Sari la conținut

Accident moto Pantera


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

....

Mi-am "trait viata", da. Si ce mai urmeaza, ohoo! Nu am inca 30 de ani. Doar ca acum am dureri de oase ca mama. Chiar daca am cu vreo 30 de ani mai putin. :bore:

.....

 

si mai nasol e cand vezi pe careva care are cel putin dublul varstei tale .. si problemele pe jumate. dar ce sa-i faci, cand esti tanar si viteaz .. toate-s motive de "mandrie".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 942
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multa sanatate si asfalt uscat in continuare!

 

Multi dintre noi uitam ca, atata timp cat nu facem bani din motociclism, suntem amatori ... amator esti si dupa 100 mii de km in 2 ani si dupa 50 de ani de mers pe 2 roti ......

 

si ar trebui sa nu mai lasam motocicletele sa ne conduca ... e viata noastra nu a lor

Editat de burb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice, e din fericire. Fostul meu prieten Adita a murit fara sa greseasca cu nimic, s-a suit o nebuna cu un Hummer pe el pe contrasens. Si vinovata i-a facut familia in fel si chip dupa aia. E noroc mare ca-i vie, ca poate sa invete ceva din prostie. Daca alege sa nu, treaba ei. Sanse de astea nu primesti multe-n viata.

 

Am inteles acum contextul frazei, anume, a scapat "ieftin".

 

bai, am trait degeaba pana acum : lumineaza-mi existenta cu definitia oamenilor SH. :moron:

 

Urat din partea lui, nici macar nu o cunoaste. Oameni sh=oameni de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai nasol e cand vezi pe careva care are cel putin dublul varstei tale .. si problemele pe jumate. dar ce sa-i faci, cand esti tanar si viteaz .. toate-s motive de "mandrie".

 

Nu am niciun dubiu ca e asa. Acum. Dar cand ai sanatatea de fier esti zeu si te gandesti: "Ce dureri de oase? Alea sunt pentru bosorogi.". Si cand incepe sa te doara, celor din jur le e greu sa te creada. Nici cei de varsta ta, nici parintii nu te cred ca te dor oasele de la schimbarile de vreme la 2X ani. :hurt:

 

Personal, nu gasesc niciun motiv de lauda in asta. In "cicatricile de razboi". Pentru ca nu a fost niciun razboi. :stuck:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica Pantera si revenire inapoi pe saua motorului!

Nu mor caii cand vor cainii!!!

 

PS ... ce haiosi sunt marii "barbati" moralisti... hehehhehehe... vai de putza voastra mica si viata voastra neinteresanta! Cade un soim si toate vrabile de pe gard caraie... heheheheheh... who the fuck cares, you pathetic pieces of shit?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aproape ca mi-a dat o lacrima. :huh:

 

Taiai ceapa? :D

 

Io n-am scris ca sa dea lacrimi. Am scris ca sa se gandeasca Pantera si poate are mai multa grija... traumatismele se aduna si nu e de mandrie sa te umpli de dureri de oase. Da' nici de plans.

 

Da' merci ca ai plans. Inseamna ca iti pasa. Chiar si la misto. :tempted:

 

Edit: Damn it, n-au si astia un emoticon-drac ca lumea...

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica Pantera si revenire inapoi pe saua motorului!

Nu mor caii cand vor cainii!!!

 

PS ... ce haiosi sunt marii "barbati" moralisti... hehehhehehe... vai de putza voastra mica si viata voastra neinteresanta! Cade un soim si toate vrabile de pe gard caraie... heheheheheh... who the fuck cares, you pathetic pieces of shit?!

 

:bore:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, faceam o ciorba.

Normal ca-mi pasa cind vad o fata de 2X de ani ca o dor oasele, sufera, se apleaca mai greu, etc. Poarta si tu niste izmene de acu inainte cind mergi cu mobra, ca sa previi durerile astea de oase. :huh:

Asa e, indispensabilii e de baza... ii siecsi, face glezna subtire si pasul elastic. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Daca te-ar duce mintea, si ai fi in cunostinta de cauza, ai stii ca fata asta nu merge de ieri cu busa....ca accidente ( a se vedea in definitia din dex, dincolo de folosirea uzuala a termenului) se intampla si cand mergi pe propriile picioare pe care mergi de cand te-ai nascut, sau in fine, de cand ai inceput sa mergi.

Daca nu stiam despre cine vorbesc iti dadeam poate dreptate.

Chiar si asa ai dreptate...cu cat utilajul e mai slab, viteza mai mica, numarul de km mai putini...si riscul de accidente e mai mic.

 

Totusi...nu zic ca a gresit sau nu...habar n-am, ea stie si oricum tuturor ni se intampla si scapam sau nu...asta nu inseamna ca nu stie sau nu poate sa mearga pe busa. Sa nu amestecam lucrurile, da?

 

Din datele pe care le avem pana acum rezulta ca nu poate stapani o Busa, si nici alte sportive. Daca la o franare mai brusca intram in coma si ramanem fara splina rezulta ca e lipsa de "skill".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, ma declar invinsa...

Va invidiez cum reusiti sa va gestionati viata.

Probabil nu fumati ca sa nu faceti cancer, nu beti ca sa nu va ucideti ficatul si mergeti doar pe circuit. Shit, acum mi-am amintit ca am avut un prieten pentru care a venit salvarea pe circuit.

Iar daca cineva s-a apucat de motociclism fara sa stie la ce riscuri se inhama, scuzati-mi replica, e idiot.

Altfel, sa stiti ca viata e dreapta si daca nu riscati, nimic rau nu o sa se atinga de voi. Spuneti-i asta unui copil nevinovat care are cancer.

 

Mie dati-mi voie sa nu ma multumesc cu lucruri mediocre. O sa incerc mereu mai mult si probabil o sa mai si gresesc si o sa platesc. Dar e greu ca oamenii perfecti si fara pata sa inteleaga asta.

 

Nu vroiam sa zic decat ca suntem oameni si gresim. Indiferent cat de capabili sau talentati suntem.

La fel cred ca trebuie sa ne urmam visul si sa incercam sa aspiram la mai mult. Cu cat vom sta mai mult in zona "safe" cu atat riscul de a gresi e mai mic. Dar nici nu vom realiza prea multe.

Pana la urma fiecare isi traieste viata cum vrea si cum stie mai bine.

 

Totusi, ca sa revin la subiect...sa nu exageram. Sa mergi cativa ani cu Busa si sa o comiti la un moment dat nu inseamna neaparat lipsa de skill. Dar e doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Iar daca cineva s-a apucat de motociclism fara sa stie la ce riscuri se inhama, scuzati-mi replica, e idiot.

 

Este foarte mult adevar in aceasta propozitie, problema e ca nu esti in stare sa-l vezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la critici s-a trecut la filozofie si morala...nu are ce sa invete din accidentul asta decat ca e un sport periculos, ca viata e periculoasa si ca pe doua roti e si mai periculoasa, ca mai si gresim sau calculam gresit, ca avem zile proaste, si ghinion, si noroc. Atat! Ne-am asumat riscul asta cand ne-am luat A-ul.

Majoritatea am luat A-ul ca sa ne putem plimba cu motociclete pe drumuri publice, nu ca sa ne asumam riscuri stupide.

Daca e sa ma iau dupa ultimul post, accidentele se intampla doar pentru ca nu ne alegem utilajul adecvat.

Da.

Ar trebui atunci sa ne intoarcem la cai si trasuri...dar chiar si atunci ar fi accidente.

Nu, chiar nu e nevoie sa ne intoarcem la cai si trasuri daca unii dintre noi isi cumpara motociclete de fitze sau sa-i indeplineasca cine stie ce vis din copilarie.

Unii viseaza sa vada diverse chestii, sa calatoreasca, visuri de genul "visul meu e sa am tractor" e cat se poate de pueril dar explicabil pana la o anumita varsta.

 

Daca e accident cu incepator...asta e cauza, daca e scuterist...era un pusti care nu cunostea regulile de circulatie, daca era unul fara echipament...a cautat-o cu lumanarea, daca e cazul de fata...era busa peste "skilu" ei...bullshits...accidente se intampla. Si cu cat mergem mai mult cu atat riscul e mai mare.

Pai a fost accident exact de incepator si comis de cineva fara echipament complet care a cautat-o cu lumanarea din spusele martorilor.

 

Pantero, o singura satisfactie am avut cand eram in spital. Nu-mi rupsesem cracu' la fotbal, la cules de mere, alunecand pe scari sau lovita de o masina ca restul colegilor de suferinta. Il rupsesem pe mana mea dupa 30.000 + de km. This is life. Enjoy it!

Cea mai tampita satisfactie. Satisfactia ar fi daca reusesti sa afli in capul tau cum ai gresit de s-a ajuns aici si sa eviti pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie dati-mi voie sa nu ma multumesc cu lucruri mediocre. O sa incerc mereu mai mult si probabil o sa mai si gresesc si o sa platesc. Dar e greu ca oamenii perfecti si fara pata sa inteleaga asta.

 

Pana la urma fiecare isi traieste viata cum vrea si cum stie mai bine.

 

Hmm, de ce te vezi tu un pic "deasupra" muritorilor de rand cu preocupari "mediocre"? Asa cum ai scris mai jos, fiecare traieste cum vrea. Daca altii aleg sa NU motocicleasca pentru ca le e frica pentru pielea lor sau considera ca decat un motociclist prost, mai bine un pieton bun, eu cred ca trebuie sa le respectam decizia fara sa ii consideram "mediocri". E bine sa fii realist. Care e procentul de conservari/motociclisti care nu au ce cauta in trafic? Unii se incapataneaza cu nesimtire sa conduca fara sa aiba treaba cu asta. De multe ori, pe barba altora.

 

Da, ne asumam unele riscuri, dar vorba lui @Belbody:

Majoritatea am luat A-ul ca sa ne putem plimba cu motociclete pe drumuri publice, nu ca sa ne asumam riscuri stupide.

 

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate intr-un fel.

Normal ca o sa te doara oasele daca mergi asa pe mobra:

 

In loc sa mergi si tu ca orice motociclizda secsi asa:

 

Sa moara skilu' ce mai schimb vitezele cu tocul ala cui... Mai greu de la a-ntaia in sus dar mi-am pus un mic carligel la toc pentru situatii din astea. :lool:

 

Pielea naturala din prima poza merge bine ca protectie la cazaturi, dar numai o data. :tempted:

 

Off, baietii astia... toti visati numai la motociclizde... motociclistele nu va plac. :disappointed:

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea am luat A-ul ca sa ne putem plimba cu motociclete pe drumuri publice, nu ca sa ne asumam riscuri stupide.

 

Da.

 

Nu, chiar nu e nevoie sa ne intoarcem la cai si trasuri daca unii dintre noi isi cumpara motociclete de fitze sau sa-i indeplineasca cine stie ce vis din copilarie.

Unii viseaza sa vada diverse chestii, sa calatoreasca, visuri de genul "visul meu e sa am tractor" e cat se poate de pueril dar explicabil pana la o anumita varsta.

 

 

Partea cu motociclismul nu prea am inteles-o la tine, in rest la cum iti curg, tie, paiele din portofel, e normal sa vrei tractor :crack: .

@ everybody else: Ma framanta si pe mine o chestie. De cate ori pot unii sa repete aceiasi replica, desi nimeni nu i-a contrazis?. Eu n-am vazut pe nimeni care sa zica ca accidentata nu a gresit, insa sunt unii care nu se mai opresc din a repeta aceleasi ineptii. In cazul accidentului asta nu vad unde a contat dimensiunea si puterea motorului. Daca intra cu un scuter, pe contrasens, in fata unui taxi, nu erau aceleasi urmari? Vad doar ca unii sunt frustati cu motoarele pe care le au si si-ar dori sa nu existe altii cu motoare mai bune. @Bellboy: I know you want that but with your bike and your wage, you've set the bar too god damn low :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai habar despre motociclism normal ca nu intelegi la ce a contat puterea si greutatea motorului.

Daca ai avea bunul simt sa te uiti la niste poze amarate ai vedea ca in cazul de fata nu e vorba de lovit ceva pe contrasens pentru ca nu era loc pe contrasens.

Intre banda opusa si banda pe care venea ea era o banda intreaga nefolosita desenata cu marcaje. Ea a cazut pe acea banda franand si alunecand in cadere pe banda opusa si oprindu-se in taxiul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclizda e o motociclista cu experienta mai vasta. Eu oricum nu visez la nimic. Am tot ce vreau. :smoke:

 

Ai uitat sa precizezi... "cu experienta mai vasta, dar in alte arii non-moto". :crack:

 

Daca ai tot ce vrei, de ce mai pui poza cu motociclizda (prima poza)? Sau e prietena/sotia? :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bellboy: I know you want that but with your bike and your wage, you've set the bar too god damn low :crack: .

 

Zise unu' cu gixxer de sase sute. si K3 pe deasupra. SH, evident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am uitat sa precizez niciun lucru esential. Stiam insa ca tu nu ai nicio experienta in arii moto. Imi aduc aminte ca facusei un topic in care intrebai cum se sta pe mobra ca pasager sau ceva de genu. :D

Si ce treaba are cum stai ca pasager cu a sti sau nu sa mergi pe moto? Daca esti pasager automat nu stii?

 

Hai ca suntem offtopic. As putea sa deschid un topic separat (cu poll :D) in care sa va dati cu parerea daca sunt doar pasagera sau si motociclista. Eu cred ca nu o ardeam 2 ani pe forumul asta 'ca sa ma aflu in treaba' daca unica mea intentie motociclizdica era sa fiu pasagera cuiva. Sau sa 'pescuiesc' un nene cu moto dup-aci, ca e cul. Amu nah, daca altii fac asa... :crack:

 

Ol za best.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zise unu' cu gixxer de sase sute. si K3 pe deasupra. SH, evident.

Tu ce vrei? Esti sigur ca cu mine vroiai? Te pot ajuta cu ceva? Esti cam intelept tu asa :crack:

Editat de Luke_highwalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa ce am citit ce ai scris mai jos, ca schimbi vitezele cu calcaiul, nu cred ca e nevoie sa faci "topic separat (cu poll)" ca sa ne dam seama ce notiuni ai in domeniul moto. :D

 

Da dom'le, am zis la misto evident. Sau credeai ca e pe bune? :crack:

 

Cu tocul de la pantof poti sa schimbi a-ntaia in cel mai bun caz. Ziceam de carligel atasat de toc ca sa trag pedala in sus si sa ii dau a doua, a treia, etc... Imagination, bro. Do you have it? Nu prea seamana, daca ai crezut-o pe aia cu tocul...

 

Daca scriam ca stau in cap si schimb vitezele cu mana tot tufa paream, ca nu stiu ca la motocicleta nu se schimba vitezele cu mana ca la masina? :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...