Sari la conținut

SCORPION - Discutii Generale


marque
 Share

Postări Recomandate

hmm.. toata lumea zice de scorpion. nimeni cu x-lite sau shark? ha. ma mir.

FanFane, imi dai de gandit... la 2-3 saptamani sa schimbi suruburile care tin viziera... uraaaat.

sa vedem, sa mai aiba marimi din exo 1000 pana la sfarsitul lunii... si poate iau si eu 2.

multumesc de pareri

Stai, nu ma intelege gresit. Nu la 2-3 saptamani de la cumparare. Am facut ceva mii bune de km cu casca aia de cand am luat-o in vara anului trecut. Dar de acu vreo 2 luni mi s-au rupt 2 sau 3 suruburi, in serie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Stai, nu ma intelege gresit. Nu la 2-3 saptamani de la cumparare. Am facut ceva mii bune de km cu casca aia de cand am luat-o in vara anului trecut. Dar de acu vreo 2 luni mi s-au rupt 2 sau 3 suruburi, in serie.

dar la drum cum se poarta scorpionul tau? sau de fapt amandoua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ziceam si mai sus, de 700 am fost foarte multumit. Cel putin primele mii de km a fost super ok. Dupa aia a inceput sa mai intre ceva vant pe langa viziera, dar mai putin decat alte casti noi. Pe cap sta f bine. Aerisirile sunt f.f. ok, in mers nu mi-a fost cald nici peste 30 de grade vara. Si nici iarna pe la 2-3 grade nu imi era frig cu ea.

 

Iar 750 a fost mai slaba. Inca de la inceput cam intra vantul pe langa viziera, il tot simteam in sprancene. Aerisile sunt identice cu 700-le, deci vara sunt ok. Dar din cauza izolarii proaste la viziera imi era cam frig iarna cu ea. Pe cap imi place mai mult cum sta 750-ul, si eu nici nu am avut nevoie sa umflu pernele de aer.

 

Zgomotul e direct proportional cu aerul care intra in casca. 750-ul e ceva mai galagioasa decat 700-le din cauza vizierei, dar comparativ cu ce casti am mai testat, amandoua sunt ok. Cu niste casti in urechi, ascultam muzica la volum normal si la 150 la ora.

 

Daca n-ar fi problema pe care o am cu vizierele, probabil tot un Scorpion mi-as lua si mai departe.

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 450. Foarte comoda, destul de silentioasa, destule aerisiri din care se poate regla cat aer sa intre. Sta bine pe cap si fara sa folosesc pompita.

Se abureste cand e frig, pe la 10-12 grade.

Viziera nu e chiar rezistenta la zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu sustin castile Scorpion.

 

EXO 400

EXO 750

 

Extrem de multumit. Defectele lor? Nu au ochelari de soare. :)

 

Daca vrei ceva exotic, uita-te dupa EXO-300. Doar la FC-Moto.de.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 450. Foarte comoda, destul de silentioasa, destule aerisiri din care se poate regla cat aer sa intre. Sta bine pe cap si fara sa folosesc pompita.

Se abureste cand e frig, pe la 10-12 grade.

Viziera nu e chiar rezistenta la zgarieturi.

 

subscriu la cele scrise,cu diferenta ca a mea este exo 750;raport calitate pret,ok;eu am luat-o in iarna de la louis cu 100 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se discuta de castile astea, am si eu o intrebare. Are careva un EXO-700,un EXO-400 sau un EXO-450 pe care nu-l mai foloseste dar la care viziera e in stare cat de cat buna ? As avea nevoie de viziera, am EXO-700-le meu vechi prin care nu mai vad cam nimic si as avea nevoie de casca de pasager pt vara asta pana cumpar alta...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca si flip-up-ul exo 900 tinde sa fie bun din moment ce si restul marcii sunt ok?

mie imi face cu ochiul modelul ala...

nu tocmai... ca materiale si inchidere e ok dar e voluminoasa si grea... e ok ca o poti folosi si ca open-face dar mai bine iei cu banii aia un 450 si o casca de oras.

 

am testat-o si vorbesc in cunostinta de cauza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am testat exo 1000 fara sa vreau la un highside am dat cu capul de asfalt rau, sa comportat bine sa zgariat doar, am cazut pe partea dreapta la sigurantele de la viziera si a sarit imediat oricum sunt multumita de ea si urmatoarea tot exo 10000 o sa fie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Subscriu si eu pentru un Exo 300 . Din pacate nu am avut ocazia pana acum sa o vad si sa o testez dar daca Scorpion pastraeaza si la exo 300 aceeasi calitate mi se pare extraordinara . Plus ca look ul de casca de cosmonaut din filmele sf este ii da o nota aparte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

salut, eu sunt incepator. m-am dotat cu exo 500. viziera nu e foarte etansa... :(

 

Am mai citit prin afara ca ar avea probleme cu etanseitatea vizierei ,in afara le schimba vizierele cu cele de la exo1000 .Vezi ce poti rezolva,pana la urma ai cumparat o casca noua si ar trebui sa aiba garantie,si aici e vorba de defect de fabricatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Unde gasesc de cumparat o casca Scorpion Exo 1100 in Romania?

Sau exista un importator Scorpion care sa aduca aceasta casca la noi?

 

exo 1100 se vinde pe piata americana,pe piata europeana este modelul exo-1000 e11 ,are in plus fata de 1100 pinlock maxvision

 

http://www.louis.de/_10ba7c48e85d1fe4fb069851c12edc98b5/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=837&list_total=19&anzeige=0&page=1&artnr_gr=216430

 

poti comanda la romimoto sau kronau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul sunt interesat de un Scorpion Exo 300 air dar totusi nu ma indur inca sa dau 240 eur. cat este pe fc moto .

Castile scorpion mi-au lasat o impresie foarte buna si pana la urma exo 1000 / a.k.a 1100 este varful lor de lance ... exo 1000 se gaseste acum pe louis.de la preturi foarte bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am cochetat foarte mult cu ideea unui exo 1000, avand un exo 450 de care sunt foarte multumit (in special sistemul airfit si viziera stoc care nu am sansa sa o aburesc mi-au adus aceasta multumire). Dar am o mica nemultumire. Ori mi se pare mie ori casca (vorbesc de 450) nu e foarte aerodinamica (la viteze mari cam vrea sa paraseasca tzeasta). A probat cineva un 1000 la viteze de 150-200? Impartasiti va rog impresiile (aerodinamica,zgomot,oboseala din cauza greutatii ceva mai mari decat la alte casti de top).

Toata stima

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la exo1000 nu stiu cum e, dar la 750 la viteze mari nu da semne ca ar intentiona sa dezerteze, iar ca zgomot era in limite decente la 150+. per total exo750 e o casca foarte ok la un pret bun.

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...

Mai sunt cateva topicuri, ce-i drept cu modele mai vechi. Prietena mea are un exo-500, imi place la casca ei calitatea atat pe interior cat si pe exterior, are ochelari integrati si nu imi place faptul ca se abureste repede cand e frig (mult mai repede decat la alte casti). Nu pot sa zic despre izolare fonica pentru ca nu am purtat-o (e XS :) ), dar prietena zice ca e destul buna.

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de asta vara o casca exact ca aia din poza. E OKeish... E prima mea casca integrala (am avut open face (1) si flip-up (2) pina acum. Ochelarii de soare se lasa putin in jos cind o ai in cap... scoasa stau bine... ceva ciudat la ea. A mea a venit cu pinlock inclus pentru viziera alba clara. Viziera albastra oglinda am luat-o separat si nu i se poate pune pinlock dar are folie anti aburire Okeish si aia.

 

Are pompita cu care umfli pometii pentru o fixare mai buna... nu e necesar si e si periculos in caz de accident (din punctul de vedere al "salvatorilor" tip maimutza care iti smulg casca de pe cap).

 

E usurica. Se aeriseste binisor. Nu am avut drumuri lungi cu ea sa vaz daca e mult mai silentioasa decit Cabergul justissimo dar cred (sper) ca e.

 

 

Ca uitam. Sistemul de prindere al vizierei e cam SF... adica cam greu (adica foarte timpit) de operat la inceput pina te obisnuiesti. apoi in caz ca pici si te duci cu ea tirish chiar daca casca nu pateste mare brinza rotitele alea de plastic de fixeaza viziera se fac sigur pilaf. Cu Cabergul Justissimo am avut doua crashuri mai serioase cu tirshiala pe casca si a fost super OK. Casca si viziera au scapat mereu.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...