Sari la conținut

Accident Romana (Bucuresti) - 24.09.2010 - Tiberiu Troia


LuCkYaN
 Share

Postări Recomandate

M-a durut de cand am aflat vestea. Stiu ca esti un om de treaba si popular Tibi. Azi ai avut ghinion... asa cum cu totii avem cateodata. E clar, nu ai nici o vina, dar la ce folos acum. Daca tu nu ai putut evita, sunt convins ca nici unul dintre noi nu ar fi putut. Sanatate si recuperare rapida !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

INCREDIBIL,nici un gigi contra care sa zica ca se dadea pe-o roata sau ca avea 200km/h.

Insanatosire rapida.

 

Apar ei, stai tu linistit ;) Cat despre stickere ... poa' sa aibe masina full cu "Atentie la motociclisti", odata si odata tot va intoarce la linia continua ... ghici peste cine ? Da-o naibii,avem un cacao de Cod Rutier, bun,rau, macar p'asta daca l-ar respecta toti. N-ar mai fi atatea tragedii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) sincer te asteptai sa opreasca una din cele trei ambulante?

traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul...

un nr. al motocicletei?

Azi am trecut cu ambulanta pe langa un accident ( o masina a lovit un pieton ) si nu am oprit. De ce? Pt ca aveam o solicitare la un stop cardio respirator.Am anuntat prin statie si a venit alt echipaj. Asa se procedeaza.Daca nu eram in misiune era altceva. In concluzie daca nu stii cum stau lucrurile nu mai emite filozofii de astea ieftine.Nu are nimeni interesul sa moara cineva iar timpul de la alertarea echipajul la plecarea din statie este de 1 min.Se verifica pe camere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rob debruce...lasa-i...sunt multi prosti pe planeta...nu neaparat stiu si despre ce discuta...

 

au mai cazut bikeri experimentati...Tibi nu este o exceptie...cand e sa se intample se intampla....probabil faptul ca avea experienta l-a ajutat sa scape cu viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rob debruce...lasa-i...sunt multi prosti pe planeta...nu neaparat stiu si despre ce discuta...

 

au mai cazut bikeri experimentati...Tibi nu este o exceptie...cand e sa se intample se intampla....probabil faptul ca avea experienta l-a ajutat sa scape cu viata

;) Supapa _ Jr n-am vrut sa fiu caustic dar multi cred ca ambulanta isi bate joc de oameni si ca dupa ce suna omul pleaca cand au chef.Nu exista asa ceva.Regulile sunt foarte dure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut faza de la momentul in care il puneau pe targa si ma intrebam care e starea motociclistului si cum a ajuns conserva in pozitia in care era. Presupuneam ca a intors peste dubla continua dar am refuzat sa cred ca cineva face asta tocmai acolo. Nu de alta dar acolo e mereu traficul aglomerat si e o zona destul de frecventata de politie.

Toata ziua am avut in minte imaginea motociclistului intins pe marginea strazii si a motorului facut zob. Bine ca a scapat cu viata, oasele se repara, important e sa fie OK la cap.

Cat despre conservar... ;) :D Poate sa aiba orice sticker pe conserva, comportamentul ramane tot de gibon manelizat!

 

Sanatate si refacere rapida d-lui. Tiberiu Troia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am trecut cu ambulanta pe langa un accident ( o masina a lovit un pieton ) si nu am oprit. De ce? Pt ca aveam o solicitare la un stop cardio respirator.Am anuntat prin statie si a venit alt echipaj. Asa se procedeaza.Daca nu eram in misiune era altceva. In concluzie daca nu stii cum stau lucrurile nu mai emite filozofii de astea ieftine.Nu are nimeni interesul sa moara cineva iar timpul de la alertarea echipajul la plecarea din statie este de 1 min.Se verifica pe camere.

Este ilogic ca cei 2-3 km de la sediul AMBULANTEI Bucuresti care-i pe Eminescu sa se faca 20 de minute pina acolo (in conditiile in care daca iese masina pe Dacia cu girofar, nu are de depasit decit trolebuze, accesul altor masini fiind interzis pe o sectiune maricica din Dacia). Na, daca stii Bucurestiul intelegi ce zic.

Mai e si partea cu 20 minute DE CIND AU ANUNTAT POLITISTII (deci mai multe daca pui la socoteala ca s-a dat cel putin un telefon imediat dupa producerea accidentului). Bucurestiul nu-i Arad. Aicea se fura capacul de canal de sub camera de supravechere a traficului (probabil cel tirziu inainte de rasaritul soarelui, un 6 sa zicem) si abia dupa 2 telefoane nervoase la 9455 pe la 8 trimit un politist care sa stea in dreptul gurii de canal vreo 10 minute, dirijind masinile pina vin colegii cu un con ;). Deasemeni, tot aici se afla probabil unica (sper, sunt optimist) camera de supraveghere a traficului care filmeaza stilpul pe care e montata (podul Operei, pe scuarul ce desparte traseul RATB ce duce la Kogalniceanu de masinile ce se duc spre CasaRadio, actuala si viitoare Dimbovita Center.

 

Insanatosire grabnica Tiberiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cata minte si tupeu sa ai sa intorci acolo...............

 

insanatosire grabnica nea tibi

Eu pe nea Tibi nu il cunosc, dar ii urez si eu insanatosire grabnica.

 

Dar la faza cu intorsul, sa inteleg ca e posibil ca o masina sa intoarca undeva pe la McDonals in loc sa dea tura prin Piata Romana si sa mai si aiba sticker cu "atentie la motociclisti!" lipit pe poponeata? Mi se pare ca traim intr-o tara nebuna rau de tot...

Mesaj completat

Este ilogic ca cei 2-3 km de la sediul AMBULANTEI Bucuresti care-i pe Eminescu sa se faca 20 de minute pina acolo (in conditiile in care daca iese masina pe Dacia cu girofar, nu are de depasit decit trolebuze, accesul altor masini fiind interzis pe o sectiune maricica din Dacia). Na, daca stii Bucurestiul intelegi ce zic.

Mai e si partea cu 20 minute DE CIND AU ANUNTAT POLITISTII (deci mai multe daca pui la socoteala ca s-a dat cel putin un telefon imediat dupa producerea accidentului). Bucurestiul nu-i Arad. Aicea se fura capacul de canal de sub camera de supravechere a traficului (probabil cel tirziu inainte de rasaritul soarelui, un 6 sa zicem) si abia dupa 2 telefoane nervoase la 9455 pe la 8 trimit un politist care sa stea in dreptul gurii de canal vreo 10 minute, dirijind masinile pina vin colegii cu un con ;). Deasemeni, tot aici se afla probabil unica (sper, sunt optimist) camera de supraveghere a traficului care filmeaza stilpul pe care e montata (podul Operei, pe scuarul ce desparte traseul RATB ce duce la Kogalniceanu de masinile ce se duc spre CasaRadio, actuala si viitoare Dimbovita Center.

 

Insanatosire grabnica Tiberiu.

Offtopic: SMURD e in alta parte, ala ajunge repede dar astia de la ambulanta merg uneori mai greu. Tin minte cum acum 3-4 ani unul cu Dacia break si pacient a oprit langa mine care surubaream langa motoreta sa-mi ceara niste scule sa-si desfunde un jigler - l-am servit cu surubelnite si chei si carpe de sters si ce mai aveam eu - ca cica era pe masina unui coleg ca a lui era stricata si nu a gasit nici un fel de scule acolo si are urgenta. A mai asteptat 3-5 minute aproape mortul ca ce sa faca? Astea sunt conditiile de Romanica... Precizez ca nu s-a intamplat faza asta in cine cie ce sat ci pe Bulevardul Dacia in Municipiul Bucuresti, capitala de stat care cred ca deja era in UE sau oricum pe aproape...

 

Ontopic: Vad ca se discuta asa principial ce si cum cand te dai prin centru pe una-doua roti pe aici, dar stie cineva concret situatia medicala actuala a accidentatului, daca trebuie ca noi comunitatea moto sa facem ceva de genul donat de sange, etc. (daca da va rog sa-mi dati mesaj pe PM sau YM sa ne miscam repede), etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ilogic ca cei 2-3 km de la sediul AMBULANTEI Bucuresti care-i pe Eminescu sa se faca 20 de minute pina acolo (in conditiile in care daca iese masina pe Dacia cu girofar, nu are de depasit decit trolebuze, accesul altor masini fiind interzis pe o sectiune maricica din Dacia). Na, daca stii Bucurestiul intelegi ce zic.

Mai e si partea cu 20 minute DE CIND AU ANUNTAT POLITISTII (deci mai multe daca pui la socoteala ca s-a dat cel putin un telefon imediat dupa producerea accidentului). Bucurestiul nu-i Arad. Aicea se fura capacul de canal de sub camera de supravechere a traficului (probabil cel tirziu inainte de rasaritul soarelui, un 6 sa zicem) si abia dupa 2 telefoane nervoase la 9455 pe la 8 trimit un politist care sa stea in dreptul gurii de canal vreo 10 minute, dirijind masinile pina vin colegii cu un con ;). Deasemeni, tot aici se afla probabil unica (sper, sunt optimist) camera de supraveghere a traficului care filmeaza stilpul pe care e montata (podul Operei, pe scuarul ce desparte traseul RATB ce duce la Kogalniceanu de masinile ce se duc spre CasaRadio, actuala si viitoare Dimbovita Center.

 

Insanatosire grabnica Tiberiu.

 

A fost o neconcordanta intre serviciile de urgenta ... sa ne aducem aminte ca a fost miting si toata lumea era stresata ... asa ca sediul OTV s-a incurcat cu sediul PRO TV unde ambulanta a ajuns in 2 min de la apel ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, intotdeauna se spune asa, dar credeti-ma, lucrez in sistem si stiu ca veriga cea mai importanta si cea mai slaba e dispeceratul. S-au cumparat masini si echipamente de milioane de euro, dar de oameni nu se preocupa nimeni. In dispecerate lucreaza aceleasi operatoare angajate pe pile, in plus au fost "convertiti" cativa pompieri care nu poseda cunostinte medicale. La un astfel de accident, in mod normal trebuia sa ajunga un echipaj SMURD. In fine...

Numai ganduri de bine d-lui Troia.

Editat de Darth Wraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ieri pe forum despre accidentul lui Tibi si nu-mi venea sa cred.M-am dus la Urgenta aseara, este internat la ortopedie, mina dreapta rupta si lovituri puternice la ambele picioare , desi avea si protectii la pantaloni si cizme.Psihicul, ca de obicei , la superlativ.Sanatate Tibi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ohooo... am vazut si eu cateva masini cu stickerul "atentie la motociclisti" care mergeau de-ti venea sa te dai jos la ei. Mai e o moda acuma cu sticker "Bebe on board" si am vazut astfel de masina lovita de tramvai, deci ce sa ne mai miram. Poti sa pui 100 de stickere cu diverse mesaje, daca tu nu esti atent si faci astfel de greseli (ca in accidentul acesta), ce pretentii sa mai ai de la ceilalti?

 

Sanatate multa motociclistului!

Era sa ma calca o duba cu scris pe el 'atentie transport copii', asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa ma calca o duba cu scris pe el 'atentie transport copii', asa ca...

Daca imi spui ca era condusa de o profesoara de limba romana ... deja este prea mult pentru mine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum puteti fi asa de ingadutori cu faptul ca ambulanta a venit la 25-30 de minute de la accident in MIJLOCUL BUCURESTIULUI! Mie asa ceva mi se pare inacceptabil!

Am sunat la 112 pentru un motociclist si eram undeva in afara Ploiestiului spre Valeni, nici indicatii ca lumea nu am putut sa le dau si chiar daca timpul se scurge destul de greu in astfel de cazuri in maxim 15 minute au fost acolo!

 

Cum s-a putut ajunge la aceasta "performanta" in centrul Bucurestiului?

 

Sanatate accidentatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum puteti fi asa de ingadutori cu faptul ca ambulanta a venit la 25-30 de minute de la accident in MIJLOCUL BUCURESTIULUI! Mie asa ceva mi se pare inacceptabil!

Am sunat la 112 pentru un motociclist si eram undeva in afara Ploiestiului spre Valeni, nici indicatii ca lumea nu am putut sa le dau si chiar daca timpul se scurge destul de greu in astfel de cazuri in maxim 15 minute au fost acolo!

 

Cum s-a putut ajunge la aceasta "performanta" in centrul Bucurestiului?

 

Sanatate accidentatului!

 

N-ai inteles... am explicat mai sus... cauta-mi postul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau de ceea ce am citit. Dupa asa o intamplare parca devii si mai paranoic in legatura cu traficul. Multa sanatate lui Tiberiu Troia.

 

Chestia asta cu intorsul pe linia continua mi se pare o problema din ce in ce mai acuta. Si mie mi-au intors o gramada, chiar in fata, fara nici un pic de jena sau remuscare. Te uiti la mocalaul lor si nu iti vine sa crezi - unii te privesc tamp dar tot intorc iar altii mai au si un ranjet nesimtit pe fata, adica stiu foarte bine ce mizerie fac si sunt chiar satisfacuti. Nici macar nu cred ca o fac pentru ca se simt in siguranta in fata unei motociclete. Am vazut multi idioti care intorc chiar in fata tirului. Pur si simplu nu gandesc. numai burta lor sa traiasca si in rest nu le pasa de nimic. Asa intelege ghiolbanul ca inseamna democratie - face fiecare cum il taie capul. Acum ce sa spun, tonul la comportament mitocanesc vine de la cei mai inalti oameni in stat asa ca nu am ce sa mai comentez. Totusi, mi-as dori sa se trezeasca odata si politia romana si, dupa ce isi recupereaza chipiurile din curtea de la Cotroceni, sa mai gaseasca si alte solutii pentru prevenirea accidentelor decat panda cu aparatul radar.

 

Si un pic off topic

"Fierul se repara, tu sa fii sanatos" mi se pare unul din cele mai idioate clisee, pe cuvantul meu. Da, e mai importanta sanatatea decat orice altceva dar mie asta nu mi se pare deloc o consolare. Cred ca foarte multi motociclisti, incluzandu-ma si pe mine, pun suflet pentru motocicleta lor, o personalizeaza si o ingrijesc cum pot mai bine. Daca o vezi facuta praf intr-o secunda cred ca iti vine sa urli chiar daca fizic nu ai patit nimic. Pe mine ma doare inima sa vad orice motocicleta distrusa. nici nu vreau sa ma gandesc ce as simti daca ar fi a mea.

In plus de asta nu stiu nene ce fel de nababi sunt unii de zic cu atata degajare ca nu e nici o problema ca tocmai s-au dus pe apa sambetii cateva mii bune de euro, bani pe care ii poti recupera doar cu mult stres si dupa o lunga perioada de timp, asta daca ii mai recuperezi.

Asa ca, daca va trece prin cap sa spuneti tocmai asta, mai bine va abtineti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il stiu pe Tiberiu Troia de aproape 30 ani, este nascut motociclist, are asta in singe...si daca dupa atitia ani, in care a alergat la curse, a colidat lumea in lung si-n lat calare pe cele doua roti, a crescut generatii intregi de motociclisti..., pateste una ca asta, insemna ca altcineva ar fi mierlit-o in mod sigur in circumstantele date. Motocicleta pe care era este una de 250 cm/cubi, foarte manevrabila si nonagresiva, echipamentul cred ca il avea complet...asa ca nici nu vreau sa ma gindesc la ce ar fi patit altcineva, neexperimentat, fara echipament si cu o viteza net superioara...

Sanatate Tibi...si te asteptam chiar si cu bratul de git :D , pasager in conserva, pe 08-10 octombrie, sa ne povestesti patania linga un pahar de vin alaturi de ceilalti bosorogi ai motociclismului autohton...si nu numai! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulata sanatate Tibi.Esti teribil monser.Toate ti-au reusit in viata.Ai castigat curse cate ai vrut,ai comentat TV cat ai vrut.Acum ai vrut sa indoi un Seat si ai reusit pe deplin.

Scuze de gluma dar ma bucur nespus ca Tibi nu are probleme grave.Se spune ca si in ghinion tre sa ai putin noroc.Norocul lui Tibi ca le stie ca nimeni altul,cu motorul.

Insanatosire grabnica Tibi ca ai multa treaba.Te asteapta multa lume.Bunu.

PS.Pai daca Tibi Troia pateste d-astea despre noi,muritorii de rand ce sa mai zic?Parca ti se face frica sa mai iesi pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...