Sari la conținut

Accident mortal Teleorman


SwatGuard
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In ritmu asta..cred ca ne lasam dreaq de motoare. Ori circuit ori schimbi tara.Zicea bine un user mai sus. ca cei care se pun in situatii de genu - depasire in curba etc sufera de o boala ceva. La orice om normal ar functiona instinctu de conservare . Asta explica multe.. Cand vezi cate unu care se baga cu nesimtire in fata ta aia nu mai e prostie. E o boala psihica. Din pacate la noi inca se iau carnetele pe bani. Cand o sa ajungem sa fim si noi ,,ca ceilalti" referitor la motociclete, vezi Italia , Franta , Grecia cred ca o sa fim deja prea putini.Deja e ziua si mortu asa ca poate in 20 de ani o sa se schimbe ceva numa ca o sa fie prea tarziu. Tara de rahat. Pacat de oamenii aia care nici nu au stiut cand au murit. Deja ma gandesc serios sa o iau mai usor cu moto , mai merg si cu ratb , cu trenu , pasager deloc si lista continua. Deja a ajuns sa nu mai merite. ..Pacat

 

la faza asta puteai sa fii si cu Hummer ca tot mierleai. Presupunand ca fiecare vehicul 100km/h, asta a insemnat un impact frontal de un stalp la 200km/h. nu stiu din ce masina iesi intreg in cazul asta. Dar poate in Hummer aratau mai bine in sicriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faza asta puteai sa fii si cu Hummer ca tot mierleai. Presupunand ca fiecare vehicul 100km/h, asta a insemnat un impact frontal de un stalp la 200km/h. nu stiu din ce masina iesi intreg in cazul asta. Dar poate in Hummer aratau mai bine in sicriu.

 

Aici nu ai dreptate, vitezele nu se aduna,

.

Daca nu erau pe motor, ci erau intr-un Clio, 207, Corsa, Polo sau orice alta masina moderna cu 5 stele EuroNCAP, cei doi colegi de-ai nostri ar fi trait, dar din Golf III nu scapa nimeni.

 

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei tirurile comunica prin statie si stiu cam ce vine pe contrasens cu 3-4 km inainte. motocicletele se comunica de doua ori... ceea ce a facut "conducatoarea" e inconstienta pura.

Degeaba le cautam scuze unora :)(sa zic cum mi-am luat-o pe trecere de la unu de isi testa franele? eu i-as fi luat si pielea de pe el, din pacate ai mei nu au fost de acord) In zilele noastre cand statia e un must-have, da, de acord, dar nici pe asta nu te poti baza intotdeauna 100%, asta s-a intamplat acum cativa ani, nu bag mana in foc avea statie. Si cine o fi ala care sta cu mana pe statie pe serpentine, vorbeste, depaseste, etc :) Acuma ce e drept nu mai imi aduc aminte ce succesiune de tiruri o fi fost pe drumul ala, dar pe sensul nostru de mers nu era decat 1 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu ai dreptate, vitezele nu se aduna,

.

Daca nu erau pe motor, ci erau intr-un Clio, 207, Corsa, Polo sau orice alta masina moderna cu 5 stele EuroNCAP, cei doi colegi de-ai nostri ar fi trait, dar din Golf III nu scapa nimeni.

 

Odihneasca-se in pace!

 

Chiar asa, testele ncap se fac la 60km/h. nici moto si nici vw care era in depasire nu cred ca aveau doar atat, era in afara localitatii totusi. in astfel de cazuri nu te mai poti baza pe fier. singura solutie e sa tragi de ghidon (volan) sa te duci (arunci) in camp, dar n-a mai fost timp nici pt asta. Parea un cuplu fericit din poze. probabil ca proasta aia nici psihologul nu l-a facut pe bune ca-l pica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat nu se aplica pedepse draconice pt abaterile grave vom avea in continuare carnagiu pe sosele. La fiecare drum vad soferi (si auto si moto) care depasesc pe poduri sau in curbe, linia aia continua are doar rol decorativ.

 

Uite un exemplu:

 

Februarie 2010: inteligentul accidenteaza 4 persoane, i se suspenda permisul

Aprilie 2010: omoara pe trecere o tanara, baut, cu permisul suspendat si mai si fuge de la locul accidentului.

 

Rezultatul? AVERTISMENT!!!!!!

 

http://www.adevarul.ro/locale/iasi/Crima_p...#commentsPage-4

 

Cum credeti ca va circula de acum incolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Circulati cu faza lunga sa fiti vazuti de la distanta, in special in zonele aglomerate cu soferi care stau prost cu nervii.

Si sa va pozitionati cat mai aproape de marginea drumului, la nevoie e loc suficient pe sosea pentru doua masini si o motocicleta, plus ca de obicei mai e un metru de nisip si un sant (in sant daca ai cazut, iti rupi cateva oase si scapi, dar nu iei masina in plin).

 

Nu pot sa-mi dau seama cum s-a intamplat de l-a luat in plin, spun asta pentru ca in uichendul asta, din cauza acelorasi idioti care depasesc aiurea, am luat-o de doua ori pe langa sosea. :kick:

 

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa, testele ncap se fac la 60km/h. nici moto si nici vw care era in depasire nu cred ca aveau doar atat, era in afara localitatii totusi. in astfel de cazuri nu te mai poti baza pe fier. singura solutie e sa tragi de ghidon (volan) sa te duci (arunci) in camp, dar n-a mai fost timp nici pt asta.

 

Pe drumul ala, imi luam flash-uri din spate de la masini de fitze cand mergeam cu 140 - 150! Mai jos de 100 - 110 nu merge NIMENI pe'acolo!

V-am spus, faceam drumul ala dus - intors de cel putin odata pe saptamana!

 

Tu, cam om normal la cap, nu te astepti ca-ti urca unu' in depasire in timp ce tu te pregatesti sa intri in panta (nu cred ca exista motociclist care, stiind ca urmeaza o panta, sa-i de-a in gura chiar inaintea acesteia), nu te astepti ca in curba fara vizibilitate, sa fie cretinul cu BMW-ul, chiar in fata ta ! Nu te astepti ca pe un drum plin de cruci atat pe stanga cat si pe dreapta, sa existe soferi din neamul lui Chuck Norris care sa sfideze viata cu o usurinta de-ti sta mintea-n loc cand ii vezi de ce sunt in stare!!!

 

Politia sta la Mihailesti si da din mana. Atat!! In curba de la Stalpu' nu era saptamana sa nu am cate un dement pe contrasens, fie ca urcam, fie ca eram pe coborare (intoarcere catre bucuresti)! Pur si simplu, te vede, da ii doare la basca! UNde mai pui ca unii mai si claxonau' !

 

Oare cat dar o sa mai inghitim "romania"? Cati trebuie sa mai moara ca sa ne trezim draq odata??

Ce este de facut??

Pai, cel mai nociv "lucru de facut", din punctul meu de vedere, este, continuarea iluziei ca "lucrurile" se vor rezolva. Nu, nu se vor rezolva... nici pe departe, bai mai mult, eu cred ca se vor agrava !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu continuu sa cred ca singurul mod de a elimina turbatii de pe sosele este adoptarea unui set de legi draconice. Amenzi turbate si suspendarea dreptului de a conduce pe perioade de 1 an - 10 ani, functie de gravitatea infractiunii, respectiv pe viata daca ai provocat un accident mortal sau daca erai baut.

 

In maximum un an o sa fie numai mielusei pe sosele si o gramada de bani la buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bingo!

tara te vrea prost, remember that.

 

imi pare rau pentru cei doi :(

ma gandesc si ma sucesc de 10 ori inainte sa plec in concediu cu prietena pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu continuu sa cred ca singurul mod de a elimina turbatii de pe sosele este adoptarea unui set de legi draconice. Amenzi turbate si suspendarea dreptului de a conduce pe perioade de 1 an - 10 ani, functie de gravitatea infractiunii, respectiv pe viata daca ai provocat un accident mortal sau daca erai baut.

 

In maximum un an o sa fie numai mielusei pe sosele si o gramada de bani la buget.

Eu nu!

Din punctul meu de vedere, singura metoda este "dinte pentru dinte" in cazurile de nesimtire/ignoranta/tupeu si prostie crasa cum este in cazul de fata!

Asta cu "rigorile legii" sunt fix pix, nimic altceva decat vorbe-n vant, vorbe in care au incredere doar naivii si "promteristele" care au iluzia ca traiesc intr-un stat de drept!

Zi politie si trage apa, zi justitie si trage apa, zi educatie si trage apa, zi sanatate si, din nou, trage apa! Zi, absolut orice, in tara asta si poti sa tragi apa linistit!

 

Asta n-a fost "accident", asta a fost una din concluziile ce vor incepe sa iasa la iveala in urma atitudinii noastre de a avea capul plecat, nu ca si motociclisti in cazul de fata, ci ca natie de manelari distrusi!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu continuu sa cred ca singurul mod de a elimina turbatii de pe sosele este adoptarea unui set de legi draconice. Amenzi turbate si suspendarea dreptului de a conduce pe perioade de 1 an - 10 ani, functie de gravitatea infractiunii, respectiv pe viata daca ai provocat un accident mortal sau daca erai baut.

 

In maximum un an o sa fie numai mielusei pe sosele si o gramada de bani la buget.

Ce spui tu aici e caz clar de indoctrinare media. Singurul mod de a evita astfel de situatii sunt autostrazile. Sa vedeti atunci cum numarul mortilor va scadea brusc. Daca stai in spatele unui camion 20 de km ca n-ai pe unde sa depasesti, primul loc in care iti pare cat de cat okey (unii chiar riscand) va fi locul in care vei depasi. Fara sa vad locul accidentului eu cred ca s-a produs in felul urmator: curba era la stanga, in sensul de mers al motociclistului, el era aplecat pe curba, soferita era la un metru in spatele tirului, vizibilitate zero si a iesit sa vada daca poate depasi. E o greseala frecventa a celor ce circula mai mult in oras.Se baga fix in spatele tirului si de acolo nu mai vad nimic si trebuie sa iasa cu toata masina ca sa vada daca pot depasi. Un accident trist, dat de o tara trista! Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Construiesti un caz din nimic. Uite-te la poze - masina e lovita pe centru. Aia NU e "iesire ca sa vada daca poate depasi". Era clar in depasire, intr-un loc nepermis, probabil fiindca o lasasera nervii din cauza tirului din fata ei, care deh, la deal, mergea incet. (de altfel, concluzia este consistenta si cu rezultatele anchetei politiei). Si cu autostrazile iarasi n-ai dreptate: n-o sa fie niciodata (si nicaieri nu exista, de altfel) autostrazi intre localitati minore.

 

Solutia este impunerea (cu forta, daca e nevoie) a respectarii regulilor de circulatie, ca nu-s facute degeaba. In spatele fiecarei reguli de circulatie sta un sir lung de morti.

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Construiesti un caz din nimic. Uite-te la poze - masina e lovita pe centru. Aia NU e "iesire ca sa vada daca poate depasi". Era clar in depasire, intr-un loc nepermis, probabil fiindca o lasasera nervii din cauza tirului din fata ei, care deh, la deal, mergea incet. (de altfel, concluzia este consistenta si cu rezultatele anchetei politiei). Si cu autostrazile iarasi n-ai dreptate: n-o sa fie niciodata (si nicaieri nu exista, de altfel) autostrazi intre localitati minore.

 

Solutia este impunerea (cu forta, daca e nevoie) a respectarii regulilor de circulatie, ca nu-s facute degeaba. In spatele fiecarei reguli de circulatie sta un sir lung de morti.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta imi aduce aminte de masurile luate cand au fost inundatiile alea in judetul Galati (venea Siretul peste niste localitati. Sendrei, Serbestii Vechi si alte cateva, daca-mi aduc bine aminte). Acolo au fost inundatii mari in doi ani: 2006 si 2010. In 2006 au murit niste oameni. In 2010 n-a murit nimeni. Stii de ce? Fiindca au venit jandarmii si armata si i-au scos CU FORTA din case. Ce drept de proprietate, ce drepturile omului, ce libertate individuala? I-au luat pe sus si i-au dus de-acolo, impotriva vointei lor. Si le-au salvat vietile.

 

Stiu, haters gonna hate. O sa se gaseasca oameni care o sa spuna "ahem, ahem, pedepsele sunt disproportionate in comparatie cu faptele". MARS. Cand o sa se urce o vita peste tine si-ti omoara nevasta pe scaunul pasagerului, atunci o sa devii un fan infocat al legii talionului, iti garantez.

 

Bref: calci pe bec, pa si pu. Cel putin un an. Si sa zici mersi daca ti se mai da voie sa conduci vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca astia care fac depasiri in curbe fara vizibilitate sunt bolnavi psihic din punct de vedere medical pentru ca nu au instict de autoconservare ... Oricarui om normal i-ar fi frica sa intre in curba cand nu vede ce vine din fata ca poate vine un trailer de 40 de tone si te face muci pe asfalt ... Serios, eu chiar cred ca e o boala psihica, cine stie, poate chestii din copilarie, le-a lipsit dragostea materna, etc.

 

 

Dupa cum vezi e suficient si o motocicleta care sa te faca muci....singura diferenta este ca in trailer probabil soferul scapa :)

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu continuu sa cred ca singurul mod de a elimina turbatii de pe sosele este adoptarea unui set de legi draconice. Amenzi turbate si suspendarea dreptului de a conduce pe perioade de 1 an - 10 ani, functie de gravitatea infractiunii, respectiv pe viata daca ai provocat un accident mortal sau daca erai baut.

 

In maximum un an o sa fie numai mielusei pe sosele si o gramada de bani la buget.

:goodposting: Si eu sunt de acord. In ultima vreme parca au innebunit cu totii. Soferii, tir-istii, motociclistii......carnagiu pe sosele. Toti conduc ca apucatii. Am vazut cu ochii mei pe centura de Est a Ploiestiului tirist care s-a bagat in depasire, in curba cu vizibilitate, desi ii veneau din fata doua masini. Eu eram in spatele lui si i-am vazut pe aia, nu pot sa cred ca el nu i-a vazut. Aia au iesit pe camp ca sa nu ii ia in plin descreieratul. Acum vreo 2 saptamani pe Transfagarasan m-am trezit cu unul cu o Octavia, pe contrasens in curba. Nu depasea nimic, dar era cu toata masina pe contrasens :box: Iar un "Rossi" ruda cu soferul Octaviei era sa imi ia oglinda cu casca. Altul a inceput sa ma injure cand i-am facut semn cu mana ca ma poate depasi, mergeam incet ca era drumul prost. Ca la nebuni.

 

Pana nu avem niste amenzi/pedepse usturatoare si aplicate la sange nu exista nici o sansa sa iesim la lumina. Zici ca toti sunt scapati de la azilul de nebuni. :kali:

 

LE: Mare minune daca nu o sa prindem ziua in care amenzile&pedepsele sa fie inasprite la cererea cetatenilor, doar ca sa mai avem o sansa de a scapa cu viata atunci cand plecam la orice drum. Nu exista zi sa nu vezi o ambulanta facuta zob, unul care a intrat pe trotuar si a omorat x oameni, motociclisti facuti zob de altii sau din cauza prostiei lor, masini spulberate de tren..... Fiecare circula asa cum crede de cuviinta, fara nici un fel de respect pt reguli.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 oameni morti si alti 2 raniti si sa se pomeneasca doar asa "in trecere" despre eveniment,despre cauze.Am mancat din prajiturile facute de Gabita ,am savurat cafeaua facuta de ea.Cand auzi sau citesti despre un accident nu simti cine stie ce mare compasiune ,insa cand afli ca de fapt un prieten sau o cunostinta a plecat definitiv ,fiind implicat,simti un nod amar in gat si te intrebi ;de ce el ,de ce tocmai ea? Poate pentru faptul ca la noi "MOARTEA" iese in lume imbracata in haine frumoase.Dumnezeu sa te aiba in grija Gabita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...