Sari la conținut

Accident usor si fara urmari


adrian_mirea
 Share

Postări Recomandate

In seara asta tocmai am fost implicat intr-un accident, asa cum spune si titlul, minor si fara nici un fel de urmari.

 

Pe seara, pe la 8:30, mergeam foarte linistit si incet, prin zona unirii, nu pe bulevard, ci pe o straduta laterala, cu linie de tramvai.

 

In fata mea, cam la 100m, un Audi A4 (cel putin asta cred ca era) tocmai se postase de-a lungul drumului, in stil "prioritate de smecher", ca sa intoarca; bloca ambele benzi de

mers, asa ca masina din fata mea s-a oprit.

 

Aproape ca m-am oprit si eu in spatele masinii din fata mea, dar am vazut ca am loc pe banda din dreapta, sa-l depasesc, ma pot baga pe acolo unde n-are loc o masina. ( vesnicele spatii provocatoare de accidente si neintelegeri, cu care soferii categoria B nu sunt obisnuiti )

 

Tipul deci a crezut ca o sa stau in spatele masinii in coloana, si exact in momentul in care treceam pe langa el am auzit un buf. :)) Nu m-a dezechilibrat, oricum eu aveam 20 la ora si el 5 probabil, tocmai se punea in miscare; am oprit un pic mai incolo, sa vad ce si cum, sa discutam.

 

Tipul era necajit, de inteles, un pic nervos, si asta-i de inteles, dar nu era cocalar infect, vorbea civilizat, asa ca am fost si eu domn cu el, mai mult taceam si empatizam.

 

Bara lui fata era raschetata semnificativ, motorul meu n-are absolut nimic. ( cel putin dupa standarele mele, caci, a trecut printr-o patanie de 10 ori mai grava ca acest accident, asa ca poate sunt subiectiv :)) )

 

Desi m-a pus in pericol cu manevra lui si ma putea tranti... am fost cum am zis foarte calm, si ma bucur in final pentru asta. Am ridicat putin tonul doar cand a zis sa-i platesc reparatia la aripa, care estima el ca-l va costa 500 de euro.

 

"Adica, vin pe prioritate, tu esti pus de-a lungul drumului, ne faci sa incetinim, apoi ma lovesti, tu intri in mine, nu invers, si tot tu vrei sa-ti dau bani?"

 

Dupa aceasta replica, realizand ca n-are dreptate si nici o sansa sa obtina nimic de la mine, ne-a adresat tuturor o urare de bine, motociclistilor: "Va doresc sa muriti"

 

Am zambit si am zis "Bine :)" si am plecat.

 

Un accident rezolvat "amiabil" cu urari de moarte la adresa tuturor motociclistilor inconstienti, care trec pe langa tine la 20 la ora =))

 

Chiar ma bucur ca am fost atat de calm si politicos. M-am si simtit putin troll, dar fara sa vreau, n-am vrut sa o pateasca, dar na, trebuia sa se uite.

 

Morala povestii: Daca un prost cu Audi, crede ca strada e a lui, si-l vedeti postat de-a lungul strazii, NU va bagati pe langa el, ca va poate tranti/lovi motorul, lovi pe voi peste picior.

 

Si dincolo de tonul glumet, sincer imi pare rau pentru tip, o sa-l coste o caruta de bani sa repare bara la Audi-ul lui model foarte nou. Pur si simplu credeam ca o sa se gandeasca ca pe banda de langa de la axul drumului poate veni cineva...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai prosti in traficul asta...si aici ma refeream la tine bikere...adevarul asta e...mai bine te curatai ca sa fi dat exemplu si ca ala sa fi platit pentru greseala lui.

 

Toti pocaitii se suie pe mobre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tip

Bara lui fata era raschetata semnificativ, motorul meu n-are absolut nimic. ( cel putin dupa standarele mele, caci, a trecut printr-o patanie de 10 ori mai grava ca acest accident, asa ca poate sunt subiectiv :)) )

 

:crack:

 

 

Dupa aceasta replica, realizand ca n-are dreptate si nici o sansa sa obtina nimic de la mine, ne-a adresat tuturor o urare de bine, motociclistilor: "Va doresc sa muriti"

 

:laugh:

 

 

Numai prosti in traficul asta...si aici ma refeream la tine bikere...adevarul asta e...mai bine te curatai ca sa fi dat exemplu si ca ala sa fi platit pentru greseala lui.

 

Toti pocaitii se suie pe mobre...

 

asa ostil fara motiv esti si in viata de zi cu zi?

 

(nu ca as vrea sa te cunosc :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai prosti in traficul asta...si aici ma refeream la tine bikere...adevarul asta e...mai bine te curatai ca sa fi dat exemplu si ca ala sa fi platit pentru greseala lui.

 

Toti pocaitii se suie pe mobre...

 

Supapo, ori esti retard, ori esti retard. :))

Cred ca o musca are inteligenta mai multa decat reiese din postarea ta.

 

Dupa cum am zis mai sus, cand un individ este civilizat, raspund civilizat.

 

Cand este un (cuvant urat) ordinar, ca tine, ii raspund ca unui (cuvant urat) ordinar. Tipul din Audi face de 10 ori cat tine, jeg infect ce esti...

 

Si esti si mult prea prost. Adica, cum s-ar putea "curata" cineva care merge cu 20 la ora? Zi-mi si mie? Serios, tu chiar ai inteligenta unei muste, care da tarcoale la (cuvant urat). Altfel nu-mi explic secventa de cuvinte pe care ai produs-o. Oricum, deja iti acord prea multa importanta. :))

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai prosti in traficul asta...si aici ma refeream la tine bikere...adevarul asta e...mai bine te curatai ca sa fi dat exemplu si ca ala sa fi platit pentru greseala lui.

 

Toti pocaitii se suie pe mobre...

 

 

Singurul prost de aici tu esti crede-ma. Ai grija ce doresti si cui doresti ca s-ar putea sa ti se intample chiar tie. Numai un inapoiat mintal puate gandii ca tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar v-ati pus la mintea lui suplaca_junior :)

 

mai trebuie si cate un reminder de-asta, lasa cocalarul/academicianul/ce o fi din audi sa-si termine manevra chit ca in prima secunda iti pare ostentativ si te umplu spumele.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dincolo de tonul glumet, sincer imi pare rau pentru tip, o sa-l coste o caruta de bani sa repare bara la Audi-ul lui model foarte nou. Pur si simplu credeam ca o sa se gandeasca ca pe banda de langa de la axul drumului poate veni cineva...

 

Nu-ti mai parea atat de rau de retard, ca daca a avut bani de audi ultimul model, mai gaseste si de o reparatie de bara. Bine ca nu a fost mai nasol pentru tine. Bine ca nu te-a dat pe jos, ca sigur retardul s-ar fi amuzat de ce ti-a facut... La ce urare a facut la final...

In final ati facut amiabila sau cum ? Sa nu te trezesti ca se duce ala la politie si sa te dea pe tine de vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai un inapoiat mintal puate gandii ca tine

 

:rolleyes:

 

Cat despre accident, ca sa fie ontopic din ce ai descris tu, omul facea o manevra cam regulamentara pana la urma(linie continua, sens unic ceva, iesea dintr-o parcare ceva?), nu scrie nicaieri ca trebuie sa intorci "on a dime" + A4 e o masina destul de mare, sau n-am inteles eu prea bine ce facea, nu ca n-ai fi putut sa il urmaresti si tu asa preventiv. Despre urari ce sa zic, romani, te blesteama sa mori pentru orice.

 

Urari de bine, macar pe forum sa le mai vedem.

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai trebuie si cate un reminder de-asta, lasa cocalarul/academicianul/ce o fi din audi sa-si termine manevra chit ca in prima secunda iti pare ostentativ si te umplu spumele.

:cheers:

 

Adevar grait-ai. Asta e morala povestii, chiar daca ti se baga unu aiurea in fata, sa nu faci pe viteazul caci pe motor esti expus oricand.

 

:rolleyes:

 

Cat despre accident, ca sa fie ontopic din ce ai descris tu, omul facea o manevra cam regulamentara pana la urma(linie continua, sens unic ceva, iesea dintr-o parcare ceva?), nu scrie nicaieri ca trebuie sa intorci "on a dime" + A4 e o masina destul de mare, sau n-am inteles eu prea bine ce facea, nu ca n-ai fi putut sa il urmaresti si tu asa preventiv. Despre urari ce sa zic, romani, te blesteama sa mori pentru orice.

 

Urari de bine, macar pe forum sa le mai vedem.

 

N-a fost regulamentar, a profitat de faptul ca masina din fata mea mergea relaxat cu 40 la ora, si i s-a bagat in fata, mi se pare ca si tipul din masina l-a claxonat, sau nu mai stiu. Oricum, a fost o prostie ca m-am bagat, dar pe moment nu m-am gandit, eu de fapt credeam ca el va urma sa dea cu spatele si nu cu fata ( de fapt avea si aprinse becurile albe ultima oara cand m-am uitat, in fine, a bagat repede a 1-a si a dat sa plece, fix in momentul in care treceam eu, a fost o sincronizare proasta. )

 

De acum inainte o sa fiu mai atent la manevrele astea, si nu ma mai bag chiar daca ma enerveaza smecheria de pe strazile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, tot ca învățătură de minte, dacă tot te-ai băgat... De claxon ai auzit? Cică face minuni...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De acum inainte o sa fiu mai atent la manevrele astea, si nu ma mai bag chiar daca ma enerveaza smecheria de pe strazile noastre.

 

Citind posturile astea, chiar ma gandeam daca ai invatat ceva din patanie. Ce e asa de greu sa ai rabdare pana face unul o manevra de intors? Eu nu inteleg! Si nu inteleg nici pe aia care vin din spate si, vazand ca ma chinui sa depasesc pe unul care face viraj la stanga, adica, fiind pe banda 2 in spatele unuia care face viraj la stanga, semnalizez dreapta ca sa ma incadrez pe banda 1, se baga ei repede din spatele tau in depasire, crezand ca sunt mai smecheri. Mi se pare de bun simt sa-l lasi pe cel din fata sa faca manevra respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind posturile astea, chiar ma gandeam daca ai invatat ceva din patanie. Ce e asa de greu sa ai rabdare pana face unul o manevra de intors? Eu nu inteleg! Si nu inteleg nici pe aia care vin din spate si, vazand ca ma chinui sa depasesc pe unul care face viraj la stanga, adica, fiind pe banda 2 in spatele unuia care face viraj la stanga, semnalizez dreapta ca sa ma incadrez pe banda 1, se baga ei repede din spatele tau in depasire, crezand ca sunt mai smecheri. Mi se pare de bun simt sa-l lasi pe cel din fata sa faca manevra respectiva.

 

E cu dus intors treaba uneori. Unii se baga complet aiurea crezand ca au "prioritate de semnal" la orice faza, sau intorc din prima crezand ca strada e a lor, probabil, ca aici.

In locul lui, la faza aia, probabil m-as fi chinuit 2 minute sa intorc magaoaia de Audi A4, in loc sa ma bag din prima, ca un smecheras.

 

Sunt politicos in trafic si-i las de regula, dar smecherii ma enerveaza mereu. Eu am reactionat un pic impulsiv si negandit, am vazut ca am destul loc, credeam ca va continua sa dea inapoi si nu am banuit ca o sa bage a 1-a repede.

 

In fine, astia cu masini scumpe si de bani gata merg cu foarte mult tupeu, si pe tipul de acum o sa-l coste; si cumva cum am mai zis, chiar imi pare rau, adica eu unul mi-am invatat lectia, atunci cand ma enerveaza/sicaneaza cineva in trafic sa stau linistit in banca mea, ca nu stii cum o patesti...

 

Oricum, tot ca învățătură de minte, dacă tot te-ai băgat... De claxon ai auzit? Cică face minuni...

 

:)) foarte, foarte buna observatia; chiar mi-a scapat din vedere un lucru asa de evident. Un claxon din partea mea si s-ar fi evitat toata treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) foarte, foarte buna observatia; chiar mi-a scapat din vedere un lucru asa de evident. Un claxon din partea mea si s-ar fi evitat toata treaba asta.

 

nu fii asa sigur. unii nu iau in seama claxonul, altii nu il aud. fireste ca merita incercat, dar sa fii pregatit sa franezi, in caz ca nu il "impresioneaza" claxonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta tocmai am fost implicat intr-un accident, asa cum spune si titlul, minor si fara nici un fel de urmari.

 

Pe seara, pe la 8:30, mergeam foarte linistit si incet, prin zona unirii, nu pe bulevard, ci pe o straduta laterala, cu linie de tramvai.

 

In fata mea, cam la 100m, un Audi A4 (cel putin asta cred ca era) tocmai se postase de-a lungul drumului, in stil "prioritate de smecher", ca sa intoarca; bloca ambele benzi de

mers, asa ca masina din fata mea s-a oprit.

 

Aproape ca m-am oprit si eu in spatele masinii din fata mea, dar am vazut ca am loc pe banda din dreapta, sa-l depasesc, ma pot baga pe acolo unde n-are loc o masina. ( vesnicele spatii provocatoare de accidente si neintelegeri, cu care soferii categoria B nu sunt obisnuiti )

 

Tipul deci a crezut ca o sa stau in spatele masinii in coloana, si exact in momentul in care treceam pe langa el am auzit un buf. :)) Nu m-a dezechilibrat, oricum eu aveam 20 la ora si el 5 probabil, tocmai se punea in miscare; am oprit un pic mai incolo, sa vad ce si cum, sa discutam.

 

Tipul era necajit, de inteles, un pic nervos, si asta-i de inteles, dar nu era cocalar infect, vorbea civilizat, asa ca am fost si eu domn cu el, mai mult taceam si empatizam.

 

Bara lui fata era raschetata semnificativ, motorul meu n-are absolut nimic. ( cel putin dupa standarele mele, caci, a trecut printr-o patanie de 10 ori mai grava ca acest accident, asa ca poate sunt subiectiv :)) )

 

Desi m-a pus in pericol cu manevra lui si ma putea tranti... am fost cum am zis foarte calm, si ma bucur in final pentru asta. Am ridicat putin tonul doar cand a zis sa-i platesc reparatia la aripa, care estima el ca-l va costa 500 de euro.

 

"Adica, vin pe prioritate, tu esti pus de-a lungul drumului, ne faci sa incetinim, apoi ma lovesti, tu intri in mine, nu invers, si tot tu vrei sa-ti dau bani?"

 

Dupa aceasta replica, realizand ca n-are dreptate si nici o sansa sa obtina nimic de la mine, ne-a adresat tuturor o urare de bine, motociclistilor: "Va doresc sa muriti"

 

Am zambit si am zis "Bine :)" si am plecat.

 

Un accident rezolvat "amiabil" cu urari de moarte la adresa tuturor motociclistilor inconstienti, care trec pe langa tine la 20 la ora =))

 

Chiar ma bucur ca am fost atat de calm si politicos. M-am si simtit putin troll, dar fara sa vreau, n-am vrut sa o pateasca, dar na, trebuia sa se uite.

 

Morala povestii: Daca un prost cu Audi, crede ca strada e a lui, si-l vedeti postat de-a lungul strazii, NU va bagati pe langa el, ca va poate tranti/lovi motorul, lovi pe voi peste picior.

 

Si dincolo de tonul glumet, sincer imi pare rau pentru tip, o sa-l coste o caruta de bani sa repare bara la Audi-ul lui model foarte nou. Pur si simplu credeam ca o sa se gandeasca ca pe banda de langa de la axul drumului poate veni cineva...

In alta ordine de idei,daca tipul a mers si a inregistrat incidentul la politie iar tu "ai plecat" si cam atat sper ca sti ca iei amenda si ramai si fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei,daca tipul a mers si a inregistrat incidentul la politie iar tu "ai plecat" si cam atat sper ca sti ca iei amenda si ramai si fara permis

 

Da, era mult mai bine daca faceam intelegere amiabila in scris, sa nu o dea intoarsa acum.

 

Da, era mult mai bine daca faceam intelegere amiabila in scris, sa nu o dea intoarsa acum.

 

 

Eu m-am oprit, am vrut sa cooperez, sa vad ce vrea, dar evident ca nu-i platesc eu bara la un accident din vina lui.

Nu cred insa ca se va duce la politie pentru ca ar primi amenda probabil.

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..

 

DECI... un conservar intoarce masina , scuteristul din poveste observa manevra, franeaza totul e ok.. conservarul nu intoarce suficient de repede masina si scuteristul se baga repede , se grabeste sa scrie pe forum...

 

conservarul vazand ca prima masina il lasa sa efectueze manevra de intoarcere atinge usor scuteristul grabit..

 

sper sa-ti ridice permisul pentru nedeclararea accidentului, chiar daca legal nu a fost vina ta si nu ai suferit pagube, poate omul avea casco si nu-i platesc reparatia din cauza ta.

 

esti un nesimtit la fel ca restul conservarilor/taximetristilor din romania, ceri respect si intelegere in trafic dar nu le acorzi, te durea incheietura daca mai asteptai 20 sec sa intoarca conservarul? oricum il depaseai la primul semafor.

 

moarte conservarilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu de fapt credeam ca el va urma sa dea cu spatele si nu cu fata ( de fapt avea si aprinse becurile albe ultima oara cand m-am uitat, in fine, a bagat repede a 1-a si a dat sa plece, fix in momentul in care treceam eu, a fost o sincronizare proasta. )

 

o sa fii surprins dar in ultimele doua luni am vazut cel putin doua masini care mergeau cu luminile alea aprinse si nu mergeau cu spatele :))(o duba si un logan taxi :) ). eu unul nu mai iau ca reper luminile de marșarier. casti bine ochii si evaluezi situatia dar nu lua drept garantie pe luminile celor din jur ca toti suntem patiti cu faze dinastea (semnalizat stanga si facut dreapta, becure de frana arse...etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca de multe ori poti evita multe prostii daca astepti tu pe prioritate decat sa dai tare pt ca ai prioritate si altu se baga te loveste si tu suferi. Tot respectul pt Adrian pt k isi recunoaste vina,desi daca mai astepta 2 sec nu mai primea atatea urari "de bine"de la ceilalti.

Bafta tuturor si atentie mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu la masina problema cu senzorul de marsarier. Intr-un fel imi placea, ca nu imi mai mergea nimeni lipit in spate, la semafor lasau loc si erau atenti, etc. Dar, na.. le-am reparat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...