Sari la conținut

INDIENII=JEGURI PENALE


todea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La londra am fost doar in trecere si recunosc ca mi-a plăcut exact diversitatea! O sa zici ca te saturi repede, posibil. Am locuit peste 10 ani in strainezia, de la țări "civilizate" pana la cele pe care le dispretuim acum cu superioritate. M-a ajutat sa fiu mai imun nu neapărat tolerant la diferențe. Iei ce-ți place, cum ar fi mâncarea indiană, nu trebuie sa te muți cu o familie Singh! Merită încercat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba nu , coloratii aia imputiti cum li se zice aici , au liber la drept de munca , pe cand romanii din cauza tiganilor nu au

 

Esti neinformat amice!

 

Tuturor celor care nu provin din UE le trebuie viza si permis de munca.

 

Indienii care pot lucra fara viza si permis de munca sunt acolo de cateva generatii, sunt cetateni britanici, spre deosebire de romani, polonezi, etc.

 

Daca o sa vorbesti cu un englez despre imigranti ai sa vezi ca au numai cuvinte de lauda despre indieni, lucru ce nu se poate spune despre romani, polonezi, rusi, turci, arabi si africani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Todea, in primul rand eu nu stiu cum ai reusit sa deschizi un topic cu atat rasism, si mai mult sa si instighezi pe altii slabi de minte ca tine sa-ti urmeze obiceiurile.Nici nu ma obosesc sa citesc toate paginile, am vazut destul.Pai mai ipocritule, daca traiesti in Londra ar trebui sa fii constient de ce imagine au romanii aici.TU te afli in treaba sa arati cu degetul!? "Ìndienii" astia dupa cum ii numesti tu, se intampla sa aiba tot respectul meu, am 5 din Bangladesh in bucatarie si inca 1 pe bar, si asa etica de lucru si spirit antreprenor inca nu am vazut.Pleaca inapoi in satul din care ai venit, europeeanule.

De fapt ma chinui degeaba, tocmai ti-am vazut porecla "Todea-bisnitarul" huh.

Propun desfiintarea thread-ului pana nu ne vede lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mai Todea, in primul rand eu nu stiu cum ai reusit sa deschizi un topic cu atat rasism, si mai mult sa si instighezi pe altii slabi de minte ca tine sa-ti urmeze obiceiurile.Nici nu ma obosesc sa citesc toate paginile, am vazut destul.Pai mai ipocritule, daca traiesti in Londra ar trebui sa fii constient de ce imagine au romanii aici.TU te afli in treaba sa arati cu degetul!? "Ìndienii" astia dupa cum ii numesti tu, se intampla sa aiba tot respectul meu, am 5 din Bangladesh in bucatarie si inca 1 pe bar, si asa etica de lucru si spirit antreprenor inca nu am vazut.Pleaca inapoi in satul din care ai venit, europeeanule.

De fapt ma chinui degeaba, tocmai ti-am vazut porecla "Todea-bisnitarul" huh.

Propun desfiintarea thread-ului pana nu ne vede lumea.

+1! !!

 

Numai un cretinel de roman putea deschide asa topic. Sa isi dea cu parerea un muc despre o tara si cetatenii ei, care au istorie solida de pe vremea cand pe teritoriul Romaniei schilozii stramosi ai nostri traiau in gauri scurmate in tzarana. Pe cand aia aveau palate si imperii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neam cu tiganii nostri, ce vrei mai mult.

 

De acord. subscriu

 

eu cred ca nu e cazul sa generalizam.mie mi s-a intamplat sa fiu "baga in aceeasi oala" cu toti ciorditorii cand am fost in Italia.Ma intreaba un tip daca merge autobuzul in x loc,ii explic,apoi mai stam de vb in asteptarea autobuzului.La sfarsit ma intreaba de unde sunt,cand ii zic ca sunt roman,....s-a uitat perplex,mi-a zis "ciao" si s-a tirat instant....Nu m-am simtit deloc ok..

 

Eram in Polonia la un congres de petrol, ca student. Am mers la un stand(in centrul Krakoviei) gen shaormerie, dar care vindea o paine a lor unsa cu niste sosuri. Vindea un indian, dupa ce mi-am dat eu seama. Eram cu un prieten, amandoi imbracati frumos la camasa si blugi(si nu suntem ciuturii) . Cel care ne-a servit a fost extrem de politicos, zambaret, dragut, ne-a intrebat chestii , a glumit cu noi in timp ce prepara specialitatea, pana cand ne-a intrebat de unde suntem. i-am zis ca din Romania; a pus capul in pamant si nu a mai zis nimic timp de vreo 3 min pana ne-a intins mancarea; i-a pierit si zambetul de pe fata. M-am simtit aiurea tare, mai ales ca ma stiu om corect si integru.

O studenta de acolo, organizatoare , mi-a zis " Dar eu am crezut ca o sa fiti mai negri, ne asteptam la oameni negri(tigani) . Cand i-am aratat poze cu casa parintilor(ca aia o aveam pe tel) a facut o fata lunga, surprinsa si i-a zis ceva colegei ei in poloneza.

De retinut ca asta se intampla in Polonia, care sunt cam la fel ca noi .

Ce m-a surprins la sfarsit a fost ca noi, romanii, am fost singurii oameni apreciati, pentru ca ne-am distrat puternic cu ei . Ne-au dat si-o sticla de votka traditionala la sfarsit, si din ce stiu, doar noua, romanilor. Si ungurii au fost de treaba . Restul, toti cu nasul pe sus

 

+1! !!

 

Numai un cretinel de roman putea deschide asa topic. Sa isi dea cu parerea un muc despre o tara si cetatenii ei, care au istorie solida de pe vremea cand pe teritoriul Romaniei schilozii stramosi ai nostri traiau in gauri scurmate in tzarana. Pe cand aia aveau palate si imperii...

 

Ma, eu cred ca noua ne si lipseste patriotismul putin . Adica, da , suntem in (cuvant urat), avem tone de defecte, dar spre deosebire de altii nu evitam sa ne vorbim tara de rau cu nici o ocazie. Pari a fi genul de emigrant , care daca e intrebat de unde e , incepe sa toarne numai cacaturi despre Romania.

Personal, n-am vorbit tara de rau niciodata unui strain . Am zis: da, avem probleme, avem tigani care migreaza si ne fac numele mai rau decat ni l-am face noi, dar niciodata n-am zis ca : BP in ea tara de (cuvant urat), as pleca oricand. Din contra, i-am indemnat sa ne viziteze si sa se convinga singuri

Imi cer scuze daca te-am catalogat gresit!

P.S. sunt in america acum, iar prin toate tarile prin care am fost am constatat ca fiecare popor intampina aceleasi probleme politice, sociale, economice. de ex : Rasisti ca-n Texas n-am vazut in viata mea.

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1! !!

 

Numai un cretinel de roman putea deschide asa topic. Sa isi dea cu parerea un muc despre o tara si cetatenii ei, care au istorie solida de pe vremea cand pe teritoriul Romaniei schilozii stramosi ai nostri traiau in gauri scurmate in tzarana. Pe cand aia aveau palate si imperii...

Un topic de (cuvant urat).., imi put mai tare manifestarile rasiste de aici, decat orice alte 'miresme' invocate de initiatorul topicului!. Mi-e sila! ps Ar trebui sa fim si noi romanii expulzati din Europa, pt ca suntem asa cum ne considera cei din Occident?. E doar o intrebare pt topic- starter si pt cei care gandesc ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guzuman:

 

Emigrant nu sunt inca dar voi fi.

Patriotism? Nici pomeneala.Mi-e rusine ca sunt cetatean roman. Mi-e sila cu buletinul romanesc pe la granitele altor tari. Ce a facut romania pt mine sa ma mandresc cu ea? Ma fura zilnic si nu imi da nimic in schimb. Ma face de ras in fata restului lumii.

Daca eram cetatean britanic, neamt, francez, elvetian etc atunci DA, umblam cu blazonul lor in piept si ii laudam la toate colturile.

Acele tari nu isi bat joc de cetatenii ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Guzuman:

 

Emigrant nu sunt inca dar voi fi.

Patriotism? Nici pomeneala.Mi-e rusine ca sunt cetatean roman. Mi-e sila cu buletinul romanesc pe la granitele altor tari. Ce a facut romania pt mine sa ma mandresc cu ea? Ma fura zilnic si nu imi da nimic in schimb. Ma face de ras in fata restului lumii.

Daca eram cetatean britanic, neamt, francez, elvetian etc atunci DA, umblam cu blazonul lor in piept si ii laudam la toate colturile.

Acele tari nu isi bat joc de cetatenii ei.

 

Vad ca esti din Timisoara!Deci banatean!

Daca esti ungur,neamt sau sarb,te inteleg sa nu-ti placa sa fi numit roman!E bine pana acum!

Dar daca esti roman dar te crezi banatean si atat si-ti renegi originile romanesti ai o mica problema!

Si nu cu mine!Sa fiu sincer ma doare doar in istorie de tine si de cei care sustin teoriile inepte ca banatenii ar fi o specie superioara

romanilor!Iar fara noi miticii voi ati duce-o mai bine!Nu a-ti mai fi jumate tigani in Timisoara,nu a-ti mai fura,nu a-ti mai insela si nu va-ti mai prostii intre voi banatenii!Daca separea de romania o sa va faca cinstiti si cu caracter atunci eu unul o sa militez pentru separea Romaniei de Banat!

Apropo ,pe hotul de Ciuhandru,tot noi miticii l-am pus primar?

Daca erai cetatean neamt,francez,britanic munceai tu si inca cateva generatii de-ti sareau capacele!Nu o ardeai pe forumuri cu slogane inepte!

Imperiile si respectul nu s-au cladit cu vorbe!

Si maturizeazate,TOATE conducerile tarilor enumerate de tine i-si bat joc de cetatenii sai,numai ca o fac elegant,cu manusi si cu prezervativ!

Si pentru ca ti-e sila cu buletinul romanesc ai o optiune la indemana:renunta la cetatenia romana!

Poti sa devi apatrid sau sa ceri cetatenia tarii careia vei dori!Iar cand te vor intreba de ce ai renuntat la cetatenia romana,sa le zici ce ai scris mai sus!Sigur te vor primi cu bratele deschise!

Daca tot ne-am imprietenit o sa-ti fac o marturisire(ca de la un mitic la un banatean):

Nu ma mandresc ca sunt roman(ca nu prea am cu ce),dar nici nu ma pis pe romania si pe romani!

Nu ma screm sa gasesc o cale de a ma dezice de bunicii si stramosii mei doar pentru ca eu sunt frustrat ca nu m-am nascut cetatean UK sau USA!

Si nu dau vina pe banateni,ardeleni,moldoveni sau olteni ca nu am facut mare kakat in viata mea!Intelegi tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti din Timisoara!Deci banatean!

Daca esti ungur,neamt sau sarb,te inteleg sa nu-ti placa sa fi numit roman!E bine pana acum!

Dar daca esti roman dar te crezi banatean si atat si-ti renegi originile romanesti ai o mica problema!

Si nu cu mine!Sa fiu sincer ma doare doar in istorie de tine si de cei care sustin teoriile inepte ca banatenii ar fi o specie superioara

romanilor!Iar fara noi miticii voi ati duce-o mai bine!Nu a-ti mai fi jumate tigani in Timisoara,nu a-ti mai fura,nu a-ti mai insela si nu va-ti mai prostii intre voi banatenii!Daca separea de romania o sa va faca cinstiti si cu caracter atunci eu unul o sa militez pentru separea Romaniei de Banat!

Apropo ,pe hotul de Ciuhandru,tot noi miticii l-am pus primar?

Daca erai cetatean neamt,francez,britanic munceai tu si inca cateva generatii de-ti sareau capacele!Nu o ardeai pe forumuri cu slogane inepte!

Imperiile si respectul nu s-au cladit cu vorbe!

Si maturizeazate,TOATE conducerile tarilor enumerate de tine i-si bat joc de cetatenii sai,numai ca o fac elegant,cu manusi si cu prezervativ!

Si pentru ca ti-e sila cu buletinul romanesc ai o optiune la indemana:renunta la cetatenia romana!

Poti sa devi apatrid sau sa ceri cetatenia tarii careia vei dori!Iar cand te vor intreba de ce ai renuntat la cetatenia romana,sa le zici ce ai scris mai sus!Sigur te vor primi cu bratele deschise!

Daca tot ne-am imprietenit o sa-ti fac o marturisire(ca de la un mitic la un banatean):

Nu ma mandresc ca sunt roman(ca nu prea am cu ce),dar nici nu ma pis pe romania si pe romani!

Nu ma screm sa gasesc o cale de a ma dezice de bunicii si stramosii mei doar pentru ca eu sunt frustrat ca nu m-am nascut cetatean UK sau USA!

Si nu dau vina pe banateni,ardeleni,moldoveni sau olteni ca nu am facut mare kakat in viata mea!Intelegi tu!

Mersi ca m-ai scutit sa scriu eu asta :)

 

Guzuman:

 

Emigrant nu sunt inca dar voi fi.

Patriotism? Nici pomeneala.Mi-e rusine ca sunt cetatean roman. Mi-e sila cu buletinul romanesc pe la granitele altor tari. Ce a facut romania pt mine sa ma mandresc cu ea? Ma fura zilnic si nu imi da nimic in schimb. Ma face de ras in fata restului lumii.

Daca eram cetatean britanic, neamt, francez, elvetian etc atunci DA, umblam cu blazonul lor in piept si ii laudam la toate colturile.

Acele tari nu isi bat joc de cetatenii ei.

 

Dar du-te frate in alta tara si renunta la cetatenie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti din Timisoara!Deci banatean!

Daca esti ungur,neamt sau sarb,te inteleg sa nu-ti placa sa fi numit roman!E bine pana acum!

Dar daca esti roman dar te crezi banatean si atat si-ti renegi originile romanesti ai o mica problema!

Si nu cu mine!Sa fiu sincer ma doare doar in istorie de tine si de cei care sustin teoriile inepte ca banatenii ar fi o specie superioara

romanilor!Iar fara noi miticii voi ati duce-o mai bine!Nu a-ti mai fi jumate tigani in Timisoara,nu a-ti mai fura,nu a-ti mai insela si nu va-ti mai prostii intre voi banatenii!Daca separea de romania o sa va faca cinstiti si cu caracter atunci eu unul o sa militez pentru separea Romaniei de Banat!

Apropo ,pe hotul de Ciuhandru,tot noi miticii l-am pus primar?

Daca erai cetatean neamt,francez,britanic munceai tu si inca cateva generatii de-ti sareau capacele!Nu o ardeai pe forumuri cu slogane inepte!

Imperiile si respectul nu s-au cladit cu vorbe!

Si maturizeazate,TOATE conducerile tarilor enumerate de tine i-si bat joc de cetatenii sai,numai ca o fac elegant,cu manusi si cu prezervativ!

Si pentru ca ti-e sila cu buletinul romanesc ai o optiune la indemana:renunta la cetatenia romana!

Poti sa devi apatrid sau sa ceri cetatenia tarii careia vei dori!Iar cand te vor intreba de ce ai renuntat la cetatenia romana,sa le zici ce ai scris mai sus!Sigur te vor primi cu bratele deschise!

Daca tot ne-am imprietenit o sa-ti fac o marturisire(ca de la un mitic la un banatean):

Nu ma mandresc ca sunt roman(ca nu prea am cu ce),dar nici nu ma pis pe romania si pe romani!

Nu ma screm sa gasesc o cale de a ma dezice de bunicii si stramosii mei doar pentru ca eu sunt frustrat ca nu m-am nascut cetatean UK sau USA!

Si nu dau vina pe banateni,ardeleni,moldoveni sau olteni ca nu am facut mare kakat in viata mea!Intelegi tu!

 

Prietenas, vezi tu, semnatura mea momeala si acum prinde la mitici cu musca pe caciula. Faci spume si comentezi? Nu-ti raspund la aberatii aici ca e offtopic. Este altul facut pe tema aia la regionale Timisoara.

Si da, am stramosi de alta natie decat romani.

Si da,in cativa ani voi da foc buletinului rosu/galben/albastru.

Trai fericit in superba tarisoara tie si celor asemenea tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai bre si matale acum, te-ai aprins degeaba. Pana una alta banatenii sunt comandati de Miticii de la Bucuresti si asa va fi. For ever.

 

P.S. Am fost pentru prima data in Banat anul trecut. Same shit. Nici pe acolo nu sunt sosele. Daca banatenii erau mai destepti isi votau conducatori mai destepti ca aia din Miticia (tara Miticilor) si macar pe plan local luau fonduri de la Europa si faceau treaba demna de fruntea tarii. Stiu ca poate sunt subiectiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca, prin absurd, indienii ar sti romana si ar citi ineptiile de pe topicul asta, s-ar c.aca pe ei de ras:

"Uite, bai, cine ne face pe noi jeguri penale!?!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Si da,in cativa ani voi da foc buletinului rosu/galben/albastru.

 

Zboara puiule, zboara!

 

PS: Si nu mai dati vina pe mitici ca v-au ocupat tiganii orasul, dati pe banateanul de Ciuhandu, si pe cakatii de banateni care le-au dat casele alea pe baza de manareli.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

 

Zboara puiule, zboara!

 

PS: Si nu mai dati vina pe mitici ca v-au ocupat tiganii orasul, dati pe banateanul de Ciuhandu, si pe cakatii de banateni care le-au dat casele alea pe baza de manareli.

Tipic romanesc:ne mancam intre noi! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca autorul topicului a exagerat bagandu-i pe toti in aceeasi oala dar a sesizat o chestie, diferenta enorma intre ce inseamna stilul de viata din vest (al vesticilor bastinasi) si ce inseamna stilul de viata din India si faptul ca mutati in Londra ei continua sa traiasca tot cum erau invatati si nu prea se schimba, e la fel si in Paris cu negri/arabi/indieni si mai nou...tigani. Ce a urmat cu astia de le e lor rusine ca sunt romani ce pot sa zic, mai rar asemenea exemplare, nu am vazut pe nimeni atat de inversunat sa isi vorbeasca tara de rau si atat de dornic sa emigreze in loc sa puna mana sa faca ceva nu sa se incuie in casa ca restul sunt prea necivilizati pentru el, cat despre toti idiotii cu care va intalniti pe afara si stramba din nas cand le spuneti ca sunteti romani nu va suparati pe ei, inseamna doar ca sunt niste ignoranti nu tocmai umblati prin lume, sunt destui dinastia in toate tarile si nu o sa ii schimbati voi pentru ca va dati cu fundul de bordura de rusine ca sunteti romani. N-are nimic, rasisti, extremisti si xenofobi au fost dintotdeauna si vor continua sa mai fie peste tot , cat despre cei care plang de rusine ca sunt romani, stergeti-o de acolo ca nu meritati, sunteti niste legume antisociale incapabile sa va traiti viata si dati vina pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifromania-2015.jpg

 

:angryfire: România 2015 ? Europa 2015 .

sire, cu parere de rau tin sa-ti spun ca poza asta nu are nici o legatura cu Romania. Este facuta intr-o tara asiatica, India, Pakistan sau poate Bangladesh. Asimilarea ei cu tara noastra este cel putin rau voitoare. Situatii ca asta vad aici in fiecare zi. Albii sunt priviti ca niste curiozitati, blonzii si mai si, iar toata lumea se da la o parte cand mergi pe strada. De multe ori se dau la o parte la coada sa ajungi primul la tejghea.

Adevarul ca in Pradesh localnicii arata EXACT ca si tiganii nostri, au imbracamintea EXACT la fel cu cei din satra si pana si dansurile populare sunt IDENTICE. Ba chiar si trasaturile fetei, inclusiv culoarea pieii.

Concluzionand: poza este gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Enlil. Nu o dau intoarsa acum ca am vazut postul tau si daca recunosc, inseamna ca ma incadrez in decorul tau de leguma sociala. Nici nu te asaltez cu nimic. In mare masura cred ca ai dreptate. In egala masura nu ma tine nici o scama sa recunosc ca imi e sila de 80% de romanii din romania, si 99% din cei din strainatate. Si asta a inceput de cand eram in tara, cu un membru al familiei mele. Mai exact vara-mea, care s-a intors dupa 5 ani in Spania si si-a ridicat vila din bani furati/supti/fututi. Si mai era si mandra de asta si o spunea oricui era dispus sa asculte. Am venit in Anglia si in asteptarea actelor (vreo 3 luni) a trebuit sa-mi gasesc ceva de munca. Tot ce am gasit fara acte a fost la o spalatorie auto unde timp de o saptamana, ca nu am rezistat mai mult, am avut placerea companiei unui alt roman care era egal mandru sa-mi povesteasca cum fura din Tesco.

Acum, dupa 2 ani, nu am probleme sa spun ca sunt roman decat unei singure clase de oameni: alti romani. Pentru ei sunt Spaniol, francez, polonez, sarb, orice numai sa nu vina la mine sa fim ca frati. Oricum mi se pare total deplasata faza. In tara urlau dupa mine Satanistulee, Baah, te tund cu caramida baah, Bagami-as in mata de nespalat, Huoooo!, iar aici Fratee, hai mah ca suntem romani ce dracu!

90% din cei "emigrati" sunt niste retarzi, fara pic de respect, prosti de bubuie, veniti aici doar ca sa faca bani, prin orice mijloace posibile. Serios iti spun ca daca un englezoi vine la mine si-mi spune "I flippin hate romanians, they're just a bunch of dickheads!" raspunsul meu va fi "I'll drink to that!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

hai ca ma bag si eu in topicul vostru. Oricum vad ca discutia adeviat de la indieni la romani intr-o oarecare masura... Tiganii = 100% indieni in primul rind. Asta-i o treaba stiuta si dovedita istoric.. Problema cea mare e ca multi romanii adevarati se tiganesc (ex cocalari, manele samd). In Romania, minoritatea tiganeasca exista de demult, de sute de ani. Singura diferenta este ca pina in 1989 aceasta minoritate a fost cit de cit tinuta in firu de controlul social si politic. Asta nu inseamna ca in acele vremuri tiganii erau mai adaptati. Tot furau si omorau, dar mai cu frica, asa cum e tiganu de felul lui = fricos.

Dar sa revenim la indieni. Am citit citeva posturi despre aceasta natie pe acest topic si desi pare a fi un topic rasist totusi nu este. Eu vad acest topic mai mult ca relatarea unor fapte.

De vreo 4 ani traiesc in Malaiezia unde indienii nu sint o minoritate ci fac chiar parte din popor. Malaiezia e impartita (cit de cit egal ) in mai multe etnii: chinezi, malaiezieni si indieni. Avind in vedere ca fac chiar parte din popor , nu sint asa de discriminati si tinuti sub picior. Controlul social nu exista, iar sistemul politic e la pamint.

Din pacate, desi o sa am parte de comentarii negative precum ca as fi rasist, totusi trebuie sa ma alatur de posturile din primile pagini al acestui topic. Indienii ca etnie sau cultura sau rasa sint murdari in cel mai pur sens al cuvintului. As putea sa va dau multe exemple, dar unul simplu si clasic e ca indienii nu se spala pe cap de exemplu. Ei folosesc tot felul de uleiuri cu care isi "intretin" parul. Datorita mincarii ( foarte buna de altfel), emana un miros tipic si foarte puternic. E in pielea lor. La noi, daca te duci vara la stina, nu poti sta prea mult pe linga un cioban.

Indienilor le place muzica tare ( volumul dat la maxim) si stridenta. Iar e in cultura lor. la fel si hainele , casele si atributurile sint foarte colorate si tipatoare. Ca oameni, ( am lucrat cu foarte multi) sint extrem de laudarosi si "smecheri".

Lucrind in domeniul tv/film, am avut niste proiecte pentru companii indiene. Daca te uiti la filmele lor si chiar si la reclame, totul este dus la extreme din toate punctele de vedere. Muzica, actiune, culori etc. Totul se rezuma la a arata cit mai mult, cit mai ostentativ cu putinta.

 

Astea sint doar citeva observatii si relatari bazate pe ceea ce am vazut eu aici si pe unde am umblat prin lume.

 

Just my two cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie catalogati astfel oamenii. Referitor la indieni: am mers acum o zi cu trenul la Budapesta. Am calatorit in cuseta cu trei indieni din New Delphi. Prima impresie: trei persoane care arata identic cu niste tigani de la noi. Negri, parosi, fiorosi ... Am zis ca astia imi vor taia gatul noaptea :crack: ! La inceput nu stiam ce nationalitate sunt. La vama am auzit ca sunt indieni. Dupa vama am capat curaj, si am intrat in vorba cu ei in engleza. Imi spun ca sunt din New Delphi si merg in Ungaria sa lucreze. Nu mai sunt asa fiorosi parca arata mai pasnici. Si sunt foarte curati, adica nici unul nu emana mirosuri, cum emana conationalii nostrii. Ma asteptam sa miroase urat (mai ales ca am stat aproape o noapte cu ei). M-am inselat in privinta lor.

Referitor la minoritati maghiare. Am avut niste probleme tot in aceasta calatorie (mi-au fost furate actele, am scris aici: /index.php?/topic/692531-mai-exista-oameni-buni-in-lumea-asta-sau-probleme-la-salonul-budapesta/ ) Stiti cine m-au ajutat? Un domn de varsta medie (estimez 40-50 ani), o fata foarte tanara (16-17 ani), si o alta fata de vreo 20 - 25 de ani. Cu bani cu apa cu mancare, ba chiar cu un incarcator de telefon. Ce aveau in comun aceste persoane? Toate vorbeau atat maghiara cat si romana. Erau romani de nationalitate maghiara. Si m-au ajutat, chiar daca eu eram roman. Asa ca am toata stima pentru ei, indiferent ce zic altii.

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...