Sari la conținut

accident ion ionescu de la brad


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 Iesire fara sens=iesi iarna cu motocicleta,fara sa fie cu adevarat nevoie,la o plimbare cum s-ar zice

2. Ca a iesit sa si ia gagica de nush unde,cu motorul,desi se putea si altfel

3. Accidentul,faptul ca a murit,faptul ca nu a evitat coliziuna,chiar daca avea prioritate,erau multe benzi pe sens.

4. O motocicleta din 95 franeaza mult mai prost ca una din 2011 de exemplu.Evolutie se numeste

5 Statea in casa,iesea cu masina,lua un taxi,astepta primavara si iesea atunci

 

Gresesti cel putin intr-o privinta. Acela este un drum cu doua benzi pe sens,dintre care una este ocupata de masini parcate, si chiar este circulata intens, deci nu prea ai loc de evitare daca te ia cineva din scurt.

Eu pricep din accidentul asta ca omul a fost intai busit si din lovitura s-a indoit pe stalp, nicidecum pe BMW care este intact, motorul este acolo din taraiala...dar daca tu zici ca se putea evita din motivele enumerate de tine...ce sa zic... cam greu sa gasesc o replica potrivita. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 8 pagini numai de frig vorbiti.. si afara ploua cu pinguini.

 

1.Martorii spun ca mergea regulamentar.

2.Femela nu i-a dat prioritate.

 

Concluzie : Daca era vara, femela ii dadea prioritate si accidentul nu se intampla?!?!

 

 

 

 

 

P.S : Odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 Iesire fara sens=iesi iarna cu motocicleta,fara sa fie cu adevarat nevoie,la o plimbare cum s-ar zice

3. Accidentul,faptul ca a murit,faptul ca nu a evitat coliziuna,chiar daca avea prioritate,erau multe benzi pe sens.

4. O motocicleta din 95 franeaza mult mai prost ca una din 2011 de exemplu.Evolutie se numeste

5 Statea in casa,iesea cu masina,lua un taxi,astepta primavara si iesea atunci

1. Si daca folosesti motorul ca mijloc principal de transport, cum s-ar zice? Adica daca se ducea, de exemplu, la munca, atunci iesirea nu mai era fara sens => accidentul nu avea loc?

3. "Jdemiile" alea de benzi nu-s decat 1 si aproape jumate. Lucrez p-acolo si trec zilnic. Tot timpul este plin de masini, fix pana la intrarea pe stradute, deci vizibilitate nici "din parti" nu e.

4. Pe ce te bazezi cand zici asta? O motocicleta din +`90 (cum au majoritatea, culmea) franeaza la fel de bine daca i se face mentenanta ca la carte si folosesti consumabile de calitate.

5. Si cine n-are masina ce face? Si cine nu e dispus sa faca 15km in +2 ore cu masina/RATB, in loc de 20 de minute, ce face?

 

Ce logica ai... Daca tu nu esti in stare sa mergi sub 30 de grade, nu inseamna ca nu e nimeni... Majoritatea prietenilor mei au mers cu motoru' pana a inghetat strada si nu au mai putut iesi de acolo; nu au avut nici un incident. A, si cel mai "nou" motor este din `97...

 

P-acolo sunt multe firme, corporatii, iar "doamnele" sunt niste panarame corporatiste care s-au vazut peste noapte in masini de lux si cu o functie... Te injura daca nu le lasi sa se bage, se fardeaza in masina, de vorbit la telefon, nu mai zic, e "by default"... Nu m-ar mira ca si tanti sa fie un specimen de genu' asta. Vorba aia, dupa ce ca-i femeie la volan, mai e si corporatista...

 

P.S.: Adica tu nu mergi cu motoru' decat vreo 2 luni pe an, la +30 grade? :laugh:

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cit dai odorizantele ?

 

nu te ai prins

pentru astia care nu merg sub 20 de garde le da gratis sa le bage in casca

pentru astia care merg sub 10 grade le da de pomana sa la bage in cosciug sa miroasa frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe constiinta ta raman si vara daca alunec in curba pe nisip si ma calci cu masina. Nu inteleg de ce inventati cazuri de accident si cautati motive, atata timp cat accidentul s-a intamplat din scurt, motociclistul neavand timp de reactie, iar vinovata a incalcat legea neacordand prioritate si mai ales trecand peste linia continua.

 

Multi meseriasi pe forum..

Nu am inventat nimic, sunt evenimente ce au loc destul de des in realitate. Si care uneori nu pot fi evitate, fie +40, fie -20 de grade, cum se pare ca a fost si cazul de fata. De multe ori depinde doar de cat de mahmur e ingerul tau pazitor.

Nu am spus nici ca nu ai voie sa iesi iarna pe 2 roti. Dar daca o faci, fie de placere, fie de nevoie, fa-o cu o motocicleta echipata corespunzator. Doar pentru a avea sanse egale de manevra, fie vara sau iarna. Pentru scutere exista anvelope de iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

condoleante familiei! pacat.. probabil ca daca i-ar fi ramas casca pe cap nu s-ar fi dat cu 'rip'..ca trebuia ,ori nu, sa iasa-n strada cu motoru'nu conteaza..conta faptu' ca idioata aia sa respecte legislatia rutiera..ca d-aia-s indicatoare la capatu' strazilor..sa le respecti indicatiile..altfel este anarhie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand motoreta trage mai tare pe frig, cauciucurile congelate, suspensie congelata, pompita de frana congelata, TOTUL te obliga sa mergi foarte incet.. am venit aseara cu mainile inghetate pentru ca nu am manusi de iarna spre ex.

Iarna nu prea ai ce cauta cu vitezana pe strada, Un touring cu mansoane incalzite, echipament de iarna.. este perfect, cu vitezana vremea rece face un cocktail perfect.. gume din plastic, trage de rupe (aer rece si dens), suspensie.

 

Cat despre accident .. ma gandesc la mine ca am vrut sa mai dau o tura.. poate asa a vrut si Dragos.. saracul nu stia ce o sa urmeze.. DOAMNE FERESTENE PE TOTI MOTOCICLISTII !!!!

 

Dupa mintea mea as vrea sa fie dotate toate misinile cu un sitem conectat la un dispozitiv exploziv..(ca motocicletele sunt) si cum respectivul auto intra pe interzis, nu se opreste la stop, greseli care pot duce la decesul altor participanti la trafic, sa se detoneze in habitaclu masina sa se blocheze instant.. FARA MILA PLANSETE SI VOCI.. vrei masina asta este riscul, sa mori instant din cauza ta.. ce vina avea baiatul asta ca un individ a reusit sa treaca niste asa zise teste.

Sa vezi retarzi care se stiu cum merg cu bicicleta.. ca acum grasana cu masina de servici o doare in pasare.. chiar am asisitat la o discutie cand spunea " nu ma itereseaza prea tare daca gresesc..are casco si nu este a mea" ftuti mortii mati de curva

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. frate motociclist :rose: Condoleante familiei si prietenilor motociclistului !

 

Acum citeva saptamani cind ma intoarceam dimineata de la servici cu un prieten pe motocicleta pe soseaua Andronache am trecut printr-un accident asemanator. A iesit unu cu jeepu in sosea direct in motocicleta mea , in genunchii nostrii din partea dreapta,... eu si pasagerul meu am supravietuit si multumesc lui Dumnezeu pentru asta. Mi s-a facut pielea de gaina acum ca am retrait accidentul meu si imi amintesc si cind i-am reprosat idiotului care m-a accidentat ca putea sa ma omoare imi zicea ce vrei domne, iarta-ma , nu te-am vazut, iarta-ma,.... VREAU SA NU NE MAI OMORATI !!!

 

Vineri pe 18 de la ora 14:00 pana pe seara am stat pe la IML pentru certificatul medicolegal si CRIMINALA ASTA INCONSTIENTA nu avea nici o treaba cind a venit acolo cu politistii, m-a intors exact din usa cabinetului cind trebuia sa intru si eu iar apoi m-am interesat si aflat ca tocmai omorase un frate motociclist,...

In sala de asteptare mai afectata era o minora semiviolata care vroia banii inapoi de pe examenul medicolegal ca nu au gasit-o dezvirginata decit CRIMINALA ASTA care a OMORAT un tanar cu inconstienta ei,...

Vorbeam cu prietenul meu pe holurile IML-ului, pasagerul meu din ziua accidentului, uite frate,.. puteam sa fim noi mortaciunile,... cum o tinea intruna aia pe acolo care auzisera de caz,... accident cu mortaciune,...

Dumnezeu sa ne apere fratilor, ca majoritatea conservarilor sunt orbi, inconstienti, nepregatiti sau rauvoitori.

Incep sa cred ca suntem pe cale de disparitie,....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum am ignorat balacarelile tipice de pe aici si am cautat sa invat ce mi s-a parut util din experientele altora, dar balacarelile din astea 9 pagini dor acum cand aflu ca se vorbeste despre un prieten...

 

Dragos stia la 23 de ani mai multe despre motoare decat altii la 30, le repara singur si cand vorbea despre ele se lumina tot, dar era totusi doar un copil. Nu pot sa cred ca s-a dus atat de devreme... Ramas bun, prieten drag!

 

Condoleante familiei si multa putere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic . Dumnezeu sa il ierte si sa aiba grija de familia lui .

Off topic . Puya , raspunsul tau nu face alteva decat sa intareasca concluzia mea . Doamne ajuta sa nu dau de oameni ca tine pe strada .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din respect pentru baiatul asta care nici n-a apucat sa se raceasca bine, chiar nu vroiam sa postez insa...

tocmai ce m-am intors acasa, azi am umblat cam 100km prin oras cu sau fara treaba! Sunt un inconstient este? Merita sa mor, nu-i asa?

Tre' sa cer bilet de voie de la "veterani", nu? :blink:

 

Mai lasati draq vrajeala ieftina si figurile de motociclisti caci din spatele tastaturii toti sunteti pui de raceri!

Experienta nu se face pe forumuri & co.

 

Ieri si azi m-am intalnit cu numerosi motociclisti, unii avand si pasager! Fiecare merge cum vrea si cum ii place si cu ce are! Fiecare raspunde de pielea lui!

Numai ca, in fiecare grup de oameni (meserie / activitate), trebuie musai sa existe cate "niste unii care's mai buni" decat restul, mai "dashtepti" si mai in masura judece si sa emita ei cine stie ce rahaturi cu iz de invatatura prin care sa-si justifice catre sine apartenta inchiputa la niste elite existente numai in mintea lor fustrata! Niste d'astia "care sufera" rau! Niste d'astia care nu au aflat ca exista farmacii peste tot si exista tratamente pentru suferinta lor!

Daca va este frica sa circulati pe vremea asta, pai n-o faceti! Insa nu va justificati temerile si fustrarile personale emitand cine stie ce baliverne, caci nu toti ne-am nascut ieri!

 

Lasati-o draq de treaba! Aici o soferita a facut stanga peste o linie continua avand obligatoriu la dreapta si neasigurandu-se!

Daca, in momentul manevrei executate de soferita, motocicleta se afla la mai putin de 50m, motociclistul decedat nu mai avea timp nici sa clipeasca daramite sa ia masuri! Sunt prea multi "poate" la mijloc si prea multe necunoscute pentru a ne permite noi sa judecam actiunile motociclistului. Singurele claritati sunt realitatea ca exista martori care atesta ca motociclistul circula regulamentar si, indicatorul de obligatoriu la dreapta plus linia continua incalcata de soferita lu' peste prajit!

 

Lucrurile sunt chiar asa de simple. Asa ca, stimati "motociclisti teoriticieni" mai bine stati voi la caldurica acolo cu ceaiul in mana si lasati-ne pe noi restu' sa traim, si pe baiatul asta, fie-i tarana usoara, sa se odihneasca in pace!

 

 

 

Condoleante familiei si prietenilor!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum imi imaginez eu dinamica accidentului vita de soferita l-a luat pe motociclist aproape lateral , respectiv dreapta fata . Putea sa fie saracul si rossi si nu putea evita accidentul .

 

Poti frana in eventualitate in care ai timp si distanta atunci cand este ceva in fata ta , dar cand apare din lateral degeaba franezi , eventual , prin absurd sa reusesti sa accelerezi si sa treci prin fata masinii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cum imi imaginez eu dinamica accidentului vita de soferita l-a luat pe motociclist aproape lateral , respectiv dreapta fata . Putea sa fie saracul si rossi si nu putea evita accidentul .

 

Poti frana in eventualitate in care ai timp si distanta atunci cand este ceva in fata ta , dar cand apare din lateral degeaba franezi , eventual , prin absurd sa reusesti sa accelerezi si sa treci prin fata masinii .

 

PS: aici nu e vorba de un cocalar fara permis cu R6 care o ardea cu 200 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am primit un PM de la puya123123 voi ce intelegeti de aici ?

 

 

 

 

 

aici nu e vorba de un cocalar fara permis cu R6 care o ardea cu 200 km/h"

Eu zic sa te mai documentezi inainte sa zici asta ;)

Editat de Cristi_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca Comunitatea Moto din Romania este o poveste frumoasa si atit. Poluarea se face simtita si printre noi , da' dupa aia avem pretentii de saluturi pe strada , beri la festivale si compasiune. Sa ma c a c.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am primit un PM de la puya123123 voi ce intelegeti de aici ?

 

 

 

 

 

aici nu e vorba de un cocalar fara permis cu R6 care o ardea cu 200 km/h"

Eu zic sa te mai documentezi inainte sa zici asta ;)

 

eu zic ca..te place....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Off topic:

Bag de seama, citind topicul, ca uitati ceva esential: PRIETENI, AICI E VORBA DE MOARTEA UNUI OM, UNUL "DE-AI NOSTRI"!!!!!!!

Si cu toate astea, se gaseste unul sa arunce cu noroi... si mai rau de atat, se gasesc alti 50 sa ii dea replica, in loc sa fie, macar o secunda, cu gandul la cel care a murit, din vina uneia care nu a cascat ochii! Imi tot vine in minte o vorba usor modificata pentru cazul de fata: un prost arunca o piatra in apa si 100 de destepti sar sa o scoata. Asta e parerea lui, poate pentru ca asa gandeste, sau poate pentru ca DOAR atat gandeste...

 

On topic:

RIDE IN PEACE!!!

Editat de siz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca Comunitatea Moto din Romania este o poveste frumoasa si atit. Poluarea se face simtita si printre noi , da' dupa aia avem pretentii de saluturi pe strada , beri la festivale si compasiune. Sa ma c a c.

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca Comunitatea Moto din Romania este o poveste frumoasa si atit. Poluarea se face simtita si printre noi , da' dupa aia avem pretentii de saluturi pe strada , beri la festivale si compasiune. Sa ma c a c.

 

Aspru.. da' tru'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...