Sari la conținut

Accident Valenii de munte 28 mai 2011


Soimul
 Share

Postări Recomandate

/index.php?/topic/288956-grupul-posesorilor-de-suzuki-burgman/page__pid__2860698__st__760#entry2860698

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata treaba,sper ca mobristul nu e rau...!!!Refacere grabnica!Pana la urma cum dracu o fost...mai mult ca sigur ala cu conserva spune ca ...nu l am vazut,domle...nu l am vazut...,avea viteza mareeee vreo 3 warpi... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din auzite soferita spune ca motociclistul nu i-a dat prioritate!!!..deci e varza la legislatie-circulatie...cind de fapt ea trebuia sa acorde priorotate ca a virat stanga de pe contrasensul motociclistui exact peste el...

 

Asa ceva nu ai cum sa eviti...doar cind te apropii de o intersectie, sau vezi ca o masina de pe contrasens incetineste, sa faci semnale cu farurile si sa claxonezi, ca sa opresti in loc cretinul sa te faca zob cu o miscare brusca....am constatat ca astia nu iti apreciaza corect viteza ta de deplasare, isi imagineaza ca apuca sa treaca inaintea ta si atunci se grabesc sa fac manevra...asa ca am inceput sa fac asa(faruri si claxoane, cind am prioritate, ca sa ajung sanatos acasa)...asta am invatat eu...

 

Mobristul acolo nu avea cum sa aiba viteza mare!..e un drum in oras, putin in curba cu treceri de pietoni, cu o banda pe sens, si destul de in centru, deci destul de aglomerat de pietoni si masini in week-end. Nu cred ca mobristul avea acolo mai mult de 40-50 km/h, iar deteriorarile celor 2 vehicule, destul de ample provin de la faptul ca soferita, a accelerat ca sa-i taie fata si sa se duca in drumul ei inaintea lui, dar motorul nu i-a dat puterea necesara(de unde?) ca sa zboare prin fata lui...si l-a luat in plin. Motorul zob, iar mutociclistul a zburat vreo 6-7 metri pe directia pe care circula pe asfalt...

 

Am ajuns la concluzia ca sint enorm de multe permise date pe coruptie, cumparate...prea multi conducatori auto fac greseli elementare, cei mai multi nu cunosc semnificatiile indicatoarelor, mai ales de STOP si CEDEAZA TRECEREA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva nu ai cum sa eviti...doar cind te apropii de o intersectie, sau vezi ca o masina de pe contrasens incetineste, sa faci semnale cu farurile si sa claxonezi, ca sa opresti in loc cretinul sa te faca zob cu o miscare brusca....

 

Mai usurel cu farurile in cazuri de genul asta. Eu in locul tau n-as da semnale, cine-stie cum le interpreteaza conservarul. MAi bine ma infing in claxon si aprind faza lunga ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aprind faza mare, reduc viteza, pregatit sa franez in caz de nevoie si iau faza un pic inainte de a trece de ei, ca sa retina ca pentru ei am aprins-o si nu a fost o toana de moment. Garantat, functioneaza de fiecare data. Nu dati flashuri sub nici o forma, caci se interpreteaza :-hai baga-te !

Sanatate accidentatului !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca daca incetinesti si dai flasuri celalalt interpreteaza asta ca o invitatie sa treaca. Chestia asta se practica dintotdeauna in orasele aglomerate. Tu pe ce planeta ai trait pana acum? Daca ai prioritate treci, eventual incetinesti si te pregatesti sa pui frana daca ti se pare ca merge prost si nu stie ce vrea sa faca. Sub nicio forma nu dai flashuri si treci prin fata lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca daca incetinesti si dai flasuri celalalt interpreteaza asta ca o invitatie sa treaca. Chestia asta se practica dintotdeauna in orasele aglomerate. Tu pe ce planeta ai trait pana acum? Daca ai prioritate treci, eventual incetinesti si te pregatesti sa pui frana daca ti se pare ca merge prost si nu stie ce vrea sa faca. Sub nicio forma nu dai flashuri si treci prin fata lui.

 

Nu dau flasuri...s-a inteles gresit ce am vrut sa zic....aprind odata, tin...sting o fractiune ca sa sesizeze atentia lui ceva si apoi tin aprins pina trec, altfel crede ca-i fac semnal sa treaca sau ca-l avertizez de radar...ai dreptate ca pot apare confuzii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inchipuie-ti ce injurat ai fi daca ai avea claxon de Dacia papuc peste cel original care e cam subtirel la glas,ambele prin releu cum mi-am pus eu. Te injura din toata inima dar scapi intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia e o vaca incredibil de proasta si ar trebui sa nu mai aiba ce cauta la volan toata viata ei de bovina infecta. Da-o in mortii ma-sii de treaba.

 

Insanatosire grabnica omului si sper sa o bage la apa pe idioata. Asta nu mai e neatentie ci direct prostie incredibil de multa. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da..accident nasol si stupid...cam la fel cum un pieton sta pe trotuar in statia de autobuz si mananca o inghetzata si vine autobuzul, se urca pe trotuar si il zdrobeste de chiosc...adica nu ai ce sa faci!

 

Eu nu stiu nimic, motoristul la prima vedere era in stare destul de buna, fara rani deschise, fara sange...insa a fost sfatuit sa nu se miste pina la spital, cred ca era si in stare de soc...noi eram 3 Burgmanisti de Bucuresti, in trecere. Accidentatul avea nr. de PH....sa speram ca este ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu intotdeauna folosesc claxonul de fiecare data cand conserva face ceva gresit, si cu toate astea tot eu sunt cel injurat :moron:

 

yap. la orice chestie care ti se pare anormala, gen sesizezi ca unu ar avea intentia sa schimbe banda peste tine , sa-ti taie calea...etc, claxon luuuuung pana te vede. daca deja s-a baga nici nu se mai pune problema, bagi claxon + vorbe dulci despre mama vinovatului.

eu asa fac. de fapt fac asa si daca-i vad pe altii in situatii nasoale si pot zice ca i-am salvat pe unii de la accidente ca ei nu se vedeam unul pe altul :) . le-am baga un claxon lung si abia atunci s-au uitat in jur :)

 

din poze motociclistul pare destul de ok, dar mobra zici ca a calcat-o tirul. motociclistul sa speram ca se reface repede ca motoreta lui nu cred ca-si va mai reveni vreodata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea.............dumnezeu a tinut cu el....este prietenul meu si este ok............a scapat cu o julitura la cot si cu o sperietura groaznica avand in vedere ca a facut un salt SPECTACULOS.....este vorba despre o soferita IDIOATA care nu este la prima abatere in materie de accidente......din pacate motorul este praf.........nici nu avea 50 la ora in momentul acela........iesise de pe o alta strada la nici 30 de metri de impact. CA DE OBICEI A VIRAT STANGA IN SCURT SI NU L-A OBSERVAT.........ASTA ESTE........TREBUIE SA FIM MAI ATENTI LA CONSERVE ! BAFTA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

slava Domnului ca mobristul e ok...si fara rupturi!!!...ma bucur nespus, ca a zburat destul de mult prin aer...sa speram ca asigurarea tipei o sa-l despagubeasca suficient si ca o sa-i dea ceva si cretina care l-a lovit, sa nu ramana la paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea.............dumnezeu a tinut cu el....este prietenul meu si este ok............a scapat cu o julitura la cot si cu o sperietura groaznica avand in vedere ca a facut un salt SPECTACULOS.

O veste super, multumim :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie este sa fie promovata lumea pe doua roti la maxim, sa vedem peste tot scutere si motociclete, doar atunci cand facem parte din trafic permanent soferita antitalent se ujita si dupa motociclete, am gandit eu in bezna mea !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau sa ajunga asigurarile la preturi foarte mari pentru astia care nu se uita pe unde merg si fac accidente. Prea multi merg neatenti pe pricipiul ca daca fac accident dau RCA-ul despagubitului si isi repara tinicheaua pe casco. Cand stii ca o sa platesti 1000E RCA si 3000E casco daca faci sa zicem 2 accidente intr-un an casti bine ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie este sa fie promovata lumea pe doua roti la maxim, sa vedem peste tot scutere si motociclete, doar atunci cand facem parte din trafic permanent soferita antitalent se ujita si dupa motociclete, am gandit eu in bezna mea !!

 

Ai dreptate! Insa din pacate nu prea sunt motociclete in trafic. Ieri am fost toata ziua plecat prin tara (prin sudul tarii) si abia am vazut 3-4 motociclete. In Rm. Valcea insa am primit un pliant la semafor pe care scrie Imparte Drumul! Alege viata! si arata asa. Nu stiu, poate in week-end ies mai multi motociclisti, dar chiar si asa, tot sunt putini in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau sa ajunga asigurarile la preturi foarte mari pentru astia care nu se uita pe unde merg si fac accidente. Prea multi merg neatenti pe pricipiul ca daca fac accident dau RCA-ul despagubitului si isi repara tinicheaua pe casco. Cand stii ca o sa platesti 1000E RCA si 3000E casco daca faci sa zicem 2 accidente intr-un an casti bine ochii.

 

E parerea ta. Pentru romanul de rand, 1000 E/an e o suma f. mare. Dar taranul, care a renuntat la 2 ha de teren cultivat cu porumb, in schimbul a 800-1 mil de euro, o sa-l doara-n cu* de 1000 E/an. Sunt unii, pe langa Buc, care de la sapa si caruta au ajuns in X5..de zile mari, de la apelativul "bah ! " au ajuns la apelativul de "domn".

 

 

Băut Âşi fără permis, a făcut accident - astia care au tupeu sa conduca asa, au tupeu sa mearga si fara asigurare.

 

Fii atent titlu Sofer de Romania: 20 de ani fara permis, 30 de dosare penale la activ! Crezi ca asta cu 30 de dosare, ar avea curaj sa mearga fara RCA ?

 

Crezi ca vacarul, ciobanul, taranul, care-si mana animalul pe soselele patriei, plateste RCA ? Am 3 exemple pt fiecare :1 ,2.,3

 

Sa punem si carutele la calcul ? Exemplu aici

 

Punem si betivii ? Exemplu aici

 

___________________

 

Cand n-o sa mai fim condusi de corupti si neprofesionisti, o sa avem strazi sigure. In Ro se discuta despre Legea Gratarului, Legea Antifumat, Legea Maidanezului, Modificarea Constitutie. Din pacatate, nu cred ca se va schimba ceva cat de curand.

 

Scumpirea RCA-ului nu este o solutie, pur si simplu le-ar baga mai multi bani in buzunare baietilor destepti.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...