Sari la conținut

accident mortal


cristi cbr
 Share

Postări Recomandate

Din ce se vede in pozele de mai sus, bag seama ca accidentul s-a petrecut in localitate!

Cuvintele sunt de prisos, la fel si constatarile noastre pe forum!

Cel mai important ramane "mesajul" acestui eveniment: nu alerga in localitati! Nu alerga, punct!

 

Sa speram ca-si v-a reveni pasagera si nu v-a ramane cu sechele, desi este greu de crezut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ntz...chestia cu ,,traversarea prin loc nepermis" se da la examenul de ,,pieton"..Este treaba mea daca depasesc viteza legala sau nu ..pt asta exista ,,amenzi"..Ca se trezeste un retardat sa imi sara in fata din boscheti ..ciubucul meu ..dar vina este a retardului.Pai acum ce facem ? Mergem cu 2 pe ora ca poate dupa fiecare stalp,tufa,borna ..poate sa ne sara un nenorocit in fata?! Sper ca mosul sa nu crape ,ci sa mai traiasca ceva ani ca sa isi ,,guste durerile si chinul"..Da-i dracu ca traverseaza de zici ca sunt apucati.Este ,,corect" ca unul de sta cu piciorul in groapa sa curme viatza unui copil?

 

Imi pare rau de pusti..Pacat..

 

ce ne place sa o dam dintr-o extrema in alta... unii nu vor sa admita niciodata ca motociclistii au partea lor de vina in accidente, altii striga "moarte conservarilor" ori de cate ori pot si, in extrema cealalta, mai vine cate unul care propune ca motociclistii sa mearga cu 20km/h, sa stea frumos aliniati in coloana si alte chestii care, dupa mintea lui, inseamna condus preventiv.

Sunt de acord cu: "este treaba mea daca depasesc viteza lagala sau nu... pentru asta exista amenzi". Pana aici perfect, la fel gandesc si eu. Dar nici nu am chef sa fac accident, chiar daca nu sunt eu de vina. Ceea ce ar trebui luat in discutie nu e viteza ci Raza vizuala. Daca ar intelege toata lumea asta, nu ar mai trebui sa dam cu RIP in fiecare zi. De tras de acceleratie in linie dreapta stie oricine, dar cu franatul si evitatul obstacolelor nu mai e asa de usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

Imi pare rau ca nu exista mai multa comunicare intre oameni si mai multa intelegere , suntem o natie de fuduli. Poate nu se ajungea atat de usor la acest eveniment.

 

Viteza mai mare decat cea legala si traversat neregulamentar inseamna culpa comuna conform legii. Am fost martor asistent la un accident si era exact situatia asta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ntz...chestia cu ,,traversarea prin loc nepermis" se da la examenul de ,,pieton"..Este treaba mea daca depasesc viteza legala sau nu ..pt asta exista ,,amenzi"..Ca se trezeste un retardat sa imi sara in fata din boscheti ..ciubucul meu ..dar vina este a retardului.Pai acum ce facem ? Mergem cu 2 pe ora ca poate dupa fiecare stalp,tufa,borna ..poate sa ne sara un nenorocit in fata?!

Mai conteaza a cui e vina? Ca doar militia n-o sa imparta amenzi post-mortem, nici motociclistilor cu mancarimi in palma dreapta si nici mosilor abtiguiti care traverseaza aiurea.

Ce facem? Belim ochii si stam cu deshtele pe frana, mai ales in sate si in special in apropierea carciumilor. Iar viteza ne-o adaptam in functie de potentialele pericole.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat! Condoleante familiei si celor apropiati! Dupa accidentul de la Marasesti inca un accident cu R1!

Am auzit la multi amatori de motoare, "frate imi iau R1!". Cred cu sinceritate ca e o motoreta care trebuie sa o ai dupa ceva ani de motociclism si ceva zeci de mii de km. Dar daca e sa fie ceasul rau, poti sa o patesti si pe scooter si ca pieton. Iesi din casa iti cade o tigla de pe casa in cap si mori ca puiu de gaina sau ca multe cazuri in Romania rapusi de cancer, ciroza sau mai stiu eu ce boala si oamenii nu au fumat, baut sau epatat in nici un fel. Poate dupa cum ii este scris fiecaruia. Cei mult strica. Un stil de viata echilibrat poate ajuta. Zic si eu! Trist! Ma doare sufletul cand vad incidente de genul...R.I.P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimic de spus si de criticat. Nimeni nu e sfant! Toti trecem neregulamentar strada macar o data in viata, toti depasim viteza legala sau nu o adaptam corespunzator la conditiile de trafic macar o data in viata. Eu nu cred ca este un motociclist care nu si-a vazut sau nu o sa-si vada viata prin fara ochilor macar o data din cauza unei gafe personale (sa nu mai zicem din cauza altora). Stim cu totii ca ne supunem unor riscuri cand ne urcam pe motocicleta. Cel mai bine e sa ne ferim noi pana ne va fi dat sa murim. Odihneasca-se in pace!

 

Imi cer scuze daca am provocat nelamuriri in legatura cu stare pasagerei. Eu auzisem ca a murit insa se pare ca nu e asa! Insanatosire grabnica ii doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Am privit cu atentie poza asta...o excrescenta anormala pe tulpina acelui arbore...unde se vede chiar impactul.....in afara de regulile de circulatie privitoare la viteza in localitati, ce trebuiesc respectate, mai este si hazardul....acea deformare nefireasca a tulpinii pomului a facut poate diferenta intre viata si moarte in acest caz!

R.I.P :rose::rose:

post-21935-0-90234600-1311237813_thumb.jpg

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moarte conservarilor si mosuletilor beti care ne vaneaza!

 

Sincer, nu simt nici un fel de mila sau compatimire pentru inconstientul asta mort... bine ca macar pasagera a scapat (so far) de costumul din scanduri...

 

Daca dai sfat unui incepator sa-si ia un motor calm, sariti toti in sus "Nuuuuu, ca e ok si R1 da' sa-i dai in goarna numai pe unde trebuie..." si pe urma moare cate unu'...

 

L.E. Moarte si excrescentelor anormale de pe tulpina copacilor... care ne vaneaza!

Editat de skullz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca vinovat din punct de vedere legal este mosul. Dar mai conteaza? Ce zice motociclistul acum de pe lumea cealalata? "aaa... el e vinovat, ca a traversat pe unde nu trebuie" Oricum din cate vad, era doar o chestiune de timp pana la un accident grav: la tara, tanar de 21 de ani, Yamaha R1, pasagera de 16 ani, doar casca pe cap, plus viteza excesiva pe acel sector de drum. Pacat, fiindca avea o viata intreaga inainte... :rose: :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Kosh, on 20 July 2011 - 10:17 PM, said:

Dac-o tinem asa, pana-n toamna ramanem draq sub 500 de motociclisti in toata tara!

 

Cam asa e :| . Trist , foarte trist .

 

Mai putin de 500 motococalari. Probabil o sa scada vanzarile la pantaloni scurti, maieuri roz, slapi si casti de plastic..

 

Dupa cum au spus-o si altii mai sus, accidentul asta s-ar fi intamplat oricum mai devreme sau mai tarziu.

 

RIP R1, motorul nu a avut nici o vina

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace si multa sanatate fetei care nu a gresit cu nimic ! :rose:

p.s : Mihail - Stii ceva legat de inmormantare ? Daca se organizeaza ceva da`ne de stire. Cez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere, singura lui vina e ca a depasit viteza legala, fapt care constituie CONTRAVENTIE si se sanctioneaza ca atare.

 

Ntz...chestia cu ,,traversarea prin loc nepermis" se da la examenul de ,,pieton"..Este treaba mea daca depasesc viteza legala sau nu ..pt asta exista ,,amenzi"..Ca se trezeste un retardat sa imi sara in fata din boscheti ..ciubucul meu ..dar vina este a retardului.Pai acum ce facem ? Mergem cu 2 pe ora ca poate dupa fiecare stalp,tufa,borna ..poate sa ne sara un nenorocit in fata?! Sper ca mosul sa nu crape ,ci sa mai traiasca ceva ani ca sa isi ,,guste durerile si chinul"..Da-i dracu ca traverseaza de zici ca sunt apucati.Este ,,corect" ca unul de sta cu piciorul in groapa sa curme viatza unui copil?

 

feriti-va intotdeauna de genul asta de retarzi. cand va invita la o plimbare in grup, spuneti-le ca aveti alta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

feriti-va intotdeauna de genul asta de retarzi. cand va invita la o plimbare in grup, spuneti-le ca aveti alta treaba.

 

 

Esti total pe dinafara. Dar asta e bine. Ramai acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dac-o tinem asa, pana-n toamna ramanem draq sub 500 de motociclisti in toata tara!

 

 

nici un halu asta sunt destui care isi iau permisul din primavara pana in toamna,si mai mult de jumate din ei isi cumpara motocicleta,adica din 1000 care isi iau permisul parerea mea 600-700 isi iau motocicleta,asa ca numarul e in crestere,dar mai bine sa nu moara nici unul

 

Facuse cineva o satistica ca 10 la suta din cei care iau permisul mor,si vro 50 la suta sunt implicati in accidente acum nu stiu cat de adevarat e

 

Ontopic:sa ii fie tarana usoara,oi fi eu mai speriat si mai fricos dar de cateva zile circul ca un melc si sunt cu ochii in 4,mult mai atent,cascati bine ochii si circulati responsabil,dao incolo de viteza ca ai timp toata viata sa faci asta dar nu aici in tara asta de cacao :)

 

feriti-va intotdeauna de genul asta de retarzi. cand va invita la o plimbare in grup, spuneti-le ca aveti alta treaba.

 

 

Am auzit ca plimbarile in grup sunt foarte periculoase,ai dreptate,de multe ori te concentrezi pe cel din fata ca sa te tii dupa el,te uiti la manevrele lui si de multe ori nu te mai concentrezi pe miscarile celorlalti din trafic si uiti sa mai tragi si un ochi in oglinda,mai bine spunele luati-o inainte ne vedem in cutare loc sau doar daca stii ca sunt persoane care merg linistit in trafic si nu se dau racing :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea 21 de ani si R1. Bun asa, ce bine i-a prins... Este incredibil cat de putina minte iti trebuie pentru a evita astfel de situatii si cu toate astea ele se intampla, cel putin vara, o data la doua zile.

 

N-am citit tot topicul insa ma intreb daca vreunul dintre voi a bagat clasicul "hai sa mergem la inmormantare cu motociclete, ca asa ar fi vrut baiatul". Sigur asa ar fi vrut, cum toti cei care mor pe motociclete vor...

 

Trist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...