Sari la conținut

Sicanare inainte - bataie dupa (Bucuresti)


Japon
 Share

Postări Recomandate

In situatia descrisa de tine chiar si politia te incurajeaza cateodata sa te bagi printre benzi, in cazul in care s-a format o coloana. Mi s-a intamplat de cel putin doua ori. Exista si cazul recent al lui little wayne, care a fost pocnit de o masina in timp ce mergea printre benzi, iar soferita a fost declarata vinovata.

Dar de-aici pana la a ultima afirmatie e cale lunga. Pot sa-ti dau multe exemple de situatii in care te gandesti la codul rutier inainte sa faci vreo manevra ilegala in trafic. Mai ales cand e vreun echipaj in apropiere. Asa ca e important sa cunosti legislatia pentru ca macar sa stii la ce sa te astepti cand o comiti.

Parerea mea.

Da, asa zic si eu. In cazul lui little_wayne coloana era in miscare si se considera ca el era in depasire si aia nu a respectat ce zice legea sa faci atunci cand esti depasit. Daca nu era in miscare coloana si se intampla un alt fel de accident nu stiu daca mai iesea cu fata curata :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ideea este ca multi soferi de masini nu inteleg ca o motocicleta care sta in coloana poate insemna un semafor in plus. Cei care calatoresc cu masina in alte scopuri decat leasure, inteleg de ce o motocicleta trebuie lasata sa treaca, sa se strecoare, atat cat permite bunul-simt si situatia! Cei care-ati participat la acel mars de comemorare, poate ati vazut cu ochii vostri cum cei cu masinile ne indemnau sa ne bagam printre ei. (scotand mainile pe geam, asta pana sa primim ajutorul politiei rutiere)

 

Pe bune, toti acesti aprigi sustinatori ai statului in coloana, din punctul meu de vedere, nu au experienta in trafic, sau, folosesc masina doar pentru a pierde timp, nu pentru a se deplasa. Cand te grabesti undeva, nu mai exista aceste "diferente de semantica", pur si simplu este aplicat un "lasa-ma sa te las: tu ma lasi pe mine, si castigi faptul ca nu mai prinzi semaforul inca odata, cu tot ce include asta: pana gasesc aia din fata schimbatorul, pana baga in viteza, pana fac unii stanga sau dreapta "...

Pana mea, incep sa descriu situatii banale, observabile la orice semafor... d'aia ziceam de experienta...

 

10 motociclete care stau in coloana, inseamna ca tu, cel cu masina care are treaba cu masina si nu te plimbi la impresii, mai prinzi semaforul de cateva ori.

Multi au inceput sa inteleaga aceasta stare de fapt, de unde si imbunatatirile in atitudinea fata de motociclisti.

 

Multi si-au luat masina, culmea, pentru a se deplasa, nu pentru a asculta cine stie ce emisiune radio asteptand la semafor!!! Intodeauna am oferit si am gasit intelegere si respect de la cei care se deplaseaza... mai greu e cu cealalta categorie: astia ne baga-n spitale si dupa aia o ard pe forumuri ca ei circula legal, numai cu 50km/h in oras si "ete-ai draq motociclisti, se baga printre masini" de parca asta-i problema principala, nu faptul ca insasi inversunatii soferi de masini din "categoria a doua", sunt praf pulbere fina la volan intocmai pentru ca n-au depasit inca nivelul de "sofer de semafor"!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va mai place sa bateti apa-n piua... Cum apare un carnat care n-a urcat in viata lui pe mobra si va arunca o troluire scurta, gata, zeci de pagini de dezbateri aprinse. Ce dreaqu ma, pe unii din voi va stiu oameni in toata firea si cu creerii la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazici. Respectul se cistiga => circuli dupa Cod; daca te bagi printre coloane, iti asumi faptul ca esti in ilegalitate si nu mai pretinzi sa fii respectat. Nu poti pretinde dupa ce o comiti, sa fii RESPECTAT.

Ala cu masina nu-ti face loc nu "de-al dracu", ci pentru ca el circula regulamentar. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa te muti stinga dreapta pe banda pe care mergi pentru ca din toate partile apar tot felul de viteji care considera ca li se cuvine ceva. Ba mai mult, vitejii respectivi sint de multe ori atit de prosti, inciti se baga, in acelasi timp, unul pe dreapta si unul pe stinga aceleieasi masini. Logic, cel putin unul din ei va pretinde ca nu a fost "respectat", pentru ca soferul nu i-a facut loc, "de-al dracu". Iar in final vin alti 200 pe un forum care stiu dinainte ce s-a intimplat si cine avea dreptate.

vizionare placuta bah civilizatule!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vizionare placuta bah civilizatule!

 

 

Imi place ca-ti place sa-ti dai singur in cap, practic imi dai dreptate cu fiecare post.

In filmul de mai sus:

 

- aproape toti (*) motociclistii/scuteristii au mers printre ultima si penultima banda -> exact ce spuneam eu. Toti soferii stiu asta, stiu la ce sa se astepte, nu stau cu frican-n sin ca vine un bou pe partea cealalta, taind brusc din spatele altei masini, ca sa nu-l mai vada si salveze nimeni

- (*) unul singur a luat-o pe dreapta de tot. Ala sint aproape sigur ca era roman, probabil e unul din cei care stiu sa injure frumos.

- fix 0 motociclisti/scuteristi au dat cu pumnii sau picioarele in masini. Fix zero din ei au inceput sa urle sau sa se dea jos cu lacrimi in ochi si sa sara la bataie cind intre cele doua benzi s-a intimplat sa nu ramina suficient loc ca ei sa treaca. Au frinat, au asteptat frumos citeva secunde si au trecut cind s-a facut loc.

- fix toti au numere de inmatriculare regulamentare si vizibile

- fix toti au echipament. Da, poate e frig afara si de-aia n-au iesit in slapi :)

- nici unul nu are tobe zgomotoase. Apropo, cei care le folositi, va dau un hint - tobele, ORICIT de zgomotoase ar fi ele, NU SE AUD in masinile care sint in fata voastra. Deci cine sustine ca si-a pus tobe ca sa "il auda conservarii", 1) minte cu nerusinare 2) nu stie absolut nimic despre sunete. Zgomotul tobelor se aude doar DUPA ce ai trecut de un alt vehicul, sau in geamurile alora care dorm sau lucreaza in cladirile din zona. Tobele zgomotoase nu va avantajeaza cu absolut nimic, doar creeaza inca o bila neagra impotriva voastra, pentru ca soferul pe linga care treceti nu le aude decit brusc, in momentul in care treceti pe linga geamul lui. Nu toti sint asa piloti de curse experimentati ca voi, unii se sperie si mai trag de volan, mai deschid usa sa se arunce din masina de frica etc.

 

Deci iti multumesc ca aduci argumente la ceea ce sustin eu.

Dar, pentru a se circula asa, e nevoie de doua parti, nu doar de una. Una se pare ca si-a facut lectiile in ultimii ani, dupa cum sustineti mai multi. Cealalta cind incepe ?

 

Si ca sa ne lamurim, daca aveti careva impresia ca eu pretind ca soferii din bucuresti sau din romania conduc bine, departe de mine gindul. Aceleasi discutii le am si cu un sofer care conduce prost. Si ca sa nu va mai intrebati, am carnet atit de A cit si de B si foarte multi kilometri condusi, in romania si in afara. Tot ce zic, zic din experienta.

 

Eu ma refer strict la cum conduc eu - oricare dintre voi astia care aveti gura mare si prea multe bilute, v-ar face placere sa ma aveti coleg de trafic, pentru felul in care conduc. Intrebarea e, mie de ce sa nu-mi faca placere cind voi circulati pe aceeasi strada ? Eu sint FOARTE atent si nu deranjez pe nimeni, chiar cind ma grabesc sau incalc legea (whoa, orgasm - SI ASTA INCALCA LEGEA BA, NENOROCITUL). Voi de ce ma deranjati ? Si mai aveti si tupeul sa sustineti ca faceti asta argumentind cu articole de lege inexistente sau interpretate seara la crishma. Macar aia care zic din start ca nu-i intereseaza absolut deloc regulamentul si merg cum ii taie capul, au un punct de vedere, si-l asuma si isi risca pielea, dar voi restul nu aveti nimic, din pacate.

 

In caz ca nu stiati, exista orase in Europa unde s-au desfiintat complet indicatoarele rutiere si acolo se circula excelent. Cine are un minim bun simt, nici nu are nevoie de cod rutier ca sa-i respecte pe ceilalti. Am citit p-aici inclusiv absurditati de genul "motociclistul avea cedeaza trecerea, dar soferul e vinovat pentru ca nu i-a acordat posibilitatea sa-i cedeze trecerea". WTF ? Altii merg fara carnet, numere, becuri sau mai stiu eu ce alte defectiuni majore si se bat cu pumnul in piept ca ei stiu ce fac. Dar cind ajung in stilp sau sub o masina "vai, dar de ce i s-a intimplat tocmai lui, era un baiat atit de cuminte". Cum, CONSERVARUL din spate nu a vazut ca el frina (ca n-avea bec pe frina, logic) si a intrat in el ? Pai sa-l ardem pe rug, e VINOVAT. Iar militienii sint niste bulangii pentru ca ne verifica masinile/motocicletele si ne dau amenzi, ne iau taloanele etc.

 

Dar probabil discutia asta a mai avut loc de vreo mie de ori si o sa mai aiba de inca vreo zece mii, fara folos. O seara buna va doresc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...bla...bla...bla...bla....

Da' tu cine esti, mah, nene ? Maica Tereza reincarnata ? Dalai Lama de Bucuresti ? :plsdie:

Corectu' luminii...tu n-ai incalcat niciodata nicio regula de circulatie vreodata si faci pe militianul in trafic cu altii...

Ce mor io de d'astia ca tine "moralisti".... :yousuck:

Dupa cum postezi, se vede cati kilometri ai in trafic...habar nu am de ce-si bat oamenii capul astia ca tine... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia asta cu depasitul , cu mersul printre masini arata cit de putini motociclisti sint prin zona asta. Un motociclist , care este motociclist , nu admirator de motoare , nu s-ar intreba nici o secunda daca este bine s-o ia printre masinile oprite la semafor. O fi legal , n-o fi , cine sta sa se gindeasca la chestia asta ? Ai prins o nisa , te-ai bagat , ca de aia e motorul mic si se strecoara usor.

In fine , fiecare cu ale lui , dar daca incepi sa-ti pui intrebari legate de legalitatea strecurarii , iei tramvaiu' , vorba lu' @Kosh.

Motociclist devii cand ai trecut pe permis cat A si conduci o motocicleta. Cand ai sustinut examenul si ai promovat, ai dat dovada ca ai anumite cunostinte prevazute in codul rutier. Normal si logic este sa conduci tinand cont de acel cod. Acum ca noi mai facem ceva ghidusii chiar si spre semafor, e problema noastra. Dar logica si legislatia nu cred ca permit mersul pe linia discontinua sau banda deja ocupata spre semafor. Un autovehicul o banda. Va garantez ca mergand asa, nu veti avea multe probleme. Faceti ce spun eu, nu ce fac chiar si eu. Nu mai am masina momentan, nu conduc masina, mi-ar fi imposibil sa rezist si sa stau de Nspe ori la un semafor si apoi la fel si iar la fel. Ar trebui sa fiu un distrus. In momentul cand voi fi nevoit sa merg cu motorul ca si cu masina, voi renunta si la motor. Eu conduc de placere nu de nevoie. Cand nu va mai fi placere, adio condus.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat nu demult la politia rutiera, sa intreb daca doua autovehicule pot circula pe aceeasi banda. Experienta asta puteti sa o faceti si voi insiva tel 021.323 30 30 Ofiterul de serviciu imi spune ca o motocicleta poate circula cu un autoturism, desi eu stiam ca pe aceeasi banda nu poate circula decat un singur autovehicul. E si logic ce stiam eu, caci unul daca ocoleste un pic o groapa, o mortaciune, va ia pe sus voi cu motocicleta fiind. Nu recomand ce spune politistul respectiv. Dupa spusele si logica lui , poti inainta spre semafor printre masini, dar nu depasind prin stanga toata coloana, doar printre masini.

 

 

d-asta stai tu in coloana ca conservarii??? eu credeam ca-ti place fumul de esapament... se pare ca m-am inselat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si masina , nu e chiar frav cind te obisnuiesti si cind nu te fitii toata ziua prin Bucuresti. Problema la mine e ca merg cu masina cum merg cu motoru' , mai putin bagatu' printre masini la semafor.

Referitor la ce zicea domnu' @abcdefg mai sus , cu tobele , e un mare BOU. Eu aud tobele stind in masina si cind ma uit , ce vine din SPATE ? Un motor. Multumesc celor cu tobe zgomotoase , fara caterinca , e mai bine zgomotos decit mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu supar pe nimeni (si daca se supara cineva, ghinion!), dar asdfqaftk are dreptate cam cu tot ce spune. E si parerea mea ca motociclistii cu tobe zgomotoase, cu numar indoit, murdar, rabatabil, care tureaza motoarele cand merg printre masini, care baga faza lunga in ochii soferilor, care dau cu pumnii si rup oglinzi, care indoaie table cu sutul, care circula "agresiv" (adica cu mutl peste viteza legala), imprevizibil, care nu semnalizeaza, care croseteaza aiurea printre masinile in miscare, care o iau pe trotuar, care n-au casca si altele (stiti si voi, aia care le faceti) sunt niste nesimtiti, pur si simplu. Pe langa faptul ca sunt nesimtiti, mai sunt si ipocriti, pentru ca vin apoi si se plang ca soferii nu-i respecta. Si mai sunt si niste plangaciosi, care se simt pusi in pericol de tot felul de chestii, in loc sa fie curajosi si sa si le asume ca riscuri si sa beleasca ochii.

 

Smardoii si nesimtitii in trafic pot inspira frica, se pot racori de draci sau pot sa se considere mari coiosi, dar nu vor inspira niciodata respect, pentru ca nici ei, la randul lor, nu au puterea si bunul simt sa-l ofere.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-asta stai tu in coloana ca conservarii??? eu credeam ca-ti place fumul de esapament... se pare ca m-am inselat.

Tovarasu'X ma deplasez pe banda mea intrega, depasesc schimband banda spre stanga, nu imi place ca un pulifrici sa treaca pe langa mine pe banda, CHIAR SI CU MOTORUL ! Spre semafor merg printre masini incet, cu atentie la ce iese dintre masini si la portiere deschise nu langa rigola de dobitoci, dar nu merg pe linia continua sau pe contrasens. Nu sunt atat de bun ! Cand nu am loc, merg bine mersi in spatele masinilor spre semafor si nu, nu imi place fumul scos de ele, cel putin cel de masinile cu gaz. Imi da o senzatie de greata. Problem ? Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS : de asta stai tu in coloana ca si conservarii ? Se cheama cacofonie parca.

 

Sunt grammar/language nazi si am ePenisu' mic, dar folosirea lui "ca si" pentru a evita o cacofonie tine de necunoasterea limbii romane. Documentati-va si voi, mi-e lene sa mai explic de ce....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt grammar/language nazi si am ePenisu' mic, dar folosirea lui "ca si" pentru a evita o cacofonie tine de necunoasterea limbii romane. Documentati-va si voi, mi-e lene sa mai explic de ce....

Incepi sa imi provoci sila, deja ma corectasem.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt grammar/language nazi si am ePenisu' mic, dar folosirea lui "ca si" pentru a evita o cacofonie tine de necunoasterea limbii romane. Documentati-va si voi, mi-e lene sa mai explic de ce....

 

am 2 clase ca ca trenu. sau poate am scris la nivelu vostru?

 

cine stie....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu supar pe nimeni (si daca se supara cineva, ghinion!), dar asdfqaftk are dreptate cam cu tot ce spune. E si parerea mea ca motociclistii cu tobe zgomotoase, cu numar indoit, murdar, rabatabil, care tureaza motoarele cand merg printre masini, care baga faza lunga in ochii soferilor, care dau cu pumnii si rup oglinzi, care indoaie table cu sutul, care circula "agresiv" (adica cu mutl peste viteza legala), imprevizibil, care nu semnalizeaza, care croseteaza aiurea printre masinile in miscare, care o iau pe trotuar, care n-au casca si altele (stiti si voi, aia care le faceti) sunt niste nesimtiti, pur si simplu. Pe langa faptul ca sunt nesimtiti, mai sunt si ipocriti, pentru ca vin apoi si se plang ca soferii nu-i respecta. Si mai sunt si niste plangaciosi, care se simt pusi in pericol de tot felul de chestii, in loc sa fie curajosi si sa si le asume ca riscuri si sa beleasca ochii.

 

Smardoii si nesimtitii in trafic pot inspira frica, se pot racori de draci sau pot sa se considere mari coiosi, dar nu vor inspira niciodata respect, pentru ca nici ei, la randul lor, nu au puterea si bunul simt sa-l ofere.

+1, multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepi sa imi provoci sila, deja ma corectasem.

Ok, no problem. Atunci imi retrag observatia la adresa ta, ramane insa valabila pentru toti ceilalti voiosi folositori de "ca si".

 

 

bec, nu vorbeam cu tine.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te prinzi greu si intelegi anevoie....

 

imi provoci mila.

Ma prind greu si inteleg anevoie, dar in trafic ma descurc excelent. Aici era vorba de probleme de trafic nu de persoana mea. Parca subiectul era altul. In alta ordine de idei, inca nu am fost impreuna la bautura sau femei, nu am facut armata impreuna sa am glume cu tine. Te rog sa faci glume cu cei care au glume cu tine. Discutam cazul din primul post si ce ar fi putut sa duca la altercatia respectiva. Ma bucur ca printre noi sunt atoatecunoscatori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma prind greu si inteleg anevoie, dar in trafic ma descurc excelent.

 

 

 

nu am facut armata impreuna sa am glume cu tine. Te rog sa faci glume cu cei care au glume cu tine. Discutam cazul din primul post si ce ar fi putut sa duca la altercatia respectiva. Ma bucur ca printre noi sunt atoatecunoscatori.

 

cred ca ai stricat programul multor tiruri....atat de bine te descurci in trafic....

 

si nu am glume cu tine, poti spune ca sunt despre tine... o mica diferenta... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ar fi ca un sofer sa se simta deranjat ca e depasit de atatea scutere si sa vireze stanga ca in cazul nostru. nu lua bataie de la toti? si de la scuteristi si de la soferii ceilalti,ca incurca circulatia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai stricat programul multor tiruri....atat de bine te descurci in trafic....

 

si nu am glume cu tine, poti spune ca sunt despre tine... o mica diferenta... :finger:

Am crezut ca esti un tip serios. Altul in locul tau se oprea aici. Vad ca o tii pe a ta, ai glume despre mine...Vad ca vrei sa ne spurcam. Am o rugaminte, vrei sa mutam discutia pe privat ? Tii neaparat sa strici relatia si cu mine ? Iti datorez ceva si nu stiu ? Ai ceva de dovedit si te incurc ? Daca nu sa o lasam moarta, daca da te astept pe privat. :cheers:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinteza acestei discutii interminabile si sterile este ca motociclistii , ca toata lumea dealtfel , se impart in 2 categorii , cei care risca si cei care nu. Cei care au oo si cei care au si ei oo , dar mai mici. Si ar mai fi o categorie , aia care o ard aiurea cu legalitatea pe forumuri , se dau sfinti , dar pe strada uita tot si merg cum vor. Niste Guru de 2 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie astazi un sofer nesuferi care conducea o masina de teren , ce face idiotul?ma vede ca vin si imi franeaza brusc de depasit nu am avut cum ca aveam din contrasens , ies de pe carosabil abia am

 

reusit sa opresc motorul si ii fac semn cu mainile ce faci ma...ce face omul care avea vreo 50 si ceva de ani.Se da jos si incepe sami reproseze ca nu pastram distanta ca mergeam tare si a sarit la

 

bataie ca sun la politie ca sunt bazat si ca am pile si te ingrop si chesti din astea de cocalar.Ce e de facut cu un om din asta? ca dacal bati primesti amenda si daca vine politia tot eu cad de vinovat ca

 

asa e tot timpul :baldy::baldy::baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...