Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Se doneaza sange fie DIRECT la spitalul de urgenta Floreasca, fie la Institutul de Hematologie de pe strada Dr. Felix. Nu ai nevoie de nimic, conditiile sunt sa nu ai sau sa nu fi avut vreodata: HIV/SIDA, sifilis, hepatita, epilepsie, boli de inima, boli de piele.

 

ATENTIE: trebuie mentionat ca se doneaza PENTRU "Sisoe Vladimir Daniel" altfel nu primeste el sangele. Cereti sa vi se dea un fluturas pe care sa scrie asa, stiu ei mai departe ce au de facut.

OK... azi dupa program trec pe la floreasca... sper sa se potriveasca grupa... am grupa 0 dar mai e un RH ceva...

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva in ce conditii se poate dona sange?!?!? Este nevoie de certificat de donator, de analize ...?

Pana la ce ora au program? Se poate dona sange direct la spital? E cineva medic aici... sau stie cineva mai multe ?

 

 

Da, se poate dona direct la spital. Daca am inteles bine (aseara eram destul de obosit si socat dupa ce am vazut) nu conteaza ce grupa aveti. Daniel va primi grupa lui, indiferent de ce grupa donati. El ar putea avea nevoie de BIII+.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK... azi dupa program trec pe la floreasca... sper sa se potriveasca grupa... am grupa 0 dar mai e un RH ceva...

Merci!

Din cate stiu, se poate dona orice grupa, chiar daca nu-i cea care-i trebuie lui, pentru ca se face un schimb la banca e sange (sper ca are logica ce am scris :) ). Chiar saptamana trecuta se discuta despre asta, mai era cineva din Ploiesti care avea nevoie de donatori. Eu nu pot dona, din cauza greutatii prea mici. Dar daca poti dona, du-te! Ma bate un gand sa trec totusi azi pe la Floreasca sa intreb, poate poate am noroc si pot dona si eu. Ca tot am de umblat azi prin oras.

 

Doamne ajuta sa se faca bine Daniel... :D

 

Edit: @Dragos_ , am postat cam acelasi lucru, scuze, nu vazusem postul tau. :D

Editat de BooBoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu se mai pune vina pe viteza, pe neatentie.

 

E chestie de bulan. Cand mergi cu motorul e ca la loterie. :) :D :D

 

Din cauza unor cretini care nu gandesc ca o actiune de a lor poate degenera intr-o tragedie ... sufera oameni nevinovati. Vorbesc din cunostiinta de cauza ca am patit anul trecut la fel :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of, ce aiurea, trecusem si noi pe acolo cu cateva ore inainte si vazusem deja cel putin doua accidente pe drum. Este tragic ce s-a intamplat si este tragic si modul in care se actioneza la noi, de la imbecilii de pe sosele pana la o ambulanta fara trusa medicala, sau politia care nu anunta familia victimei, si lipsa sangelui din spitale...

 

Multa sanatate lui Daniel (nu stiu de unde, dar imi pare foarte cunoscut) si putere familiei!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o schita a accidentului.

De un singur lucru sunt absolut sigur, pt ca am vazut cu ochii mei: dacia era perpendiculara pe drum in momentul impactului.

 

Restul, l-am dedus din discutiile cu ceilalti.

 

A, apropo, desi passatul a lovit relativ "in plin", nu i-au sarit airbag-urile.

post-4740-1160991456_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca cei din Passat nu aveau centurile, putin probabil sa sara air-bag-ul (din cate stiu, declansarea air-bag-ului e conditionata de folosirea centurii de siguranta si se stie cati nu folosesc din prostie centura. Eu unul o folosesc de fiecare data cand ma deplasez cu masina, atat ca sofer cat si ca pasager).

Insanatosire grabnica lui Daniel.

Din pacate nu pot dona ptr ca am prezent in sange virusul hepatitei.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Passatul nu a apucat sa franeze, a intrat in dacie in plin (ma rog, in aripa spate). Daca soferul nu avea centura sarea prin parbriz. Fata passatului era muci. Si totusi soferul nu avea nici macar o zgarietura, nu avea absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ultimele informatii de la politie, se pare ca de fapt Vali a intrat in dacie deoarece are vopsea rosie pe furca (dar nu inteleg cum, pt ca motorul lui era pe camp cu 20m inainte de dacie), iar Daniel a intrat in spatele passat-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donatul sangelui se face numai dimineata la primele ore (7-8) si donatorul nu trebuie sa manance inainte de a dona sange. Nu trebuie sa ai la tine decat buletinul si eventual carnetul de donator onorific. Nu e nevoie de nimic altceva, analiza sangelui se face la donare si astfel poti beneficia si de analize gratuite. La donare primiti si un bon de masa, o adevarinta pentru concediu de odihna 2 zile si reducere pentru transportul in comun. Va sfatuiesc sa luati bonul de masa macar si sa-l dati unui copil sau batran.

Aaaa, era sa uit, trebuie musai sa precizati pentru cine donati....

Editat de neurochemistry_hacker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm se pare ca nici pana acum nu se stie exact cum s-au petrecut lucrurile ceea ce mi se pare putin aiurea. Sper sa nu se face vreo smenarie pe la politie sa ii scoata tot pe motociclisti vinovati, sau vreo culpa comuna.

 

Insanatosire grabnica ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...