Sari la conținut

Chiar E Cineva Sus Acolo Care Tine Socoteala . . .


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Recunosc, in ultima vreme, dupa cateva mii de Km cu franarile bruste, evitarile la milimetru, si alte chestii de genu asta trecute cu bine de fiecare data, ajunsesem sa cred ca am dat de cap acestei pasiuni. Si desigur am inceput sa merg din ce in ce mai tare si chiar sa ma joc cu soarta sa vad ce satisfactii noi primesc. Si am primit destule, nu credeam ca exista asa ceva dar se pare ca / cu cat mergi mai tare si mai la limita cu atat satisfactia este mai puternica si nu datorita celor gura casca de pe Magheru care se uita la tine si se minuneaza ci pur si simplu unui lucru din interiorul tau, o placere pe care numai aici si mergand numai asa o poti simti, si credeti-ma ca am incercat multe la viata mea si pana acum nu am intalnit un sentiment atat de puternic. Poate datorita constientizarii faptului ca poti muri la cea mai mica greseala corpul primeste un surplus de adrenalina, pot spune chiar mai mult decat cel primit in timpul unui accident, dar spre deosebire de accident aici adrenalina produce doar placere. Chiar am avut impresia de cateva ori ca timpul a stat in loc, in timp ce faceam slalom printre masini la o viteza mult prea mare, parca masinile stateau pe loc si eu ma plimbam printre ele, soferii erau impietriti la volan cu privirea inainte si pana sa ma observe eu deja nu mai eram acolo. Daca pe CB-ul meu pot atinge astfel de satisfactii pai atunci pe o vitezana pur singe dusa la limita o sa primesc doza dubla sau poate chiar tripla de satisfactie nemaiintalnita pana acum. Asa ca urmatorul pas este sa vand CB-ul si sa-mi cumpar un R1 and take it to the next level.

 

Cel putin asa gandeam pana azi . . .

 

Cred ca cineva acolo sus a vazut pe ce panta abrupta am intins piciorul si urmeaza sa ma avant si a decis sa intervina. Ma bucur ca a facut-o, spre deosebire de altii la mine nu a fost nevoie de o tragedie sa-mi deschida ochii.

Prima interventie cred ca a fost cand nu am reusit sa-mi vand CB-ul cu toate ca nu are nici o problema si era sub pretul pietei. Toti care l-au vazut vroiau sa mai las la pret dar mie ceva imi tot spunea in cap "daca el se zgarceste la cateva sute de euro si eu ma zgarcesc" si am tinut la pret.

Cu toate ca nu am reusit s-o dau am facut rost de bani si astfel o puteam da si mai ieftin, asa ca am mai scazut din pret.

Cand cineva acolo sus a vazut ca nu ma dau batut a luat masuri drastice, mai exact pe mine m-a tras putin de urechi in comparatie cu altii, lucru care m-a facut sa ma gandesc la "ce ar fi fost daca . . . ?"

 

Asa ca azi in timp ce ma intorceam de la facultate pe Calea Plevnei chiar in dreptul unui spital cineva acolo sus a decis sa-mi puna in cale o batranica astfel incat sa nu o pot evita la milimetru sau sa opresc la limita in deplina siguranta.

Mai exact veneam dinspre gara de nord spre eroilor, langa axul drumului (pe acolo merg de obicei), cu vreo 60 la ora ca tocmai plecasem de la stop. Pe banda din dreapta masini in mers, pe banda din stanga (contrasens) masini stationate la stop. Pe banda mea gol, si merg eu asa, si pt. o fractiune de secunda vad ceva miscandu-se prin luneta si geamurile laterale ale unei masini la vreo 5 metrii in fata mea pe banda din dreapta. Pun mana pe frana si brusc imi tasneste o batranica in fata, alergand agale. Am bagat ambele frane, degeaba tot ma duceam tare spre ea, cand am realizat ca nu o sa reusesc sa opresc pana la ea am incercat s-o ocolesc in timp ce aproape aveam franele blocate ( :cheers: :cheers: ) mare greseala, mi-a fugit fata instant. Cand ma dezmeticesc dupa 1-2 secunde dau sa ma ridic, nu reusesc, motorul era culcat pe piciorul meu stang, am tras de el cateva secunde si am reusit sa-l scot, la timp cat sa vad babuta cum fuge incet incet peste trei benzi sub o ploaie de claxoane ca tocmai se pusesera masinile in miscare. Deci am reusit sa opresc pana in babuta . . . taras.

Spre norocul meu am atins si o alta masina in alunecare (Octavia 2 :crack: ). La fix, alti bani alta distractie, nu era de ajuns ca statea hondica intinsa pe asfalt si eu cu picioru raschetat.

Dupa ce m-am ridicat, imediat a aparut un motociclist din spate si m-a ajutat sa ridic motorul si sa-l duc pe margine si a stat cu mine sa vada cum decurg lucrurile (II MULTUMESC PE ACEASTA CALE :crack: ).

Babuta desigur s-a facut nevazuta ca si cum nimic nu s-a intamplat, cand am intrebat lumea daca au vazut ce s-a intamplat nimeni nu vazuse nimic, cu toate ca era strada plina (Sunt mandru ca traiesc in Romania), soferul masinii pe care am atins-o era putin panicat (mi se pare normal) dar si-a dat seama ca decat ii lasasem niste cauciuc pe prag si niste vopsea pe capacul de roata spate si am decis de comun acord sa nu mai mergem la politie (eu maine la 8 am restanta asa ca numai asta nu imi trebuia acum, toata ziua pierduta la politie). Drept urmare ne-am indreptat fiecare spre treaba lui.

 

Avarii la motor: raschetat capacul din drepta de la motor

Avarii la mine: piciorul stang (vezi poze) si geaca (umar stang), bine ca aveam geaca de piele cu protectii, ca am picat direct pe umar, fara sa mai am timp sa pun vreo mana ceva. Daca aveam si pantaloni de piele cu protectii si cijme acum nu mai eram raschetat dar se duceau pe apa sambetei cateva sute de euro.

 

Sa revenim la inceput, nu stiu cum vi se pare voua, dar pe mine parca acest mic incident m-a trezit din nebunie. De obicei merg foarte calculat si preventiv, dar in ultima vreme vazand ca tot scap din diferite situatii periculoase am inceput sa merg ca si cum nu are ce sa mi se intample. Cred ca asta a fost un semn, ca are ce sa se intample, si cand mergi incet si atent, cu atat mai mult atunci cand alergi ca un nebun in cautarea acelei satisfactii care pana la urma iti va aduce moartea. Si cred sincer ca daca as fi reusit sa-mi iau R1 as fi avut topic cu RIP in cativa ani sau cateva luni.

 

Mi-a deschis ochii acest accident in asemenea maniera incat e posibil sa renunt la motociclete . . . pur si simplu nu mai vad rostul sa-mi risc viata zi de zi.

Chiar si mergand regulamentar sunt foarte multe pericole, nisip, apa, caini, pietoni kamikaze (vezi ce s-a intamplat azi), tigani, taximetristi, soferi "orbi", gropi, damburi and so on and on and on . . . si parca nici nu mai am vreo satisfactie cand merg cu motorul decat cea mentionata mai sus pe care nu mai am de gand s-o incerc. Pentru mine pretul platit, oase rupte, copci, ......, poate chiar moartea, mi se pare mare pentru o simpla distractie, ca pana la urma asta e de fapt motocicleta.

 

:crack:

 

P.S. Acum incepe sa doara, diseara cred ca o sa mor. Daca pun gheata pe picior ajuta? sau ce sa fac ca diseara sa nu ma rupa durerea? Ca maine la 8 am restanta si numai de asta nu am nevoie acum, o noapte alba din cauza durerilor atroce. :baldy:

post-3178-1157629447_thumb.jpg

post-3178-1157629466_thumb.jpg

post-3178-1157629706_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, insanatosire grabnica, si bafta maine la examen (asta daca poti sa treci peste durere!).

 

In al doilea rand, get a hold of yourself! Nu se lasa omul asa repede de motor, doar din cauza unei cazaturi. Da, ai cautat-o si tu, ai impins limita la maxim, da’ zi mersi ca ti s-a intamplat la o viteza destul de redusa, ca nu ai mai lovit si pe altcineva (in sensul ca nu ai intrat in carnea cuiva, nu vorbesc aici de masina) si ca ai scapat sit u atat de usor.

Da’ ia gandeste-te tu cum ar fi sa renunti la motor si sa iesi spre exemplu intr-o miercuri seara pe strada, sa auzi peste tot in jurul tau, la fiecare intersectie, la fiecare semafor, pe orice straduta motoare sis a te gandesti cum se duc oamenii aia fericiti catre Arc sis a stii ca tu nu o sa fii acolo, nu de alta da’ tu te-ai lasat de “sportu” asta!!! Crede-ma, ca o sa ai senzatia aia de nedescris in stomac, in degete, in picioare, ce mai, senzatia aia de :”Fratilor, vreau si io!”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum se vad cei care constientizeaza ce-i aia motocicleta!

acum se vad cei care au pasiunea in sange si nu cei care-si iau motocicleta pt. fite!

acum se vede rostul protectiilor!

 

Creierul nu ne-a fost dat doar pt. a supravietui! Abuzati din cand in cand de el si...ganditi!

Pasiunea poate fi intretinuta si la viteza mica!

 

Bine ca nu ai patit nimic! Motoreta se face!

Bine ca nu a patit batranica nimic!

Ganditi-va ca in trafic nu sunt numai masini vs. motociclete! Mai sunt si pietonii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu te-ai lovit mai rau. De kko fazele astea cand se apuca cate un sinucigas sa alerge pe strada ca vrea sa traverseze rpd si se mai si crede singur.

Daca poti nu te doare asa de tare, nu ai nimic rupt si nu ai timp ca trebuie sa inveti pune gheata pe el si du-te maine la doctor; dar daca nu-ti inveti si-ti faci copiute/servite du-te la spital ca alea le poti face si diseara sau noaptea, :baldy:

Sanatate si bafta la examen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluziile ti le-ai tras singur.

Personal, dupa ce am franat nu ma mai concentrez decat sa ma duc drept, indiferent spre ce (pieton, masina). In cele din urma tabla se indreapta iar pietonii or sa fie 'fair game' incepand de luna asta si in definitiv mai bine plange familia lor decit a mea.

Si eu am trecut la milimetru pe linga un bou in Dorobanti , aveam numai 10-20 la ora dar n-am apucat sa franez iar cind l-am vazut ca iese dintre masini m-am pregatit sa ma re-echilibrez dupa lovitura ca sa nu cad pentru ca mi se rupea daca il loveam sau nu. Eu eram pregatit sa fac fata situatiei si sa-l si bat daca il loveam (n-am atins frana decat usor pe spate).

 

Bafta la examen. Si verifica-ti genunchiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, du-te neaparat la urgente.

Daca chiar nu poti astazi, neaparat maine dupa examen. Oricum exista riscul sa nu te poti da maine dimineata jos din pat.

 

Viata ti-o risti oricum in fiecare zi. Daca ai fi pieton si te-ar lovi unul cu motocicleta? Sau cu masina? Vii fericit dupa examen, vorbesti la telefon, nu esti putin atent si poc!

 

Nu poti sa-ti conduci viata pe principiul "ce-ar fi daca". Poti in schimb sa minimizezi riscurile, mergand mai calm. Satisfactii la fel de mari poti sa ai si pe circuit sau pe serpentine, nu neaparat in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piciorul pare ok, am mai trecut o data prin asta acum un an, tot accident minor si tot la fel, picior zgariat iar noaptea s-a facut dublu. :baldy: Atunci am fost la spital, si mi-au facut aia tot tacamu si nimic, am oasele tari se pare, mai ales ca nu am avut nimic rupt in viata mea, dar cred ca am fost de multe ori la limita, cred ca sunt si putin flexibile :crack:

 

Eu mi-am luat motor pentru a merge la munte, la mare, sa cutreier lumea in lung si in lat cu bani putini. Uite ca dupa ceva timp in care pot spune ca am facut multe cu motoru si am vazut multe nu mai e chiar asa cum credeam. Bani nu sunt deloc putini (a mea consuma 5-6, o masina consuma 7-8 sa nu va iau acum cu alea de consuma 4-5), siguranta nu ai DELOC (iar eu vreau sa prind 100 de ani :cheers: ), de carat nu poti sa cari nimic (mai ales daca iei si ametita dupa tine), ti-o pot salta imediat 3 vlajgani cu un papuc, si mai sunt destule lucruri negative. Singurul pozitiv este "pasiunea" si faptul ca te poti strecura cu ea (dar nici asta, ca prefer un scuter sa ma strecor decat un motor care si consuma mult, si are 200 kg, si costa mult).

 

Spuneti si voi pentru ce sa mai merg pe motor cand eu dupa 2 ani nu mai vad rostul (si v-am dat multe motive), si dupa cum vedeti nu am motor de fitze, cu CB-ul meu din 94 de zici ca e jawa numai fitze nu pot sa am in cap. Daca vroiam motor de fitze in banii CB-ului imi luam unu de 50 sau 125 din ala de 'fuge' 'rossi replica' :cheers: cum au toti pustii astia de 16 ani.

 

E adevarat imi place mult sa merg pe motor, dar intr-un mediu controlat, un A2 fara masini, caini, gropi, si alte vietati, sa o tin in 120 intr-o zi de august, cu viziera intredeschisa, sa simt adierea vantului caldut pe fata si sa am siguranta ca nimic nu ma va face sa cad.

Dar cum asa ceva este fix fata morgana mai bine renunt decat data viitoare sa omor si batranica si sa-mi rup si eu ceva sau mai rau.

 

P.S. Nu ma duc la doctor, nuuuuuu, va pot spune cu siguranta ca nu am nimic la picior decat pielea zgariata. E normal sa se umfle deoarece a fost lovit. Genunchiul pare ok, misc rotula, nu prea s-a umflat. Si oricum cand am picat cu snowboard-ul pe la 50 la ora direct in mana si m-am dus cu mana dubla la doctor in juma de ora nu mi-a gasit nimic rupt, nimic fisurat, dar cred ca era ceva dislocat, ca si acum dupa 3 ani inca mai am ceva traume cand ridic greutati in mod repetat :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

efectiv imi vine sa ii calc cu viteza maxima pe pensionarii astia cretini care trec strada exact pe unde li se scoala lor, doar pentru ca sunt batrani. am patit zeci de faze cu batrani care traversau intr-un mod incredibil...pe diagonala drumului, cu spatele la masinile care veneau, sau ridicau sacosa sau bastonul sau ce rahat mai au in mana...si treceau direct, ca pune lumea frana ! si de cele mai multe ori, trecerea de pietoni era la 20 de metri distanta... :crack: :moto: :moto: :baldy: :cheers:

si daca cumva ai tupeul maxim sa-i claxonezi, itzi mai fuck si o sacosa in capota ! efectiv fierb de nervi numai cand imi aduc aminte...

 

stiu ca sunt batrani, bolnavi si oropsitzi, am si eu bunici acasa, insa nu am cum sa accept faptul ca practic bosorogii astia pun in pericol cu maxima seninatate viata sau destinele soferilor (vezi dosar penal in caz ca il calci pe vreunul). in concluzie... :cheers: :crack: :crack: sa vezi ce baie de sange fac cu ei dupa ce se da noul cod rutier !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

eu ti-am cules moto de pe jos :-)

 

dat fiind ca moto nu a atins-o pe babutza alunecind pe lateral, sugereaza ca ai fi avut timp pentru o manevra de evitare (sau o frina de urgenta in linie dreapta). probabil te-ai grabit un pic si ai compus manevra de frinare cu cea de evitare.

 

cred ca ar fi util, sa mergi la cursul de pe tunari. chiar daca mergi deja bine, o sa iti cunosti mult mai bine moto si o sa iti imbunatatzesti stilul de mers.

in plus, in citeva ture rapide pe tunari poti sa iti consumi adrenalina pt. o vreme...

 

eu am mers vara asta si m-a ajutat foarte foarte mult.

 

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ordinea importantei:

1) Urgent sa te duci la spital sa iti faci radiografie. Complicatii pot aparea foarte usor, care mai de care :cheers: Mai cunosc eu o temerara :crack: care dupa ce a cazut cu motorul si nu s-a dus la spital imediat, mi se plangea la 3 saptamani dupa ca o doare piciorul si i s-a umflat din nou glezna din motive necunoscute :eek:

 

PS si eu sunt patit la fel din cauza unei entorse anul trecut ..

 

2) Get a grip of yourself woman!! Or i'll bitch slap you really good. :crack:

 

Cum sa te lasi? Exista un F4 sau un Gsx-r acolo un lume care abia asteapta sa fie cumparat de tine. :nono: Din ala cu codita cum iti place tie ..

 

Faze din astea or sa se intample mereu. Nu ai cum sa le controlezi, dar poti sa diminuezi riscurile mergand un picut prudent in oras. Zi mersi ca nu a fost mai rau si mergi inainte. :moto: Shit happens when you party naked, right ?

 

Si tine minte vorba unui mare filozof inca in viata: "accidentele de motocicleta sunt mai putine la numar decat bolile cu transmitere sexuala" :baldy:

 

Multa sanatate mai spaima babutelor :crack: :moto: si multa bafta maine la examen :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu mi-am luat motor pentru a merge la munte, la mare, sa cutreier lumea in lung si in lat cu bani putini. Uite ca dupa ceva timp in care pot spune ca am facut multe cu motoru si am vazut multe nu mai e chiar asa cum credeam. Bani nu sunt deloc putini (a mea consuma 5-6, o masina consuma 7-8 sa nu va iau acum cu alea de consuma 4-5), siguranta nu ai DELOC (iar eu vreau sa prind 100 de ani :cheers: ), de carat nu poti sa cari nimic (mai ales daca iei si ametita dupa tine), ti-o pot salta imediat 3 vlajgani cu un papuc, si mai sunt destule lucruri negative. Singurul pozitiv este "pasiunea" si faptul ca te poti strecura cu ea (dar nici asta, ca prefer un scuter sa ma strecor decat un motor care si consuma mult, si are 200 kg, si costa mult).

 

Spuneti si voi pentru ce sa mai merg pe motor cand eu dupa 2 ani nu mai vad rostul (si v-am dat multe motive), si dupa cum vedeti nu am motor de fitze, cu CB-ul meu din 94 de zici ca e jawa numai fitze nu pot sa am in cap. Daca vroiam motor de fitze in banii CB-ului imi luam unu de 50 sau 125 din ala de 'fuge' 'rossi replica' :baldy: cum au toti pustii astia de 16 ani.

 

 

cand il scoti la vanzare? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HEHE mersi inca o data, m-am dat si eu mai de mult pe tunari, cam nasol, ce sa spun, nu prea ai viteza in curbe, si de aplecat m-am aplecat pana la Poiana Brasov de m-am plictisit. Oricum nu am putut sa merg prea tare pe circuitul ala ca imi era frica sa nu ma dau pe joc mai ales ca nu aveam echipament.

Deci, eu am franat violent fara sa blochez vreo roata, am avut destul antrenament la cati criminali sunt pe strazi, dar era prea mica distanta si decat s-o iau in plin m-am gandit ca ori reusesc s-o ocolesc ori opresc langa ea.

Am mai franat o data asa la snagov la intalnire cand in padurea aia pe la 100 la ora mi-a aparut o dacie cu botu pe toata banda mea, si aveam mare semn de drum cu prioritate, am franat in vreo 10-15 m si la juma de metru de el aproape m-am ridicat pe roata fata, asfalt bun, aderenta sporita, si atunci m-am inclinat sa-l evit in caz ca nu reusesc sa opresc si cand am oprit eram aproape paralel cu el. Uite ca acum nu am mai avut aderenta, imediat mi-a fugit fata. Pur si simplu era dat sa se intample chestia asta si am enumerat in primul post de ce, altfel nu are cum.

Si poate m-am si panicat putin mai mult la gandul ca omor pe cineva decat sa ma infig eu in ceva.

Oricum bine ca am scapat cu atat si sper sa reusesc sa vand motoru, ca de incalecat pe el, nu o sa mai incalec in viitorul apropiat (urmatoarele zile :baldy: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai tu poti sa-ti gasesti in tine motivele care te fac sa mergi cu motorul. am luat trante d'astea ca tine vreo doua si inca vreo doua mai grave (cu spitalizare and shit) dar niciodata nu mi-a trecut prin cap gandul sa ma las. dar cu siguranta ca motivatia mea difera de a ta, dincolo de cuvantul "pasiune" care doar defineste rece si gol ce simte fiecare pe motor.

 

acum daca tu in urma acestui incident crezi cu convingere ca toata placerea are un pret prea mare pentru tine (cum am inteles din ce ai scris) esti liber sa te lasi. evident ca nu o sa te oblige nimeni sa pastrezi motorul in continuare. dar gandeste-te, cum a mai spus cineva inainte, cum o sa te simti dupa aceea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul iti urez insanatosire grabnica... de ce alegem un motor si nu o conserva? sti si tu prea bine, degeaba cauti sa iesi din cercu asta, pentru ca e complicat parerea mea. Satisfactii sunt deeeeestule ! :cheers:

daca esti prudent, chiar poti avea fun :crack: :baldy:

 

:cheers: bau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci, eu am franat violent fara sa blochez vreo roata, am avut destul antrenament la cati criminali sunt pe strazi, dar era prea mica distanta si decat s-o iau in plin m-am gandit ca ori reusesc s-o ocolesc ori opresc langa ea.

 

 

eu nu am vazut accidentul, am vazut doar motocicleta cazuta, asa ca tu stii cel mai bine ce s-a intimplat.

 

nu prea vrei sa si ocolesti si sa si opresti :-) trebuie sa alegi

daca incerci sa le faci pe amindoua e posibil sa pierzi aderenta pe fata...

 

 

 

cit despre tunari.. eu pe strada nu am curajul sa pun genunchiul jos, mi se pare prea periculos. pe tunari in schimb poti sa mergi mult mai tare.

 

 

bafta,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu stiu ce sa te sfatuiesc. Ai argumente tari. Si eu ma gandesc la ele zilnic.

 

Noroc ca ai scapat ieftin. Altfel, nu pot decat sa subliniez faza de mai sus cu radiografia. Nu strica sa o faci.

 

Chiar, ai rezista fara sa mergi pe moto? Ce zici? :baldy:

Editat de ahonen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca crezi ca nu ai nimic - nu te du la radiografie. stiu ca suna stupid ... dar cateodata poti avea incredere in instinctele tale. adica daca ai fi avut ceva cre ca pana acu te-ai fi dus.

 

dupa aia ... cred ca traiesti socul post accident. cred ca asa se intampla la toti - asa a fost si la mine. si la mine gandul principal era: NU VREAU SA MOOOR !!!! si la fel ... cateva zile nu m-am mai suit pe el - nici nu as fi putut ca aveam un deget cam umflat ... (cu care btw am fost la medic pana la urma si mi-a zis ca nu am nimic). dupa aia - tre sa recunosc ... dupa 2 sapt ... cand am incalecat din nou ... alte sentimente aveam. imi era frica. am mers cu frica. am mers pana a trecut. pe ploaie si pe canicula si noaptea. acum a trecut cat sa merg ... mult mai prudent insa. asta nu e rau ... nu stiu cat o sa tina insa :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima, insanatosire grabnica si bafta la examen :baldy:

 

A doua, nu renunta, o sa regreti. Vorbeste frustrarea in acest moment si nu are rost sa o asculti, este o curva (am vazut-o eu cum trece de la unul la altul sau chiar la mai multi odata, parol).

 

Exista obstacole in calea oricarui lucru ce iti place sa il faci, asta e clar. Chit ca pasiunea ta este uitatul la televizor, gandeste-te un pic - se termina bateriile odata la doua zile, vecinii dau cu aspiratorul mai des decat se fu t, cand se fu t urla, se strange jeg sub butoane, pana de curent, te debranseaza din greseala "domnu' ma scuzati, da' tot Pompiliu va cheama si pe dumneavoastra si pe vecinul de palier…", taman duminica cand e shoul, relaxare, berica, micul de ocazie iti bat la usa Martorii lui Iehova atat de hotarati de parca l-ai tine pe Isus in dulapiorul cu ghete si ei vor sa ajunga la el, cateaua e in calduri si improasca totul cu sange, inclusiv berea, bunica, copchilul, nevasta, cada, capacul de la weceu (motiv bun sa te uiti sui la aia mica "parca e prea mica sa inceapa" si apoi sa iti dai o palma peste frunte cand iti amintesti de catea), maieul pute, ai niste branza intre degetele de la picioare si nu poti sa stai cu ochii pe televizor ca te mananca talpa, blocul de vis-Ă -vis e in renovari - praf, zgomot, caini, prea multa politica la televizor, toti se mananca intre ei, prea putine filme cu tate si lucruri ce intra in alte lucruri si apoi de la capat cu telecomanda masii, de ce nu mai functionezi 'ti-ar bateriile sa iti fie si spargi si bileloul cu chinez de la sefu' de intreprindere cand dai cu ea de perete.

 

Viata e greu, dusmanii are arme iar la sfarsit te fute si popa in dorsal ca nu iti da locul de veci pe care l-ai platit cu ultima pensie.

 

 

Si gata, ca mai am si munca de facut daca vreau sa mananc :cheers:

 

In orice caz, nu renunta.

Editat de Frankotiradore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti afla usor daca vrei intr-adevar sa te lasi de motoretism: ii scoti o roata honditzei (ca sa nu uiti cumva si sa pleci imediat cum simti nevoia) si nu mergi cu ea o vreme (in timpu asta te gandesti ca nici nu o mai ai); incearca sa vezi cat timp rezisti asa si dupa aia hotaraste-te definitiv :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca crezi ca nu ai nimic - nu te du la radiografie. stiu ca suna stupid ... dar cateodata poti avea incredere in instinctele tale. adica daca ai fi avut ceva cre ca pana acu te-ai fi dus.

dupa aia ... cred ca traiesti socul post accident. cred ca asa se intampla la toti - asa a fost si la mine. si la mine gandul principal era: NU VREAU SA MOOOR !!!! si la fel ... cateva zile nu m-am mai suit pe el - nici nu as fi putut ca aveam un deget cam umflat ... (cu care btw am fost la medic pana la urma si mi-a zis ca nu am nimic). dupa aia - tre sa recunosc ... dupa 2 sapt ... cand am incalecat din nou ... alte sentimente aveam. imi era frica. am mers cu frica. am mers pana a trecut. pe ploaie si pe canicula si noaptea. acum a trecut cat sa merg ... mult mai prudent insa. asta nu e rau ... nu stiu cat o sa tina insa :-)

 

Exact, asta e socul post accident, si daca esti barbat vei trece de el. :baldy:

Sau poti lua o pauza pana la inceputul anului viitor, ca oricum peste 1-2 luni se termina sezonul, si ai sa vezi atunci daca rezisti fara motor sau nu.

Succes cu piciorul, si eu zic ca si altii ca mai bine incercai o manevra de ocolire,care la randul ei are 2 rezultate, ori o ocoleai ori o luai in plin :cheers: , in timp ce frana brusca tare inseamna pierdut fata si buf.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oh ... nu face greseala sa renunti la motocicleta ... eu acu 1 an am cazut cu bicicleta de mi`am spart capul si mi`am rupt mana ( kamikaze inconstient ) .. imediat a doua zi am vandut bicicleta si am zis ca nu ma mai urc in viata mea pe doua roti ... am fost impacat cu gandul mai ales ca o luna am avut dureri , am ramas cu cicatrici si se terminase si sezonul cald deci oricum nu mai era de bicicleta .... totul a fost bine pana cand am inceput sa vad biciclete pe strada ... parca ma ardea sufletul ca o vandusem si ca eu nu mai am cu ce sa ma dau ... e oribil crede`ma ( mai zicea cineva ca veri regreta daca te lasi ) si m`am hotarat si mi`am luat alta bicicleta ... acum merg oarecum cu frica dar nu am mai patit nimic ... mi`a trecut mania vitezei sau a trick`urilor ... m`am hotarat cand strang bani sa`mi iau si motocicleta ... e foarte greu sa suporti sentimentul ca ai renuntat la ceva ce iubeai f mult ...

 

cat despre batranii care trec strada fara sa se asigure sau pe rosu deja m`am obijnuit cu ei ... e ceva tipic varstei .. nu suporta sa stea pe loc , se grabesc , sunt neatenti , sa fie primii la medic , la magazin , sa termine cat mai multe chestii intru`n timp cat mai mic .. fac asta pentru ca nu suporta gandul ca au imbatranit si ca trebuie sa o ia mai incet sau cine stie ... aveti grija la oameni dastia ca ne baga in belele fara voia lor ...

 

sa te faci bine cu picioru si nu renunta la motocicleta :cheers: :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai luca chiar ma dezamagesti ..... cand trageam liniute pe cet vest sau cerculete in parcare la plazza nu iti mai era frica ??? cand era sa intru cu masina in stalpu ala din politehnica.,... atunci tot cu cerculete ... mi-a fost frica ... dar ce am facut eu ? am schimbat cauciucu pe gheata si m-am dat iar ..... nu te stiam asa fricos ... tot in poli cand a venit garda normal ca ti-a fost frica dar cand au plecat ne-am dat iar ..... hai frate si pe mine m-a luat unu la semafor si ma dau cu motoru numai ca acum stau in vit.1 la semafor si ma uit in oglinzi .... astea se invata frate o sa te stapanesti .... apropo cand tragem o liniuta ca mi-am schimbat masina :crack: mai ne auzim la un tel sa dam o tura cu motoarele.

P.S. Ce ai tu la picior e floare la ureche .... la mine se vedea osu :crack:)))) si azi tot m-am suit pe motor .. faza naspa e ca nu mai pot sa pun frana spate dar oriqm nu prea o foloseam :moto:

 

Exact, asta e socul post accident, si daca esti barbat vei trece de el. :baldy:

Sau poti lua o pauza pana la inceputul anului viitor, ca oricum peste 1-2 luni se termina sezonul, si ai sa vezi atunci daca rezisti fara motor sau nu.

Succes cu piciorul, si eu zic ca si altii ca mai bine incercai o manevra de ocolire,care la randul ei are 2 rezultate, ori o ocoleai ori o luai in plin :crack: , in timp ce frana brusca tare inseamna pierdut fata si buf.

:cheers:

Perfecta dreptate..... acum si eu stau la semafor mai prudent ... apropo cre ca sunt singuru care a avut accident stand la semafor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...