Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

15-50 este suficient si la 0 grd, totusi, nu cred ca asa multi merg la 0grd, sint doar citiva. Majoritatea, abia de la 10 grd in sus se suie pe motoare.

E foarte corect, insa cu 15w50 pe caldura crestea temperatura mai greu si simteam motorul mai ok (na, ce sa zic, pur subiectiv aici). Cu 10w40 nu am avut probleme in aceleasi conditii de temperatura, racirea merge, insa parca nu era asa bine cum era cu celalalt tip, asta nu inseamna ca ungerea nu era ok. (din nou subiectiv). La masini nu am facut comparatii decat intre 5w30 si 10w40, care si aici pe timp rece si cald se simteau ceva diferente. Adica daca iti cunosti troaca cam stii mersul si o vibratie ciudata sau nu stiu ce schimbare o percepi. Oricum, astea sunt observatii personale cum ziceam si prin prisma statutului de simplu 'user', nicidecum ca om care a umblat la zeci, sute de motoare ca Dvs.! Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator darcocbr

Salutari baieti. Am o nedumerire ..pana acum am folosit motul 300v 10w40. O sa mi vina un prieten din Germania si o sa-mi aduca ceva filtre si ulei pt cateva schimburi (eu il schimb la 2000km). Sa merg tot pe acelasi tip de ulei sau sa trec pe bel ray? Daca da, de care. Nu cunosc uleiul, nici nu stiu daca am scris corect numele, dar nu asta conteaza. Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari baieti. Am o nedumerire ..pana acum am folosit motul 300v 10w40. O sa mi vina un prieten din Germania si o sa-mi aduca ceva filtre si ulei pt cateva schimburi (eu il schimb la 2000km). Sa merg tot pe acelasi tip de ulei sau sa trec pe bel ray? Daca da, de care. Nu cunosc uleiul, nici nu stiu daca am scris corect numele, dar nu asta conteaza. Mulțumesc!

Eu folosesc de 2 ani Bel Ray EXS 10W50 si sunt super multumit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari baieti. Am o nedumerire ..pana acum am folosit motul 300v 10w40. O sa mi vina un prieten din Germania si o sa-mi aduca ceva filtre si ulei pt cateva schimburi (eu il schimb la 2000km). Sa merg tot pe acelasi tip de ulei sau sa trec pe bel ray? Daca da, de care. Nu cunosc uleiul, nici nu stiu daca am scris corect numele, dar nu asta conteaza. Mulțumesc!

 

929/954 se inteleg bine cu 10W50 sau 15W 50. Bel ray EXP este semisintetic iar EXS full sintetic. Cu EXP as schimba uleiul la 8-10.000km iar cu EXS la 10-12.000 kim asa cum recomanda si manualul sau la 12 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W30 este bun in zonele geografice cu veri mai temperate, dar cum la noi verile sunt toride, 10W30 este cam subtire. Unde mai pui ca, prin uzura lui, uleiul isi reduce vascozitatea, adica, in timp se subtiaza si mai tare. Ai putea, pentru inceput, sa incerci 10W40.

 

Si la mine in manual scrie 10W30, insa am trecut la 10W60, e mult mai bine acum. Motul 7100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti afirma ca ceva diferit de recomandarea proiectantului/producatorului este mai bun. Sansele cele mai mari sunt sa fie mai rau. Eventual daca ai fost in echipa de proiectare Agusta ai putea sa le dai peste nas "berbecilor" de la honda.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti afirma ca ceva diferit de recomandarea proiectantului/producatorului este mai bun. Sansele cele mai mari sunt sa fie mai rau. Eventual daca ai fost in echipa de proiectare Agusta ai putea sa le dai peste nas "berbecilor" de la honda.

eu n-am prea vazut manuale in care se da o singura vascozitate, nu la japoneze , pana si vechiturile de dinainte de uleiurile multigrad tot aveau 2 vascozitati la alegerea utilizatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plus ca, cel putin din ce am vazut eu, se dau vascozitati pt vreo 2 plaje de temperaturi. La asta mica nici una nu include temperaturile noastre de vara, deci 20w40 recomandat e depasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci pune din ala, baietii abia asteapta o noua polemica pe tema asta. Fiecare pune dupa cum stie, cum s-a documentat, cum vrea si cum poate. Daca nu stii ce sa pui, umeaza indicatiile din manual.

Si modifica-ti la profil, mai pune un "i" la club. Tu stii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...