Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN PASAJUL UNIRII 05.09.2010


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

ai dreptate..singura diferenta (si e una mare din pacate) e ca din accidentele de masina pe care le vezi in fiecare zi ..nu se moare

 

Ba se moare la greu si cu masina...nu stiu la ce TV te uiti tu!!! Imi aduc aminte ca o statistica era in Romania un mort din 3 accidente de masina, pe cand in tarile europene care au autostrazi, infrastructura, oameni civilizati si cu bun simt 1 mort la 50 de accidente de circulatie!

Diferenta mi se pare daramatoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incantat de cunostinta, eu sunt ala care nu ii da 120 in pasajul ala sau in orice alt pasaj. Asa vad eu lucrurile, dupa 13 ani de motoretism...
Un asemenea ,prost" sunt si eu, intru cu 50, merg cu 60-80 si ies cu 50. O fi bine... o fi rau ...? Eu am propus politiei rutiere instalarea de camere si amenzi in pasaj pentru depasirea vitezei legale. Am gresit oare ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...ai gresit...sa mergi tu cu 40 prin pasaj...eu te cred ca te oftici cand te depaseste cate unul cu moto capabil dar...nu trebuie sa fi frustrat...

 

 

 

On:

Baiatul locuia in Berceni si motoreta este un Burgman...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sezonul estival ...

 

Mda... si reporterii frate... nu fac nici cel mai mic efort bai nene... de fapt fac.... eforturi sustinute sa le iasa timpenia aia de "duet" sinistru la prezentare...

 

"Impactul a fost atit de buternic incit mopedul a zburat la zeci de metri"... pai daca impactul era puternic raminea pe loc.... plus ca scuterul arata chiar intreg... saracu om cred ca s-a lovit de stilpii aia timpiti cind s-a tavalit si era desprins de mobra. Sau "casca i-a retezat gitul" si alte snoave de furnicat rectul omizilor care privesc cu nesatz stirile de la ora 5...

 

 

Bai si decit ar pedala aiurea cu reducerea vitezei... ca vorba aia... nimeni nu o sa o reduca ca nu asa functioneaza "legile" evolutiei... mai vine ar pune naibii niste parapeti continuui pe marginea dinspre stilpi astfel incit sa impiedice o masina sau o mobra... sau chiar un om zburat de pe mobra sa se mai loveasca direct de stilpi. daca ricosa si se tavalea prin pasaj avea o sansa... Vorba aia... lady D a murit din aceleasi motive acu 10 ani... masina a luat stilpu din pasaj direct si s-a facut praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte profesionist reportajul cu "mopedul" care mergea foarte tare (moped = vehicul lent care prinde limitat mecanic sau electronic sub 50km/h si care are sub 50cc si maximum 2.5kW=4CP) de tip Suzuki Burgman (exista doar 250, 400 si 600cc din cate stiu eu si toate sunt clasificate ca maxi-scuter)...

Una peste alta ala a mers prea tare prin pasajul ala stramb si denivelat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai si decit ar pedala aiurea cu reducerea vitezei... ca vorba aia... nimeni nu o sa o reduca ca nu asa functioneaza "legile" evolutiei... mai vine ar pune naibii niste parapeti continuui pe marginea dinspre stilpi astfel incit sa impiedice o masina sau o mobra... sau chiar un om zburat de pe mobra sa se mai loveasca direct de stilpi. daca ricosa si se tavalea prin pasaj avea o sansa... Vorba aia... lady D a murit din aceleasi motive acu 10 ani... masina a luat stilpu din pasaj direct si s-a facut praf.

 

daca stalpii care despart cele doua sensuri nu existau, si era perete continuu, baiatul ala nu avea decat zgarieturi. Nu inteleg la ce e nevoie de spatiile alea, sa ne uitam la aia care vin din sens opus? sa il faca precum ala de la Obor. Inca nu am auzit de nimeni sa moara de nebun, singur cuc in acel pasaj. Si tot 2 benzi pe sens are, si vibratoare, si "sicane" si plm. Poate pe baiatul cu scuter l-a speriat un bou cu masina, care evident s-a carat la faza asta, mai ales daca erau singurii din pasaj la ora aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenorocirea e ca pasajul a fost construit pe vremea lu' Ceasca ! spatiile alea sunt de fapt pauze intre niste prefabricate in forma de T asezate cu baza in sus ,acestea fiind structura intermediara de sustinere a "capacelor" care acopera pasajul. La acel moment asta era varianta economica si rapida de a construi un pasaj subteran ,acelasi proiect fiind folosit si la Lujerului si la Marasesti!

 

Pacat !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenorocirea e ca pasajul a fost construit pe vremea lu' Ceasca !

 

apropo de Ceasca pasajul ala ordinar a fost facut in 34 de zile, serios 900 de metri in 34 de zile.

 

Dumnezeu sa ii ierte!

 

In pasajul ala merg foarte incet, eu unul nu ma simt bine pe hartoapele alea.

Raman la ideea ca nu viteza ucide, neadaptarea la conditile de trafic/drum te scapa de datorii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenorocirea e ca pasajul a fost construit pe vremea lu' Ceasca !

 

Daca si asta e o nenorocire... la cat de repede a fost facut atunci si cu toata harababura de pe sub el a iesit bine totusi si repede... si folosit in draci.

 

Mesaj completat

In pasajul ala merg foarte incet, eu unul nu ma simt bine pe hartoapele alea.

 

Mi-ai luat-o inainte, culmea, ai citat exact ce am citat si eu...

 

Si eu merg usor acolo... e un pasaj ciudat... vizibilitate in unele locuri nu permite viteza, nu vezi lumina in fatza, are un aer inghesuit si am vazut si masini facand manevre ciudate cand prindeau vibratoarele alea dintre benzi si nu se asteptau. Nu merg la 40 dar nici nu exagerez. In alte pasaje mai merge desi si in Lujerului s-au intamplat destule... dar macar acolo cu viziera normala si asteptandu-te la diferenta de luminozitate nu ai surprize - vezi dintr-un capat in altul.

 

Zicea cineva mai sus de camere... probabil ca acolo ar trebui puse macar sa nu se mai piarda timpul cu supozitii dupa diverse incidente.

 

Nici nu sunt de parere ca trebuie cautat neparat o cauza exterioara... accidente se intampla si pe autostrada fara nimeni in zona, poate omul era obosit, poate consumase ceva, poate pur si simplu a mers prea tare... asta e. Shit happens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de Ceasca pasajul ala ordinar a fost facut in 34 de zile, serios 900 de metri in 34 de zile.

Corectie, 560-590m are si a fost construit atat de repede deoarece toata zona era deja decopertata de la constructia statiei de metrou Unirii 2. Doar s-au pus cofrajele si s-a acoperit cu pamant.

 

Eu unul as fi de acord cu niste camere cu radar in pasaj. De fapt, in orice pasaj. Cand am vazut cat de frumos si fluid se circula prin Luxembourg datorita lor (pasaje subterane de 4-5km cu iesiri la fiecare 500 de metri) nu mi-a venit sa cred. De asemenea, sunt de acord cu radarele puse cu cap pentru a preveni, nu pentru a strange bani. Mai degraba as vedea unul ziua pe Iuliu Maniu decat unul noaptea pe Poligrafiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca la inceputul topicului am sugerat ca ar fi fost lovit. M-a luat valul din cauza ca "motociclist mort pe mijlocul drumului, fara martori".

 

Acum imi dau seama ca din cauza denivelarilor din pasaj putea sa piarda lejer controlul. Mai ales ca e vorba de un scuter. Roata mica nu face casa buna cu groapa.

 

EL s-a dus intr-un loc mai bun, probabil. Iadul e acum in inimile familiei lui. Sa le dea Barbone puteresa treaca peste :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte profesionist reportajul cu "mopedul" care mergea foarte tare de tip Suzuki Burgman (exista doar 250, 400 si 600cc din cate stiu eu si toate sunt clasificate ca maxi-scuter)...

Una peste alta ala a mers prea tare prin pasajul ala stramb si denivelat.

 

burgmanul mai e si de 125cc si 150cc. (de 150 stiu ca a avut un prieten de al meu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stalpii care despart cele doua sensuri nu existau, si era perete continuu, baiatul ala nu avea decat zgarieturi. Nu inteleg la ce e nevoie de spatiile alea, sa ne uitam la aia care vin din sens opus? sa il faca precum ala de la Obor. Inca nu am auzit de nimeni sa moara de nebun, singur cuc in acel pasaj. Si tot 2 benzi pe sens are, si vibratoare, si "sicane" si plm. Poate pe baiatul cu scuter l-a speriat un bou cu masina, care evident s-a carat la faza asta, mai ales daca erau singurii din pasaj la ora aia.
Cred ca se pot astupa cu ceva panouri gaurile dintre stalpi. In pasaj se incalca linia continua la greu si poti fi acrosat lejer de unul ce se repliaza pe banda ta, peste roata ta. E o nebunie cu pasajele astea. Radar la intrare si iesire, camere de supraveghere prin pasje si s-a rezolvat. Macar se pot gasi vinovatii, daca sunt. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar ajunge niste camere, fara radar. Dimineata la 8:40 si seara la 6 merg pe acolo zilnic, fix pe mijloc, pentru ca invariabil este ambuteiaj. Dar deja soferii s-au invatat si fac loc la greu cand aud motorete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu exclud nici posibilitatea sa fi fost "impins" de un idiot care se afla in spatele volanului. Bineinteles ca unii dintre voi nu cred in ruptul capului asa ceva dar e din ce in ce mai posibil sa apara unul d-asta si sa vi-l rupa atunci cand va asteptati mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti merge cu 40 cand fluxul este la 70. e pur si simplu periculos si intre legal si sigur, o aleg pe ultima.

 

ce lipseste in pasaj sunt luminile de mare intensitate si reglate in functie de luminozitatea de afara si niste indicatoare d-alea mari in care sa scrie viteza legala si sa-ti masoare viteza ta.

 

vred ca 40 e periculos de incet. dupa parerea mea, un 60 este decent.

apoi semne cu "traffic jam ahead" cand e aglomeratie.

 

pacat ca trebuie sa moara oameni pentru a se misca ceva. sau ma rog, poate sunt prea optimist si in cazul asta, ca s-ar misca ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a "cazut" (in linie dreapta) de pe motocicleta. Fara martori. Vai de zilele noastre

Nu-i greu sa cazi acolo in pasaj. De fiecare data cand am schimbat banda in pasajul ala mi-au fugit gumele de la marcajul median. Daca intrii cu 150 in pasaj si nu stii sa tii trasa, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cand iti fug gumele pe marcajele alea lucioase si denivelate. La fel de bine insa poti sa cazi si la 60 la ora daca nu esti atent - stiu pe cineva care a patit-o pe asfalt umed, in frana de motor de la 60 la ora in jos, in timp ce traversa un marcaj. Baiatul nu a avut absolut nimic, dar nu era in pasaj unde poti sa te faci placinta pe pereti...

Mesaj completat

Si daca vorbim de scutere, cu stabilitatea lor verticala extraordinar de proasta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca....

 

 

 

pasajele au acel vino "da-i in goarna" cand intri in ele, chestie psihologica.

eu am patit-o odata cu masina, acum ceva ani in urma, la iesirea din pasaj spre Burebista, era o groapa cu margini drepte... n-am stiut de ea, cert e ca am intrat in pasaj, eram si mai tinerel atunci si dai talpa, 130, si aproape de iesire vad groapa, prea tarziu sa evit , dau cu roata, clar cauciuc taiat geanta strambata!! ies din pasaj tinand cu mainile puternic stanga volanul sa nu intru in pereti...

la iesire trag dreapta... de fatp sa tras singura, ma dau jos ...roata varzaaaaa!!! norocu meu a fost ca nu sa rupt si vre-o articulatie... daca eram pe motor????

 

ce vreau sa zic, pasajele is periculoase si toti intra ca berbeci in ele..mare grija..

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar ajunge niste camere, fara radar. Dimineata la 8:40 si seara la 6 merg pe acolo zilnic, fix pe mijloc, pentru ca invariabil este ambuteiaj. Dar deja soferii s-au invatat si fac loc la greu cand aud motorete
Unii sunt chiar nesimtiti. Mergi cu viteza de sa zicem 60 esti peste viteza legala pe banda 1. De aceea ai intrat pe 1 gandind ca de e unul mai naravas (sau ceva interventii) 2 duca-se ! Ideea e ca vin nesimtiti si iti dau flashuri ( si aici incalca legea... vezi faza mare unde se foloseste si cand )sau stau in gaozul tau si nu e deloc convenabil in caz de...Nu incurajez mersul printre masinile IN MISCARE, cu atat mai mult in pasaj. Cand se opresc sirurile e ok, cand se pun in miscare ma retrag pe banda.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Nu-i greu sa cazi acolo in pasaj. De fiecare data cand am schimbat banda in pasajul ala mi-au fugit gumele de la marcajul median.

 

Acolo e linie continua. Ca spune Codul rutier la infractiunea ta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca trebuie sa mai moara cateva zeci de oameni in pasajele rutiere din Bucuresti ca sa monteze si ei niste camere de supraveghere. Asa cum am mai spus si in alte posturi, nu inteleg de ce autoritatile nu se autosesizeaza in acest sens. Se stie ca in pasaj soferii o ard aiurea si putini stiu de limitarea de 40. In plus, le-ar fi mult mai usor sa incheie dosarele avand imagini.

RIP pentru scuterist. Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca trebuie sa mai moara cateva zeci de oameni in pasajele rutiere din Bucuresti ca sa monteze si ei niste camere de supraveghere. Asa cum am mai spus si in alte posturi, nu inteleg de ce autoritatile nu se autosesizeaza in acest sens. Se stie ca in pasaj soferii o ard aiurea si putini stiu de limitarea de 40. In plus, le-ar fi mult mai usor sa incheie dosarele avand imagini.

RIP pentru scuterist. Pacat.

pe autoritati nici la basca de cine si unde moare!

pt ei sintem doar ................... nimicuri care nu merita a fi bagate in ecuatiile lor .

decat cand platim taxe si mergem la vot!

parerea mea . :lol:

hac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...