Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

buna seara , am un aprilia rs 125 din 2006 , il am de 2 saptamani , am vazut ca nu prea are ulei in cutie si am completat peste masura iar dupa o tura a inceput sa mil dea afara pe un furtunas care merge pe lant ,a doua zi am scos tot uleiul si am bagat repsol 80w-90 si putin cam 100 mm de masina , (stiu ca am facut o greseala dar nu aveam altul si imi trebuia motorul ) acum am obeservat ca si pe acesta mil arunca afara , daca ii bag ulei 75w-90 cum scrie in carte nu ar trebui sa mil arunce nu ? si am mai obesrvat ceva sa largit lantul rau de tot , se poate sa se fi stricat ceva , sa largit cam 2 cm si am parcurs 30 km ?

Daca iti arunca probabil pui prea mult sau e ceva in neregula, orice ai pune tot arunca, nu uleiul e problema, pune ce scrie in carte. Nu are cum sa ti se lungeasca lantul 2cm in 30 km, vezi ce e slabit/nestrans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu folosesc 300V 15w50 si tine cam 6000km(motor racit pe aer) cand ajunge la 6000km vitezele,le schimb mai greu,cutia face urat.

Cand e proaspat schimbat trebuie sa atinga o anumita temperatura ca sa-si faca treaba(din cate am observat eu) nu stiu daca e bun 300v pt un moto de strada folosit in conditii normale nu reiser......

Editat de yamaha yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti arunca probabil pui prea mult sau e ceva in neregula, orice ai pune tot arunca, nu uleiul e problema, pune ce scrie in carte. Nu are cum sa ti se lungeasca lantul 2cm in 30 km, vezi ce e slabit/nestrans.

mam uitat si in spate este nemiscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc 300V 15w50 si tine cam 6000km(motor racit pe aer) cand ajunge la 6000km vitezele,le schimb mai greu,cutia face urat.

Cand e proaspat schimbat trebuie sa atinga o anumita temperatura ca sa-si faca treaba(din cate am observat eu) nu stiu daca e bun 300v pt un moto de strada folosit in conditii normale nu reiser......

este ok si este decizia ta sa dai 300lei/4l pe un ulei pe care il schimbi la acelasi interval cu un ulei mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu nu vezi ce este in neregula, mergi la un meserias, este pacat si de uleiuri si de bani, sigur nu este de la ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kappy faci o analiza la silkolene 10w50 pro4?

fuchs este ulei de prima umplere pentru cateva marci auto..a nu se intelege ca fac uleiuri proaste ci fac uleiuri cu specificatiile pe care le cer respectivii constructori.

pt auto,gama proprie,eu am remarcat la ei 2 produse:

 

1-un mid ash benzina si diesel cu dpf si anume:Fuchs Titan GT1 Pro C3 5w30

 

Density/15°C: 0,853 g/cm³

Viscosity/40°C: 70.2 mm²/s

Viscosity/100°C: 11.7 mm²/s

Viscosity index : 162

Pour point : -42 °C

Flash point : 230 °C

Ash Sulfatate: 0.62

TBN 5.69 (nu merge folosit mai mult de 7-8k km mixt, chiar daca are si ceva Bor in compozitie)

 

2-un full saps,benzina si diesel fara filtru de particule Fuchs Titan Supersyn 5w40(are si norma Porsche)

pt astea 2 au folosit baze bune+pachet bun de aditivi

 

ON TOPIC:

 

banuiesc ca nu discutam aici raportul calitate/pret(nu cred ca asta te intereseaza) ci doar calitatile lui SILKOLENE PRO 4PLUS 10W50:

astia de la Fuchs sunt cam secretosi,inclusiv cu datele tehnice

am gasit un MSDS dar este din 2009,motiv pentru care nu vreau sa ma hazardez.Ma mai documentez si revin cu un raspuns obiectiv,atat cat ma pricep

Cesar aduce uleiurile lor, daca ar avea amabilitatea sa ne puna la dispozitie un TDS si un MSDS s-ar clarifica multe :)

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuchs este ulei de prima umplere pentru cateva marci auto..a nu se intelege ca fac uleiuri proaste ci fac uleiuri cu specificatiile pe care le cer respectivii constructori.

 

Ar fi culmea :)

» Post actualizat in 20 Apr 2015 07:39

Cesar aduce uleiurile lor, daca ar avea amabilitatea sa ne puna la dispozitie un TDS si un MSDS s-ar clarifica multe :)

 

Incerc sa gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, ce ulei si filtru recomandati pentru schimbHONDA cb500 din 1999? eventual si o recomandare de magazn online serios? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna, ce ulei si filtru recomandati pentru schimbHONDA cb500 din 1999? eventual si o recomandare de magazn online serios? multumesc

 

Motoexperience

 

Edy 0742 013 134

 

Recomand!

Editat de adyfikus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi . tocmai am citit in manual Heines( am scris corect sper?!) ca se recomanda 10w30 pentru motorul asta dar destul de greu de gasit. am gasit la motomus.ro doar, o sa il iau de acolo cred. mersi mult pentru sugestii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de incepator:) 100-130 la drum...

Motul 5100 atunci.

Filtu de ulei merge ala clasic,mann.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 13:56

mersi . tocmai am citit in manual Heines( am scris corect sper?!) ca se recomanda 10w30 pentru motorul asta dar destul de greu de gasit. am gasit la motomus.ro doar, o sa il iau de acolo cred. mersi mult pentru sugestii

pune 10w40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se recomanda 10w30 pentru motorul asta

 

10w-30 ii pui daca mergi iarna si eventual obturezi 1/3-1/5 din radiator pentru ca sta motorul prea rece.

Vara baga 10W-40 sau 10W-50 sau 15W-50. CB500 e un agregat aerisit si are capacitate mare a baii de ulei si a lichidului de racire. Se incinge greu si poti pune linistit 10W40 chiar daca mergi in oras. Daca atunci cand e foarte incinsa constati ca ai dificultati la schimbatul vitezelor, posibil sa fie nevoie sa treci pe alta vascozitate sau tip de ulei.

Eu nu mi-as lua motul. Exista alti producatori care nu-ti iau banii pe marketing si nici nu-ti rupi gamba stanga incercand sa schimbi vitezele din cauza uleiului prost. 5100 este slab slab de tot.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10w-30 ii pui daca mergi iarna si eventual obturezi 1/3-1/5 din radiator pentru ca sta motorul prea rece.

Vara baga 10W-40 sau 10W-50 sau 15W-50. CB500 e un agregat aerisit si are capacitate mare a baii de ulei si a lichidului de racire. Se incinge greu si poti pune linistit 10W40 chiar daca mergi in oras. Daca atunci cand e foarte incinsa constati ca ai dificultati la schimbatul vitezelor, posibil sa fie nevoie sa treci pe alta vascozitate sau tip de ulei.

Eu nu mi-as lua motul. Exista alti producatori care nu-ti iau banii pe marketing si nici nu-ti rupi gamba stanga incercand sa schimbi vitezele din cauza uleiului prost. 5100 este slab slab de tot.

m-ai pus pe ganduri tocmai voiam sa dau drumul la comanda... si ce ai recomanda daca Motul nu? ideea e ca as vrea sa pun ceva de calitate, are si destul de multi km cam 150000 km la bord....

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:24

Eu i-am pus 15w50 si se comporta foarte bine. Are 75k though.

a mea 90000 mile aprox 150000 km la bord....as pune ceva de calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai pus pe ganduri tocmai voiam sa dau drumul la comanda... si ce ai recomanda daca Motul nu? ideea e ca as vrea sa pun ceva de calitate, are si destul de multi km cam 150000 km la bord....

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:24

a mea 90000 mile aprox 150000 km la bord....as pune ceva de calitate

 

Nici nu mai tin minte cate zeci de motociclete am vindecat de sindromul "nu iese in neutru". Cel mai adesea foloseau Motul.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:53

Daca se mai adauga nitel FUCHS(secretul gustului) va merge perfect dupa.

Bineinteles :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si am mai obesrvat ceva sa largit lantul rau de tot , se poate sa se fi stricat ceva , sa largit cam 2 cm si am parcurs 30 km ?

 

Lantul nu s-a largit ci doar s-a "relaxat" de la uleiul care a curs din cutia de viteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai tin minte cate zeci de motociclete am vindecat de sindromul "nu iese in neutru". Cel mai adesea foloseau Motul.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 15:53

Bineinteles :)

 

si ce ulei recomandati ca inlocuitor al motulului 5100? ma refer aproximativ la fel ca pret , dar mai bun ca motulul? eu unul asa am pus la mobra mea , asta imi permite bugetul...sunt curios ce alt ulei folositi, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...