Sari la conținut

Detinatori de Aprilia RSV


freeman
 Share

Postări Recomandate

Da, privind asa, e tentant. Oricum fara un mecanic familiarizat cu modelul, nici nu trebuie sa te urnesti la asa anunt. Pe de alta parte, este chiar una aici pe forum mult mai tentanta ca pret tinand cont de dotari, reparatii, transparenta a vvanzatorului.Nu zic sa cauti frumusetea perfecta pe piata la noi, dar aia din Galati prea te indeamna sa faci presupuneri optimiste. Si stii cum e, assumption, the mother of all fuckups ☺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu cu aprilia mea am fost norocos sa inteleg (ma rog, a mea e Tuono 1000 R)

Editat de DArtagnan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ta arata mult mai bine si mai îngrijită. Daca ai luat-o in totala necunostinta de cauza, e un pic loterie. Eu cand am vrut sa-mi iau prima data in 2006, habar n-aveam ce si cum. Am fugit instinctiv de una care nu mi s-a parut in regula si, in plus, vanzatorul nu a stiut sa-mi raspunda la unele intrebari (dovedit a fi idioate ulterior conform unora de pe aici care cunosc modelul mai bine). Cert e ca am avut noroc, am vazut-o mai mereu prin service apoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost loterie.

Un prieten mi-a zis așa: ba, am un prieten ce dorește să scape de Mobra lui deoarece nu o folosește și îți garantez că a ingrijit-o mereu.

 

Așa a fost, ea mai mult a stat în garaj.

Nu a trebuit să-i fac nimic decât revizie completa și schimbat anvelope.

Editat de DArtagnan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai și asta e adusa din Italia.

În fine, săptămână viitoare o sa-i schimb bujiile (am deja 22.000 km +/-)

Trebuie să fac bec / ung lanțul și trag o fugă cu ea la Făgăraș :-)

Editat de DArtagnan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt cativa pe topicul asta care si-au luat RSV "eftin" si apoi l-au blamat (modelul,firma, etc).....doar pt ca ei nu au cascat ochii..


Eu nu stiu de ce mai faceti reclama la petarde cum e aia din Galati. Daca aia e in mintile ei, atunci eu sunt prost....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut o personal ? E 100% sigur ca e petarda sau una scumpa 100% sigur e in mintile ei .. cand te duci la piata iei ce e mai scump sa mergi la sigur nu ?

 

Cat de des vezi tu motoare in mintile lor la pret foarte foarte mic? Sau poate ma insel eu si media preturilor pt RSV 1000R se invarte in aceeasi liga cu preturile pt CBR 600F4 ?

 

Vad ca o tot scoti la inaintare, ai vreo combinatie cu vanzatorul?

» Post actualizat in 20 Mar 2017 13:07

Eu nu văd nicio problemă cu faptul că publicul larg și neavizat consideră RSV-ul drept o "petardă". Ba din contră :)

 

 

care to elaborate on that ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@dan.c, ai primit ECU inapoi din UK? Ceva impresii?

Da, am uitat sa anunt. :)

Oamenii au fost foarte ok, pana la urma a costat 35lire + transport (cred ca in jur de 200lei dus-intors).

Motocicleta merge perfect cu ECU remapat. Trage destul de liniar si puternic, nu are zone moarte si nu da nici un rateu, nici macar daca scot silenceurile si las tobele goale. Imi pare ca are amestecul perfect.

Ziceam in urma cu cateva pagini ca ii pusesem un ECU de 2006 cu care mergea bine. L-am trimis si pe ala la ei sa imi zica ce harta are si avea map2, de aia mergea bine, dar cu el dadea niste rateuri de toata frumusetea. Au zis ca harta de 2006 e usor diferita de cea de 2004, ar fi pentru clapete de accelaratie mai mari parca. Asa ca mi-au pus ultima varianta de harta disponibila pt 2004 meu si au trecut-o pe "open loop" (map2).

Totusi, dupa ce am fost la Serres acum 2 saptamani am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa o domolesc cumva in ture joase, e cam brutala acceleratia, mi-ar placea sa fie gen 4linie 600cc. :D Daca gasesc vreun power commander ieftin s-ar putea sa fac si pasul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am uitat sa anunt. :)

Oamenii au fost foarte ok, pana la urma a costat 35lire + transport (cred ca in jur de 200lei dus-intors).

Motocicleta merge perfect cu ECU remapat. Trage destul de liniar si puternic, nu are zone moarte si nu da nici un rateu, nici macar daca scot silenceurile si las tobele goale. Imi pare ca are amestecul perfect.

Ziceam in urma cu cateva pagini ca ii pusesem un ECU de 2006 cu care mergea bine. L-am trimis si pe ala la ei sa imi zica ce harta are si avea map2, de aia mergea bine, dar cu el dadea niste rateuri de toata frumusetea. Au zis ca harta de 2006 e usor diferita de cea de 2004, ar fi pentru clapete de accelaratie mai mari parca. Asa ca mi-au pus ultima varianta de harta disponibila pt 2004 meu si au trecut-o pe "open loop" (map2).

Totusi, dupa ce am fost la Serres acum 2 saptamani am ajuns la concluzia ca ar fi bine sa o domolesc cumva in ture joase, e cam brutala acceleratia, mi-ar placea sa fie gen 4linie 600cc. Daca gasesc vreun power commander ieftin s-ar putea sa fac si pasul asta.

Am inteles, deci modificarea este de fapt Map 2 (sau B ), nu umbla la harta in sine. La partea cu domolitu, cam greu, din incheietura :) Multa lume merge cu calcatura -1+2 pe RSV. Tu esti stock?

Editat de incult
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...