Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Oameni buni, ce incerc eu aici e sa il fac pe asta care il am sa mearga mai bine. Degeaba imi dati exemple de invertoare, ca nu o sa mai iau inca unul pe langa asta :)

 

Ideea era sa il fac pe asta sa mearga mai bine, apoi sa zic ce am facut, in ideea ca poate e de folos si la altii. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu stiu mai nimic despre sudura, dar cred ca acel condensator de pe primar de care zici e pt. corectia factorului de putere, chestie care nu vad cum ar putea influenta sudura propriu-zisa. daca e sa ma gindesc la ce ti-ar putea folosi sa faci PFC, poate sa nu "sara" siguranta inainte sa fie cazul, dar nici macar asta nu sint sigur ca e cazul.

 

in nici un caz nu vad cum un condensator in primar poate indeplini aceeasi functie ca cel de filtarre din secundar. e posibil sa fie o chestie propagata de niste oameni care au prins din zbor o treaba si-au dat-o mai departe.

sau poate e vreo susta pe care n-o stiu/inteleg eu.

 

a, inca o treaba.

e posibil sa-ti zic ceva ce stii deja, dar nu poti sa pui pt. filtrare condensatoare "de duzina". iti trebuie niste condensatoare "low ESR" si care sa suporte curent de riplu mare. daca n-au ESR destul de mic n-o sa-si faca treaba si daca nu suporta curent de riplu mare (echivalent cumva cu ESR mic), o sa se incalzeasca si o sa le scada durata de viata sau o sa pocneasca. cum ziceam, daca-ti spun ceva evident, sorry.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut de asta, chiar nu ma gandeam. Trebuie sa fie de capacitate cat mai mare, cu cat mai mult cu atat mai buna netezirea. O sa fiu atent si la aspectul asta, da iti dai seama ca nu aveam de gand sa iau unu dela de il pui pe statie in masina, cu display pentru tensiune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam da, tre' sa-i pui o rezistenta "bleeder", altfel e posibil sa ai diverse distractii. alea ramin incarcate si zile/saptamini.

 

nu stiu sigur, dar e posibil ca alea de masina sa fie chiar mai bune, numai ca probabil is de 12V.

cel mai sigur iei de pe Farnell, au selector dupa orice parametru, daca intrebi la magazinele de piese de ESR scazut si curent mare de riplu o sa te dea afara, ca vorbesti mascari.

e posibil sa nimeresti unele cu parametri ok si la oha, da' n-ai de unde sa fii sigur. daca faci o treaba macar fa-o sa stii ca iese, nu s-o faci de 2 ori.

parerea mea.

 

________

 

revin cu niste date concrete. m-am gindit sa nu te fi speriat degeaba sau sa te fi bagat la cheltuiala aiurea.

concluzia e ca nu stiu daca merita sa faci ce vrei tu. uite si de ce. daca sudezi la 150A si pui un condensator de 50000 microfarazi, o sa ai un riplu (variatia tensiunii de iesire) de aprox 13V. daca e acceptabil sau nu, n-am idee, nu ma pricep la sudura.

curentul de riplu (curentul mediu prin condensator) e tot de ordinul ala (100+ amperi).

condesantorul asta: http://ro.farnell.com/cornell-dubilier/cgs703u050x5l/capacitor-alum-elec-70000uf-50v/dp/1503309 de 70000 micro costa 304 RON si are curent maxim de riplu de 16 amperi. sa-l depasesti, inseamna sa faci friptura (scumpa) de condensator

poti sa pui mai multi conzi in paralel, dar ca ai curentul in parametri o sa trebuiasca 10, adica 304x10=3040 RON.

 

avind in vedere ca o sa sudezi in regim de amator, adica durate scurte, e posibil sa fie acceptabil, dar la limita. oricum cresterea temperaturii condensatorului ii scade exponential durata de viata.

bine, exista si varianta sa-ti zica cineva "lasa frate teoreticieni din astia, merge". your choice :) hint: gindeste-te de ce nu au facut din fabrica aparatul ala si cu optiune de DC.

 

sau asta http://ro.farnell.com/epcos/b41456b8689m/capacitor-68000uf-63v/dp/3878119

 

AC Ripple Current @ 100Hz: 20A

 

pt. riplu de 150A trebuie 8, deci tot pe la 3000 RON ajungi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e crima dar concluzia scurta e: Aparatul de sudura pe transformator e o scula de calitate cat timp rezista in folosire normala.

Modificari aduse lui nu inseamna obtinerea unui pret mai mic si a unei scule de calitate. e o carpeala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cirpeala e si presa mea de supape improvizata. intimplator functioneaza perfect. unele cirpeli nu functioneaza, sau - in cazul asta - costa mai mult decit un aparat special proiectat. oricum, deja a fost destul off-topic, zic s-o lasam asa. din partea mea, pot fi sterse mesajele legate de conversia la CC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am asa ceva:

http://www.louis.de/_500c060801e89e6420aab00e3967256857/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003583

 

Si sunt foarte multumit.

 

Fii cu ochii pe site cand au reduceri, si atunci costa 80-85 Euro, mai adaugi 10 Euro la transport pana in Ro, daca nu vrei sa te complici cu firme intermediare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia o am si eu, numai varianta medie, ca sunt 3: cu 3 chei cu clichet, cu 2 si cu un clichet, ala mic.

 

De-a lungul timpului, am reusit sa rup imbusul de 8 si bitul-imbus de 6. In rest pare okaysh.



Ma intreb daca nu sunt de banzare oare si la bucata... Si asta ar tebui sa fie un criteriu, zic eu, dupa care sa iti alegi trusa. Sa stii ca gasesti inlocuitori, din aceeasi trusa, daca ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce ordinari sunt astia de la EMAg. Trusa aia in Hornbach este vreo 3 milioane jumate, pana in 4 si ei scriu ca e redusa de la 7 milioane....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi , mai astept poate ceva de la noi , yato, lincos e ceva de capul lor ?

Eu folosesc lincos de 2 ani . Ca si comparatie cu cele de la Louis ( am cate o trusa de la fiecare porducator )trag mai cu incredere .

Am reusit totusi sa rup o tubulara ( pusa pe pistolul cu impact batut batut si apoi pusa teava . Cred ca de acolo a fost cauza .

Calitate /pret mai mult ca ok .Parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca de yato nu zice nimeni nimic , or fi proaste or fi bune ?

salut, eu in atelier folosesc proxon dar in regim de servce cam distrug anumite tubulare 8 si 10 cam 2 perechi pe an ,intamplarea a fost ca a trecut pe la mine la atelier un distrbuitor de uleiuri si scule auto si vindea si ce avea pe stoc si am luat doua tubulare lungi de 8si 10 yato fratilor au doi ani bat in ele nu le menajez de loc dar tubulare mai tari nu am vazut ,deci din partea mea recomand yato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tubularele obisnuite nu sunt garantate pentru sculele de impact. Nici pentru batut cu ciocanul nu rezista multe.

Eu mi-am cumparat doua tubulare 32 si 36 (nu am gasit tubulare de impact pe patrat 1/2 la dimensiunea asta) no name "de sacrificiu" pentru a le folosi la pistolul pneumatic. Daca le sparg cumpar altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...