Sari la conținut

Sicanare inainte - bataie dupa (Bucuresti)


Japon
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 205
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu n-am intalnit pana acum nici unul care sa nu-mi faca loc "de-al dracu". Aia care nu se misca e pentru ca nu vad nimic in jurul lor. Pur si simplu nu se uita in oglinzi. Daca te bagi pana in dreptul oglinzii, ca daca nu poti sa treci de oglinzi n-ai loc, te vad si se dau la o parte.

 

Pe mine lumea nu ma injura/scuipa/claxoneaza in trafic nici pe motor nici cu masina. Cred ca tine de atitudine.

 

Nu are nicio legatura cu atitudinea, pur si simplu asa sunt ei: AI DRACU' . Mi s-a intamplat de vreo 3 ori pana acum, si una dintre fazele care o tin cel mai bine minte s-a desfasurat pe soseaua de centura.

 

Nu aveam pe unde sa depasesc pe contrasens si oricum nu vroiam sa deranjez conservarii cand pe dreapta era loc cacalau. Mergeam foarte incet, cred ca cu 10-15/h ( respect pentru tiristi care imi faceau loc daca ma vedeau in oglinda ), insa s-a gasit un frustrat cu un renault clio sa vrea el sa ma blocheze. Stiu sigur ca m-a vazut, i-am vazut privirea in retrovizoare, si ma trezesc cu maimuta ca incepe sa traga masina cat poate el mai aproape de parapet in acelasi timp uitandu-se in oglinda si savurand momentul.

 

Am scos un ranjet in sinea mea si cand am ajuns in spatele lui, l-am depasit prin stanga unde mi-a facut loc de mai bagam 2 motoare. A fost epic momentul cand am trecut pe langa el, l-am salutat, si i-am observat privirea dezamagita.

 

Eu zic ca e mai satisfacator un moment d-asta, decat o oglinda sparta.

 

Insa, as fi reactionat fix la fel ca motociclistul din imagini daca ma flegma vreo maimuta d-asta de jungla urbana. Bravo lui daca chiar asa au stat lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, in cazul in care chiar asa s-a intamplat adica cu scuipat si restul cuvintelor urate, nu promovez,poate chiar n-as face nici eu , dar sunt de acord cu ce-a facut el! :10:

si da, nici eu n-am intalnit nici unul care sa se puna intentionat in fata ta doar ca sa nu treci, pot sa zic ca 98% se dau singuri la o parte, inclusiv cei cu autobuzele!!!

 

 

Nu te intreb cu rautate dar tu de cand ai permis?

Te intreb fiindca in urma cu 5-6-7 ani intalneai un destept ca ala cu masina in fiecare zi. Pur si simplu nu puteau concepe ca cineva poate sa circule in timp ce ei stau in coloana. Acum e mult mai ok in trafic. Sunt multi care iti fac loc. Acum 10 ani nici nu existai pentru soferi.

 

Oricum eu nu cred ca motociclistul a intrat dupa ala in masina fara motiv. Si eu ii ocolesc pe partea cealalta cand sunt pusi desteptii intre benzi. dar daca ma injura cocalarul ma apuca si pe mine naduful. E adevarat ca nu intru dupa ei in masina dar ii invit sa coboare daca au oo. In general nu prea au oo. Si daca a coborat din masina si a venit el la mine am o acoperire legala sa il calc in picoare fiindca m-am simtit amenintat. In felul asta vad si ce arsenal mai are prin masina. O data a coborat unu la mine cu o coada de matura. I-am spus ca i-o bag in coor daca se apropie si a inteles din prima ca nu glumesc. Daca coboara idiotul cu pistolul ma doare in coor de dreptatea mea. Bag in viteza instant ca nu stiu ce are prostul pe teava si ma tirez fara remuscari.

 

Apreciez curajul motociclistului din filmare dar a riscat mult daca avea numarul la vedere. Sper sa nu pateasca nimic.

 

Ma distreaza ca in tara asta daca accidentezi un motociclist si il omori nu patesti nimic dar daca ii dai o palma unui (cuvant urat) poti sa ajungi la puscarie.

Mai urla unii ca sa respectam legea, ca sa actionam pe cale legala. Care lege frate? legea in Romania este doar pentru fraieri. Smecherii scapa intodeauna. Ala de la Caransebes i-a umplut de bani pe accidentati si el acum se plimba cu masina.

 

Deci daca aveti ciuda pe cineva il puteti dili cu masina fara nici o consecinta. Decat sa ii dai o palma mai bine il calci cu masina. :bounce:

Motociclistul trebuia sa intre cu motocicleta peste ala in masina. In felul asta nu risca nimic.

Editat de ozzy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas, nu cumva evenimentul s-a petrecut un pic pe traseul tau? Prima oara cand l-am vazut m-am gandit ca.. :rolleyes:

E pe traseul meu zilnic, dar din pacate/fericire nu-s protagonistul :)

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine a facut motociclistul. la cati soferi PROSTI vad...nu se gandesc ca pot nenorocii pe cineva (biciclist, scuterist, motociclist), ii stiti, se baga peste tine, ii claxonezi, franezi, ii eviti si TOT ei injura. imi este greata de acei oameni si nu sunt 'cocalari' sunt persoane nu la prima tinerete dar cu materie cenusie putina.

pe moment jur ca la semafor ii rup oglinda dar pana acolo ma calmez. sa le vezi fetele celor care injura pe unul dintre noi si dupaia este blocat de 4 motociclete, cum se calmeaza imediat si ridica geamul.

repet, bine a facut motociclistul. induri, induri dar pana la o limita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe asdefplm l-au abuzat profund si in repetate moduri niste motociclisti, nu? :laugh: Daca cu omuletii in armura nu avea cum sa se bata, si-a facut si el conturi pe toate forumurile si a inceput sa-si varse frustrarile dupa cum a spus si el.

Cica conservarii nu se baga deloc printre masini, zau ma ? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazici. Respectul se cistiga => circuli dupa Cod; daca te bagi printre coloane, iti asumi faptul ca esti in ilegalitate si nu mai pretinzi sa fii respectat. Nu poti pretinde dupa ce o comiti, sa fii RESPECTAT.

Ala cu masina nu-ti face loc nu "de-al dracu", ci pentru ca el circula regulamentar. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa te muti stinga dreapta pe banda pe care mergi pentru ca din toate partile apar tot felul de viteji care considera ca li se cuvine ceva. Ba mai mult, vitejii respectivi sint de multe ori atit de prosti, inciti se baga, in acelasi timp, unul pe dreapta si unul pe stinga aceleieasi masini. Logic, cel putin unul din ei va pretinde ca nu a fost "respectat", pentru ca soferul nu i-a facut loc, "de-al dracu". Iar in final vin alti 200 pe un forum care stiu dinainte ce s-a intimplat si cine avea dreptate.

 

 

daca esti singur inpotriva la 200 ai nimerit gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazici. Respectul se cistiga => circuli dupa Cod; daca te bagi printre coloane, iti asumi faptul ca esti in ilegalitate si nu mai pretinzi sa fii respectat. Nu poti pretinde dupa ce o comiti, sa fii RESPECTAT.

Ala cu masina nu-ti face loc nu "de-al dracu", ci pentru ca el circula regulamentar. Nu scrie nicaieri ca trebuie sa te muti stinga dreapta pe banda pe care mergi pentru ca din toate partile apar tot felul de viteji care considera ca li se cuvine ceva. Ba mai mult, vitejii respectivi sint de multe ori atit de prosti, inciti se baga, in acelasi timp, unul pe dreapta si unul pe stinga aceleieasi masini. Logic, cel putin unul din ei va pretinde ca nu a fost "respectat", pentru ca soferul nu i-a facut loc, "de-al dracu". Iar in final vin alti 200 pe un forum care stiu dinainte ce s-a intimplat si cine avea dreptate.

 

tu domnule, esti un dobitoc. Ia mai vezi la Codul Rutier cand ai voie sa depasesti coloana motociclist fiind.

 

Si mai spune-mi de ce crezi tu cocalare ca in afara au notiunea de lane share sau lane splitting?

 

Abtine-te sa mai raspunzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.realitatea.net/bataie-in-trafic-in-capitala-video_877003.html#comentarii

 

PS: A se observa, desi lumea claxona, nimeni nu s-a dat jos - dovada ca ala cu masina si-a meritat-o.

PSS: JOS PALARIA pt motociclist inca odata !

 

@PS:Le era frica sa nu si-o ia si ei, stai linistit.

@PSS:Sunt putini in stare sa faca asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si lupul ala negru de mai sus, cind nu ai argumente, o dai pe jigniri personale. Practici dovediti singuri tot ce trebuie.

Voi nu vreti sa acceptati un lucru foarte simplu - nu aveti nici mai multe, nici mai putine drepturi decit altii de pe sosea, indiferent ca au 1 roata, 2, 3, 4 sau 18. Nu vi se cuvine absolut nimic in plus.

Sa va povestesc si eu o intimplare interesanta, cu un zmeu din asta, ca sa va bucurati ca "sint abuzat de motociclisti": mergeam pe sosea cu 2 benzi pe sens si banda dubla pe mijloc. Sensul opus era complet blocat (ambele benzi, coloana din aia "infinita"). Curba la stinga pentru mine. Din fata, pe contrasens, ma trezesc cu un motociclist din asta cu multe drepturi in cap, care taiase banda dubla si mergea mult peste o viteza cit de cit sanatoasa pentru zona si trafic, fix pe banda mea. Am oprit de tot, ca sa nu intru in sinucigas. Fiind pe mijlocul benzii mele, a fost nevoit sa ma ocoleasca, drept pentru care a realizat ca sint un nenorocit care nu il protejeaza si nu-l respecta, asa ca mi-a dat un picior in masina. Evident, nu a avut curaj sa stea pe loc pentru continuare, a intins-o repejor, desi sint sigur ca a postat imediat pe un forum "moa, sint un zeu, veniti sa ma atingeti, am indoit o masina azi pentru ca sint faorte destept". Normal, cind i-a venit dosarul penal a inceput cu din alea "te rog, retrage-ti plingerea, N-AM VRUT".

 

Sint convins ca o parte dintre voi vor aplauda si vor zice "bravo ! foarte bine a facut ! ca doar nu si-a luat motor ca sa stea la coada !".

 

Am vazut mai sus (si in multe alte topicuri) cum unii se lamenteaza vesnic ca "in alte tari" nu stiu ce se intimpla. Nu stiu de unde scoateti basmele cu banda speciala pentru motociclete sau alte aberatii similare, va recomand sa conduceti in acele tari inainte sa vorbiti^Waberati. Filme si stiri sint multe la televizor, nu mai credeti tot ce se zice acolo.

Si tot voua, zmeilor, va recomand sa trageti un picior in usa unei masini care vi se pare voua ca nu v-a facut loc "de-al dracu", sau sa va opriti in mijlocul strazii sa bateti pe unul si pe altul. Atunci veti intelege cum se circula de fapt in alte tari si ce inseamna sa iti asumi raspunderea pentru ceea ce faci.

 

Acum, liber sa ma injurati.

Salutare! Urmaresc acest topic cu mare interes, dar nu am vrut sa comentez pana acum. Totusi, comentariul dumneavoastra este pur si simplu nerealist. Da, chiar exista "benzi speciale" pentru motociclisti in tarile civilizate. Va spune un tip care a facut naveta la scoala 3 saptamani din Savigny sur Orge pana in Ivry sur Seine (langa Paris). Pe "Peripherique exterieur" si "Autoroute du Soleil" absolut toate motocicletele si scuterele mergeau intre benzile 2 si 3 cu viteze de pana la 100 km/h, chiar si cand era ambuteiaj (masinile stateau pe loc). Nu mi s-a intamplat niciodata sa schimbe vreunul banda in fata mea sau sa deschida usa. Daca ar fi facut unul asa ceva mi-ar fi fost mila de el; ce-ar mai fi patit saracul...Si, culmea, nu din partea mea. Acolo daca cineva sicaneaza sau incomodeaza un motociclist are de tras cu absolut toti motociclistii care ar fi prin zona si ar vedea incidentul. SI credeti-ma, sunt foarte violenti motociclistii acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, nene, dacă nu sunteți de comă...

Ce dreaq vă agitați atât cu un conservar care habar nu are, după cum postează, nici de covrig?

Să-l convingeți ce anume ? :scratch:

Waste of time...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. toate motocicletele si scuterele mergeau intre benzile 2 si 3 cu viteze de pana la 100 km/h, chiar si cand era ambuteiaj (masinile stateau pe loc)...

 

Romania este (inca) un stat necivilizat, incepand de la faptul ca peste jumatate din populatie nu are acces la apa/canalizare si terminand cu lipsa retelei de drumuri si implicit a conceptului de circulatie in sine.

 

Daca ar fi sa cobor de pe motor si sa aranjez freza tuturor cocalarilor sau interlopilor care ma sicaneaza in trafic, nu as mai ajunge niciodata nicaieri. Nu aprob si nici nu incurajez astfel de manifestari violente... insa le inteleg! Din pacate, nu asta e solutia!

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca pe cea de la semafor(la coloana de masini ma refer), niciodata.

Am sunat nu demult la politia rutiera, sa intreb daca doua autovehicule pot circula pe aceeasi banda. Experienta asta puteti sa o faceti si voi insiva tel 021.323 30 30 Ofiterul de serviciu imi spune ca o motocicleta poate circula cu un autoturism, desi eu stiam ca pe aceeasi banda nu poate circula decat un singur autovehicul. E si logic ce stiam eu, caci unul daca ocoleste un pic o groapa, o mortaciune, va ia pe sus voi cu motocicleta fiind. Nu recomand ce spune politistul respectiv. Dupa spusele si logica lui , poti inainta spre semafor printre masini, dar nu depasind prin stanga toata coloana, doar printre masini. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi niciodata nu ne vom civiliza,doar de frica stim.Asa ca, in opinia mea, singurul mod in care vom respecta regulile (de orice fel)este sa ne temem de consecinte.

Cu siguranta daca ti-o iei peste ochi ca ai vrut tu sa fi smecher sau primesti vreo amenda piperata,a doua oara ma indoiesc ca o mai faci.(pt. cei cu bani e valabila doar prima varianta :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi niciodata nu ne vom civiliza,doar de frica stim.Asa ca, in opinia mea, singurul mod in care vom respecta regulile (de orice fel)este sa ne temem de consecinte.

Cu siguranta daca ti-o iei peste ochi ca ai vrut tu sa fi smecher sau primesti vreo amenda piperata,a doua oara ma indoiesc ca o mai faci.(pt. cei cu bani e valabila doar prima varianta :D )

 

right ! frica !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii se dau cu motoarele din pasiune altii din necesitate; traficul in Bucuresti este demult aglomerat pana la refuz si uneori nici liniile de tramvai nu mai fac fata numarului mare de masini, de aceea orice sofer, motociclist-lup moralist ar trebui sa inteleaga ca fiind cu motocicleta nu ai decat o singura varianta - aceea de a te strecura pana la semafor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...