Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL CARACAL


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

de pe mediafax:

 

Olt: Un polițist a murit după ce motocicleta pe care se afla a fost lovită de un Âşofer neatent

 

SLATINA (MEDIAFAX) - Un polițist din Caracal, județul Olt, a murit, duminică, după ce motocicleta pe care se afla, alături de fiul său în vârstă de zece ani, a fost lovită de un autoturism al cărui Âşofer nu s-a asigurat la efectuarea manevrei de întoarcere, transmite corespondentul MEDIAFAX

 

PolițiÂştii din municipiul Caracal (Olt) au fost solicitați, duminică, să intervină pe o stradă din oraÂş unde avusese loc un accident rutier. La fața locului, lucrătorii de Poliție au constatat că, în momentul în care încerca să întoarcă maÂşina, Âşoferul unui autoturism, în vârstă de 63 ani, a lovit din neatenție o motocicletă pe care se aflau două persoane.

 

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție a Județului (IPJ) Olt, una dintre victime, care a Âşi fost transportată la Spitalul municipal Caracal, este polițist, anchetatorii stabilind că cea de-a doua persoană rănită este fiul minor în vârstă de zece ani al polițistului.

 

La scurt timp după ce a fost dus la spital, polițistul a murit.

 

"Fiul acestuia nu a suferit leziuni, acesta purtând casca de protecție", se arată în comunicatul IPJ Olt.

 

În urma testării cu aparatul etilotest s-a constatat că Âşoferul nu consumase băuturi alcoolice, el fiind cercetat în prezent pentru ucidere din culpă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Dumnezeu sa il pazeasca, cat si pe familia indurerata. Unii mosi nu stiu sa stea naibii la tv, table, bancuta din parc.. Ala mai e om cu reflexe si spirit de observatie? La 63 de ani? :D

Mesaj completat

:D Dumnezeu sa il pazeasca, cat si pe familia indurerata. Unii mosi nu stiu sa stea naibii la tv, table, bancuta din parc.. Ala mai e om cu reflexe si spirit de observatie? La 63 de ani? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol care face apel la spiritul de detectiv. Sa inteleg ca politistul nu purta casca dar ala micu' da? De aici reiese a ca pustiul a fost mai desptept decat tata-su.

 

@mishutz: Sa inteleg ca tu la 63 de ani vei cere sa ti se anuleze permisul de teama de a le face rau semenilor datorita varstei inaintate?

Mesaj completat

Un roman conservar a intors d-ampulea, asa cum se intampla zilnic, un altul motociclist mergea cu vantu-n freza, iarasi se intampla zilnic, cele 2 interese au interactionat competitiv si cel cu mai multa tabla protectoate a avut castig de cauza. Fara drept de apel.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un articol care face apel la spiritul de detectiv. Sa inteleg ca politistul nu purta casca dar ala micu' da? De aici reiese a ca pustiul a fost mai desptept decat tata-su.

 

@mishutz: Sa inteleg ca tu la 63 de ani vei cere sa ti se anuleze permisul de teama de a le face rau semenilor datorita varstei inaintate?

 

 

pacat ca a a lasat o familie in urma si un copil care vacreste fara tata

 

am mai vazut varianta asta si pe scutere si pe motoare

 

pilotul cedeaza casca pasagerului pentru o deplasare scurta

 

eu unul daca as avea copil nu l.as lua pasager DELOC

 

 

iar despre PENSIONARII de peste 60 de ani ..astia care au prins pensia, ca NOI nu vom avea ocazia

NU le.as anula permisul

INSA i.as supune la probe practice

 

viteza de reactie, control oftalomologic si orl

si abia apoi as hotar daca sunt sau nu in stare sa conduca fara sa puna in pericol participantii la trafic

 

la cati bani da pe benzina, rca, rovinieta, casco poate in puii mei sa ia un TAXI

decat sa ne omare pe drum ca nu mai vede semnele, sau ca dureaza 15 sec sa aleaga intre FRANA SI ACCELERATIE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potrivit martorilor, agentul de poliție din cadrul Serviciului Rutier Caracal, Vali Ionescu, se deplasa pe moped, însoțit de fiul său. Pe bulevardul Nicolae Titulescu, un autoturism Logan staționat s-a pus în miÂşcare, fără să se asigure corespunzător. „A dat prioritate unei maÂşini, după care a virat fără să vadă că venea Âşi mopedul”, a declarat un martor.

 

Parerea mea, e ca n-a putut evita, totul s-a intamplat din scurt. Nu cred, ca dupa toata experienta lui ca agent de pol. rutiera, nu putea sa anticipeze o situatie in trafic.

 

A fost un MOPED - nu o MOTOCICLETA. D-zeu sa-l ierte. ( textul e luat de aici ).

Nu vreau sa ma gandesc ce-o aparea la stiri mai pe seara si cate porcarii vor spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o luati pe aratura..pe astia de 20+ ii inteleg...dar tu, peste vreo 20 de ani nu o sa mai conduci bmw-ul, nu o sa mai f_ti si o sa stai la televizor si pe la controale periodice? :)

Exceptandul pe Nea Gheorghe care merge cu palaria pe cap, riscul de accidente este redus la categoria asta de varsta. Plus ca vorbim discutii..cunosc pusti teribilist si soferite tinerele si mioape care nu poarta ochelari, asta versus persoane de 60 plus care au afaceri de succes, masini puternice si 0 accidente.

Si ca tot vorbim de controale si evaluari...cati din noi nu au platit macar o data ca sa nu mai faca toate analizele si testele pentru dosarul de carnet?

 

 

pacat ca a a lasat o familie in urma si un copil care vacreste fara tata

 

am mai vazut varianta asta si pe scutere si pe motoare

 

pilotul cedeaza casca pasagerului pentru o deplasare scurta

 

eu unul daca as avea copil nu l.as lua pasager DELOC

 

 

iar despre PENSIONARII de peste 60 de ani ..astia care au prins pensia, ca NOI nu vom avea ocazia

NU le.as anula permisul

INSA i.as supune la probe practice

 

viteza de reactie, control oftalomologic si orl

si abia apoi as hotar daca sunt sau nu in stare sa conduca fara sa puna in pericol participantii la trafic

 

la cati bani da pe benzina, rca, rovinieta, casco poate in puii mei sa ia un TAXI

decat sa ne omare pe drum ca nu mai vede semnele, sau ca dureaza 15 sec sa aleaga intre FRANA SI ACCELERATIE

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....

 

 

iar despre PENSIONARII de peste 60 de ani ..astia care au prins pensia, ca NOI nu vom avea ocazia

NU le.as anula permisul

INSA i.as supune la probe practice

 

viteza de reactie, control oftalomologic si orl

si abia apoi as hotari daca sunt sau nu in stare sa conduca fara sa puna in pericol participantii la trafic

 

la cati bani da pe benzina, rca, rovinieta, casco poate in puii mei sa ia un TAXI

decat sa ne omare pe drum ca nu mai vede semnele, sau ca dureaza 15 sec sa aleaga intre FRANA SI ACCELERATIE

 

 

.....

 

Cam asta sustineam si eu mai sus, nu sa le ia permisu' la toti bosorogii. Ideea e sa iti vezi limitele si sa stai d.. acasa, sa iei troleul, sa te duca nepotu' cu masina, orice altceva decat sa omori oameni din neatentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o luati pe aratura..pe astia de 20+ ii inteleg...dar tu, peste vreo 20 de ani nu o sa mai conduci bmw-ul, nu o sa mai f_ti si o sa stai la televizor si pe la controale periodice? :)

Exceptandul pe Nea Gheorghe care merge cu palaria pe cap, riscul de accidente este redus la categoria asta de varsta. Plus ca vorbim discutii..cunosc pusti teribilist si soferite tinerele si mioape care nu poarta ochelari, asta versus persoane de 60 plus care au afaceri de succes, masini puternice si 0 accidente.

Si ca tot vorbim de controale si evaluari...cati din noi nu au platit macar o data ca sa nu mai faca toate analizele si testele pentru dosarul de carnet?

 

 

1. sincer sper sa nu apuc varsta de pensie

2. in scurta mea "experienta" pe motor am intalnit o gramada de "loganari" trecuti de 60 de ani care NU M>AU VAZUT

3. si daca au afaceri de succes de ce puii mei in mom in care isi dau seama ca isi pun si pun viata in pericol nu baga un sofer???????

 

de cate ori ai oprit in portiera sau in lateralul unei masini al carei sofer a spus NU TE>AM VAZUT nu ti.a venit sa.l strangi de gat

 

cine da spaga si doctorul care da APT conducere auto la PUSCARIE cand prostul face accident ca nu vede sau nu aude

 

intrebare

 

oare circulatia e mai sefe ca satu eu 90 de zile pe bara ca "am zburat prea jos" sau ca BOSOSROGUL de 60 de ani nu a vazut mopedul......

 

acum 2 sapt in buc noi imi ia unul fata si ma ia pe mine la paula ca ce merg asa de repede..... ERAM PE SCUTER...GENNN

 

 

PS...CAT DESPRE SCULATU.L .....STAI LINISTITA...POTI VERIFICA PERSONAL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Dumnezeu sa il pazeasca, cat si pe familia indurerata. Unii mosi nu stiu sa stea naibii la tv, table, bancuta din parc.. Ala mai e om cu reflexe si spirit de observatie? La 63 de ani? :D

 

Foarte corect, extremele nu sunt bune. Pe acelasi principiu unii putzoi de 18 ani nu au ce cauta la volan. Sa stea naibii in cluburi, pe net sau sa dea la b*ci prietenei ... ala de 63 de ani te omoara ca nu te vede, ala de 18-20 te omoara ca e idiot si merge cu viteza. Propun sa se dea carnetul doar celor intre 24-40 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este tragic... nu a-mi revin nici acum omul aceste mi -a fost prieten, eram la peco a ora 11 cind am aflat vestea num venea sa cred,am vrut sa dau o tura cu motorul si dabia am avut puterea sa ajung acasa dupa auzirea vestii ,pling nici acum nu imi revin ,ce inseamna viata ,acum 4 ani am avut un accident de mobra tras la indigo un bou de taximetrist mi-a intors in fata la spital unul din primi oameni care au ajuns la urgente a fost chiar vali ma tinea de mina si ma abarbata desi nu cred ca era de srevici si acum soarta sa intors asupra lui dar vad ca el nu a avut norocul meu ...ma scuzati.. dumnezeu sa il ierte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SSS un om informat. Art 127 - 3) Copiii in varsta de pana la 7 ani, daca sunt tinuti in brate, precum si cei de pana la 14 ani se transporta numai in atasul motocicletei. El cu atat mai mult, ar fi trebuit sa stie acest lucru si sa fie un exemplu.

In alta ordine de idei.... eu sunt unul dintre prostii aia care nu au dat bani pentru fisa medicala, pentru a scapa de amenzi si pentru permis. O fi bine...? Inteleg ca a fost un om de treaba, pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul avea doua benzi circulabile + sirul de masini parcate ? Ca daca este asa, parerea mea despre accident e urmatoarea:

 

Mosul e parcat in sirul de masini. Vrea sa plece si sa intoarca. Se uita in oglinda, vede banda 1 si putin din banda 2, dar nu vede o bucata din banda 2 care este in unghiul mort. De uitat peste umar nu se uita, ca la 63 de ani oricum nu mai vede la distanta. Asa ca baga manevra dintr-o bucata si loveste mopedul care venea pe banda 2.

 

Asteptam detalii suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma a murit ,nu din cauza ca transporta copilul ,ci pt ca nu purta casca (am inteles) avand nesansa de a intalni pe unul care se credea singurul conducator auto de pe sosea.Nu vreau sa fiu uricios dar cand ai copilul cu tine pe un motor ,moped ,ce o fi el casti ochii mai mult ca de obicei.Mare distractie ce a oferit si el copilului.Cat despre cel cu loganul ,o sa ia ceva cu suspendare si peste o luna oamenii vor uita.Nenorocire de genul asta se poate intampla fiecaruia dintre noi daca nu ne domolim un pic ,cat suntem pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat niste informatii pe net despre accidentul asta, insa presa e de tot k.k-t-ul. Au copiat articole cu copy/paste unii de la altii, articole care nu spun nimic. Sunt contradictorii. Seful Politiei spune ca "in timp ce se afla pe motocicleta" / martorii spun :" era pe scuter ". Bun, dupa in alt articol, scris de un inteligent, vorbeste de motocicleta ca vehicol, parca e autovehicol. In fine. Unii zic ca se afla cu fetita de 10 ani ( dc te interesezi ca are 10 ani, cum dreak sa nu stii daca-i fata sau baiat ?????? ), altii c-ar fi baiat si ca-l cheama Andrei. Unii zic ca avea 43 de ani, altii ca avea 44 de ani.. Ce-o mai aparea, nu stiu.

1. Greseala e, sa-ti iei copilul cu tine, indiferent de lege. ( btw : SSSS/fast_arrow.. de curiozitate : daca era moped, dispozitiile legale pe care le-ati mentionat, sunt valabile ? (fara explicatii ca scuterul n-are atas :), asta ar mai lipsi :)).

(@fast - SSSS, chiar s-a informat, e din Regulamentul de aplicare al 195/2002(rep.cu compl.si modif.ult.-pulb.in MO 2006 ); si la tine e corect, numai ca unul e mai nou decat celalalt)

2. Din presa nu poti sa-ti dai seama, daca intr-adevar, cauza a fost nepurtarea castii, numai autopsia poate spune care au fost leziunile care i-au provocat decesul.

 

Vedem ce-o mai manca presa zilele astea sau poate cineva care stie sa zica exact ce si cum s-a intamplat.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum au zis si ceilalti,mi se pare aiurea sa-ti iei copilul pe motor asa de mic.

Si din cate am inteles i-a cedat lui casca.

Bine,acuma poate s-a gandit sa mearga cateva sute de metri,cine stie,iti dai seama ca pt cateva sute de metri ii zici sa se urce ca na,nu te gandesti ca tocmai atunci se intampla.

Bine ca macar a scapat ala micu,care chiar n-avea nici o vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, cred ca e primul accident pe anul asta care se lasa cu rip. Probabil ca in momentul caderii a dat cu capul bine de tot, altfel nu imi explic. Era un scuter, aici viteza mare iese din discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, cred ca e primul accident pe anul asta care se lasa cu rip. Probabil ca in momentul caderii a dat cu capul bine de tot, altfel nu imi explic. Era un scuter, aici viteza mare iese din discutie.

primul din olt vrei sa spui ? ca prin alte orase a fost mai complicat cu RIpurile, s-au dat si cate 2 odata.

cat despre copil de 10 ani pe motor/scooter/bicicleta ... nu are ce cauta. politist fara minte.

pacat de ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ iurox : Nu,e al 4-lea care moare anul asta,din pacate.

Ala de respira greu (pana la un moment dat) era taxu...........

:)

Sry,stiu ca nu e locul aici pt asa ceva,dar ce e funny e funny.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa il ierte si odihneasca!

A gresit grav si a dat dovada de inconstienta luandu-si copilul la plimbare pe motor/scuter/moped/whatever. Acelasi lucru pe care il facem la randul nostru, multi dintre noi, atunci cand permitem copiilor sa calatoreasca in masina fara a fi (corect) legati in centurile scaunelor de copii (daca nu cumva omitem cu totul conceptul de scaun de copii), atunci cand ii plimbam cu ATV/quad-ul (daca nu cumva ii lasam chiar pe ei in postura pilotului) samd. Cand lucrurile 'ies' bine, credem ca am stapanit situatia cu maturitate si am avut totul sub control... Uneori insa lucrurile ies prost, precum in cazul de fata. Controlam shit cand e vorba de mediu, asta e lectia de invatat. Suntem noi cei pe care putem si trebuie sa ii controlam, neprevazutul este prea mult, prea intins si prea puternic, iar efectele potential dramatice bat de departe placerea efemera a beneficiilor perverse de o secunda. De aceea nu trec pe rosu chiar daca e noapte si pustiu in oras, de aceea imi 'leg' copiii in scaunele chiar daca fiica-mea urla a protest, de aceea nu fortez trecerile la nivel cu calea ferata chiar daca am vizibilitate stanga - dreapta cat incape, de aceea nu fac linii continue chiar daca am spatiu berechet si ruginitura de duba din fata se taraste cu 40 la ora... Just my 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat niste informatii pe net despre accidentul asta, insa presa e de tot k.k-t-ul. Au copiat articole cu copy/paste unii de la altii, articole care nu spun nimic. Sunt contradictorii. Seful Politiei spune ca "in timp ce se afla pe motocicleta" / martorii spun :" era pe scuter ". Bun, dupa in alt articol, scris de un inteligent, vorbeste de motocicleta ca vehicol, parca e autovehicol. In fine. Unii zic ca se afla cu fetita de 10 ani ( dc te interesezi ca are 10 ani, cum dreak sa nu stii daca-i fata sau baiat ?????? ), altii c-ar fi baiat si ca-l cheama Andrei. Unii zic ca avea 43 de ani, altii ca avea 44 de ani.. Ce-o mai aparea, nu stiu.

1. Greseala e, sa-ti iei copilul cu tine, indiferent de lege. ( btw : SSSS/fast_arrow.. de curiozitate : daca era moped, dispozitiile legale pe care le-ati mentionat, sunt valabile ? (fara explicatii ca scuterul n-are atas :), asta ar mai lipsi :)).

(@fast - SSSS, chiar s-a informat, e din Regulamentul de aplicare al 195/2002(rep.cu compl.si modif.ult.-pulb.in MO 2006 ); si la tine e corect, numai ca unul e mai nou decat celalalt)

2. Din presa nu poti sa-ti dai seama, daca intr-adevar, cauza a fost nepurtarea castii, numai autopsia poate spune care au fost leziunile care i-au provocat decesul.

 

Vedem ce-o mai manca presa zilele astea sau poate cineva care stie sa zica exact ce si cum s-a intamplat.

Nu as putea sa iti raspund. Aceeasi intrebare mi-am pus si eu. Logic, ar trebui sa fie la fel ca si pentru motociclete. Eu am invatat pentru cat. A dupa cartea galbena ( 2005 Teste - explicate si interpretate pentru obtinerea permisului de conducere ). Daca se transporta numai in atasul motocicletelor, atunci cu siguranta, grupa respectiva de varsta nu are ce cauta pe orice sa, ca si pasager si nu numai. In alta ordine de idei, daca ma urc pe motor si nu am echipamentul, cu atat mai mult casca, ma simt de parca as fi gol. Nu plec nici un metru fara casca si acelasi lucru il recomand, deoarece un simplu derapaj te poate face sa dai cu bostanul de pamant atunci cand nu te astepti, uneori cu consecinte tragice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...