Sari la conținut

Accident Prelungirea Ghencea... RIP


MC Mate
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 321
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Condoleante familiei,cum au zis si altii pacat de el ca era tanar :(

Incetati cu criticiile nu conteaza acum care e vinovat,trebuia sa il criticati cat era in viata si sa il trageti de maneca sa poarte si echipament nu doar casca

 

Macar abtineti-va daca nu aveti ceva bun de spus si invatati din greselile altora,purtati echipament,nu aveti echipament macar circulati responsabil ,cascati bine ochii,nu zice nimeni sa mergi cu 30 numai,dar nici cu viteza exagerat de mare,Cum zicea cineva de aici mai bine incet si prudent dar sigur :)

 

Sa ii fie tarana usoara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara.

Si eu am patit-o pe Ghencea, am depasit doi care admirau peisajul si m-am infipt intr-un moldovean cu beamve care baga botul incet incet, doar-doar ii jeneaza pe toti destul cat sa faca el stanga. Toata povestea s-a intamplat la o viteza suficient de mica incat i-am lovit bara din fata fara sa cad.

Banuiesc ca ceva asemanator s-a intamplat si in cazul de fata, a depasit o masina si a gasit alta de-a latul drumului. Nu cred ca trebuie prea multa viteza ca sa mori la asemenea impact si nu mi se pare normal sa spui ca te-ai asigurat cand vezi o masina ca vine. Asigurarea presupune sa fie dumul liber. Mai ales la 1 noaptea cand nu se pune problema de coloana, deci poti astepta 1 min sa treaca masina si sa fii sigur ca e libera strada.

Conservarii au proasta impresie ca prioritate inseamna ca te apuci sa manevrezi si toata lumea se opreste sa te lase pe tine. La schimbarea directiei de mers, pierzi prioritatea si manevrezi cand ai loc sa manevrezi, nu cand vrea muschii tai de conservar si nu la intimidare ca las' ca ma vede celalalt si se opreste, ca il jenezi pe primul, dar urmatorul nu mai vede ca ai tu 3 [...] si nu poti astepta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-i fie tarana usoara.

Si eu am patit-o pe Ghencea, am depasit doi care admirau peisajul si m-am infipt intr-un moldovean cu beamve care baga botul incet incet, doar-doar ii jeneaza pe toti destul cat sa faca el stanga. Toata povestea s-a intamplat la o viteza suficient de mica incat i-am lovit bara din fata fara sa cad.

Banuiesc ca ceva asemanator s-a intamplat si in cazul de fata, a depasit o masina si a gasit alta de-a latul drumului. Nu cred ca trebuie prea multa viteza ca sa mori la asemenea impact si nu mi se pare normal sa spui ca te-ai asigurat cand vezi o masina ca vine. Asigurarea presupune sa fie dumul liber. Mai ales la 1 noaptea cand nu se pune problema de coloana, deci poti astepta 1 min sa treaca masina si sa fii sigur ca e libera strada.

Conservarii au proasta impresie ca prioritate inseamna ca te apuci sa manevrezi si toata lumea se opreste sa te lase pe tine. La schimbarea directiei de mers, pierzi prioritatea si manevrezi cand ai loc sa manevrezi, nu cand vrea muschii tai de conservar si nu la intimidare ca las' ca ma vede celalalt si se opreste, ca il jenezi pe primul, dar urmatorul nu mai vede ca ai tu 3 [...] si nu poti astepta.

Asa banuiesc si eu ca s-ar fi putut intampla accidentul. Nu stiu daca baiatul mergea fara echipament mereu, intr-adevar avea ce arata era lucrat, dar la tavaleala muschii nu prea tin. Poate de la cunoscuti aflam si daca era user pe acest forum. Era tanar si mai avea atatea de trait...Condoleante familiei ! P.S. Circulati cat mai putin posibil noaptea, poate ziua si el avea mai multe sanse.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vazut reportajul pe prima. L'am auzit pe antrenorul lui vorbind despre el, am vazut'o pe prietena lui despre care se vorbea p'aici + cateva poze cu el. Parea un tip linistit

 

Ghinionul in viata te ajunge oricum, acuma depinde cand si in ce masura. RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se asiguta temeinic,il vedea pe motociclist....din cate vad aici,este vina soferului..cati dintre cei cu audi sau cu masini scumpe se asigura?sau cati semnalizeaza manevrele?foarte putini,va spun eu..petrec cel putin 10 ore/zi la volan si ragusesc injurandu-i..condoleante familiei,iar soferul ar trebui sa raspunda penal...chestia cu asiguratul n o cred in veci sau cu semnalizatul,ca doar motorul avea farul aprins cred si nu poate sa stie nimeni ca venea cu 130 km/h,supozitii menite sa planeze vina pe motociclist ,ca in romania mai mereu mortul e de vina.cu siguranta a facut manevra in scurt iar motociclistul nu a mai apucat sa faca nimik..pacat,Dumnezeu sa l ierte

 

Esti constient ca atunci cand te asiguri nu te astepti sa vina un bou cu 200 la ora, nu? Cand te asiguri, te asiguri sa nu ii deranjezi pe ceilalti participanti la trafic, nu cretini care se cred pe circuit.

 

Sa-i fie tarana usoara. Daca intr-adevar a circulat cu viteza iar consera si-a semnalizat manevra... si-a facut-o cu mana lui.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vazut reportajul pe prima. L'am auzit pe antrenorul lui vorbind despre el, am vazut'o pe prietena lui despre care se vorbea p'aici + cateva poze cu el. Parea un tip linistit

 

Ghinionul in viata te ajunge oricum, acuma depinde cand si in ce masura. RIP

 

Ghinion este cand mergi pe trotuar si iti pica un pian in cap. Cand mergi pe strada cu motocicleta, noaptea si cine stie cu ce viteza (nu imi dau cu parerea cat de tare mergea ) e ruleta ruseasca. Scapi sau nu scapi.

Dumnezeu sa il odihneasca.

Cam multe accidente anul acesta pe R6/R1, sa fie doar o coincidenta ? Oricum concluziile sunt de tras la finalizarea anchetei, pana atunci e inutil sa se abereze cu privire la viteza motocicletei sau la cat de bine s-a asigurat soferul masinii.

Pacat de el pentru ca era un sportiv de viitor din cate am citit pe acolo si avea toata viata inainte ...

 

Pentru cine nu a citit inca topicul lui old_school, este (inca) foarte actual.

 

5.Viteza.

Incep prin a va readuce aminte ca SPEED KILLS.

 

Mai departe va las pe voi sa cititi ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei, prietenei, si celor care il stiau si il iubeau, durerea cea mai mare acolo este. cat despre accident, este prilejul ideal de discutie si de contrazicere, ca de obicei. Motociclistul este e fapt un inger, iar soferul era un drac care avea boala pe el. Nu luam in calcul viteza, lipsa echipamentului, si in primul rand inconstienta (inca o data) INCREDIBILA de care pot da unii dovada. Bulevardul Ghencea (acolo stau), un drum oricum plin de capcane, slab iluminat, cu multe stradute laterale, cu limitare de viteza...si motociclistii trag de gaz fara pic de discernamant. Dar ce e mai simplu decat sa dam vina pe soferi?

 

Astia suntem fratilor, cei ce sufera sunt parintii care l-au crescut pana la urma degeaba, ca el nu a dat doi bani pe munca lor.

 

Inca o data Condoleante familiei si prietenilor, iar restul, nici nu mai stiu ce sa mai zic...ca vad ca nu se invata nimic, niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist,dar adevarat.Nu il cunosc pe motociclist,dar stau pe prelungire.Un bun prieten il cunoaste pe soferul masinii implicate.Din cate am inteles,soferul masinii(audi) s-a asigurat,a semnalizat si a intors pe strada marcajul fiind discontinuu.Motociclistul a venit cu viteza foarte mare,din ce au spus martorii si amicul meu care a fost la fata locului,a franat tare, a inghetat rotile, a culcat motorul,motorul s-a infipt in masina iar motociclistul a sarit intr-un gard.Din ce am inteles de la cel ce a fost acolo este ca avea doar casca fara echipament,avea taieturi in zona gatului si a murit pe loc.Motocicleta era un r6 sau r1 albastru. Este trist cand unul dintre noi se stinge asa repede.Motivul inconstienta.Nu inteleg ce cauta cu gazul in blana pe o strada cu limita de 30,mai ales ca este plina de stradute laterale si oricand un prost/proasta iti poate iesi brusc in fata.Sincere condoleante familiei...

 

news flash:amanunte noi de la udriste.motocicleta a intrat in masina,motociclistul a sarit peste masina direct in gard.erau urme de sange pe masina

sunt ca spune numai si numai adevarul. soferii de audi, ca si cei de bmw sunt recunoscuti pentru grija si politea cu care se asigura si circula. iar daca mai este si cunoscutul unui cunoscut al unui motociclist, ce mai cred ca este vreun fel de sfant. Imi pare rau pentru motociclist. Condoleante familiei.

 

Las-o moale , ca eu cind aud un grohait de tobe in spate , lesin la volan , ma gindesc mereu ca vine unu' mai tare si nu apuc sa-l vad sau face vre-o crosetare si eu in momentu' ala feresc o groapa.

Daca orasu' de de cacao , traficu' de cacao , soferii de cacao (acu' 2 zile mi-a dat-o o muista in spate cind eu cedam trecerea si ea nu a mai frinat , eu fiind pe mobra) concluzia e ca trebuie sa te reorientezi , sa te reinventezi , ori iti iei tanc , ori mergi super prudent si incet dar sigur.

Dau iar un RIP , da' situatia e belita si cine nu intelege asta la timp ajunge la rubrica de fata.

eu nu lesin. si incerc sa tin volanul drept. nu ma mai gandesc la groapa. ma gandesc daca mobristul care trece pe langa mine are suficient loc. Apoi daca grohaitul se stinge usor in noapte, totul e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu fie acelasi in tricou pe r6 albastru care in zona prelungirii ghencea, acum cca o luna, a ridicat-o in fata mea frumos pe o roata ca sa se trezeasca cu unu' in fata ca intoarce pe linie continua si sa se sperie, nestiind cum sa o culce mai repede la loc pe partea cauciucata.

 

 

Sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

eu nu lesin. si incerc sa tin volanul drept. nu ma mai gandesc la groapa. ma gandesc daca mobristul care trece pe langa mine are suficient loc. Apoi daca grohaitul se stinge usor in noapte, totul e bine.

 

Stai usor , ca nici eu nu lesin la propriu , doar la figurat. Cit despre gropi , ce sa zic ? Mi-e mila si de motociclist , dar mi-e mai mila de masina. Ala care croseteaza isi asuma un risc imens , daca il pot feri o fac cu MAREEEEE placere , dar am vazut niste "crosetatori" in trafic pe care numai un imens noroc ii mai tine in viata si cu picioarele si miinile la locul lor. Vreau sa zic ca daca in secunda in care "motociclistul" (atentie la paranteze) face figura leului printre masinilie aflate in mers eu trag imperceptibil de volan , l-am ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si din partea mea sincere condoleante...

cat despre accident aceeași parere...audi s-a asigurat, a vazut ca vine o masina din spate si a estimat ca are timp..cand a inceput sa faca manevra, motociclistul a depasit masina si s-a trezit cu audiul pe mijlocul soselei.

merg de vreo 6 ani pe 2 roti si am inteles ca in trafic 75% raspunzi de ce faci si 25% este soarta fiecăruia.

ochii mari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil nu incapea armura pe el de la atatia steroizi

 

hai ca ai mai facut un post, cacatule forumistule friday.giffriday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol la faza cu armura...si totusi. un echipament de protectie oare ajuta cu ceva la faza asta?

Nici un echipament nu te ajuta..RIP, aviz si celorlati amatori care fac noaptea curse prin oras..stiu ei care sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un echipament nu te ajuta..RIP, aviz si celorlati amatori care fac noaptea curse prin oras..stiu ei care sunt.

 

parerea mea e ca te'ar putea ajuta. acum depinde si ce fel de echipament ai. daca vrei sa faci pe zmeu iti trebuie ceva profesional. si daca tu (tu in general) ii vezi pe aia prin america sau cine stie ce stat ca fac asa, intreaba'te intai si ce fel de mentalitate exista acolo. aici taranu roman care are masina "jmechera", se crede stapan pe soselele pe care merge, si deci prin urmare, el e singur pe strazai. nu semnalirai, nu asigurari inaintea unei manevre.... dar de, daca tu esti cine stie ce zeu pe 2 roti, si esti sigur ca esti mai tare decat caroseria unei masini, mergi frate in maieu si bermude pe herghelia ta de 200+ cai. dar inainte sa faci asta, gandeste'te la ceilalti participanti in trafic, daca tie iti esti, nu indiferent, dar ZEU

Editat de deathm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol la faza cu armura...si totusi. un echipament de protectie oare ajuta cu ceva la faza asta?

Depinde de gard. Daca e solid, echipamentul face ca suprafata de impact sa creasca, presiunea scade si ai sanse mai mari sa scapi. Daca gardul e cu zabrele sau cu tepi, mai greu.

In mod cert, echipamentul iti creste sansele de supravietuire, dar este la fel de adevarat ca poti sa ai pur si simplu ghinion si cu ghinionul nu prea poti negocia.

Ca de exemplu, un nesimtit cu audi care se asigura ca vine o masina, dupa care pretenarii lui il scot usa de biserica si tot forumul ii ia apararea, ca doar s-a asigurat, nu mai conteaza daca s-a asigurat ca vine sau ca nu vine cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu tin cu nici unu din cei 2. nu am fost acolo.. nu cred ca e un video facut cu o camera de supraveghere de prin zona (slabe sanse sa fie) deci nu stii ce si cum. totusi tind sa cred ca soferul a cam fost devina. pe de alta parte, cum a mai zis cineva, si ala cu trotineta daca vine cu 200, nu prea il vede soferu, mai ales daca are umpic de rampa (rampa, nu vale) in spate. poate daca avea protectii mai avea sanse, mai ales daca se arunca cu tot cu motor pe o parte. dar fara...R.I.P.:rose: e trist dar adevarat. acum nu stiu ce e mai periculos.. un sofer care nu se asigura, fata de un mobrist, sau un motociclist care zboara cu 200+ prin oras, fata de un "conservar"...:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...care se asigura ca vine o masina...

Offtopic: Cam toata lumea (inclusiv motociclistii) se asigura ca vine o masina in limite cat de cat legale (adica romaneste vorbind maxim 70 pe restrictie de 30), nu rachete. Mie mi-e foarte greu sa ma asigur pe motocicleta cand vin motociclete, de exemplu daca alimentez in Urziceni si la reincadrare pe drumul principal vad ca vine ceva cu un singur far prefer sa astept un minut si sa vad ca era o dacie cu un far ars decat sa fiu luat in bot de vitezane, dar unii tarani nu stiu cat prind vitezanele si mai ales ca incearca sa prinda cat prind pe drumuri publice sau prin oras. Da, esti in oras, te asiguri cat de cat, nu se vede bine de masini parcate, mizezi pe faptul ca pe prioritate ala are cam 50 si incetineste si el sa te lase, si daca ala vine pe prioritate cu 100 poc! si asta e, se lasa cu arestat de RCA sau poate nu daca politoistul se prinde ca ala mergea aiuritor de repede - cel putin asa e problema privita din punct de vedere a celor pe 4 roti. Dat fiind ca putini dintre noi avem ABS sau airbag din ala de pus in vesta sau mai stiu eu ce alte minuni ale tehnicii eu cred ca ar trebui sa ne bazam in primul rand pe frane de tipul cauciuc pe asfalt, pe mers preventiv si pe purtatul echipamentului care o fi el (dar adaptat la viteza de genul geaca de touring sau scut pana la 100-120, la super-viteze piele cu cocoasa, etc.).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...