerea asta. am sa astept si eu o promotie din asta sa cumpar o casca la juma de pret si sa le-o dau inapoi la pret intreg dupa cateva luni cand se termina promotia.

 

Mesaj completat

si mi le-a schimbat imediat cu altele care erau si mai mari si mai scumpe.

ti le-a evaluat la mai mult decat ai dat tu pe ele cu 2 saptamani in urma?

 

 

 

Mesaj completat

switch asa o fii,dar eu nu prea am tangente cu magazinele moto din romania si la un prim contact mi-au lasat un gust cam amar!

Gustul tau amar nu este de la contactul cu ei. Este de la pretentiile tale de a-ti fi schimbat un produs care nu poti dovedi ca este cumparat de la ei, la un pret care nu poti dovedi ca este cel corect. Prietenul tau, daca ar fi motociclist cu experienta ar sti ca nu este cazul sa faca asemenea cadou fara proba. Sau fara sa pastreze macar bonul pt a o putea schimba. Drept pentru care eu cred ca e foarte posibil sa fi cumparat-o de la altii. Acele casti nu s-au vandut doar la kronau, iar la salon au fost destule firme care vand asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau cu parerea in ceea ce priveste plangerea initiala. Adevarul s-ar putea sa fie undeva la mijloc. In orice caz, fara bon nu ai ce comenta.

 

Am insa o intrebare pentru cei de la kronaumoto (banuiesc ca citesc sau sunt informati de topic): care este cursul de schimb eur/ron folosit in magazin? In caz ca nu raspundeti si totusi cititi... lasati-o un pic mai moale cu ecartul, ca s-ar putea sa va loviti la nasuc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se parea logic ca atata timp cat casca aia este in momentul asta la un anume pret in magazin sa mi-o echivaleze la pretul ala nu la nu stiu ce promotii.Ca doar eu ma duc in timp sa iau alta casca.Probabil ca si casca cu care vroiam eu sa schimb nitro a fost la promotie,nu?Ce fac stau sa iau preturile de atunci?Mi se parea normal ceva de genul :" aveti casca nitro la 70e acum si shoei la 330e.Deci eu va dau inapoi nitro si 260 de euro si gata,iau shoei".Am vb si cu prietenul meu sa caute bonul si daca il gasesc sa vezi ce le dau eu cu el in cap,ca 280 de lei a dat pe ea nu 50 de euro cat zice ala.Si da in conceptia mea sunt nesimtiti.M-au prins la"inghesuiala" ca sa zic asa si ce au zis?Vrei alta casaca si nu mai ai nici bonul,nu-i nimic ca o dai inapoi la 50 e si noi o rebagam la vanzare cu 320 lei cat e acum!Pana la urma o sa o folosesc asa decat sa le fac lor "burta" mare!Asta e....Casca arai care am luat-o din italia acum 2 ani a fost prima mea casca cumparata si nu stiam masura si nici italiana foarte bine,asa ca am incercat mai multe casti si cea care mi s-a potrivit cel mai bine pe aia am luat-o.Am plecat din magazin cu casca pe cap(nici cutia nu am luat-o) ca aveam motor da nu aveam casca pana in momentul ala si plecand din roma spre cessano unde stateam am observat ca imi cadea pe ochi,asa ca a doua zii s-a nimerit sa am drum prin zona unde era magazinul si am dat o fuga la magazin si le-am explicat treaba intr-o italiana de ma dureau mainile,dar au inteles si am schimbat casca cu una mai mica.Si nu aveam nici bonul la mine ca nu stiam ca o sa ajung acolo si o si folosisem o zii(cu cagula ce e drept).In conceptia mea ala e un magazin in care ,merita sa te mai duci!

Si un alt exemplu: am luat pt un pieten din provincie o pereche de manusi din autovit de la nenea ala mai batran cu barba de vinde in fiecare duminica echipamente in coltul ala cu motoare(imi cer scuze da nu stiu cum il cheama).I le-am dus prietenului la tara si nu i-a placut nici modelul si erau si mai mici ca masura.Dupa 2 saptamani m-am dus in targ inapoi la nenea ala ,iam explicat situatia si mi le-a schimbat imediat cu altele care erau si mai mari si mai scumpe.Binenteles cu diferenta de la mine!Da la ei cum se poate???????Pentru ca oamenii isi cunosc interesul si pe langa faptul ca vand si ceva mult mai scump(in felul asta scotandu-si si un profit bai bun) te si "agata" ca si client fidel apoi....

Sincer nu vreau sa fac polemica pe tema asta,eu doar am spus parerea mea si ce am patit ca sa stie si altii ca "pomul laudat" nu-i chiar asa cum se spune!

Mesaj completat

 

switch asa o fii,dar eu nu prea am tangente cu magazinele moto din romania si la un prim contact mi-au lasat un gust cam amar!

 

Orice refund la mai mult de 30 de zile de la cumparare se face (teoretic) ori la pretul de cumparare ori daca politica magazinului dicteaza, la o anumita valoare depreciata in functie de gradul de folosire. Pe langa faptul ca aia nu au ce face cu o casca refunded, nu pot s-o bage la vanzare ca noua pentru ca nu o au pe achizitii si daca ii prinde ii frige la amenda.

Spre deosebire de "magazinul" tau din Roma sau de nenea din targ, magazinele legale de la noi iti ofera bon fiscal si factura pentru ca fara ele, atunci cand dai de pamant cu teasta, nu te despagubeste nici o firma de asigurari. Asa e corect si legal.

 

Pentru mine, Kronau au fost pana acum un exemplu de corectitudine si eficienta. Pentru tine probabil ca nu, pentru ca tu nu ceri corectitudine ci mergi la mica ciupeala, tipic italian. Nu romanesc. Romani sunt astia de la Kronau care ti-au oferit toti banii inapoi pe o casca primita cadou de la un prieten (putea fi furata, cumparata de la altcineva, sa aiba defecte ascunse, nu putea s-o repuna in vanzare imediat, dar te multumeau pe tine ca posibil viitor client).

 

@val: Daca incerci sa faci o comanda o sa vezi ca pretul pentru un euro la Kronau e 4.5 lei. Un pic mai mare decat pretul de vanzare la Bancpost (4.34) pentru ca probabil transportul ala nu e chiar asa de gratis si exista ceva comisioane pentru transferuri bancare (lucruri pe care nu o sa se ofere sa ti le plateasca nici un magazin de nicaieri, decat poate pentru comenzi foarte mari). Sincer, eu prefer un pret mai mare dar stabil si o valoare clara a pachetului in locul unui pret la euro de la BNR, la care sa se adauge comisioane de magazin, pret de transport (variabil, in funcite de marimea coletului), pentru care sa cer lamuriri si care sa se schimbe de la pachet la pachet.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nota 10 pentru cei de la kronau. Mie mi-au schimbat un combinezon după 3 luni de purtare. S-a rupt în cot, am sunat la ei Âşi au fost de acord să mi-l schimbe.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi dau cu parerea in ceea ce priveste plangerea initiala. Adevarul s-ar putea sa fie undeva la mijloc. In orice caz, fara bon nu ai ce comenta.

 

Am insa o intrebare pentru cei de la kronaumoto (banuiesc ca citesc sau sunt informati de topic): care este cursul de schimb eur/ron folosit in magazin? In caz ca nu raspundeti si totusi cititi... lasati-o un pic mai moale cu ecartul, ca s-ar putea sa va loviti la nasuc :)

 

 

daca ai fi cititi faptul ca ei am marit cursul Euro/Leu pentru a acoperi cei 5% in plus la TVA

 

omul il aduce la pretul din germania - dar el da TVA cand ti-o vinde tie

 

de aici diferenta de curs fara de BNR - TVA-ul se regaseste in cursul Euro/Leu

 

cat despre afirmatiile acestui om dezgustat

 

amice fara bon ti-o puneam in brate si iti recomandam sa parasesti magazinul pentru asemenea pretentii

 

la cati au vandut casti pe la SMAEB puteai sa o cumperi din alta parte - eu au inchis ochii - eu ti-as fi aratat bocancul

si da au fost la promotie de 50 de euro la multe standuri, asa ca mi se pare normal sa ti-o fi evaluat la pretul cumparat

 

ar fi frumos sa le vinzi marfa inapoi la pretul de catalog dupa ce a trecut promotia :)

 

dar noi estem RRuman plecat la Roma la Italy - noi am vazut multe o ardem numai la Arai si Shoei - ai dracu de RRumani care munceti aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai incepator si sincer nu prea ma pricep asa bine la firmele care comercializeaza echipamente,dar unii chiar intrec masura la capitolul nesimtire!!!Sa va spun ce am patit...

Am fost plecat cam o luna din tara si la intoarcere am primit de la un prieten drept cadou de bun venit(si fusese si ziua mea),ca sa zic asa,o casca moto.Casca este un Nitro 1120 luata de la kronaumoto cu okazia targului SMAEB din aprilie....Prietenul asta care mi-a luat-o nu se pricepe mai deloc la echipamente si a zis ca a luat-o ca,citez:"arata bine"! :) Ma rog gestul conteaza.....Eu ca si casca de zi cu zi am un arai luat din italia acum 2 ani.Da am zis ca daca tot e noua sa merg la kronaumoto la magazin sa o schimb,in sensul ca sa dau casca inapoi si diferenta si sa iau ceva mai bun.Asa ca sun la magazin ,le explic situatia si au fost de acord sa mi-o schimbe.Cand ajung acolo le-am aratat casca in cutie,noua cu toate etichetele si le-am explicat ca am primit-o cadou si ca nu am bonul,si chiar si asa au fost de acord sa mi-o schimbe.Toate bune si frumoase,dar in timp ce le explicam situatia cu casca si ma uitam dupa alta mai buna,tipa de la casa da un telefon nu stiu cui si imi da receptorul sa vb eu cu el(era un barbat) si cel de la telefon imi spune:" stiti noi va schimbam casca si fara bon dar sa stiti ca in timpul SMAEB-ului castile nitro s-au vandut cu 49e ca erau la promotie,deci aia e valoarea la care adaugati dumneavostra diferenta"!Sincer mi-a cazut fata de atata nesimtire,mai ales ca dupa multe insistente aflasem de la sotia prietenului meu ca daduse pe casca 2.872.000(lei vechi) si ca si vazusem acum vreo saptamana la ei pe site ca Nitro erau 69e....Sincer,calatoresc foarte mult,da nesimtire ca in romania mai rar!!!De-aia ne facem de ras peste tot.Inteleg sa-mi spus de la inceput: "nu aveti bon,ne pare rau nu v-o putem schimba" si intelegeam perfect da asa....Ma rog,asta e,nu era o necesitate sa o schimb,dar ma gandeam ca era in interesul ambelor parti in sensul ca eu mai dadeam 150-200e si casca si luam ceva mai bun si ei castigau prin prisma faptului ca vindeau o casca scumpa pe vremurile astea de criza.Oricum mi-au lasat un gust amar si nu cred ca o sa le mai trec pragul....

 

 

eu cred ca tu esti mai nesimitt decat ei - ca ai avut tupeu sa te duci fara a putea dovedi ca ai cumparat acea casca - sau ca ai cumparat casca de la Kronau

 

:) scarba dracu ce esti! auzi frate el din italia - ascultator de manele cu pretentii sa schimbe un bun a carui provienienta nici nu o poate dovedi

 

mars la - ma autocenzurez - rahat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi cititi faptul ca ei am marit cursul Euro/Leu pentru a acoperi cei 5% in plus la TVA

omul il aduce la pretul din germania - dar el da TVA cand ti-o vinde tie

de aici diferenta de curs fara de BNR - TVA-ul se regaseste in cursul Euro/Leu

 

Ma faci sa rad. Asta cu TVA-ul este _recenta_ si as putea spune ca este o "promotie" ok.

Cei de acolo practica un curs nesimtit in magazin de mult timp. In momentul in care BNR este in jur de 4.1, cel de licitatie (cam indiferent de banca) este 4.15, tu vii si practici un curs de 4.5 in magazin si-mi spui nonsalant ca daca vreau sa fac comanda pe net (tot la ei) o sa am un curs mai decent, da-mi voie sa ma enervez un pic. Nu vorbesc din auzite, s-a intamplat acum cateva luni.

 

In caz ca doreste cineva sa-mi tina vreun curs de economie de piata aplicata, tin sa spun ca un ADAOS aditional (mascat) de 8,x% nu inseamna ACELASI pret de la Louis. In afara de asta, sper ca nu crede careva ca ei iau de la Louis la pretul de lista sau ca transportul il platesc individual pentru fiecare produs. Nu mai amintesc de faptul ca beneficiaza de taxare inversa, ca deja o dam in tehnicalitati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca tu esti mai nesimitt decat ei - ca ai avut tupeu sa te duci fara a putea dovedi ca ai cumparat acea casca - sau ca ai cumparat casca de la Kronau

 

:) scarba dracu ce esti! auzi frate el din italia - ascultator de manele cu pretentii sa schimbe un bun a carui provienienta nici nu o poate dovedi

 

mars la - ma autocenzurez - rahat

 

Maiestre de 12 ani sau mai mult! Cum iti permiti!? Cum poti tu sa ne jignesti pe noi in asemenea masura? Cont facut ieri porcaieste un user vechi in primul sau post! Asta este impertinenta!

Considerand ca ne merg sinapsele ne putem da singurei seama despre situatia in sine! Insa acum tind sa dau dreptate comentului de sub titlul topicului, pentru ca banuiesc eu clona cui esti!

 

Cat despre

auzi frate el din italia
Nu cred ca taica-miu s-a coborat la un asa nivel, si tind sa cred ca nici tatii multora de pe aici!

Un moderator, rog sa ia atitudine si un admin sa incerce a face un ip trace! multumesc!

 

Reported! Sictir!

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am prezentat o situatie de fapt nu am dat in cap si mi-am exprimat o parere personala!Sau nu mai e voie?Daca imi ziceau la telefon situatia si nu mai bateam drumul asta e nu ma deranja,sau sa-mi fii spus si mai frumos ca daca nu am bon nu se returneaza!Nu sunt vreun muritor de foame ca sa mananc paine goala 2 luni si apoi sa ma laud ca am luat nu stiu ce marca de casca,pur si simplu m-a deranjat atitudinea. In al doilea rand ca sa-i raspund si "domnului" cu o clasa mai mult decat trenul ca in italia am fost trimis de firma unde lucrez....Si da,ascult si manele cand am chef!

Mesaj completat

Eu v-am prezentat o situatie de fapt nu am dat in cap si mi-am exprimat o parere personala!Sau nu mai e voie?Daca imi ziceau la telefon situatia si nu mai bateam drumul,asta e nu ma deranja,sau sa-mi fii spus si mai frumos ca daca nu am bon nu se returneaza!M-am uitat pe site sa vad cat costa casca,am dat telefon sa vad daca o pot schimba cu ceva mai bun fara bon,au fost de acord si am mers sa o schimb.Nimeni nu mi-a zis ca in timpul SMAEB casca a costat 49 euro cu toate ca le-am zis la telefon cand a fost cumparata!Daca ziceam ca am luat-o saptamana trecuta sau acum o luna si nu mai am bon tot 49e era?Am fost invatat sa spun adevarul si vad ca in romania asta dauneaza sau esti luat de prost!Si pentru ceilalti care ati comentat,nu am cerut banii inapoi pentru ca nu ii vroiam!Eu am vrut doar o casca mai buna cu diferenta de la mine evident!Asta-i tot!Nu sunt vreun muritor de foame ca sa mananc paine goala doua luni si apoi sa ma laud ca am luat nu stiu ce marca de casca,pur si simplu m-a deranjat atitudinea. In al doilea rand ca sa-i raspund si "domnului" cu o clasa mai mult decat trenul ca in italia am fost trimis de firma unde lucrez.Nu cred ca ai vizitat tu atatea orase din romania in cate tari am lucrat sau am vizitat eu! Si da,ascult si manele cand am chef!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule george, am inteles, cel putin eu personal situatia. In opinia mea nu sunteti indreptatit! Insa de aici si pana la a va jigni un user pentru lucrul asta e cale lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% NU ai dreptate george

 

apreciez prezentarea coerenta a problemei, pari un baiat inteligent ... pune-te in locul firmei kronau moto, ce ai fi facand neavad bonul ? (restul comentariilor referitor la cat a costat casca au zero valoare - ei vand multe casti si au o evidenta contabila care nu poate fi eventual combatuta decat cu un inscris oficial - bonul in cazul asta) ... s-au purtat mai mult decat fair play cu tine ... si iti garantez nici in japonia daca te duceai cu o problema asemanatoare nu obtineai mai mult suport decat ai primit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% NU ai dreptate george

 

apreciez prezentarea coerenta a problemei, pari un baiat inteligent ... pune-te in locul firmei kronau moto, ce ai fi facand neavad bonul ? (restul comentariilor referitor la cat a costat casca au zero valoare - ei vand multe casti si au o evidenta contabila care nu poate fi eventual combatuta decat cu un inscris oficial - bonul in cazul asta) ... s-au purtat mai mult decat fair play cu tine ... si iti garantez nici in japonia daca te duceai cu o problema asemanatoare nu obtineai mai mult suport decat ai primit

Mau tu ai perfecta dreptate si sincer nu le pot reprosa absolut nimic in legatura cu bonul,nota 10,dar mint in legatura cu pretul....Si daca nu reuseste prietenul care a luat-o sa gaseasca bonul ca sa dovedesc cat a costat pot pune cu cea mai mare placere un scan cu codul de bare si daca a fost cumparata de la kronau ar trebui sa existe in evidentele contabile si se poate vedea si pretul,si ca nu mint.Eu stiu ca atunci cand un produs este vandut se scaneaza eticheta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...