Sari la conținut

Sincronizator Carburatoare


mihaip
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 937
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Furtune mai lungi? Cam care ar fi lungimea ideala a unui furtu?

Si inca ceva am mentionat ca am pus robineti pe fiecare furtun, de ce oare nu sunt de ajutor?

Depinde si de diametrul interior... Daca sa zicem ca e de 4 mm, 6 metri de furtun ajung la 2 cilindri, si ai jumate de metru de ulei in fiecare coloana. Deci 2.5 metri de la nivelul uleiului/coloana pana la carburator/admisie.

 

Incearca sa scoti un robinet afara, inchide-l si sufla in el. Pun pariu ca trece aerul, numa nu incerca sa respiri prin ala mai mult de 30 de secunde :laugh:

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator stress_L&P

Depinde si de diametrul interior... Daca sa zicem ca e de 4 mm, 6 metri de furtun ajung la 2 cilindri, si ai jumate de metru de ulei in fiecare coloana. Deci 2.5 metri de la nivelul uleiului/coloana pana la carburator/admisie.

 

Incearca sa scoti un robinet afara, inchide-l si sufla in el. Pun pariu ca trece aerul, numa nu incerca sa respiri prin ala mai mult de 30 de secunde :laugh:

 

 

tu chiar crezi ce tampenii spui???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

salutare.poate sa-mi zica si mie cineva cit costa sa-mi curete carburatoarele la o Honda vfr 750 cu tot cu chit de reparatie carburatoare si sincronizare.Multumesc

 

salutare.poate sa-mi zica si mie cineva cit costa sa-mi curete carburatoarele la o Honda vfr 750 cu tot cu chit de reparatie carburatoare si sincronizare.Multumesc,moto ii din 1985.

 

profit tot de topicu asta pentru a cauta si un kilometraj cu tot cu cablu.daca poate sa-mi zica cineva un pret.accelasi moto Honda VFR 750 AN 1985

 

sau VF 750 C,ASA AM MAI GASIT ANUMITE PIESE DE LA EL :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Azi mi-am comandat de peste ocean unealta asta de sincronizat. Pare a fie cel mai precis instrument de la ora actuala de pe piata. Dureaza 1 - 2 saptamani pana ce ajunge, o sa revin cu pareri dupa ce il folosesc pe propria mobra ;)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am comandat de peste ocean unealta asta de sincronizat. Pare a fie cel mai precis instrument de la ora actuala de pe piata. Dureaza 1 - 2 saptamani pana ce ajunge, o sa revin cu pareri dupa ce il folosesc pe propria mobra ;)

 

 

 

Faina jucaria,e scumpa? Cate porturi are,pt 4 pistoane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

124$ adusa la oficiul postal cu vama. Are numai 2 porturi dar poti face si motoare cu mai mult de 2 stutzuri la fel de usor ;)

 

Niste poze, nu is ale mele dar banui ca la fel o sa arate si asta :)

 

DSC00918.jpg

 

DSC00915-1.jpg

 

DSC00916.jpg

 

DSC00917.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ce stie sa faca in plus fata de carbtune,twinmax si altele? banuiesc ca arata turatia motorului... sa dai mai multe detalii sau sa faci un video cu el in 'actiune'. :peace:

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am si eu o posibila problema.

 

Am un Suzuki XF650 monocilindru carburator dublu si se pare ca merge intrerupt cand o tin in turatie constanta de ex. 4000 ture. Nu e foarte suparator, e abia sesizabil mai ales ca de obicei nu prea mergi in turatie constanta, accelerezi - decelerezi etc. Chestia asta se intampla in treapta a 3 a si a 4 a. Nu am verificat daca e la fel in fiecare teapta.

 

De unde stiu daca amestecul aer/benzina e corect sau daca trebuie sincronizat carburatorul. In manual scrie ca trebuie sincronizat/verificat la fiecare 12000km. Chestia e ca consuma binisor ca la carte, cam 4,5%. Trage bine, e doar un pic cam zgomotos, poate chiar normal pt. motor DR650.

 

Oare trebuie reglate supapele???

 

Reiau un pic postarea. Dupa reglaj supape, schimbat bujii si filtru de aer merge cum trebuie.

 

Are totusi mici ezitari/sughituri sub 2000 rpm. O fi normal? Aveti idee unde se afla surubul aer/fuel ? Trebuie sa dau carburatorul jos ca sa sjung la el? Daca da, trebuie sa schimb si garniturile? Sau poate fi infundat acest "pilot jet" jigleur deoarece totul se intampla cand folosesc acceleratia la sub un sfert din cursa ?

 

Sunt un pic comod (fiindca nu am garaj) si nu as vrea sa desfac carburatorul fara sa aflu niste pareri in prealabil. Totodata ce fac la motor imi place sa fac singur :)

Doamne sa vina primavara mai repede :D

 

Bafta. 

Editat de cristtt5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce stie sa faca in plus fata de carbtune,twinmax si altele? banuiesc ca arata turatia motorului... sa dai mai multe detalii sau sa faci un video cu el in 'actiune'. :peace:

E mult mai precis, nu are moving parts parca si e digital, mult mai precis ca orice analogic. Se auto-calibreaza si are ceva functie de gauge-mode, pentru monocilindrice. O sa vina cu ceva cartulie de instructiuni, detaliz dupa ce il folosesc prima data ;)

 

A ajuns!!! Abia astept sa testez unealta :D

 

427573_374799575879090_100000471521072_1568951_1257773731_n.jpg

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

E mult mai precis, nu are moving parts parca si e digital, mult mai precis ca orice analogic. Se auto-calibreaza si are ceva functie de gauge-mode, pentru monocilindrice. O sa vina cu ceva cartulie de instructiuni, detaliz dupa ce il folosesc prima data ;)

 

A ajuns!!! Abia astept sa testez unealta :D

 

427573_374799575879090_100000471521072_1568951_1257773731_n.jpg

am citit pe advrider ca urmeaza sa scoata si 'harmonizer' cu 4 porturi de admisie....pana un'alta vad ca scrie pe el ca modul tahometru masoara frecventa vacuumului creat si ca atare 'pentru modul tahometru, conectati portul galben pentru 1 cilindru si rosu pentru 2 cilindri'. adica nu poate fi folosit ca tahometru decat ptr max 2 cilindri? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai are 2 porturi. Poti sincroniza si mobre cu 4 cilindri, cate 2 pe rand, apoi intre ele. Daca la 4 cilindri ti-ar arata 2000 rpm pe el si pe bord ai avea 4000, iaca inmultesti cu 2 si tot acolo esti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O intrebare catre cei care isi sincronozeaza singuri carburatoarele:

 

Merita sa dau triplu pe asta:

http://www.louis.de/_20aaff434fb6e67db2ddaeddd3cfb72fbd/index.php?topic=search&searchterm=10003172&cmd.x=8&cmd.y=6

 

fata de scula asta:

http://www.motomike.eu/mike/search/WINKELSCHRAUBEN/article/294571?sr=120

?????

 

Eu voi sincroniza 2-3-4 motoare pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu e numa ceva surubelnita lunga indoita la 90 de grade? Nu prea vad ce ar avea de-a face cu sincronizarea, aia parca se foloseste la reglatul amestecului, parca alea is asa mai greu accesibile, insa se poate sa ma insel eu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu e numa ceva surubelnita lunga indoita la 90 de grade? Nu prea vad ce ar avea de-a face cu sincronizarea, aia parca se foloseste la reglatul amestecului, parca alea is asa mai greu accesibile, insa se poate sa ma insel eu ;)

 

Cea eftina' este cu cablu intern, iar cea de la louis este cu mecanism. Ce-i drept e ca cu cea eftina' nu ai asa finete, dar parca nu imi vine sa dua 50 oiro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

O intrebare catre cei care isi sincronozeaza singuri carburatoarele:

 

Merita sa dau triplu pe asta:

http://www.louis.de/_20aaff434fb6e67db2ddaeddd3cfb72fbd/index.php?topic=search&searchterm=10003172&cmd.x=8&cmd.y=6

 

fata de scula asta:

http://www.motomike.eu/mike/search/WINKELSCHRAUBEN/article/294571?sr=120

?????

 

Eu voi sincroniza 2-3-4 motoare pe an.

50 de ioro? LOL

eu am asa ceva: http://www.ebay.co.uk/itm/Angle-screwdriver-attachment-bit-use-drills-/110857629541?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item19cfa12f65

cu 30 de lei o ai la tine acasa.

intimplator in pozele de pe Louis e aratat un Bandit din cele pe carburatie, cum am eu. cu scula din link faci treaba fara nici o problema. cu mentiunea ca nu are treaba direct cu sincronizarea, alea sint suruburile pilot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Poze :cheers:

 

post-11889-1168606135_thumb.jpg

post-11889-1168606161_thumb.jpg

post-11889-1168606194_thumb.jpg

post-11889-1168606222_thumb.jpg

post-11889-1168606236_thumb.jpg

post-11889-1168606253_thumb.jpg

 

citeva intrebari..rolleyes.gif. stuturile metalice care se monteaza la galerii nu pot fi gaurite cu un burghiu de 1mm .?eu am tub de 4mm cit are si dimensiunea exterioara a robinetelor de acvarii ....mai mari nu am gasit ..e vreo problema?ms

Editat de justme2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ala o pus tuburile alea doua ca sa nu ii traga lichid in motor ;) Ingenioasa solutia daca stai sa te gandesti :D

 

daca stai sa te gandesti folosesti alta optiune... mult, mullt mai precisa :) vase comunicante, nu gunoaie de "preiau" uleiul care oricum e degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...