Sari la conținut

Accident moto Pantera


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

Asta e culmea. De doua ori am postat aici legat de accident, fara sa mentionez nimic despre tine, pentru ca nici nu stiu cine esti si nici nu imi pasa si oricum nu esti implicata direct. Tot de doua ori tu te-ai legat de postarile mele spunand ca nu am eu dreptul sa imi dau cu parerea. Dupa care spui ca eu te atac????? Cat de absurda poti sa fii? Nu mai continuam discutia asta inutila oricum, eu ma retrag, e ultimul meu post aici, lumea intra, citeste, fiecare intelege ce vrea. Nu uitati insa un lucru: spre deosebire de topicurile cu RIP, aici este un caz fericit de teribilism in care se mai poate salva ceva. De cine depinde asta? Vom vedea.

 

daca nu ai chiloti impermeabili de 100 euro,nu faci 5000 km in 3 zile nu esti motociclist,nu existi ca individ

parerea ta conteaza doar daca "ai cu ce",bah!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 975
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator ba'al

Asta e culmea. De doua ori am postat aici legat de accident, fara sa mentionez nimic despre tine, pentru ca nici nu stiu cine esti si nici nu imi pasa si oricum nu esti implicata direct. Tot de doua ori tu te-ai legat de postarile mele spunand ca nu am eu dreptul sa imi dau cu parerea. Dupa care spui ca eu te atac????? Cat de absurda poti sa fii? Nu mai continuam discutia asta inutila oricum, eu ma retrag, e ultimul meu post aici, lumea intra, citeste, fiecare intelege ce vrea. Nu uitati insa un lucru: spre deosebire de topicurile cu RIP, aici este un caz fericit de teribilism in care se mai poate salva ceva. De cine depinde asta? Vom vedea.

 

Asa e, cum zici tu.

Editat de ba'al
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, iata cum, de la un accident, ajungem la eterna discutie Hyabusa vs. ZX14...

only on motociclism.ro !

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, iata cum, de la un accident, ajungem la eterna discutie Hyabusa vs. ZX14...

only on motociclism.ro !

 

fraere, taximetristul are un zx14

eh?

are sens accidentul acum?

 

ce dracu mah?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talibanilor, toata lumea greseste la un moment dat, si motociclistii si soferii. E normal. Nu mai fiti asa acizi ca sansele sunt sa o comiteti si voi la un moment dat.

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Talibanilor, toata lumea greseste la un moment dat, si motociclistii si soferii. E normal. Nu mai fiti asa acizi ca sansele sunt sa o comiteti si voi la un moment dat.

eeeeeeee. vezi cum e unii uameni. daca gresea taximetristul, erau 200+ pagini cu "moarte conservarilor" si tot felul de abjectii. daca e un/o motociclist/a, o dam cu "asta e domne a gresit, toata lumea are voie".

parca suntem in ferma animalelor: "toate animalele se nasc egale, doar ca unele sunt mai egale decat altele".

hai sa lasam ipocrizia la o parte. a gresit, le suporta si bune si rele. cum fiecare comentam la accidentele altora (si ea a facut asta), evident ca fiecare din noi va avea acelasi tratament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami: vroiam sa punctez ca pe topic incep deja contrele ZX14 vs Hayabusa....

vreau sa cred ca apelativul "fraere" a fost scapat intentionat sub forma de gluma... ma sincer indoiesc ca ne cunoastem asa de bine incat sa vorbim serios unu' cu altul in acest mod!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tsunami: vroiam sa punctez ca pe topic incep deja contrele ZX14 vs Hayabusa....

vreau sa cred ca apelativul "fraere" a fost scapat intentionat sub forma de gluma... ma sincer indoiesc ca ne cunoastem asa de bine incat sa vorbim serios unu' cu altul in acest mod!

nu te indoi ca n-ar fi fost gluma.

am mai citit ce-ai scris, daca as fi crezut ca n-ai intelege-o, n-as fi scris-o, nu-ti fa grijanie.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti spun si eu parerea mea asa pe sleau: ti-ai luat motorul asta mare ca sa te dai mare; l-ai luat din disperare ca nu cumva sa fie ceva mai mare decat el; daca era unul mai mare, il luai pe ala si nici nu te mai uitai la asta. Nu te simti bine pe el, nu ti se potriveste, dar pentru tine nu conteaza asta. Conteaza ca e mare. Pentru tine tu nu contezi. Conteza parerea celorlalti despre tine. Te sacrifici pe tine pentru imaginea ta in ochii celorlalti. Ti-ai pus o masca cu care defilezi. Nu esti pe bune. Si asta e motivul real pentru care te-ai tavalit. Te-ai tavalit pentru ca ai trisat. Pentru ca ai vrut sa fii ceea ce nu esti. Si o parte din tine, aia autentica, n-a mai suportat si s-a razvratit. Macar de ti-ar fi reusit stratagema pana la accident, ca sa fii in top. Dar nu a fost asa. Adevaratii motociclisi nu admira ce ai sub fund. Nici fundul in sine. Si, crede-ma, nu conteaza cati, conteaza cine te admira. Natura e aristocrata si parerea unui om deosebit face cat opinia a 10 milioane de pampalai. Aici pe forum adevaratii eroi sunt altii, indiferent de numarul postarilor sau al frazelor dulci: Mihai Barbu, cei doi care au fost pana in Africa de Sud, cel care a fost in Rusia si Finlanda calare pe melc etc etc. Si toti au purces cu motoare banale, obisnuite. Pentru ei motorul a fost un mijloc, nu un scop. De fapt sunt multi ca tine. Sunt multi cei care isi iau motoare puternice pentru ca nu pot mai mult. O fac in mod defensiv, doar ca sa compenseze adevaratul curaj. Asta e parerea mea despre accidentul tau, sper sa nu te enervezi si sa devii tripolara numai pentru atat.

nu am intrat de cateva zile si am citit de la coada la cap. primul post la care am avut impulsul de a da reply a fost cel in care te plangeai de tratamentul dintr-un club in care ai fost amenintat cu bataia de amicii coalizati ai drei cu care te contrezi. Mi-a placut replica cu gica contra..mai valoros decat lingaii, mi-a placut sfatul de a gandi cu propriul cap si mi-au mai placut si altele pe acolo.

In schimb cea de mai sus mi se pare de frustrat. O sa-mi spui ca tu nu esti ptr ca ai un organ in plus si mai stiu eu ce tampenii, dar iti spun eu ca urla frustrarea in tine. Nu ptr ca nu ai busa (probabil ca e doar o chestie de gust si ai putea sa ti-o cumperi), ci pentru ca majoritatea se da in vant dupa asa ceva. Ai vrea ca oamenii sa apreciezii motociclistii cu multi km, indiferent de motor, motociclistii care au placerea mersului pe motor indiferent de destinatie, dar asta nu se intampla. Personal cred ca din cauza gandirii superficiale si pentru ca netul (deci si motociclism.ro) suporta pe oricine. Dar nu conteazxa explicatia mea, realitatea revine....simplul nume "hayabusa" starnerste reactii comparativ cu un chopper obosit. Asta in conditiile in care ambele te pot servi la fel de bine. Personal nu agreez busa deloc, daca mi-ar fi facuta cadou una as vinde-o instant. dar nu conteaza parerea mea. Eu as face asta nu ptr ca nu-mi place, nu ptr ca eu cred ca e prea puternica, nu ptr ca eu cred ca ai gandi tu desprem ine ca ma dau cu ea ca sa fac impresii. E mult mai simplu...ptr ca eu nu am condus motociclete fara ABS si nu vreau sa vad daca pot sau nu. Dar imi place. As fi ipocrit sa spun ca nu. De ce crezi ca Pantera nu se simte bine pe ea, ca nu i se potriveste? Eu nu as merge de exemplu pe un chopper pentru ca in mintea mea nu cred ca e stilul meu. Dar nu as baga mana-n foc ca tu nu iti murdaresti chilotii cand mergi pe unu. E treba ta..."ti se potriveste, te simti bine pe el" si nu mi se pare nimic rau in asta. Tu ai catalogat repede ce i se potriveste si ce nu, pe ce se simte bine si pe ce nu. nu toti oamenii sunt ca tine. Nu spun ca sunt mai buni sau mai rai....dar...e dreptul lor sa se simta bine pe busa.

Ne-am contrazis de multe ori, dar am o parere buna despre modul tau de a gandi. de data asta ai dat-o-n bara in opinia mea. :(

mai reflecteaza si daca dimineata, treaz, negustat o sa ai aceeasi parere, scrie-mi un PM, sa pun motoru la vanzare in pauza de iarna si sa-mi iau un chopper.

 

PS: sys, ai comis-o, ai scapat, ai o iarna de gandit si mai las-o balta cu clipurile cu busa si imaginea de catwoman. Poti sa mergi pe busa si sa te bucuri de plimbare asa cum imi spuneai acum 2 ani ca o busa se conduce superb cu 60 km/h. Sper ca ai invatat ceva din asta. As vrea sa vad asta in atitudinea ta, inclusiv aici pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc celor ce mi-au fost alaturi si m-au ajutat !

Multumesc pentru sustinere celor de-aici de pe forum, chiar daca nu ne stim personal! Celor ce si-au dat cu parerea le multumesc si lor si le doresc sa nu treaca prin ce am trecut eu nici cand vor avea nr. meu de km facuti pe motor, nici acum cand sunt cu capul in nori.

Nu o sa citesc tot, m-am razgandit. Sunt oameni acizi chiar daca nu ma cunosc sau stiu cum merg pe motor, sunt oameni rautaciosi care habar n-au ce e ala trafic , dar ei tau cu tupeu jegos in taste si arunca cu noroi doar de dragul de-a o face.

Repet, am pupat moartea pe frunte si am scapat! Pentru mine asta aste cel mai important. Da, ma voi urca inapoi pe Busa ,nu, nu voi renunta la primul accident grav avut in 10 ani doar de motociclism, pentru ca eu sunt o luptatoare si nu c*c steagul. Nu am voie !

Nu mai am splina, ficatul, plamanii si mai toate organele mele interne au avut nevoie de tuning, clavicula e inca rupta, dar inapoi podul e rupt ! Stiu doar ca vroiam sa intru in OMV...atat mai tin minte.

In rest, repet, nu va doresc sa stati in coma ca mine si sa va treziti in ATI intubati si cu dureri crunte.

Va pupa fata si ne vedem sezonul viitor pe sosele, caci calaretului ii sta bine cu drumul.

 

eu nu te cunosc si nici nu ma intereseaza cine a gresit si de ce ..

spun doar atat: bafta ta ca traiesti, bucura-te de viata si savureaza fiecare clipa

este foarte mult si urat ce ai patit tu si de obicei, din asa ceva nu se prea scapa

TOATE BUNE SI GRIJI DE TINE :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

In concluzie putem spune ca pantera a calarit o mobra cam mare pentru "skilu" ei si a comis-o grav. Nu ma refer la faptul ca e Hayabusa, putea sa pateasca acelasi lucru si cu un CBR600. Banuiesc ca i-a dat ceva sprint ca sa intre repede in benzinarie dar a aparut taxiul, s-a pierdut, a franat violent si a culcat-o intrand in acelasi timp in taxi. Ranile arata faptul ca a avut niscai viteza, mai multa decat poate ea gestiona. Sa speram ca a invatat ceva din intamplarea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la critici s-a trecut la filozofie si morala...nu are ce sa invete din accidentul asta decat ca e un sport periculos, ca viata e periculoasa si ca pe doua roti e si mai periculoasa, ca mai si gresim sau calculam gresit, ca avem zile proaste, si ghinion, si noroc. Atat! Ne-am asumat riscul asta cand ne-am luat A-ul.

Daca e sa ma iau dupa ultimul post, accidentele se intampla doar pentru ca nu ne alegem utilajul adecvat. Ar trebui atunci sa ne intoarcem la cai si trasuri...dar chiar si atunci ar fi accidente.

 

Daca e accident cu incepator...asta e cauza, daca e scuterist...era un pusti care nu cunostea regulile de circulatie, daca era unul fara echipament...a cautat-o cu lumanarea, daca e cazul de fata...era busa peste "skilu" ei...bullshits...accidente se intampla. Si cu cat mergem mai mult cu atat riscul e mai mare.

 

Pantero, o singura satisfactie am avut cand eram in spital. Nu-mi rupsesem cracu' la fotbal, la cules de mere, alunecand pe scari sau lovita de o masina ca restul colegilor de suferinta. Il rupsesem pe mana mea dupa 30.000 + de km. This is life. Enjoy it!

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Daca e sa ma iau dupa ultimul post, accidentele se intampla doar pentru ca nu ne alegem utilajul adecvat. Ar trebui atunci sa ne intoarcem la cai si trasuri...dar chiar si atunci ar fi accidente.

 

Daca te-ar duce mintea mai mult ai intelege din ultimul post ca daca nu poti stapani utilajul poti face accident, indiferent daca e CBR sau Busa. Ambele mobre sunt atat de rapide (chiar daca Busa e net superioara) incat pot sa rupa foarte usor gatul celor care nu sunt in stare sa le conduca.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ar duce mintea mai mult ai intelege din ultimul post ca daca nu poti stapani utilajul poti face accident, indiferent daca e CBR sau Busa. Ambele mobre sunt atat de rapide (chiar daca Busa e net superioara) incat pot sa rupa foarte usor gatul celor care nu sunt in stare sa le conduca.

 

Daca te-ar duce mintea, si ai fi in cunostinta de cauza, ai stii ca fata asta nu merge de ieri cu busa....ca accidente ( a se vedea in definitia din dex, dincolo de folosirea uzuala a termenului) se intampla si cand mergi pe propriile picioare pe care mergi de cand te-ai nascut, sau in fine, de cand ai inceput sa mergi.

Daca nu stiam despre cine vorbesc iti dadeam poate dreptate.

Chiar si asa ai dreptate...cu cat utilajul e mai slab, viteza mai mica, numarul de km mai putini...si riscul de accidente e mai mic.

 

Totusi...nu zic ca a gresit sau nu...habar n-am, ea stie si oricum tuturor ni se intampla si scapam sau nu...asta nu inseamna ca nu stie sau nu poate sa mearga pe busa. Sa nu amestecam lucrurile, da?

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

PS: sys, ai comis-o, ai scapat, ai o iarna de gandit si mai las-o balta cu clipurile cu busa si imaginea de catwoman. Poti sa mergi pe busa si sa te bucuri de plimbare asa cum imi spuneai acum 2 ani ca o busa se conduce superb cu 60 km/h. Sper ca ai invatat ceva din asta. As vrea sa vad asta in atitudinea ta, inclusiv aici pe forum.

gresit! catwoman o arde pe ducati, nu pe busa:)))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...