Sari la conținut

accident ion mihalache-banu manta


noro
 Share

Postări Recomandate

acum a fost un accident la intersectia ion mihalache cu banu manta, baiatu a fost luat cu salvarea, nu e grav

motocicleta un r6 rosu cu alb cu nr B117 CNA, a ramas acolo nesupravegheata

cine cunoaste sa anunte prietenii , cine poate sa mearga sa aibe grija un pic de motoreta , sa mearga :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

biatul s-a lovit un pic la picior, e la spital in afara oricarui pericol

fratele lui era acolo si se ocupa de motoreta

zicea cineva ca i-a intors unu in fata, nimic nou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu sunt. :) Sunt ok.. daca putem spune asa. Din fericire am scapat cu o fractura prin zdrobire de glezna stanga picior stanga si ceva contuzii pe la genunchi. Am si poze dar nu stiu daca le pot pune aici.. o sa pun link unde sa fie vizualizate.

 

Am plecat de la semafor pe verde dupa stationare ( sa isi dea seama lumea ca nu aveam viteza chiar daca pilotez un r6 ). Ma indreptam spre piata victoriei.. drept.. din sens opus unu cu o autoutilitara iveco a zis ca poate face stanga prin fata mea sa se intoarca spre Iacob Felix prin fata service-ului ce se afla acolo. Nu imi dau seama daca el a crezut ca e asa rapid incat sa nu riste un accident. Am gandit ca pot evita stanga dar riscam sa ma lovesc de masinile ce venea. Am relizat ca ma intersectam cu linie de tramvai si stiam reactia ce o are motorul. Am preferat sa merg drept sa franez imediat ce se termina linia dar nu am realizat ca o sa prind cu spatele metalul liniei... am franat doar cu fata dar din inertie toata greutatea a venit in fata si spatele cum a prins linia care era in diagonala a fugit.. astfel imi explic cum de m-a trantit. Am preferat sa risc asta fiindca am considerat ca nu ar fi mai sanatos sa intru in masina respectiva.. nici nu s-a grabit suficient.

Motorul a cazut pe stanga.. mi-a prins piciorul.. l-am impins si l-am lasat sa se duca tarash in roata spate a autoutilitarei iar eu m-am pliat fiindca nu aveam viteza si am oferit posibilitatea sa ma rostogolesc pe lateral. Casca nu are nimic.. geaca avarii mici .. ceva cusaturi.. geaca moto cu protectii.. manusile ok.... ce pot zice.. MOTORUL PRAF. Sunt multumit ca am scapat doar cu atat dar nemultumit ca am anticipat atatea detalii dar nu ca e posibil spatele sa imi prinda linia.. ma gandeam ca daca nu se blocheaza.. nu o sa fuga. O experienta in plus.. Plimul incident de cand am permis moto si primul in 10 ani de cand conduc. Imi place viteza dar responsabil.. asa ca va rog nu puneti comentarii rautacioase ca vitezana sau fara experienta.. orice motor reactiona tot asa. Am franat fiindca l-am vazut ca incetineste si nu se baga pe strada in timp util. Puteam accelera si evita stanga.. 80% sanse scapam.. dar tot asa era riscul sa ma fac praf si acum sa fiu mort sau inca in spital.

 

Va multumesc pentru interesul acordat si tinem legatura.

 

Daca cunoasteti martori ce au vazut accidentul ar fi super.

 

PS: politistii au fost super .. socant.. chiar ei imi ziceau ca 80% din accidente moto sunt din cauza soferilor :|

 

Dau semnal si ma asigur de 10 ori pana si pe stradute intre blocuri .. si pe motor.. nu e foarte comod sa faci asta. Nu e suficient :)

 

Daca aveam crash pad-uri probabil nu imi strivea glezna si scapam doar cu julituri.. daca nu imi taia calea.. nu se intampla nimic.. daca franam 1 metru mai tarziu o puteam opri.. daca... daca... Sunt bucuros ca sunt viu si sanatos sa simt placerea moto in continuare.. sezonul asta s-a incheiat pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Eu sunt. :) Sunt ok.. daca putem spune asa. Din fericire am scapat cu o fractura prin zdrobire de glezna stanga picior stanga si ceva contuzii pe la genunchi. Am si poze dar nu stiu daca le pot pune aici.. o sa pun link unde sa fie vizualizate.

 

Am plecat de la semafor pe verde dupa stationare ( sa isi dea seama lumea ca nu aveam viteza chiar daca pilotez un r6 ). Ma indreptam spre piata victoriei.. drept.. din sens opus unu cu o autoutilitara iveco a zis ca poate face stanga prin fata mea sa se intoarca spre Iacob Felix prin fata service-ului ce se afla acolo. Nu imi dau seama daca el a crezut ca e asa rapid incat sa nu riste un accident. Am gandit ca pot evita stanga dar riscam sa ma lovesc de masinile ce venea. Am relizat ca ma intersectam cu linie de tramvai si stiam reactia ce o are motorul. Am preferat sa merg drept sa franez imediat ce se termina linia dar nu am realizat ca o sa prind cu spatele metalul liniei... am franat doar cu fata dar din inertie toata greutatea a venit in fata si spatele cum a prins linia care era in diagonala a fugit.. astfel imi explic cum de m-a trantit. Am preferat sa risc asta fiindca am considerat ca nu ar fi mai sanatos sa intru in masina respectiva.. nici nu s-a grabit suficient.

Motorul a cazut pe stanga.. mi-a prins piciorul.. l-am impins si l-am lasat sa se duca tarash in roata spate a autoutilitarei iar eu m-am pliat fiindca nu aveam viteza si am oferit posibilitatea sa ma rostogolesc pe lateral. Casca nu are nimic.. geaca avarii mici .. ceva cusaturi.. geaca moto cu protectii.. manusile ok.... ce pot zice.. MOTORUL PRAF. Sunt multumit ca am scapat doar cu atat dar nemultumit ca am anticipat atatea detalii dar nu ca e posibil spatele sa imi prinda linia.. ma gandeam ca daca nu se blocheaza.. nu o sa fuga. O experienta in plus.. Plimul incident de cand am permis moto si primul in 10 ani de cand conduc. Imi place viteza dar responsabil.. asa ca va rog nu puneti comentarii rautacioase ca vitezana sau fara experienta.. orice motor reactiona tot asa. Am franat fiindca l-am vazut ca incetineste si nu se baga pe strada in timp util. Puteam accelera si evita stanga.. 80% sanse scapam.. dar tot asa era riscul sa ma fac praf si acum sa fiu mort sau inca in spital.

 

Va multumesc pentru interesul acordat si tinem legatura.

 

Daca cunoasteti martori ce au vazut accidentul ar fi super.

 

PS: politistii au fost super .. socant.. chiar ei imi ziceau ca 80% din accidente moto sunt din cauza soferilor :|

 

Dau semnal si ma asigur de 10 ori pana si pe stradute intre blocuri .. si pe motor.. nu e foarte comod sa faci asta. Nu e suficient :)

 

Daca aveam crash pad-uri probabil nu imi strivea glezna si scapam doar cu julituri.. daca nu imi taia calea.. nu se intampla nimic.. daca franam 1 metru mai tarziu o puteam opri.. daca... daca... Sunt bucuros ca sunt viu si sanatos sa simt placerea moto in continuare.. sezonul asta s-a incheiat pentru mine.

Poate daca aveai ABS nu se ajungea aici?Doar o parere...Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca aveai ABS nu se ajungea aici?Doar o parere...Bafta

...poate daca taceai era mai bine :)

scormonitul asta in rahat cu tot felul de "poate, daca" nu ajuta decat la polemici. omul e in viata, si o sa se refaca. asta e cel mai important. :)

din partea mea , sanatate maxima si 1 milion de kilometri pe motoreta :)

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate daca aveai ABS nu se ajungea aici?Doar o parere...Bafta

 

Baitul zice asa: "am franat doar cu fata dar din inertie toata greutatea a venit in fata si spatele cum a prins linia care era in diagonala a fugit..". Deci, nu a blocat nicio roata pe franare, ca sa fie nevoie de ABS.

 

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, esti un nepriceput, toti iuzarii de pe forum ar fi evitat acest accident daca s-ar fi aflat in locul tau :scratch:

 

Multumesc. Sa speram ca nimeni nu se va afla intr-o situatie asemanatoare :)

 

Daca stiti un service bun pentru Yamaha R6 care sa repare pe rca la OMNIASIG va rog sa imi comunicati.

Apreciez si sfaturi juridice daca sunt cunoscatori.

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoale momente...uffff,bine ca nu o fo mai rau,mare grija cu piciorul ala,revenire grabnica si grija mare in continuare pe ,,doaua roate,,si celor super meseriasi care mai posteaza ca ce ar fii facut ei atunci si ca ar fii evitat lasati o fratilor...cand necazul te cauta te gaseste in patul de acasa,principal e sa scapi cu viata,oricum eu cred ca ai reactionat corect ,mai bine fierul praf decat oasele zdrobite!Numa bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoale momente...uffff,bine ca nu o fo mai rau,mare grija cu piciorul ala,revenire grabnica si grija mare in continuare pe ,,doaua roate,,si celor super meseriasi care mai posteaza ca ce ar fii facut ei atunci si ca ar fii evitat lasati o fratilor...cand necazul te cauta te gaseste in patul de acasa,principal e sa scapi cu viata,oricum eu cred ca ai reactionat corect ,mai bine fierul praf decat oasele zdrobite!Numa bine!

Gandind la rece e usor sa spui tu patitul sau altul de pe margine :- asa trebuia procedat, dar cand apare necazul te cam lasa inspiratia de moment. Uneori esti al naibii de inspirat, alteori nu.

Sanatate si din partea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti cat de cat ok.Bine ca nu ai cazut pe liniile de tramvai ca te zdreleai tot si mai bine ca ai evitat un impact frontal.Harjaiturile pe asfalt sunt "ieftine" ca sa zic asa dpdv al sanatatii,dor mult dar nu lasa sechele.Mai nasol cu glezna.Asta este,vorba aia "shit happens",n-ai ce sa-i faci.Degeaba te enervezi,degeaba te gandesti,"dc mi s-a intamplat tocmai mie?",ia-o ca atare si treci mai departe.E bine ca totusi nu suntem prin iunie,e sfarstiul sezonului,ca sa gasim si un punct pozitiv :ok:

 

@enos : Da frate,era mirific daca avea abs,nu ne cumperi si noua niste motoare cu abs de dupa 2008?Ca nici a mea n-are...

 

Acum serios,sa stii ca abs-ul nu e raspunsul la tot,inainte de orice si facand abstractie de persoana si de cazul de aici,parerea mea este ca sunt factori mult mai importanti intr-o franare buna decat abs-ul,si anume :

1.skill-ul si experienta riderului,mai ales in situatii limita

2.cauciucurile

3.frana si pompa radiala,forta efectiva de franare a ansamblului

4.aici as pune abs-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priveste si partea plina a paharului, gandindu-te ca era loc si de mai rau.Asfaltul nu mai tine cu noi ,toata lumea parca este disperata din cauza timpului,lucruri care ne fac mult mai vulnerabili pe noi cei de pe doua roti,asa ca nu cred ca mai merita deplasarea in traficul din bucuresti, cu motorul.Nu stiu de ce, dar mi se pare mult mai eleganta o tranta cu scuterul decat una cu o motocicleta serioasa.Am sarit un pic de la subiect ,dar uitandu-ma la rubrica accidente parca a cam trecut vremea noastra pt anul asta.Cu exceptia sambetelor si duminicilor uscate in afara orasului.Fa-te bine si asteapta primavara .Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pentru gandurile pozitive. Chiar ajuta din punct de vedere psihologic.

 

Tocmai am fost contactat de persoana cu Iveco. S-a interesat cum ma simt.

 

Am fost foarte inspirat ca am ales sa franez. Dar foarte neinspirat ca nu am calculat cu 1 metru mai tarziu. Puteam opri in siguranta. Am aflat ca nu a fost doar o impresie a mea.. omul venise sa lucreze la macazul de acolo .. si el chiar oprea. Vroia sa opreasca in fata vulcanizarii dar acolo era ceva agitatie. Daca nu opream iti imaginezi ce eram acum :). Nu m-a vazut.. in momentul in care a facut stanga.. era clar ca sansele erau de 10% sa se mai uite in dreapta pe langa pasager. Sunt bucuros ca am totusi instincte bune si nu ma pierd dar sunt extrem de dezamagit de eroarea de calcul facuta - ma costa enorm. De 4 zile mi-am bagat preaviz la firma unde lucrez pentru ca intr-o luna trebuia sa incep la o firma pe salariu dublu. Acum risc sa le pierd pe ambele.

E posibil sa am ceva si la umarul stang. Trebuie sa fac un control. In anumite pozitii cand ridic mana sa imi dau o bluza jos.. imi sare umarul din imbinare.. nu cunosc termenii medicali momentan. Probabil o mica avarie ce nu s-a vazut in radiografii. Nu simt durere inafara de ceva gen vanataie.. si de la injectiile pentru anticoagulare ce le fac in zona respectiva.

 

 

Sa vedem ce se intampla cu reparatia motorului.. la care cred ca o sa imi dea dauna totala. Pe langa asta avand in vedere ce cheltuieli am si ce trag de pe urma la accident.. si mai ales riscul de a pierde locul de munca ( ca tot omu am rate la banci ) ma gandesc sa iau legatura cu un avocat si sa cer si daune morale - asiguratorul stiu ca despagubeste si asa ceva. Nu stiu ce implica asta si pentru el. Nu sunt genul de om care sa fac rau altuia.

 

Apreciez orice informatie si sfat din punct de vedere legal, precum si service ce ar fi capabil sa repare motorul pe rca-ul lui la omniasig. Multumesc.

 

Asfalt uscat si mai ales lipsit de neatenti grabiti ( nu ma exclud nici pe mine fiindca sunt sigur ca toti avem momente in care facem parte din aceasta categorie ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca in preaviz fiind ai totusi dreptul la concediu medical. Inca esti angajatul acelei firme. O sa cam ai nevoie mult timp de acum incolo...Nu cred ca se pune la socoteala faptul ca tu doreai sa schimbi serviciul cu unul mai bine renumerat. Paremi-se, concediul de odihna se intrerupe cu un medical, iar preavizul banuiesc ca urmeaza aceeasi procedura...Daca ai un raspuns ar fi binevenit.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti pot spune eu cu siguranta ca medicalul intrerupe perioada de preaviz, urmand ca aceasta din urma sa se execute dupa incheierea concediului medical... desi nu stiu la ce te ajuta chestia asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concediul medical suspenda perioada de preaviz... daca perioada de recuperare este doar de 1 luna.. inca sunt obligat contractual sa continui preavizul cat mi-a ramas.. aproape o luna. Din cauza sensibilitatii ce o voi avea o perioada mai lunga de timp, nu o sa imi mai pot indeplini sarcinile de servici corespunzator. In acte sunt pe functie de programator dar in realitate sunt mult mai mult. Sunt tehnicul pe zona de sud-est ce implica sa stiu si sa pot face tot.. de la a da gauri in pereti la a monta sistemele firmei si a instala aplicatiile .. configurari.. cursuri.. tot. Partea de instalare fizica a sistemelor implica efort intens.. scule.. materiale.. instalarea.. ( sisteme de securitate, pontaj, supraveghere video etc ). Firma nu este obligata sa imi anuleze demisia si nici sa ma tina daca nu mai pot face fata cererilor. Job-ul nou implica strict programare web - web developer - efort fizic minim.. diferenta mare la salariu. Acest job l-am obtinut dupa un test si interviu si nu se obtine oricum. Dar au nevoie acum de om.. mi-au acceptat perioada de o luna.. totusi daca vin cu prelungirea perioadei cu 2 luni.. s-ar putea sa nu mai fie ok. Inca nu am apucat sa semnez contract. Trebuia sa ma duc saptamana viitoare pentru asta.

 

Plus cheltuieli care nu sunt pe chitante.. tractarea motorului 200 ron.. spaga prin spitale.. doctori.. medicamente.. cine stie ce mai urmeaza... multe fara posibilitate de a justifica cu hartii.

 

De aici teama mea ca o sa raman intr-o situatie extrem de delicata.

 

Daca firma renunta la perioada de preaviz si ma elibereaza de contract dupa concediu medical.. daca ma refac sa ma pot deplasa la noul loc de munca. in timp util.. daca ma pot intelege cu soferul sa imi achite cheltuielile aparute ce nu se pot obtine de la asigurare.. daca.. daca... daca este pace pe planeta si viata vesnica... sunt satul de atatia daca.

Ma intereseaza ce alternative legale am sa nu raman cu buza umflata fara a provoca rau daca se poate.

 

Mi-am asumat anumite riscuri cand m-am urcat pe motor dar banuiesc ca si soferul respectiv cand a facut manevra respectiva. Il inteleg - dar am vazut moartea de aproape si am scapat. (doar ca de data asta am ramas cu ceva probleme).

 

Nu as vrea sa fac plangere pentru vatamare si sa cer despagubiri.. exista alta varianta ? Nu cunosc ce implica si ce se poate face. E prima data de cand am permis din 2001 cand am un accident si prima data in 30 de ani cand am ceva rupt. Chiar nu m-am lovit de astfel de probleme. Sunt foarte precaut din fire.. prefer sa ma asigur de 10 ori.

 

Daca stiti care sunt pasii ce se urmeaza.. am inteles ca o sa fim chemati amandoi la politie pentru a ne confrunta declaratiile.. ca am 2 luni sa depun plangere pentru vatamare... ca pot ajunge la o amiabila cu respectivul.. Ma intereseaza cineva cu experienta ce imi poate explica in detaliu ce implica fiecare varianta si ce risc eu precum si celalat sofer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma baiatule,intr-o luna trece si mama ei de glezna de o sa topai pe scari ca iepurashul ala cu baterii ..etc ..etc ..iar la umar face ,,clanc"putin dar trece..daca aveai ,,dislocare" te cacai pe tine de durere..Esti tanar,ai organism tanar ..lasa gandurile negre.Eu am avut un deget retezat la picior,l-au pus baietii la loc si in doua saptamani tzopaiam prin birouri de ma urau toti.Trece...mobra se repara mult mai greu.

 

PS-alta data sa incalzesti cauciucurile ,vorba unui clasic inca in viatza (eventual cu un uscator de par la 12 v .. :lol: )..

 

 

Sanatate multa si capatzana sus (care vrei tu..)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...