Sari la conținut

Accident Mortal Constanta 19.09.2011 - Blvd. Aurel Vlaicu


Trotinel
 Share

Postări Recomandate

atata timp cat esti in trafic si respecti normele de viteza aplicabile fiecarei portiuni de drum , ai toate sansele sa ajungi intreg acasa . cu cat creste viteza , riscul de a deveni nemuritor creste proportional . ahhh , uitasem , nu avea nici macar un amarat de A1 , ca sa nu mai zic de varsta care era impropie de a conduce o motocicleta peste 125cc . si voi dati vina pe amaratul ala de sofer ca a taiat dubla continua , dubla care a fost trasata in aceeasi zi cu accidentul , mai exact cu vreo 4 ore inainte de accident . oricum , stati relaxati , sezonul de arogante nu s-a incheiat si nici nu o sa se termine vreodata . scoateti ochii ca la melc din casca , incercati sa mergeti cat mai preventiv si asa o sa ajungeti intregi si vii acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sper din tot sufletu ca acel copil nevinovat sa isi revina. In rest, baiatu' ala musculos,in camasa si opinci a primit ceea ce cauta probabil de multa vreme. As fi fost mai impacat cu mine daca ar fi nimerit un stalp in loc de Loganu cu pricina.

 

Banuiesc ca in speranta ta ai omis faptul ca, daca supravietuieste, exista sanse foarte mari sa ramane cu sechele fizice mai mult decat severe, sechele care ii vor face viata un chin. Atat lui, cat si maica-sii, fratilor s.a.m.d.

Eu unul as vrea sa mor, decat sa traiesc ca o leguma si sa depind de altii ca sa ma puna pe w.c. sau sa-mi puna plosca sub c.ur. Si asta si-ar dori orice om cu putina demnitate.

Si pustiul ala musculos probabil ca traia si acum daca un taran cu logan nu vira fara sa se asigure. Mi-au murit amici cu permis de ani de zile din cauza unor dobitoci care vireaza cand li se scoala. Daca tipul cu motor avea permis, erai mai impacat cu tine??

 

Ce mi-as dori ca toti cocalarii din romania ,tigani in special sa-si cumpere motoare si sa-l urmeze pe raposat.Pana la urma el este vinovatul principal,parerea mea ,era inconstient

 

 

Si eu ce mi-as mai dori ca unii sa nu mai faca afirmatii penibile si lipsite de umanitate. Era un om, un pusti necopt!! Cum dracu` poti scrie asa ceva, bai nene?

 

Intorsul pe linie continua care are ca rezultat un accident care duce la decesul unei persoane cum il putem defini? :)

 

 

Conform unor useri intelepti, e metoda ideala de a scapa tara de tigani si pusti necopti la minte care (normal) vor sa impresioneze. Deci, eu propun sa il declaram sport national.

Editat de AgresivRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa va lamuriti de ce soferul e in exclusivitate vinovat, imaginati-va ca in locul mortului de 16 ani de aici era un copil de 13 ani care furase masina lu maica-sa. O furase, stia sa mearga si iese pe drum. Minorul de 13 ani NU RASPUNDE PENAL. Daca intra muistu cu loganul in el intorcindu-i in fata pe linie continua si intrau amindoi in spital, cine avea dosar pentru vatamare corporala si de ce?

 

Multumesc

 

Copilul de 13 ani provine dintr-o familie dezorganizata (moral) sau dezorganizata pe bune. Un copil normal la cap nu ar face asa, ce vede in casa face afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copilul de 13 ani provine dintr-o familie dezorganizata (moral) sau dezorganizata pe bune. Un copil normal la cap nu ar face asa, ce vede in casa face afara.

 

 

Mama, cata logica, cata intelepciune!!!! Adevarat zici!

Mi-l si imaginez pe ta-su si pe ma-sa mergand din dormitor in sufragerie calare pe un R6....Si pustiul zice:" ia uite bah, la tatuta, cum merge el pe r6 ...."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-ai definit totusi "Intorsul pe linie continua care are ca rezultat un accident care duce la decesul unei persoane". E contraventie sau infractiune?

 

Multumesc

 

Nu conteaza pe unde intorci... ca e linie continua, ca e discontinua, sau ca nu e linie deloc. Legal, tot la ucidere din culpa esti incadrat, din moment ce nu ai acordat prioritate de trecere vehicului care avea acest drept, provocand astfel un accident din care a rezultat decesul unei persoane.

 

Din fericire, b0$$u' cu R6 nu e vinovat pt producerea accidentului (dpdv legal), daca asta il incalzeste cu ceva. :)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nicio relevanta din punct de vedere a vinovatiei penale ceea ce ai spus tu.

Daca ai un raspuns cu argumente concrete, te ascult. :)

 

Iar daca nu am, poti sa treci cu vederea. Vrei sa facem acum o lista cu posibile scenarii de accident in care mereu vinovat o sa iasa soferul ? Facem una in Excel si ne apuca 2012 scriind. In toate exemplele tale pana acum este evidenta vinovatia penala a cui e, toate au acelasi scenariu, parca descrii un episod din CSI, ce dracu ...

 

Are o relevanta din punct de vedere penal, soferu va lua cu mare noroc o pedeapsa de 4 ani cu suspendare sau va face inchisoare, iar parintii care nu au stiut sa-si educe copilul fiind preocupati de administrarea vre-unui butic de cartier sau mai stiu eu ce, sa raspunda la fel. Sa fie decazuti din drepturi parintesti daca mai au alti copii sau sa faca inchisoare si ei. Ma rog, ti-as explica in detaliu ceea ce gandesc dar nu cred ca conteaza, tu ai vrut sa-mi arati ca ai dreptate iar in scenariul cu "soferul intoarce".

 

Mama, cata logica, cata intelepciune!!!! Adevarat zici!

Mi-l si imaginez pe ta-su si pe ma-sa mergand din dormitor in sufragerie calare pe un R6....Si pustiul zice:" ia uite bah, la tatuta, cum merge el pe r6 ...."

 

Nu dar poti sa ti-l imaginezi pe tasu si masa lu "ala de 13 ani" cu o durere in p*#! de copil, copilu umbla in ce anturaje are chef fiind necontrolat de parinti, fura cheile de acasa de la masina (ca a invatat el sa conduca de mult cu tasu pe malu lacului la peste) si moare la 2 strazi de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca si legile din rromanica sunt de cacao...Daca faci ”parnae” pt conducere fara permis nu cred ca te mai tenteaza cat ai fi de oligofren si cioara analfabeta.Dar din moment ce totul se lasa cu o suspendare si in cauza unui accidet cu mortaciune din culpa...Daca ti-ar suspenda permisul 1 an ca ai trecut peste linia continua si o amenda de 5000 de ron,cred ca oricine s-ar gandi de 2 ori inainte sa faca asta.Atata timp cat totul se rezolva cash nu o sa se schimbe nimic in mentalitate si conduita soferilor,pilotilor de oras.

 

 

Ceea ce spui tu ii imposibil,atata timp cat salarul mediu ii undeva la 700-800 ron si un politist are salar undeva la 1500 ron,sa dea o amenda de 5000 ron..Cu suspendatul permisului pe 1 an de zile sunt perfect de acord!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si voi dati vina pe amaratul ala de sofer ca a taiat dubla continua , dubla care a fost trasata in aceeasi zi cu accidentul , mai exact cu vreo 4 ore inainte de accident

Care ai trasat ma linie dubla continua si n-ai montat un mare panou de avertizare?

 

 

Nu inteleg care-i diferenta intre linia simpla continua si linia dubla continua. A 2-a e mai importanta, deci prima se poate incalca (,) cat de cat? O sa bage si linie tripla continua?

Deci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linia dubla poate fi continua pe o parte si discontinua pe cealalta parte. Adica pe un sens poti depasi pe celelalt nu. Cand "e" ambele continue, nu se poate depasi indiferent de sensul de deplasare.

Ar fi o idee sa sa pune in loc de dubla, una tripla continua. Poate asa o sa le sara c.retinilor in evidenta.

Editat de AgresivRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul a gresit, din mai multe puncte de vedere, poate fi caracterizat prin multe cuvinte jignitoare, dar este deplasat sa insirati pe aici anumite remarce rasiste. Inainte de etnie, suntem oameni si ar trebui sa avem putin respect macar din acest punct de vedere. In al doilea rand, totusi vorbim de un om decedat.

 

Dumnezeu sa-l ierte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care ai trasat ma linie dubla continua si n-ai montat un mare panou de avertizare?

 

 

 

Deci?

 

http://g.co/maps/bzcvt , street view din Constanta

 

Vezi cisterna aia din poza ? aia are voie sa faca stanga acolo, e si indicat cu sageata , pe partea cealalta este linie continua, daca mergi putin mai jos http://g.co/maps/k48gn , devine inapoi dubla continua , tot mai jos, linia se intrerupe de data asta pentru ceilalti http://g.co/maps/9nd63

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata teorie a chibirtului de 2 lei, ca infractiune, CA-COntraventie, ca tigan, ca Logan.. Mie unul mi-a placut clipul ala cu inmormantarea, e genul de post care ar tb sa aiba cea mai mare relevanta pe orice topic de accidente, nu doar pe asta. Si anume, oricat de "cool" si "koaie" si "shukar" etc ai fi pe motor, oricate impresii si basini si muschi si ghiuluri ai asupra ta, oricat de mult s-ar dezbate DUPA accident, de catre diversi (ne)cunoscatori, care-a fost de vina legal, care-a fost de vina moral, care a fost de vina anal etc.. Oricat, oricat, oricat... tot hidos si rece esti in sicriu bai "meserie", cand taica-tu isi rupe parul din cap la picioarele tale si maica-ta se uita inexpresiv prin toate obstacolele din calea privirii... Mergi in poola calului ca un om cu capul pe umeri, care tine la viata lui, daca nu din alte considerente legate de spirit civic, respectarea legii, bun simt etc. Crezi ca o sa ii incalzeasca pe ai tai cu ceva faptul ca judecatorul decide ca vina legala a fost doar a aluia? Crezi ca n-o sa-i incolteasca maica-tii ganduri in cap la un moment dat ca poate scapai daca n-aveai viteza dubla fata de cea legala? Crezi ca o sa fii mai cu putini viermi in tine dupa ce judecatorul decide sa-i dea aluia care ti-a intors in fata x ani de mititica, chiar si fara suspendare?

Editat de jo.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul a gresit, din mai multe puncte de vedere, poate fi caracterizat prin multe cuvinte jignitoare, dar este deplasat sa insirati pe aici anumite remarce rasiste. Inainte de etnie, suntem oameni si ar trebui sa avem putin respect macar din acest punct de vedere. In al doilea rand, totusi vorbim de un om decedat.

 

Dumnezeu sa-l ierte.

 

Lasa-i ma ca pentru meltanu de bucarest de noua dreapta becaliana ca esti musulman , hindus sau sud-american tot tigan esti ca n-ai tenu ala rozaliu de rozeta , pardon , alb-arian , cu care l-a blagoslovit bunul D-zeu ca sa arate lumii superioritatea lui de violent kukluxklanist de Dambovita. Mizerii de oameni. Cu astia mi s-ar intoarce stomacu pe dos si la o bere in birt.

Iar on-topic , pentru a n-spea oara , motociclistul era minor. Nimanui nu ii pasa cand pictasera aia linia dubla continua. Asta-i circumstanta atenuanta ? Sunteti nebuni ? Dau si io cu masina peste unul din voi si vin cu scuza ca acu 5 ani pe strada aia nu era sens unic.

Iar cativa de aici au pus punctul pe I . Daca motociclistul era major si vaccinat , avea permis si mergea cu viteza legala iar prin manvra de intoarcere peste linie continua soferul l-ar fi omorat ? Atunci era naspa ah ? Cu exceptia ca daca era tigan , fie ca avea permis , familie , viata , era un imputit si trebuia sa moara oricum. Bleah ! Motorsiclilor !

Editat de Ender28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-i ma ca pentru meltanu de bucarest de noua dreapta becaliana ca esti musulman , hindus sau sud-american tot tigan esti ca n-ai tenu ala rozaliu de rozeta , pardon , alb-arian , cu care l-a blagoslovit bunul D-zeu ca sa arate lumii superioritatea lui de violent kukluxklanist de Dambovita. Mizerii de oameni. Cu astia mi s-ar intoarce stomacu pe dos si la o bere in birt.

Iar on-topic , pentru a n-spea oara , motociclistul era minor. Nimanui nu ii pasa cand pictasera aia linia dubla continua. Asta-i circumstanta atenuanta ? Sunteti nebuni ? Dau si io cu masina peste unul din voi si vin cu scuza ca acu 5 ani pe strada aia nu era sens unic.

Iar cativa de aici au pus punctul pe I . Daca motociclistul era major si vaccinat , avea permis si mergea cu viteza legala iar prin manvra de intoarcere peste linie continua soferul l-ar fi omorat ? Atunci era naspa ah ? Cu exceptia ca daca era tigan , fie ca avea permis , familie , viata , era un imputit si trebuia sa moara oricum. Bleah ! Motorsiclilor !

Nu cunosc pe niciunul dintre protagonistii accidentului dar din ce-am citit imi pot imagina urmatorul scenariu. Tatal loganist cu copilul pe bancheta din spate, vine spre casa la ceas de seara, pe drumul pe care vine de cand se stie. Stie drumul ca-n palma, e chiar usor relaxat. Nu vede linia proaspat vopsita, se asigura (sau nu) ca de obicei. Si se produce nenorocirea. Sincer, "in orbul gainilor"/noaptea si eu as fi "ratat" o motocicleta care vine cu peste suta far stins (si din ce-am vazut in poze avea si o culoare mai inchisa sau asta e ce-a mai ramas). Vina legala cred ca va fi impartita neacordare de prioritate si circulatia pe drumuri publice cu atelaj motorizat fara a avea acest drept. Pacat de cele doua familii, zilele lor nu vor mai fi la fel ca pana mai ieri niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stii sa respecti marcajele atunci nu ai ce cauta la volan...nu ai de unde sa stii ca mergea cu farul stins...toate astea sunt niste presupuneri de 2 bani care...nici macar n-au relevanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intamplarea face ca il stiu pe baiatul care a murit si rahatul de motocicleta pe care o conducea. Era cazuta si nu mai avea decat farul de faza scurta, care probabil nu functiona. Inca o data, inconstienta isi spune cuvantul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O vorba din batrani zice asa : "Dupa fapta si rasplata"....a se citi :

Pustiul pe mobra : FAPTA : 16 ani,R6,200km/h. RASPLATA : MORT.

Barbatul din masina : FAPTA : Neatentie,incalcarea regulilor de circulatie. RASPLATA : copilul lui MORT.....QED.

 

O alta vorba (din nefericire adeverita acum) din folclor : "Copiii platesc pentru pacatele parintilor".....din nou : QED.

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru istetii care o tot dau in "daca si cu parca", ca daca ala avea permis tot murea, daca avea 20 de ani tot murea etc.. da' daca era linie discontinua, oare nu era acelasi rezultat? Sau coca ar fi mers mai prudent pe linie continua?..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfman myfriend...daca eu merg legal si tu cu loganul tau pretios imi pui frana in fata...sunt mai mult decat sigur ca opresc mai repede decat gunoiul de conserva...de ce? pentru ca eu fata de altii merg pe motocicleta zi de zi...si nu am luat-o doar ca sa ma vada baietii cu ea la victoriei/terasa/club/intrunire...acestea fiind spuse...da...cred ca am experienta necesara iesirii din cacaturi de genul ti-a iesit ala din coloana sau ti-a franat in fata cel mult cu carenele julite...btw ... am 21 de ani pt SSSS dar asta nu are nici cea mai mica relevanta.

ONTOPIC: Nu i-am luat ciorii apararea,tot un retardat fara permis ramane dar in Bucale ... in fiecare zi a saptamanii, chiar si in zile de sarbatoare...iti ies in cale 2-3-4 prosti de genul celui cu loganul...devine o obisnuinta sa-i eviti si cel mai important ... sa le anticipezi miscarile !dar fatalaii n-au cum sa stie asta...pt ca ei merg prin oras in rand cu masinile la 50km/h cu tobele lor silentioase si motoretele de fete...(BTW...luati aminte de la fetele de pe forum...ele au motorete mai puternice decat ale multor smiorcaiti :yikes: )... iar cei cu tupeu si experienta chiar si fara permis merg de ani de zile doar cu incidente minore, asa cum se merge cu MOTOCICLETA...printre masini, cu grija la oglinzi, cu grija la tarani, la tarani de oras cu masini suspecte, cu grija la alti motociclisti care sunt prea prosti si nerabdatori sa mearga pe acelasi rand cu tine intre masini la semafor si alte categorii care sigur plictisesc... repetandu-se.!

:peace:

 

 

Ai idee cator d-astia ca tine le dau zilnic lectii de mers printre masini cu duba mea de motor? Tu bazeaza-te pe faptul ca vei opri la timp, vedem mai incolo ce si cum. Tine minte insa un singur lucru: daca unui rider de talia lui Tiberiu Troia i s-a putut intampla, nici tu nu esti scutit de "glume" ale sortii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni nimic de echipa de "smuhurd" pirande care a "sustras" decedatu' de la locul accidentului, bagandu-l ca pe un sac de cartofi intr-o furgoneta! Pai daca mai era saracu inca in viata, la cum trageau "asistentele" alea de cate o extremitate si in directii opuse, sigur l-ar fi aranjat final intr-un scaun cu rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am impresia ca voi nu prindeti ideea...R6 venea pe drum cu prioritate...Loganul i-a intors in fata...loganul nu avea de ce sa intoarca pe-acolo...nu trebuie sa-ti ia nimeni viata pt ca ai depasit viteza...iar daca voi sunteti niste smiorcaiti cu motorete de 50 de cai care nu merg cu 200 niciodata...asta nu inseamna ca nimeni nu trebuie sa aiba si sa mearga pe ele. aaa...si lasati la o parte faptul ca unii n-au permis...sunt si prin bucuresti o groaza...dar merg mai bine decat aia care au. :banana:

Odata ce ai iesit in afara legii nu mai poti avea pretentia sa te protejeze acea lege :| asa cum cand intorci pe linia continua nu poti avea certitudinea ca nu te va lovi nimic.

Ambii sunt la fel de vinovati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu a zis nimeni nimic de echipa de "smuhurd" pirande care a "sustras" decedatu' de la locul accidentului, bagandu-l ca pe un sac de cartofi intr-o furgoneta! Pai daca mai era saracu inca in viata, la cum trageau "asistentele" alea de cate o extremitate si in directii opuse, sigur l-ar fi aranjat final intr-un scaun cu rotile.

era si mai cool daca in timp ce trageau "Asistentele" de el sa se fi dezmembrat muschiulet cel mic, si sa ramana una cu o mana, una cu un picior si si capul. af si fost curios ce ar fi facut dupa aia. :))

 

 

pt cine zicea ca a fost vopsita linia in ziua aia. ei si daca a fost vopsita in ziua aia, cred ca se vedeau destul de clar doua dungi albe pe asfalt, mai ales ca iti sar in ochi stiind ca tu esti om batran care poate are experienta de o viata in soferie.

 

deci yamaha is da best. este singur motocicleta care e de neoprit. dar toate pana la/intro masina, copac, zid, sant mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...