Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Pai alea care tin camele si cele care tin capacul de deasupra....acum mi.ar trebui intre 10 si 16 dar ma gandeam ca pe viitor cn stie

 

Cea mai versatila dinamometrica ar fi una cu patrat 3/8 cu plaja de strangere intre 5Nm-60Nm. In functie de producator, plaja de ajustare variaza. Precizia e cea mai slaba la capatul plajei de masurare.

Pe patratull de 3/8 poti pune adaptor pentru 1/4 ca sa fixezi si tubulara de 8 la suruburile de capace de exemplu. Poti strange si suruburi cu cap inbus si hexagoane pana la 19.

Pentru cupluri mari vei avea nevoie de o dinamometrica pe patrat 1/2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut dragi prieteni motociclisti, de ceva timp ma bate gandul sa-mi cumpar o trusa de scule, cu care sa incep incet-incet sa mai "mesteresc" cate un lucru banal la motocicleta (pentru inceput un schimb de ulei, o bujie, un filtru de aer), operatiuni la care am asistat si consider ca pot sa le execut si eu fara prea multe probleme.
Stiu ca anul trecut de Blak Friday pe emag.ro au fost reduceri destul de mari la truse de scule.
Eu unul nu stiu exact ce imi trebuie, de aceea va rog frumos sa imi recomandati cam ce mi-ar trebui pentru inceput.

Aici avem oferta.

Va multumesc frumos !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai din ce alege de pe siteul ce l-ai dat... orienteaza-te spre o trusa si cu tubulare mari, gen 21 si crichet mare pentru forta nu din acela mic cat palma , sunt foarte putini cei care isi permit sa cumpere tot ce le trebuie pentru mesterit , treaba asta se ,,aduna,, in timp, iti cumperi cam ce crezi ca ai nevoie pentru mobra , uita-te ce nr/piulite ai la motor si asa iti iei una alta, decat sa stai sa vanezi pe net ceva ce s-ar putea sa nu te coafeze, mai bine iei ceva bun dar pe parcurs , la mine toate tubularele sunt Ch-v (Chrome-vanadium) sunt foarte bune,n-am avut treaba cu ele.
iti trebuie si prelungitoare , cateva inelare,imbusuri,stelate , te sfatuiesc sa iei astea de la magazine care se ocupa de asa ceva, nu gen ,,emag,, sau daca ai pe cineva prin germania/austria sa-ti gaseasca o trusa smechera e mai bine, numai sa stie ce, mi-a adus unchiu-miu o trusa din D de am ramas masca , profi (pt ce-mi trebuie mie) si doar la 75 euro, daca vrei, gasesti. ;)
salut.

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EDIT: Subscriu la colegul dinaintea mea, cam acelasi lucru incercam si eu sa-l explic. Eu ma descurc f bine cu o trusa de tubulare 4-30, crichet mic si mare, imbusuri de la A la Z + 2-3 surubelnite, cu astea imi repar orice atat la vitezana cat si la KLE. (repar/stric, dar macar o fac eu) :)

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru reply-uri.
Aveti idee daca exista cumva trusa de scule de exemplu pentru honda mea ? (cbr f4i) ... care sa contina majoritatea sculelor de care am nevoie ?
Mai mult ca sigur nu am nevoie de toate tubularele 4-30, ci doar de cateva anume, la fel si in cazul imbusurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu unul nu stiu exact ce imi trebuie, de aceea va rog frumos sa imi recomandati cam ce mi-ar trebui pentru inceput.

 

Salutare,

 

Te-as sfatui sa incepi prin a cauta sau downloada un manual de reparatii pentru modelul tau. Dupa aceea cat mai multe tubulare, fixe si inelare. Si eu am inceput de la zero dar pe parcursul anilor am ajuns sa am si chei dinamometrice si chei de filtru.

Toate se strang in timp. Pentru moment o investitie de vreo 100 de lei. Te sfatuiesc sa te uiti dupa calitate, nu dupa cantitate.

 

Spor la surubarit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crichet este un joc preferat de catre britanici, voi vreti de fapt sa-i spuneti clichet dar vi se pare ca suna urat, asa-i?

Am scris asa deoarece am vrut doar sa urmez spiritul de turma, sa nu ma trezesc cu comentarii aiurea dupa. Logic ca toti ii spunem acasa clichet :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crichet este un joc preferat de catre britanici, voi vreti de fapt sa-i spuneti clichet dar vi se pare ca suna urat, asa-i?

Dupa un anumit timp indelungat in care rostesti gresit un cuvant , chit ca stii cum e corect , e cam dificil sa te dezobisnuiesti ;)

pfff , acum am vazut, preturi bune pe louis, fata de ce gasesti p-aici .

Editat de edu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca atunci cand cumperi o Honda noua primesti asta, tu ce crezi? Eu am asa ceva la a mea, difera putin unele chei si imi fac treaba minunat cu ea.

Scopul ei este s-o poti avea permanent la tine, locul ei este sub sa. O trusa cu tubulare si cheia dinamometrica se preteaza in atelier.

A, ia-ti si un set de imbusuri, metrice, crom-vanadiu (Cr-V).

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima optiune + cateva chei fixe/inelare mai MARI si un set de imbusuri eu zic ca ti-ar ajunge pe mult timp de acum incolo :)

P.S. Vad ca are imbusuri, da's mici...

P.S.2 Si neaparat un ciocan, la modul cel mai serios zic.

Editat de Error1132
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-o pe asta: http://www.louis.de/_1007273e374f695a691fadf3190a439944/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003241

 

Desi la prima vedere costa dublu este mult mai completa si are inclusiv T de forta (necesar pt ax roata, bascula, suruburi amortizor, etc), capete imbusuri , capete surubelnita si chei de bujii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Principalele chei, sunt prezentate (probabil, ca n-am 'onda) in linkul pus ge George M. dar nu scapi cu atat, cum s-a mai spus. eu am luat capra cu trusa (vreo 8-10 piese) la ea . dar nu inseamna ca nu m-am mai dus in carrefour dupa altele. scule, nu capre. ca daca ma prinde ca ma uit :D e nasoleala. iti pun ei niste chei care musai trebuie la capra ta (poza, gen), ceva asa, ca sa te amageasca mai mult, dar nu inseamna ca alea is toate de care o sa ai nevoie daca te hotarasti sa o surubaresti. si vorba lui liviu_m2002: calitate, nu cantitate.

post-69982-0-51154900-1385096487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trusa urmatoare o gasesti pe louis.de la 80 euro, dar in tara e 150-170 lei pe site-uri, si 170-200 lei daca te duci in targ la Vitan, duminica.

http://www.louis.de/_20987c2691a462c92794dc3c9cd15c1b0f/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003240

http://mercador.ro/oferta/trusa-scule-tubulare-108-piese-150-lei-IDzOjR.html#284bd3e046

http://www.okazii.ro/seturi-scule/trusa-tubulare-108-piese-auto-torsuri-boraci-rac-camion-duba-autoutilitara-transport-marfa-a136164670

 

O am de 4 ani si am desfacut cu ea de la motor de motocicleta la motorul 2500cmc diesel, de la masina (desfacut adica facut bucati, segmentat, etc). Chrome-vanadium, au fost scule abuzate si tin si azi ca-n prima zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ziceam cu mai multa vreme-n urma ca am rupt un bit Bosch la prima utilizare. iaca l-am dat gata si pe-al doilea. initial am zis ca-i Yato dar cind m-am uitat era tot Bosch. a fost luat din Praktiker, primul rupt a fost dintr-un Set mai mare din Dedeman. s-a rupt de la un holzsurub in lemn, fara mare efort. fix ca primul.

ar fi interesant de stiut daca sint contrafacute sau asa e ele.

 

2.png

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut imi recomandati va rog o cheie dinamometrica pentru cupluri mici 0-50 nm..

 

Am și de la Dreper și de la Facom. Vezi că astea au erori mari în zona de moment minim - din acest motiv nu o să găsești niciodată 0-50 Nm. O să găsești 5-20, sau 10-50 sau 15-100 etc

 

 

Dintre astea îți recomand Dreper-ul că e mai ieftin

 

Recomand dinamometrica saracului:

Adica sa nu pui prelungitoare in cheile care au si un nume. Iar strangerea sa o faci doar cu doo degete (fara sa te ajuti cu cealalta mana) pe zona unde ar fi trebuit sa fie mijlocul palmei. Rar ai sa mai rupi sau razi un filet, mie nu mi s-a intamplat.

 

+1 Un sfat excelent !

 

Am nevoie sa cumpar niste burghie de metal. Nu pre as face rabat la calitate, ma intereseaza sa fie ceva bun, care sa tina si bine.

 

HSS, argintii

 

ziceam cu mai multa vreme-n urma ca am rupt un bit Bosch la prima utilizare. iaca l-am dat gata si pe-al doilea. initial am zis ca-i Yato dar cind m-am uitat era tot Bosch. a fost luat din Praktiker, primul rupt a fost dintr-un Set mai mare din Dedeman. s-a rupt de la un holzsurub in lemn, fara mare efort. fix ca primul.

ar fi interesant de stiut daca sint contrafacute sau asa e ele.

 

Este destul de plauzibil să fi fost nașpa (am rupt multe de-astea). Nu prea am rupt biți originali. Dacă vrei să mergi la sigur (să dai tare și să nu se rupă), ia scule de impact. Pe de altă parte, o veche zicală din bătrîni zice că poate e de preferat să rupi bitul decît să fuți capul șurubului, mai ales dacă este vorba despre un șurub important.

Editat de bibi.audiofil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...