Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Te contrazic putin: trebuie sa stii in permanenta ce face ala din spate. Unde e si cum merge. Evident ca ala din cazul tau e dobitoc, dar tu ai mers putin mai tare decat poti controla 110% motocicleta. Probabil si ala te-a injurat ca ai oprit si a trecut ostentativ aproape de tine. Asta in cazul fericit. Altfel, ai avut o zi FOARTE norocoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Weekend-ul trecut (duminica) am iesit la o plimbare de vreo 300 km. Vremea era frumoasa si am zis ca nu trebuie sa ratez, pentru ca poate fi ultima pe anul acesta.

Echipat corespunzator, plecat de acasa. La nici 10 minute de mers, ajung in prima intersectie, cara arata cam asa :

qKAdnwJ.jpg

Eu fiind cel cu albastru, mergand in directia indicata. Din sens opus, un logan (cu verde) care nu mergea in directia din care am venit eu, ci dorea sa faca stanga.

Si chiar a facut stanga, fara semnalizare, fara nici o durere in pix de mine. Pur si simplu, s-a uitat la mine apoi a intrat pe banda mea, pastrandu-si traiectoria. Am franat si am tras stanga cat am putut, evitand-ul pe contrasens bineinteles. Am oprit dupa pe partea dreapta, dar nici o treaba, si-a vazut de drum in continuare.

Trec zilnic prin intersectia aceea si de obicei sunt atent, stiind ca majoritatea sunt dobitoci, dar macar restul semnalizeaza. Asta, daca am vazut ca nu semnalizeaza, m-am gandit ca-si pastreaza directia inainte, nici gand ca ar face stanga.

 

Bun. Mai merg vreo 2 km, alt logan, de pe o strada secundara, fara sa se asigure din partea stanga, vireaza dreapta pe drumul pe care mergeam si isi vede de condus linistit. De data asta distanta era de vreo 30-40 de metri, pericolul a fost mai mic. Plus ca nu mergeam tare pentru ca era localitate. In schimb, daca as fi avut peste 100 km/h era o problema.

 

Acum ma gandeam (de fapt vorbeam singur in casca) "am plecat de 15 minute de acasa si erau sa ma omoare 2 tampiti. bag p*la, ma intorc inapoi si ma culc. in 300 de km cine stie peste cine mai dau". Dar a fost bine restul zilei. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

loganistii sunt o specie aparte,fără supărare

 

majoritatea sunt coborâți din Dacia 1310 și considera ca au făcut un upgrade colosal,mulți sunt șoferi de duminică sau pensionari.

 

ca să nu mai zic de loganistii de la țară,aia chiar sunt un club select.nu vreau să generalizez,evident ca sunt și șoferi ok de logan,da eu cel puțin le acord o atenție specială

 

săptămână trecută de exemplu am avut un incident cu unul,bine era solenta din aceeași specie de șofer,neacordare de prioritate dreapta el având stop în intersecție,mi a ieșit la câțiva metri în fata fără să L pot evita

 

noroc ca nu eram pe moto,dar am avut un moment de reflecție la asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekend e traficul mai lejer si iti sar in ochi, plus ca sunt niste incidente care sunt mai urate decat in timpul saptamanii... atunci mai schimbi o privire cu respectivul, te mai injuri putin, dar scapi... in weekend depinde aproape exclusiv de tine, ei nu vad, sau daca vad sunt siguri ca nu gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu personal, nu ma bagam in fata lui chiar daca a trecut pe rosu... il lasam sa treaca(dura inca 1 secunda) si mergeam mai departe linistit. dash cam-ul te ajuta in caz de accident, dar in situatia asta nu se vede semaforul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde e intersectia asta?

 

Weekend-ul trecut (duminica) am iesit la o plimbare de vreo 300 km. Vremea era frumoasa si am zis ca nu trebuie sa ratez, pentru ca poate fi ultima pe anul acesta.

Echipat corespunzator, plecat de acasa. La nici 10 minute de mers, ajung in prima intersectie, cara arata cam asa :

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekend e traficul mai lejer si iti sar in ochi, plus ca sunt niste incidente care sunt mai urate decat in timpul saptamanii... atunci mai schimbi o privire cu respectivul, te mai injuri putin, dar scapi... in weekend depinde aproape exclusiv de tine, ei nu vad, sau daca vad sunt siguri ca nu gresesc.

asa sa faci si cu motocicleta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie la prima intersecție după ce ieșiți din pasajul Muncii spre Obor.

E un crater imens(IMENS) care apare imediat dupa intersecție.

Eu ma grăbeam eram printre mașini nu am avut cum să-l evit (ud pe jos, burnita).

Am prins bine ghidonul și am tras de gaz, nu știu cum am rămas pe ea, bine ca am rămas.

 

P.S.Ma grăbeam sa ajung la doctorul de oase sa programam operația de scoatere placa, șuruburi și sârme din clavicula.

Amuzant, nu? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In uichend nici cu masina nu-mi mai vine sa ies... Nu acuz ca sunt unii mai prosti ca altii, asta e caracteristica generala. Pur si simplu oamenii la volan sunt imprevizibili: semnal stanga si viraj in cealalta stanga, te asteapta sa te apropii si apoi iti ies in fata etc.


» Post actualizat in 13 Oct 2015 06:31

Cat despre gropi... vedeti ca s-au activat craterele de pe Basarabia, aproape de stadion, directia catre Gura Diham. Deocamdata unul, urmeaza si celelalte doua (cine stie, cunoaste!!!). Futu-I in g**a cu primaria lor cu tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare atentie la prima intersecție după ce ieșiți din pasajul Muncii spre Obor.

E un crater imens(IMENS) care apare imediat dupa intersecție.

Eu ma grăbeam eram printre mașini nu am avut cum să-l evit (ud pe jos, burnita).

Am prins bine ghidonul și am tras de gaz, nu știu cum am rămas pe ea, bine ca am rămas.

 

P.S.Ma grăbeam sa ajung la doctorul de oase sa programam operația de scoatere placa, șuruburi și sârme din clavicula.

Amuzant, nu? :))))

Dar de aia de la Piata Muncii, chiar in intersectia de la Vatra Luminoasa ce zici? Dupa ce am luat-o ma uitam sa vad daca roata mai e unde trebuie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara era un Passat de Politie care veghea la groapa aia, aruncasera un bloc de separare de plastic in ea si avea banda reflectorizanta cu scrisul Politie pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi am ramas in pana prostului :)) Am mers linistit ca se aprinde becul... teapa, becul nu se mai aprinde, cred ca s-a ars termistorul din rezervor. Am apelat la varianta "suna un prieten" care a venit in 30 min cu 2l de benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: A 2-a oara

A 3a chiar (cu bulan ca m-am dus din inertie pana la "poarta" benzinariei)... am mai ramas cu viroaga o data anul asta, dar la aia am o scuza, nu are indicator/bec si mai si consuma putin de uit sa alimentez :D

Mai prost e ca la iarna tre sa dau jos rezervorul si sa schimb termistorul, sper sa nimeresc valorile corecte (necunoscute inca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...