Sari la conținut

Un Giurgiuvean mort


MasTerShoT
 Share

Postări Recomandate

Explica-mi si mie te rog cum te asiguri corespunzator intr-un sat unde stii ca viteza legala e 50km/h (daca e intersectie nedirijata 30km/h) ca sa vezi bine un R1/6 care vine cu 150km/h si sa si apuci sa te bagi cu o taraboanta de Dacie din aia veche? Nu ca as tine cu ursul, dar daca mergi peste viteza legala dupa parerea mea trebuie sa stii unde si cand sa o faci, si pentru asta iti trebuie permis si desigur foarte multa experienta. Si motocicletele Yamaha care incep cu R nu sunt bune nici pentru incepatorii cu permis, darmite pentru cei care fac pe blat upgrade de la scuter de 50cc...

 

Din fericire, motocicleta lui nu incepea cu R ;) E Yamaha FZR 600 Genesis... sau YZF 750 (dar nu cred, pt ca aceasta are altfel bascula)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Va bagati toti in seama aici si va bucurati (unii dintre voi ) ca ati scapat de un virtual pericol public. care dintre voi nu ati facut figuri pe mobra cu tot cu carnet, itp, asigurare si naiba mai stie ce . Mi-e sila cateodata cad aud: selectie naturala, etc. Vorbiti si catalogati oamenii cum vi se scoala. Daca citeati bine nu el a fost vinovat in dinamica accidentului. Puteati fi oricare dintre voi la locul respectiv. de amaratul ala care a condus beat la volan nu aud nicio vorba. Corect, tipul cu mobra, Dumnezeu sa-l ierte a gresit. Despre morti numai de bine. Pacat ca ma mananca degetele sa dau clikuri aici si sa va citesc aberatiile. Nu aveti (unii dintre voi) nimic uman. Doar figuri...

asta e singurul post care trebuie luat in considerare.

parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta tovarasul tau nu avea ce sa caute pe strada fara permis. Punct. Ala din masina putea sa fie chior, mut si fara manini, daca avea permis, avea dreptul sa conduca. Ceea ce e mai mult decat avea prietenul tau acum mort. Asta e, daca e prosti, plateste. In cazul lui cu viata lui si sanatatea altui tovaras la fel de destept ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va bagati toti in seama aici si va bucurati (unii dintre voi ) ca ati scapat de un virtual pericol public. care dintre voi nu ati facut figuri pe mobra cu tot cu carnet, itp, asigurare si naiba mai stie ce . Mi-e sila cateodata cad aud: selectie naturala, etc. Vorbiti si catalogati oamenii cum vi se scoala. Daca citeati bine nu el a fost vinovat in dinamica accidentului. Puteati fi oricare dintre voi la locul respectiv. de amaratul ala care a condus beat la volan nu aud nicio vorba. Corect, tipul cu mobra, Dumnezeu sa-l ierte a gresit. Despre morti numai de bine. Pacat ca ma mananca degetele sa dau clikuri aici si sa va citesc aberatiile. Nu aveti (unii dintre voi) nimic uman. Doar figuri...

Nu domnule Kato eu unul nu am facut k k t uri de astea...fara permis,fara rca ,fara itp ,ce sunt astea, demonstratii de bravura???Ce tare sunt eu calare pe mobra ,uite ca pot sa merg si pe o roata,asta fac o gramada din tinerii din ziua de astazi si lasa parintii cu pumnul la burta,prieteni si cunostinte , ca se cred buricul pamantului...nu ma consider fara greseala ,dar fara suparare...gresesti...DA,este selectie naturala,toti am fost incepatori dar daca nu eram cerebrali ne canta popa la cap ...unii dintre noi suntem din generatia veche cum sunt si eu dar cred ca suntem crescuti intr un alt ,,fel de bun simt,,pacat de cei care se duc tineri, dar a a cui este vina?...eu zic ca doar a a lor si a cercului in care se invart,poate.Ce drac sa cauti pe o mobra fara toate cele legale mai ales fara dreptul de a o conduce???Eu unul nu m as suii sa pilotez un avion daca nu as avea ce mi trebuie,deznodamantul ar fii clar un cadavru intre niste fiare contorsionate,pacat ca tinerii nu invata din greselile altora si totul se perpetueaza,eu te cunosc pe dumneata din unele plimbari impreuna cu prietenul comun Sorin din Timisoara, esti un mobrist cerebral ,toti gresim poate dar gresim in limita bunului simt ca sa poti doar sa eviti inevitabilul,,MOARTEA,, una e sa mori la 21 de ani alta la 80 satul de toate cele!!!Deja am scris prea mult si mi cer scuze de deranj...dar asta simt si asta e adevarul...pacat ca se duc intotdeauna...TINERII!!!

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i usor sa analizezi astfel de intamplari cand nu ai toate datele. In urma cu o luna ma uitam cum un taximetrist a intors masina fara sa se asigure (obiceiul lor) pe la miezul noptii si un smecheras l-a izbit,l-a rasturnat ,taximetristul a zburat afara din masina ca doar nu era el fraier sa poarte centura,taxiul a cazut peste el si l-a omorat. Dupa o vreme am aflat detalii care schimba mult tabloul si balanta vinovatiei,smecherasul era beat ,nu avea luminile aprinse si foarte probabil va lua ceva cu suspendare pentru ca-i ginerele lui Viorel Lis.

In general pentru un accident e nevoie de doi,rare sunt cazurile in care unul e complet nevinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare...daca avea permis nu murea ? nu facea accident ? putea sa se numeasca motociclist ? Un om a murit , va dati cu parerea de parca il stiati de o viata , poate omu era un mic rossi si le avea , poate era un ghertoi care abia si-a luat mobra....va dati aiurea cu parerea , parerea mea ! Pace MOTOCICLISTILOR !

 

Nu e chiar asa, permisul ala, chiar si asa cum se ia in Romania, mai triaza dintre ghertzoi. De obicei, daca ai permis inseamna ca ai si un nivel de educatie care cel putin iti permiti sa judeci de doua ori tampenia pe care esti pe cale sa o faci. Si ca sa raspund la intrebarea ta, daca avea permis avea sanse mult mai bune sa scape cu viata... pardon, sa nu ii dea cox ca maimutza fara a se gandi macar o data la consecinte.

 

 

Si ca sa nu fac doua posturi, ca o paranteza la vinovatia celor doi... punandu-ma in locul lui nea Gicu care a intors chipurile "fara sa se asigure", cred ca saracu e doar vinovat ca nu se astepta sa intre Rossi in el, ca deh doar e pe circuit de motogp nu pe un drum comunal. Vinovatul este intotdeauna cel FARA PERMIS CARE NU AVEA CE SA CAUTE CALARE PE MOTOR PE DRUM PUBLIC IN PRIMUL RAND.

 

Ca si consecinta nu am sa dau cu RIP . Prostia se plateste.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu domnule Kato eu unul nu am facut k k t uri de astea...fara permis,fara rca ,fara itp ,ce sunt astea, demonstratii de bravura???Ce tare sunt eu calare pe mobra ,uite ca pot sa merg si pe o roata,asta fac o gramada din tinerii din ziua de astazi si lasa parintii cu pumnul la burta,prieteni si cunostinte , ca se cred buricul pamantului...nu ma consider fara greseala ,dar fara suparare...gresesti...DA,este selectie naturala,toti am fost incepatori dar daca nu eram cerebrali ne canta popa la cap ...unii dintre noi suntem din generatia veche cum sunt si eu dar cred ca suntem crescuti intr un alt ,,fel de bun simt,,pacat de cei care se duc tineri, dar a a cui este vina?...eu zic ca doar a a lor si a cercului in care se invart,poate.Ce drac sa cauti pe o mobra fara toate cele legale mai ales fara dreptul de a o conduce???Eu unul nu m as suii sa pilotez un avion daca nu as avea ce mi trebuie,deznodamantul ar fii clar un cadavru intre niste fiare contorsionate,pacat ca tinerii nu invata din greselile altora si totul se perpetueaza,eu te cunosc pe dumneata din unele plimbari impreuna cu prietenul comun Sorin din Timisoara, esti un mobrist cerebral ,toti gresim poate dar gresim in limita bunului simt ca sa poti doar sa eviti inevitabilul,,MOARTEA,, una e sa mori la 21 de ani alta la 80 satul de toate cele!!!Deja am scris prea mult si mi cer scuze de deranj...dar asta simt si asta e adevarul...pacat ca se duc intotdeauna...TINERII!!!

Da prietene. Eu nu am spus ca nu a gresit dar cine sunt eu sa-l judec? Mai ales ca nu l-am cunoscut deloc ca om. Numai Cel de sus are dreptul asta. Ma oftica infocarea unora de pe aici care mai ca fac o sarbatoare din asta. Sa nu uitam ca suntem oameni in primul rand, ca unii sunt mai dotati de la natura nu le da dreptul sa-i priveasca si sa judece pe ceilalti dupa cum crede el. Toti gresim cu ceva. Cel din subiectul de fata cu modul de a se ,,da" pe sosea. Cel care era la volan inconstienta crasa. Fiecare mergea in treaba lui si totusi drama s-a produs. Nu cred ca cineva a vrut asta. Dar cum toate se platesc in final cei doi s-au intalnit. Ma gandesc ca soferul nu e prima data cand circula cu alcolemie la volan iar de baiat nu e prima oara cand brava pe motocicleta. Nu iau cum am spus apararea niciunuia pentru ca destinele celor doi au luat alt drum. Nu mai are rost sa analizam situatia. Baiatului i se v-a face un loc de veci frumos si familia il va plange de cate ori ii va fi dor de el. Betivanul de la volan isi duce crucea toata viata. Va fi blamat de cei din jur, privit ca un criminal si poate face si puscarie in functie de cum va decide instanta. Eu zic sa priviti altfel mersul de pe motocicleta. Faceti o placere personala din asta, nu o faceti pentru cei din jur. Nu impresionati cu nimic, cadeti in ridicol de multe ori bravand. Ajungeti acasa si multumiti cui vreti voi ca ati ajuns cu bine. Faceti-va viata mai usoara lasand barfele, interpretarile personale si alte ciudatenii scoase de mintea omeneasca deoparte si canalizati-va energiile spre ceva util. Eu chiar acum am uitat chiuveta plina de vase...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da prietene. Eu nu am spus ca nu a gresit dar cine sunt eu sa-l judec? Mai ales ca nu l-am cunoscut deloc ca om. Numai Cel de sus are dreptul asta. Ma oftica infocarea unora de pe aici care mai ca fac o sarbatoare din asta. Sa nu uitam ca suntem oameni in primul rand, ca unii sunt mai dotati de la natura nu le da dreptul sa-i priveasca si sa judece pe ceilalti dupa cum crede el. Toti gresim cu ceva. Cel din subiectul de fata cu modul de a se ,,da" pe sosea. Cel care era la volan inconstienta crasa. Fiecare mergea in treaba lui si totusi drama s-a produs. Nu cred ca cineva a vrut asta. Dar cum toate se platesc in final cei doi s-au intalnit. Ma gandesc ca soferul nu e prima data cand circula cu alcolemie la volan iar de baiat nu e prima oara cand brava pe motocicleta. Nu iau cum am spus apararea niciunuia pentru ca destinele celor doi au luat alt drum. Nu mai are rost sa analizam situatia. Baiatului i se v-a face un loc de veci frumos si familia il va plange de cate ori ii va fi dor de el. Betivanul de la volan isi duce crucea toata viata. Va fi blamat de cei din jur, privit ca un criminal si poate face si puscarie in functie de cum va decide instanta. Eu zic sa priviti altfel mersul de pe motocicleta. Faceti o placere personala din asta, nu o faceti pentru cei din jur. Nu impresionati cu nimic, cadeti in ridicol de multe ori bravand. Ajungeti acasa si multumiti cui vreti voi ca ati ajuns cu bine. Faceti-va viata mai usoara lasand barfele, interpretarile personale si alte ciudatenii scoase de mintea omeneasca deoparte si canalizati-va energiile spre ceva util. Eu chiar acum am uitat chiuveta plina de vase...

Reciteste articolul "ÂŞoferul care a provocat accidentul rutier din Căscioarele nu se afla sub influența băuturilor alcoolice, spun polițiÂştii."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, ce k k t de treaba are faptul ca nu ai permis + asigurare+ itp + mama dracu cand LA NOI in tara stiti foarte bine cum se fac toate k k turile astea si in ce hal se circula cu sau fara permis?Despre ce vbim aici?Omul ar fi mers la fel si dc era cu acte in regula...Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, ce k k t de treaba are faptul ca nu ai permis + asigurare+ itp + mama dracu cand LA NOI in tara stiti foarte bine cum se fac toate k k turile astea si in ce hal se circula cu sau fara permis?Despre ce vbim aici?Omul ar fi mers la fel si dc era cu acte in regula...Odihneasca-se in pace!

Tu ai permis si acte in regula? Daca da, de ce? Daca in tara asta se merge fara?!

Daca avea permis probabil nu risca sa-l piarda si sa-si faca si dosar, mergand cu o motoreta neinmatriculata. Daca avea permis si facea ce a facut, era la fel de inconstient, doar ca avea ce sa caute pe sosea. Era un contravenient inconstient, nu un infractor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, ce k k t de treaba are faptul ca nu ai permis + asigurare+ itp + mama dracu cand LA NOI in tara stiti foarte bine cum se fac toate k k turile astea si in ce hal se circula cu sau fara permis?Despre ce vbim aici?Omul ar fi mers la fel si dc era cu acte in regula...Odihneasca-se in pace!

Scoala de soferi te obliga sa asisti la niste cursuri de circulatie si sa inveti sa stapanesti cat de cat un motor mic de incepatori.

Daca tu te dai fara permis inseamna in primul rand ca nu ai respect pentru lege (mentalitate de borfas ordinar) si in al doilea rand ca probabil nu cunosti legislatia rutiera si in al treilea rand poate ca nu ai habar clar ce fac manetele si pedalele alea de pe motocicleta. Chiar si daca ai permis B, e ca si cand ai merge sa conduci tramvaiul fara scoala, nu ca ar fi complicat, dar sunt altundeva plasate comenzile si in caz de urgenta trebuie sa stii unde e frana si sa o gasesti in mai putin de o secunda daca nu esti deja in stand-by (eu unul in localitate imi tin degetele pe ambreiaj si frana fata aproape permanent, doar in regim de touring in afara localitatii fara vehicul in fata imi permit sa ma relaxez).

Si nu ma intereseaza ce fac altii, pe mine ma interezeaza ce ar trebui sa faca altii ca sa nu mai ajung eu in situatii de cacao de genul ca am verde la semafor si un idiot de taximetrist face stanga dar nu ca sa faca stanga ci ca sa intoarca si sa parcheze pe contra-sens dar in spatele lui e un cocalar cu Peugeot care vrea sa faca acelasi lucru astfel incat cei doi idioti sunt pe punctul de a se plezni intre ei, astfel incat in final amandoi franeaza si blocheaza complet drumul. Drumul e Bulevardul Decebal la intersectia cu Delea Noua, eu am circa 70km/h si sunt cu circa 100 metri in fata masinilor care ma urmaresc si am verde, dar experienta imi spune ca daca ma apropii de o intersectie trebuie sa o las la 30-40 ca nu se stie mai ales ca in fata vad cacao galben (taxi), asa ca franez cu skrtz la timp si cu 5 talpi in schimbator si opresc la 1m de idioti. Daca nu anticipam si nu franam azi eram subiect pe la accidente si poate muream cu prioritatea in brate.

Si chestii ca asta mi se intampla macar de 2 ori pe saptamana si nu am obiceiul sa ma plang pe aici. Dar eu am permis si ceva experienta (~40,000moto plus >25,000moped) in jungla asta din Bucuresti, si tot mi-ar fi frica sa ma dau prin oras pe vitezana macar primii 5,000km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va bagati toti in seama aici si va bucurati (unii dintre voi ) ca ati scapat de un virtual pericol public. care dintre voi nu ati facut figuri pe mobra cu tot cu carnet, itp, asigurare si naiba mai stie ce . Mi-e sila cateodata cad aud: selectie naturala, etc. Vorbiti si catalogati oamenii cum vi se scoala. Daca citeati bine nu el a fost vinovat in dinamica accidentului. Puteati fi oricare dintre voi la locul respectiv. de amaratul ala care a condus beat la volan nu aud nicio vorba. Corect, tipul cu mobra, Dumnezeu sa-l ierte a gresit. Despre morti numai de bine. Pacat ca ma mananca degetele sa dau clikuri aici si sa va citesc aberatiile. Nu aveti (unii dintre voi) nimic uman. Doar figuri...

 

De foarte mult bun simt aceasta postare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de soferi te obliga sa asisti la niste cursuri de circulatie si sa inveti sa stapanesti cat de cat un motor mic de incepatori.

Daca tu te dai fara permis inseamna in primul rand ca nu ai respect pentru lege (mentalitate de borfas ordinar) si in al doilea rand ca probabil nu cunosti legislatia rutiera si in al treilea rand poate ca nu ai habar clar ce fac manetele si pedalele alea de pe motocicleta. Chiar si daca ai permis B, e ca si cand ai merge sa conduci tramvaiul fara scoala, nu ca ar fi complicat, dar sunt altundeva plasate comenzile si in caz de urgenta trebuie sa stii unde e frana si sa o gasesti in mai putin de o secunda daca nu esti deja in stand-by (eu unul in localitate imi tin degetele pe ambreiaj si frana fata aproape permanent, doar in regim de touring in afara localitatii fara vehicul in fata imi permit sa ma relaxez).

Si nu ma intereseaza ce fac altii, pe mine ma interezeaza ce ar trebui sa faca altii ca sa nu mai ajung eu in situatii de cacao de genul ca am verde la semafor si un idiot de taximetrist face stanga dar nu ca sa faca stanga ci ca sa intoarca si sa parcheze pe contra-sens dar in spatele lui e un cocalar cu Peugeot care vrea sa faca acelasi lucru astfel incat cei doi idioti sunt pe punctul de a se plezni intre ei, astfel incat in final amandoi franeaza si blocheaza complet drumul. Drumul e Bulevardul Decebal la intersectia cu Delea Noua, eu am circa 70km/h si sunt cu circa 100 metri in fata masinilor care ma urmaresc si am verde, dar experienta imi spune ca daca ma apropii de o intersectie trebuie sa o las la 30-40 ca nu se stie mai ales ca in fata vad cacao galben (taxi), asa ca franez cu skrtz la timp si cu 5 talpi in schimbator si opresc la 1m de idioti. Daca nu anticipam si nu franam azi eram subiect pe la accidente si poate muream cu prioritatea in brate.

Si chestii ca asta mi se intampla macar de 2 ori pe saptamana si nu am obiceiul sa ma plang pe aici. Dar eu am permis si ceva experienta (~40,000moto plus >25,000moped) in jungla asta din Bucuresti, si tot mi-ar fi frica sa ma dau prin oras pe vitezana macar primii 5,000km...

 

Excelenta postarea!...unii invata multe doar citind ce scriu altii de firesc si bunsimt, iar altii le traiesc in realitate si nu invata absolut nimic, iar astia sint mult prea multi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni si stimati colegi subiectul e departe de ceea ce vorbim aici ..... nimeni nu il apara DAR NU JUDECATI SI MAI ALES NU VA BUCURATI, chestii de genul MAI BINE CA A CRAPAT si etc sunt de cacao , ganditi inainte sa postati !!!!!!!

 

Sunt multi care au permis si habar nu au cum sa mearga , habar nu au de reguli , habar nu au de CIVILIZATIE in trafic !

Editat de Boby87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scoala de soferi te obliga sa asisti la niste cursuri de circulatie si sa inveti sa stapanesti cat de cat un motor mic de incepatori.

Daca tu te dai fara permis inseamna in primul rand ca nu ai respect pentru lege (mentalitate de borfas ordinar) si in al doilea rand ca probabil nu cunosti legislatia rutiera si in al treilea rand poate ca nu ai habar clar ce fac manetele si pedalele alea de pe motocicleta. Chiar si daca ai permis B, e ca si cand ai merge sa conduci tramvaiul fara scoala, nu ca ar fi complicat, dar sunt altundeva plasate comenzile si in caz de urgenta trebuie sa stii unde e frana si sa o gasesti in mai putin de o secunda daca nu esti deja in stand-by (eu unul in localitate imi tin degetele pe ambreiaj si frana fata aproape permanent, doar in regim de touring in afara localitatii fara vehicul in fata imi permit sa ma relaxez).

Si nu ma intereseaza ce fac altii, pe mine ma interezeaza ce ar trebui sa faca altii ca sa nu mai ajung eu in situatii de cacao de genul ca am verde la semafor si un idiot de taximetrist face stanga dar nu ca sa faca stanga ci ca sa intoarca si sa parcheze pe contra-sens dar in spatele lui e un cocalar cu Peugeot care vrea sa faca acelasi lucru astfel incat cei doi idioti sunt pe punctul de a se plezni intre ei, astfel incat in final amandoi franeaza si blocheaza complet drumul. Drumul e Bulevardul Decebal la intersectia cu Delea Noua, eu am circa 70km/h si sunt cu circa 100 metri in fata masinilor care ma urmaresc si am verde, dar experienta imi spune ca daca ma apropii de o intersectie trebuie sa o las la 30-40 ca nu se stie mai ales ca in fata vad cacao galben (taxi), asa ca franez cu skrtz la timp si cu 5 talpi in schimbator si opresc la 1m de idioti. Daca nu anticipam si nu franam azi eram subiect pe la accidente si poate muream cu prioritatea in brate.

Si chestii ca asta mi se intampla macar de 2 ori pe saptamana si nu am obiceiul sa ma plang pe aici. Dar eu am permis si ceva experienta (~40,000moto plus >25,000moped) in jungla asta din Bucuresti, si tot mi-ar fi frica sa ma dau prin oras pe vitezana macar primii 5,000km...

 

ahahahaha ce sa cauti tu pe ss?a si daca pentru tine e o stiinta sa conduci un motor si iti trebe 2 ani sa inveti ce fac manetele si pedalele e clar .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni si stimati colegi subiectul e departe de ceea ce vorbim aici ..... nimeni nu il apara DAR NU JUDECATI SI MAI ALES NU VA BUCURATI, chestii de genul MAI BINE CA A CRAPAT si etc sunt de cacao , ganditi inainte sa postati !!!!!!!

 

Sunt multi care au permis si habar nu au cum sa mearga , habar nu au de reguli , habar nu au de CIVILIZATIE in trafic !

Si crezi ca aia care nu au permis stiu regulile mai bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cel cu masina sa uitat , sa asigurat si a virat , dar in 3sec a venit gheorghe BYKERUL cu 150 km si sa intamplat nenorocirea . Va intreb eu pe voi cei cu moto care aveti si conserve cand aveti volanul in mana si te uiti in oglinda retrovizoare , vezi masina in spate la 100m NU VIRATI STANGA? Ba da virati stanga , considerati ca este timp destul pentru a elibera soseaua . Dar cu o conditie . Ca aceea masina sa vina cu 60km nu cu 150km si in 3sec sa fie linga voi. Pacat ca sunt si uscaturi in padure . Selectia naturala :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni si stimati colegi subiectul e departe de ceea ce vorbim aici ..... nimeni nu il apara DAR NU JUDECATI SI MAI ALES NU VA BUCURATI, chestii de genul MAI BINE CA A CRAPAT si etc sunt de cacao , ganditi inainte sa postati !!!!!!!

 

Sunt multi care au permis si habar nu au cum sa mearga , habar nu au de reguli , habar nu au de CIVILIZATIE in trafic !

Tinere prieten,vreau sa-ti spun (vad ca nu ai inteles inca )aici nimeni nu JUDECA pe nimeni. Aici este un forum unde oricine isi poate SPUNE PAREREA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca. 150km/h inseamna 41,6 m pe secunda. Iubesc sa-mi calaresc trotineta, si unde am loc ii dau, dar merg si cu masina...si la 41m pe secunda nu il vezi chiar daca te asiguri de 3 ori. Instinct de conservare zero.

 

Sunt sigur ca vi s-a intamplat asta, cel putin celor ce au mai multi km. Mergeam pe drum national, o banda dus, una intors; aveam pasager si mai aveam 120 km pana in Bucuresti, se intuneca si erau nori, incepea ploaia. Pasagerul era echipat, dar nu avea mesada de ploaie. Am inceput sa merg mai tare sa ajungem mai repede. Se baga un Bmw in depasire fara sa isi dea seama ca eu vin destul de repede. Am franat cat am putut de mult si am tinut pe dreapta. Ne-a prins ploaia in Bucuresti, la 5 minute de casa. Am derulat si mi-am dat seama ca am gresit enorm. Bmw-lica nu avea de unde sa stie ca eu vin cu 160.... De-aia e forum, sa invatam

Editat de LKss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand depasesti cu mult viteza legala nu mai poti avea pretentia sa ti se acorde prioritate,nimeni nu se asteapta sa vii ca racheta,pe de alta parte cine a stabilit ca bikerul avea 150 km/h ori minte ori mananca cu polonicul.. si eu nu cred ca minte.

Dovada ca viteza era mult mai mica este ca pasagerul e viu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se bucura nimeni aici ca a murit motociclistul, ideea e ca accidente din astea s-au intamplat mult prea multe in ultima vreme, scenariul este acelasi in majoritatea cazurilor: permis lipsa, motocicleta supersport, experienta zero, viteza mare, sofer ce intoarce/rface stanga/nu se asigura. Rezultatele sunt intotdeauna aceleasi: motociclist mort, motocicleta zdorbita, sofer nnenorocit si ala, familii indoliate, zeci de pagini pe forum cu comentarii de genul "rip", "vai ce baiat bun era, d'asta i-au luat parintii motor de 120 CP, desi el n-avea permis" si "moarte conservarilor".

In momentul in care incaleci saua si dai drumul la maneta stanga (sau iei covrigul in brate si ridici usor talpa piciorului stang - functie de caz), te astepti ca strada pe care mergi sa nu fie cel mai sigur loc de pe pamant, te astepti ca sa iti apara un pieton, un copil scapat de un parinte, o masina care franeaza brusc, un altul care iese de pe o straduta si n-are vizibilitate, un rosu la semafor, un taxi care intoarce brusc... chestiile astea sunt stiute si parastiute, majoritatea dintre noi le facem (depasiri fara semnal, taiat fata, fortat un semafor etc etc etc) dar eu, unul, cand sunt pe moto, ma intreb intotdeauna ce se intampla in momentul in care ma intalnesc cu un altul ce conduce/piloteaza la fel ca mine? Eh, in cazul asta imi iau toate masurile de siguranta: atentie sporita, mana pe frana, viteza moderata etc etc. Cad tragi de gaz ca bezmeticul, fara sa-ti pui intrebarea "ce se intampla daca imi apare o masina din dreapta si am 180?", rezultatele sunt, de cele mai multe ori, asemenatoare cu cele prezentate in primul post!

As fi ipocrit sa spun ca merg legal! Nu, nici pe departe! Trag de gaz atat cat permite drumul. Da, daca e liber, am vizibilitate si un sunt potentiale pericole la orizont, atunci da, gaz pana ies pistoanele prin rezervor, DAR in plina zi, printr-un sat in care majoritatea acum sunt cu creierii praf de la tulburel si tuica de boasca, cu gazul in blana - asta e sinucidere curata!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...