Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

am scris anterior pe topicul asta treaba cu Gabro, dar vad ca voi citit printre randuri, sunteti atotstiutori... Nu a 'hackuit' nimic frate, si nu se 'lauda'. Omul iti scrie o harta pe un EPROM (pe o memorie), iar tu inlocuiesti EPROM ul (memoria) existenta de pe ECU ul tau, cu acel EPROM de la Gabro.

 

Multi faceti confuzia intre termeni (ECU, EPROM, "chip tuning" etc)

Stiu ce ai scris. Tu vorbesti de mille.

Eu vorbeam despre ecul de gen2, la care nu merge treaba cu epromul. Cineva, am impresia ca Gabro, o sa caut topicul respectiv, era entuziasmat ca dupa ani de incercari a reusit in sfarsit sa scrie ce harta vrea pe ecu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ce ai scris. Tu vorbesti de mille.

Eu vorbeam despre ecul de gen2, la care nu merge treaba cu epromul. Cineva, am impresia ca Gabro, o sa caut topicul respectiv, era entuziasmat ca dupa ani de incercari a reusit in sfarsit sa scrie ce harta vrea pe ecu.

 

Ai scris RSV, nu gen 2 :)

 

La gen2 nu e cu eprom? nu poti detasa epromu de ECU? (ce calculator are, Siemens, Sagem, Bosch?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ecu e Siemens VDO si din cate stiu nu se schimba cipul ala. Nu se poate desface carcasa, o fi cipul lipit de placa... nu stiu de ce, dar trebuie legat ecu cu totul la calculator.

Editat de dan.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.80 maxim! :) si 90 de kile...

cam p'acolo estimez si eu statura maxima care poate fi acomodata cat de cat ok de un RSV4. Daca ai peste, poti avea in vedere si alternativa - Tuono V4R

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ce frumos stau ele aliniate cu Ohlinsurile la vedere :) Asa multe sunt in Ct?

 

A mea a intrat la caldurica si ne asteapta o iarna lunga:

post-33933-0-21960600-1478440680_thumb.jpgpost-33933-0-16014700-1478440684_thumb.jpgpost-33933-0-00443200-1478440688_thumb.jpg

A primit manete goldeanu :D si crash paduri la roata.

I-am refacut cu Helicoil filetul la unul din cele 2 suruburi ce tin rezervorul. Trebuie sa fac acelasi lucru si la 2 din 4 suruburi de la aripa spate.

Mai am pe raft si un indicator de treapta de viteza ce asteapta sa fie montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) Pentru ca sunt "foldable" si sunt 'eftine. La singurul track day la care am participat am stat cu morcovu' ca la cea mai mica buseala rup manetele si nu mai am cu ce sa ma dau. Aveam carene de schimb, scarite, dar manete nu aveam. Asa, le am pe astea care teoretic se pliaza daca e sa cad si le voi avea si pe cele stock in caz de ceva. Si imi place feelingul cu ele scurte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt proaste tocmai prin faptul ca sunt scurte.

Cu cea de ambrieiaj nu debreiez complet - pe termen mediu buba cutie. Problema cu manetele scurte este ca iti forteaza mainile spre interiorul ghidonului ceea ce nu e bine.

Pentru ca tot vorbeai despre circuit, nicaieri in WSBK sau GP nu se folosesc manete scurte. ;)

 

10 dolari setul - daca ai dat mai mult ai luat teapa dubla :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu stiam nimic din ce zici tu! O voi regla pe cea de ambreiaj cat mai departe de ghidon ca sa apas mai mult pe ea sau pur si simplu le lungesc, ca au si reglaj pe lungime.

Si da, am luat teapa cam tripla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, dude...

Daca ai manetele originale, compara de curiozitate profilul acestora si ai sa vezi ca sunt foarte diferite. Asta e si motivul pt care cu maneta de ambreiaj, cei mai multi au probleme.

In sezonul asta am montat 3 seturi pe trei motociclete diferite. Toti trei motociclistii s-au intors sa monteze manetele originale :)

Foloseste loctite pe acele surubelele care permit extinderea. Majoritatea se desfileteaza si pierzi piesa mobila.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...