Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Ma rog, ideea de baza este asta: motociclistul roman sufera o dihotomie foarte pronuntata intre cele doua fetze ale sale. Una e fatza de barbat curajos, care si-a luat motor si inima in dinti, care da piept cu moartea zi de zi, infruntand obstacolele vietii, un cavaler modern, calare pe cai putere, vesnic vajnic si vanjos etc. etc.

 

Cealalta fatza a motociclistului modern e cea de copilas plangacios........

Foarte misto scris, foarte bine observat si nuantat.

Daca era mai scurt textul mi-l puneam in semnatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi nu mi-am luat camera cu mine, ca va aratam "jmekerie de jmekerie" cu 2 de JM mare!

 

Si pentru ca n-am avut camera va trebui sa va inchipuiti un giratoriu de marime medie intr-un camp cu vizibilitate perfecta, unde se intersecteaza 3 drumuri...sau ma rog, are 3 iesiri, cu intrarea inclusa...whatever, pricepeti voi ce vreau sa zic. In giratoriu trebuia sa ies pe prima iesire, deci oarecum un viraj de 90 de grade. Din stanga nu se vedea nici o masina, pe langa mine nici o masina, deja mi-am luat trasa fara sa mai incetinesc (aveam vreo 60 la ora, deci puteam lejer sa abordez virajul ala) din dreapta se vedea un BMW negru...perfect, zic, conditii ideale de trafic (deh, era 6:40 dimineata). Culc motorul pe trasa sa iau virajul de care ziceam mai sus, cand...ma trezesc cu idiotul ala cu BMW in fata mea :eek: pentru ca a decis el ca e mai simplu daca face giratoriul ca in Anglia, decat sa mai ocoleasca rondoul. M-a luat prin surprindere, il vazusem, dar nici in cele mai negre vise nu ma gandeam ca ar putea veni pe sensul meu. Nu stiu cum am evitat, am strans virajul, am iesit putin pe acostament, am strans din buci...dar l-am evitat. Dupa toata faza, cand adrenalina s-a terminat si am realizat pe langa ce am trecut, am crezut ca ma c.ac pe mine, nu alta :rusinica: Deci nu aglomeratia e cheia accidentelor...prostia, indiferent din partea cui :stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

imi pare bine ca nu am deranjat cu al meu post. Cum ziceam si in postul anterior, nu sint mare biker si nici nu sint vre-un sfint. Sa va povestesc si eu patania mea din trafic ca sa ramin totusi si ONTOPIC

Din nefericire urmatoarea povestioara are ca subiect si primul (sper si ultimul) meu accident pe 2 roti.

 

Povestea incepe pe la un 8.30pm cind ma indreptam spre o petrecere. Tin sa mentionez ca toata treaba s-a intimplat pe un scuter de 110cc ( din ferice). Eram prin centru, un pic obosit dar si in intirziere, asa ca am piscat-o un pic. Mi-am dat seama ca ajunsesem pe la un 80km/h ( viteza max e de 110-115) cind tocmai intram in depasirea unei masini de politie care mergea cam agale. Aceastei masini ii datorez faptul ca acum inca mai sint capabil sa mai scriu aici si sa-mi misc toate degetele de la miina si de la picioare.

Imediat dupa ce am depasit masina am luat miina din gaz mai mult de frica sa nu se ia astia dupa mine ( dar am uitat sa precizez ca aici politatii sint prea corupti si prea lenesi pt asa ceva.) Cam ultimul lucru pe care mi-l aduc aminte e ca era verde pt tot inniante ( banda pe care eram eu) masina gri in fata si eu in plina frinare. Dupa care stiu ca eram pe jos. Fiind la stop si pe verde cred ca am accelerat din nou sa trec. Cel din fata mea ( masina gri ) a calcat brus pe frine sa faca un Uturn illegal.

Norocul meu daca pot zice asa a fost:

 

1. pe undeva in coltul mintei mele obosite probabil ca experienta si-a zis cuvintul si anume ca nu poti avea incredere in nimeni asa ca mergi preventiv. Tind sa cred ca in momentul impactului am avut cam un 40 km/h ca stiu sigur ca am frinat cit am putut..

 

2. tipul cu masina deja apucase sa traga destul de volan incit eu sa intru destul in laterala lui si nu direct in spate.

 

3. am intrat in el din plin dar nu m-a aruncat ( probabil fiind pe frinare). am intrat in el dupa care poc jos pe partea stinga.

 

4. fiind vb de un yamaha ego 110 ( probabil made in china), partea din fata facindu-se complet acordeon dar in acelas timp a preluat si impactul pt mine.

 

Daca ati fi urmarit povestea bine, ati fi obeservat ca in momentul impactului, masina de politie pe care tocmai o depasisem era chiar in spatele meu. Imi aduc doar aminte ca eram intis pe jos verificindu-mi partea motorica cind vad niste lumini albastre si un politai care ma intreba daca sint ok. nedumerit cum eram si fericit ca inca ma mai pot misca, i-am raspuns afirmativ dar nu f sigur.

Stiu ca dupa toate investigatiile mele sumare si personale, m-am adunat de pe jos, dar nici urma de politie. Baietii plecasera in treaba lor. noroc ca scuterul meu ramasese jumate infipt in masina aluia ca altfel ar fi plecat si "conservarul" (detest acest cuvint folosit mult prea des pe aici caci si eu mai sint din cind in cind sofer) fara absolut nici o jena. E un lucru extrem de normal pe aici si NU e urmarit penal.

 

Cum incepusem sa-mi adun toate lucrurile de pe jos ca toate imi zburasera din buzunar, incerc sa-mi localizez telefonul sa dau un tel la ai mei. Telefonul canci. Disparuse. Niste buni samaritani (mai exista si din astia), mi-au adus portofelul de pe undeva. Asta spre norocul meu caci acolo aveam o carte de vizita de-a cumnatalui meu. Tot acei oameni de buna credinta mi-au zis un pic mai tirziu si stiu ca nu o sa ma credeti pe cuvint dar chiar assa a fost. Ceea ce mi-au zis nu a avut impact imediat dar si acum inca stau si ma gindesc cum e posibil asa ceva.

 

Politatii mi-au furat telefonul si au plecat din loc cit mai asap.

 

Opresc patania mea din trafic aici ca sa nu va plictisesc mai mult decit deja atit cit am facut-o.

 

Bafta la toti pe unde v-ati afla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patania s-a petrecut acum un an. Am fost mai mult de bucuors ca nu am fost mai (cuvant urat) decit atit si nu eram cu motorul mare sau/si ca nu aveam viteza (prea) mare si ca am reusit sa scap relativ ieftin. Ca sa te bagi in rahat cu politia mai ales ca strain... mai bine te lasi pagubas. Nu mi-a fost si nu imi e de tel in sine. Nici macar de numere. Ceea ce efectiv m-a frapat a fost faptul ca in momentul in care cineva are ACCIDENT si e pe jos, sa i se fure telefonul ca sa nu aiiba cum anunta pe cei apropiati si eventual chiar si o salvare ( dupa cum vedeti am omis special cuvintul politie;-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

imi aduci aminte de asiatici.

 

 

Da mosule,

 

Desi am stat la palavre citeva zile prin Luang Prabang ( bicicletele sint de baza acolo, pt cei ce nu au fost), ai observat si tu ca in asia traficul pe 2 roti e incomparabil cu cel Buc sau oriunde in afara Asiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici ( in asia) am invatat intradevar cum se conduce ceva pe 2 roti. Exista o singura regula de baza pe care am auzit-o si pe forum, dar cred ca multi o iau prea lejer. Regula nr1 este: ai grija de capul tau si orice s-ar intimpla, chair daca e vina ta sau nu, tu crapi.

 

regula numarul 1 in India este ca intotdeauna celalalt are dreptate :))

am niste prieteni care merg 2 luni pe an Arunachala in India si imi povesteau cum e traficul acolo. ei au enuntat regula de mai sus :)

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On topic: esti p-aici ala/aia cu care era sa ma iau ghidon-la-ghidon aseara pe breteaua din fata Mega-Image Budapesta? In poola mea, cand n-ai vizibilitate din cauza de conservar-dubar idiot parcat pe colt nu tasni dintre masini ca lichidul unui marinar ce debarca dupa 9 luni pe mare.

Eu am avut noroc de ruliu maxim si eschiva, daca era vreo masina se mai deschidea un topic la "Accidente"

Editat de draggosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce vineri am scapat ca printre urechile acului de 2 proaste si un (cuvant urat), care in 10 secunde erau sa ma faca praf fiecare, azi era sa o fur din nou. Ca si data trecuta, ma mir cat sange rece am avut si am evitat situatiile, in situatia in care am mers ocazional pe moto in ultima vreme:

- clasicul muncitor pe la 50+ ani, sofer pe duba: eu pe prima banda, el pe a 2-a. In fata lui, unul opreste sa faca stanga. El normal, ca a stat un pic si dupa fix in fata mea a bagat botul, de am luat-o prin praful de pe marginea drumului, de era sa musc din bordura aia de 30 de cm. In ciuda claxonatului meu, manevra lui a fost continua, fara a schita vreun gest de a opri. Ii arat clasicul deget si ca e tampit, el imi arata ca aveam loc gramada.

- clasicul taximetrist: m-am bagat sa depasesc prin dreapta 2 masini, ultima taxiului ca sa intru pe straduta spre casa (stiu a fost 90% greseala mea aici). Cand ajung langa el, s-a sculat orgoliul in pensionar, cum sa-l depasesc si se da spre dreapta spre mine, moment in care intind genunchiul sa ii iau oglinda, din pacate nu l-am lovit. Nici macar cu crashbarul nu i-am atins aripa, desi am trecut aproape.

 

Concluzii:

1. O las naibii de strada si trec la endurache.

2.1. Nu am cum sa elimin total mersul pe strada asa ca, imi astept numarul de la pulitie si il indoi direct de la jumate. Dupa mai dau si eu cate un cot, un genunche, un bitch-slap fara sa am emotii.

2.2. trebuie sa ma gandesc cum imi montez la indemana colectia de bujii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:peace: da,bujii de schimb la indemana si un lant de schimb ,tot la indemana . Cu bujiile e cam riscant ,mai sunt si alti pe drum dar la 'inlocuirea' lantului e mai sigur.

Pacat ca a mea e pe cardan ca instant si in fata camerelor i-l rezolvam pe boua care s-a urcat pe mine in viraj.

Ca m-a depasit in intersectie ,viraj la dreapta pe o banda iar celalalt sens era ocupat de masini care stateau la semafor ,in coloana .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

imi pare bine ca nu am deranjat cu al meu post. Cum ziceam si in postul anterior, nu sint mare biker si nici nu sint vre-un sfint. Sa va povestesc si eu patania mea din trafic ca sa ramin totusi si ONTOPIC

Din nefericire urmatoarea povestioara are ca subiect si primul (sper si ultimul) meu accident pe 2 roti.

 

Povestea incepe pe la un 8.30pm cind ma indreptam spre o petrecere. Tin sa mentionez ca toata treaba s-a intimplat pe un scuter de 110cc ( din ferice). Eram prin centru, un pic obosit dar si in intirziere, asa ca am piscat-o un pic. Mi-am dat seama ca ajunsesem pe la un 80km/h ( viteza max e de 110-115) cind tocmai intram in depasirea unei masini de politie care mergea cam agale. Aceastei masini ii datorez faptul ca acum inca mai sint capabil sa mai scriu aici si sa-mi misc toate degetele de la miina si de la picioare.

Imediat dupa ce am depasit masina am luat miina din gaz mai mult de frica sa nu se ia astia dupa mine ( dar am uitat sa precizez ca aici politatii sint prea corupti si prea lenesi pt asa ceva.) Cam ultimul lucru pe care mi-l aduc aminte e ca era verde pt tot inniante ( banda pe care eram eu) masina gri in fata si eu in plina frinare. Dupa care stiu ca eram pe jos. Fiind la stop si pe verde cred ca am accelerat din nou sa trec. Cel din fata mea ( masina gri ) a calcat brus pe frine sa faca un Uturn illegal.

Norocul meu daca pot zice asa a fost:

 

1. pe undeva in coltul mintei mele obosite probabil ca experienta si-a zis cuvintul si anume ca nu poti avea incredere in nimeni asa ca mergi preventiv. Tind sa cred ca in momentul impactului am avut cam un 40 km/h ca stiu sigur ca am frinat cit am putut..

 

2. tipul cu masina deja apucase sa traga destul de volan incit eu sa intru destul in laterala lui si nu direct in spate.

 

3. am intrat in el din plin dar nu m-a aruncat ( probabil fiind pe frinare). am intrat in el dupa care poc jos pe partea stinga.

 

4. fiind vb de un yamaha ego 110 ( probabil made in china), partea din fata facindu-se complet acordeon dar in acelas timp a preluat si impactul pt mine.

 

Daca ati fi urmarit povestea bine, ati fi obeservat ca in momentul impactului, masina de politie pe care tocmai o depasisem era chiar in spatele meu. Imi aduc doar aminte ca eram intis pe jos verificindu-mi partea motorica cind vad niste lumini albastre si un politai care ma intreba daca sint ok. nedumerit cum eram si fericit ca inca ma mai pot misca, i-am raspuns afirmativ dar nu f sigur.

Stiu ca dupa toate investigatiile mele sumare si personale, m-am adunat de pe jos, dar nici urma de politie. Baietii plecasera in treaba lor. noroc ca scuterul meu ramasese jumate infipt in masina aluia ca altfel ar fi plecat si "conservarul" (detest acest cuvint folosit mult prea des pe aici caci si eu mai sint din cind in cind sofer) fara absolut nici o jena. E un lucru extrem de normal pe aici si NU e urmarit penal.

 

Cum incepusem sa-mi adun toate lucrurile de pe jos ca toate imi zburasera din buzunar, incerc sa-mi localizez telefonul sa dau un tel la ai mei. Telefonul canci. Disparuse. Niste buni samaritani (mai exista si din astia), mi-au adus portofelul de pe undeva. Asta spre norocul meu caci acolo aveam o carte de vizita de-a cumnatalui meu. Tot acei oameni de buna credinta mi-au zis un pic mai tirziu si stiu ca nu o sa ma credeti pe cuvint dar chiar assa a fost. Ceea ce mi-au zis nu a avut impact imediat dar si acum inca stau si ma gindesc cum e posibil asa ceva.

 

Politatii mi-au furat telefonul si au plecat din loc cit mai asap.

 

Opresc patania mea din trafic aici ca sa nu va plictisesc mai mult decit deja atit cit am facut-o.

 

Bafta la toti pe unde v-ati afla.

parca-mi place un pic mai mult romania (scris intentionat cu litera mica)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri ma strecuram prin stanga unei coloane oprite la cedeaza cand un tip din coloana trage de volan stanga sa intre intr-o parcare.

Cum eram cu mainile si picioarele pe frane, ambreiaj si claxon si mergeam usor, am inghetat instant motorul intr-un vacarm de goarna. Omul s-a prins de greseala si si-a cerut scuze.

 

De doua ori in ultimele zile am patit faza urmatoare:

La stop ma strecor printre masini. Uneori sunt prea apropiate si nu am loc Daca vreun sofer are bunavointa sa imi faca loc, cand trec pe langa el dau din cap in semn de multumire.

Ieri un RATB si azi un camion de paine conduse de domni pe la vreo 50 de ani mi-au facut loc pe langa ei. Cand am trecut prin dreptul cabinei, am intors capul catre soferi sa le multumesc. Cand ce sa vad, RATB-istul cu un mare "thumbs up!" iar tipul din camionul cu paine zambind imi face cu ochiul.

Parca imi revine increderea in specia umana... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

parca lipseste o injuratura, un bocanc, ceva...

Sa zicem "provincial", ca sa nu folosim "taran". Dar de, asa se conduce la ei.

 

Azi am avut prima ora in trafic. A fost frumos, mi-a placut. Dar evident melteni sunt peste tot. Desi eram 3, cu veste reflectorizante, cu tablitele cu "SCOALA" pe motoare, tot am avut cretini care s-au bagat peste noi, printre noi, etc... si nu era loc decat de o motocicleta. Un meltean cu un Passat model nou a facut dreapta de pe banda 2 printre noi, desi si noi tot dreapta faceam, de pe prima banda !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca lipseste o injuratura, un bocanc, ceva...

 

Ei, sa nu exageram... Unde ajungem daca ne purtam asa? Unii poate prind boala si ne sicaneaza. Cand incepi cu injuratura, celalalt nu prea mai asculta ce ii zici si te porcaieste si el la randul lui. Crezi ca asa invata ceva?

 

Mai devreme saptamana asta m-am infipt rau in frane (noroc ca sunt bune, sa traiasca! :D ) cand un nenea cam de-o varsta cu taica-meu a schimbat banda in fata mea fara semnalizare. Din scurt tare, am incremenit, nici nu am avut timp sa claxonez. Bine, a fost si vina mea ca ma asteptam sa semnalizeze... ar trebui sa casc ochii mai bine. Evident ca nu se mergea cu 50 km/h, era pe un bulevard si toate masinile mergeau tare... Si a mai facut asta o data (mi-a luat fatza), pana la primul stop. Doar ca a doua oara ma asteptam.

 

L-am urmarit indeaproape si la stop am venit chiar langa el. Am inceput sa vorbesc si s-a prins ca trebuie sa dea geamul jos. Era cu nevasta-sa si se uitau la mine foarte speriati la mine, parca vedeau o fantoma. Puteau sa fie parintii mei dar nenoroceau alti parinti... I-am spus: "Va rog sa fiti mai atent, uitati-va in oglinzi cand schimbati benzile ca ne dati jos si ne rupeti oasele!" + alte chestii in genul asta. Se uitau in continuare speriati la mine. Sa ma apuc sa ii injur? Nu, am mers la "coarda sensibila", sa ramana impresia ca sunt un om normal care ar putea fi copilul lor, nu o golanca pe motor. Cand nu ai cu cine, ok, poate merge cu bocanci si injuraturi (pentru baieti, eu n-o sa ma iau la bataie cu nimeni). Dar in situatia asta poate doar vorba buna mai schimba ceva... desi mi-e greu sa cred ca un nene la 60 de ani mai poate fi "educat"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem o liniuta, baieti?

 

Si un catel

Ma angajez la Luxte, ca fac liniute cu Ancuta :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma fac bine, ne apucam de fotbal. ;)

Asa s-a luat si dupa mine o potaie si cand sa o degajez mi-a fugit roata spate de era sa ma vars intr-un mare stil . :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...