Sari la conținut

Accident stupid intre Braila si Slobozia


Grigore Dolghin
 Share

Postări Recomandate

Hello hello.

 

Ieri, pe la 10 dimineata, mergeam de la Braila spre Slobozia. La vreo 20 de km de Slobozia (dupa localitatea Iazu, la vreo 4 km), in conditii de drum prost si ploaie torentiala, am intrat cu roata din fata intr-o groapa pe care n-am vazut-o fiindca era plina cu apa si asfaltul era plin de balti, si m-am intins pe jos cat sunt de mare. Aveam vreo 30 km/ora. Moto a scapat cu un crash-bar indoit, o carena sparta, niste zgarieturi superficiale pe cutia din stanga spate (Honda Deauville are cutii incorporate in carenaj) si schimbatorul de viteze indoit. Eu am cazut pe umar si mi-am rupt clavicula stanga, in rest n-am nici o zgarietura.

 

De unde rezulta ca nici 30 nu e safe daca mergi in conditii de cacao.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ii spunem "cazatura", nu "accident", nu o fac pe proful de romana, dar cazatura suna mult mai bine si se potriveste cu descrierea:)

 

Eu am cazut pe la 40km/h pe un asfalt foarte alunecos in grecia, nu faceam racing, nu franam "de urgenta", pur si simplu franam normal, eram un pic inclinat si a plecat fata, la fel, si-a facut datoria crash-padul, eu si pasagera nu am patit nimic, dar a fost prostesc, ca nici asfaltul ud in bucuresti nu e asa lunecos (am facut o simulare cand m-am intors pe asfalt ud in Bucuresti, si nu am cazut, nu s-a blocat roata si am franat mai tare decat acolo).

 

Spor la reparat si bucura-te ca nu a fost mai rau :cheers: :cheers: , cu clavicula e mai trist, dar se repara si aia :cheers:

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment. Imi pare rau pentru ce ai patit.

Bine ca ai scapat cu atit, daca se poate spune asa. Din cite am inteles de la cei care au patit-o, trebuie sa ai grija mare la cum se sudeaza clavicula. Cauta un medic bun daca e cazul de operatie.

Multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut ce inseamna viteza? sa-ti vina mintea la cap! data viitoare cand te urci pe mobra sa te dai jos de pe ea si s-o impingi,sau sa stai langa ea, in felul asta daca e sa cada de pe cric sa nu mai ai viteza asa mare. nu mai zic ca martorii care te-au vazut au declarat la Pro-Tv ca aveai vreo 200 la ora si mergeai pe roata din fata! si asta cu politia dupa tine, infractorule satanist motociclist care este!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut ce inseamna viteza? sa-ti vina mintea la cap! data viitoare cand te urci pe mobra sa te dai jos de pe ea si s-o impingi,sau sa stai langa ea, in felul asta daca e sa cada de pe cric sa nu mai ai viteza asa mare. nu mai zic ca martorii care te-au vazut au declarat la Pro-Tv ca aveai vreo 200 la ora si mergeai pe roata din fata! si asta cu politia dupa tine, infractorule satanist motociclist care este!

 

 

Hahahahahaha ;) Ai uitat sa mentionezi "violator de babe" :) lol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu era sa ma imprastii sapt. trecuta din cauza unei gropi in curba in varf de panta spre C. de Arges :blink:

 

Gropile mascate de curbe sau apa sunt cele mai nenorocite..cazatura sau sperietura depinde numai de ce noroc (sau ghinion) ai. :baldy:

 

Recuperare rapida!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa se intampla cand mergeti ca descreieratii , si mergeti racing asa va trebuie . voi astia care va credeti regii soselelor

 

era o gluma nu sariti :) imi pare rau , sincer ca ai dat-o pe jos , si ca ti-ai rupt si clavicula , lucru dracu , dintr-o prostie , pacat , bine ca e doar atat , si alta data nu te mai da pe o roata cu sufrageria !!

 

insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asa ceva. Treaba cu clavicula e vasoala din cate am auzit.

Ai grija de tine si poate te orientezi catre un motor enduro. Romania nu e o tara prietenoasa si un enduro iti mai da o sansa in plus.

 

Culmea este ca tot in Braila am dat si eu intr-o groapa si nu exagerez cand spun ca avea jumatate de metru adancime.

de fapt este o gura de canal ingropata mult in asfalt. cred ca inca se poate vedea la iesirea din Braila pe dreaptaspre Bucuresti este o parcare in fata unor magazine. Eu cautam cu privirea un magazin si nu am vazut-o cand am simtit ca ma duc brusc in jos. Motorul a ramas suspendat pe scut si eu in picioare cu motorul intre craci uitandu-ma in jos la el. Totusi daca era alt motor cred ca veneam direct in cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri, pe la 10 dimineata, mergeam de la Braila spre Slobozia. La vreo 20 de km de Slobozia (dupa localitatea Iazu, la vreo 4 km), in conditii de drum prost si ploaie torentiala

Of, e dezastru drumul pe portiunea dintre Iazu si Slobozia, am trecut si eu cu masina pe acolo in primavara. Drum atat de denivelat si plin de gropi demult n-am mai vazut.

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa platim la taxe si rovigniete ,ale dracu de rapandule aia care administreaza drumurile,zic ca fac asfalt dar fac marmelada si dupa 1 an apare groapa in mijlocul drumului,cazi te faci varza ,ai dai in judecata si tot ei castiga ca traim in Romania,si e totul posibil,de ce dracu nu cade unul in gropile astea care raspunde de asfalt sa vada cum e cu durerea in oase?Santate la toti mobristii intansi pe jos din cauza asfaltului de r a h a t !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello hello.

 

Ieri, pe la 10 dimineata, mergeam de la Braila spre Slobozia. La vreo 20 de km de Slobozia (dupa localitatea Iazu, la vreo 4 km), in conditii de drum prost si ploaie torentiala, am intrat cu roata din fata intr-o groapa pe care n-am vazut-o fiindca era plina cu apa si asfaltul era plin de balti, si m-am intins pe jos cat sunt de mare. Aveam vreo 30 km/ora. Moto a scapat cu un crash-bar indoit, o carena sparta, niste zgarieturi superficiale pe cutia din stanga spate (Honda Deauville are cutii incorporate in carenaj) si schimbatorul de viteze indoit. Eu am cazut pe umar si mi-am rupt clavicula stanga, in rest n-am nici o zgarietura.

 

De unde rezulta ca nici 30 nu e safe daca mergi in conditii de cacao.

E bine sa mergi pe cat posibil cu macar 50km/h ca sa ai efect giroscopic mai puternic in roti, la 30 esti practic pe o bicicleta foarte grea. Tin minte ca acum 2-3 ani am mers pe un macadam pe drumul european Urziceni-Bucuresti (drumul fusese lat de inundatii) si am depasit tot: chiar si cei pe SUV mergeau incet sa nu dea cu burta de pamant, eu mergeam cu 50km/h sa nu sara roata fata cand lovea in piatra aia sparta.

 

Si eu am luat acum circa 2 ani un canal ce nu era la nivel si plin cu apa de parea la nivel, aveam motorul incarcat (eu, nevasta, muraturi din Bulgaria in lazile alea) astfel incat am auzit un tacanit cand telescoapele din spate au dat in cap de cursa, am mers cam serpuit dupa dar am avut mai mult noroc decat tine si nu am cazut. Dar aveam deja macar 40 (ca tocmai luasem coltul dupa defuncta fabrica Timpuri Noi) si motocicleta era destul de stabila.

 

Bafta la reparat clavicula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat numai cu atat!! Ma rog...o clavicula zdrelita nu e tocmai cel mai placut lucru, dar putea fi mai rau. Multa sanatate!

P.S. Ai ales prost numele topicului. Personal nu vad nimic stupid in accidentul tau. Vad doar o consecinta normala a banilor (ne)investiti de mai marii tarii in soselele patriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai scapat numai cu atat!! Ma rog...o clavicula zdrelita nu e tocmai cel mai placut lucru, dar putea fi mai rau. Multa sanatate!

P.S. Ai ales prost numele topicului. Personal nu vad nimic stupid in accidentul tau. Vad doar o consecinta normala a banilor (ne)investiti de mai marii tarii in soselele patriei.

 

Sa mergi pe un drum cu 30 ..sa cazi si sa iti rupi clavicula??! !!!!!!!!!!! Pai asta este GHINION...Intrebare : de ce nu ai ramas pe picioare?? Trebuia musai sa te tii de mobra pana se oprea de tot? Insanatosire grabnica si pe viitor incearca sa nu mai cazi la viteze pe care le ating si shutii de buzunare (si asta pe picioarele lor ) ..Sau daca o faci ..macar sa cada mobra nu TU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...