Jump to content
Axa cu Scame

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu vreau sa le scufund in apa (vad ca mufa de incarcare)este sus posibilitatea sa intre apa este mai mare , nu vreau sa leconectez la mai multe aparate, nu vreau sa se auda la viteze >140 km/h, vreau doar sa ma auda bine interlocutorul la telefon nu intercom si muzica sa se auda decent pana la 100 km/h

Pt ce vrei tu poti cumpara orice intercom. 

Acum 23 minute, ®azvan a spus:

Pt ce vrei tu poti cumpara orice intercom. 

Hai ca mi.ai stricat toata emotia si interesul cautarii si cumpararii:))))

La 11.10.2019 la 11:10, Kosh a spus:

Se aude foarte bine pana in 140km/h, este usor de utilizat.

Foarte ciudat, ca sa se auda bine la viteza aia ori aveti super-casti silentioase ori volumul e pus la un nivel la care la 50 de ani o sa purtati aparat auditiv.  Care e varianta corecta?

Mai există și varianta unui parbriz și motociclete care oferă o protecție bună. 

Volum la maxim, asta-i raspunsul :)

Microphone wire universal intercom Cardo -are cineva, contracost bineinteles.

On 11.10.2019 at 12:37, Djenavar said:

Nu vreau sa le scufund in apa (vad ca mufa de incarcare)este sus posibilitatea sa intre apa este mai mare , nu vreau sa leconectez la mai multe aparate, nu vreau sa se auda la viteze >140 km/h, vreau doar sa ma auda bine interlocutorul la telefon nu intercom si muzica sa se auda decent pana la 100 km/h

Ploaie am prins cu Sena SMH-5. Stii furtuna aia de acum 2 ani cand unii mureau in Timisoara? Ei bine, eu eram in tura pe la Valea Draganului. Inca se mai vad cicatricile in zona. Ne-a plouat ca la carte. Si nu a intrat picur de apa in intercom. Da, era sa ne zdrobeasca copacii la cadere, are urme de zgarieturi pe el dupa 4 sau 5 ani, dar merge. Adica in tot acest timp, nu l-am menajat de ploaie si praf. 

Salut. As vrea sa aflu parerea voastra in legatura cu o chestiune. Detin un intercom chinezesc cu nume generic V6, foarte bun si foarte ieftin, pe care il folosesc de vreo 3 ani fara nicio problema. Se incarca in doua ore si ma tine vreo 12 in utilizare nonstop. Transfera semnalul audio de la GPS, de la telefon (media audio) si de la aplicatiile de navigatie, mai putin de la Waze. Pe acelasi traseu folosit cu Igo, googlemaps, IOS maps, maps.me, comenzile vocale se aud perfect si in timp real, pe cand la Waze incepe comanda vocala "... in doua sute de metri..." si gata, se pierde semnalul audio. Inutil sa va spun ca am selectat iesirea prin bluetooth din Waze, deci nu este o problema de setare. Pe difuzorul telefonului se aude perfect, dar cand comut pe intercom apare aceasta problema. Mentionez ca nu a facut dintotdeauna asa. Suspectez bug de aplicatie waze si ma bate gandul sa o reinstalez. A mai aparut aceasta eroare si la altcineva? Multumesc.

Eu cred ca presupui bine. Reinstaleaza aplicatia si probabil o sa fie bine. Si mie. pe ultimul IOS a avut cateva bug-uri in ultima saptamana. 

👍

Din pacate tot nu functioneaza nici dupa reinstalatea aplicatiei... Ceva idei?

Pt cei interesati de un sistem bun Scala Duo, mi se pare f ok pretul

https://www.fc-moto.de/en/Cardo-Scala-Rider-Freecom-2-Duo-Box

Ma batea si pe mine gandul sa imi schimb actualul Interphone cu astea, dar mi-e urat sa trag iar toate firele alea :))

Interesanta oferta, dar nu au casti.

Au casti

Acum 20 ore, Cap0ne a spus:

Pt cei interesati de un sistem bun Scala Duo, mi se pare f ok pretul

https://www.fc-moto.de/en/Cardo-Scala-Rider-Freecom-2-Duo-Box

Ma batea si pe mine gandul sa imi schimb actualul Interphone cu astea, dar mi-e urat sa trag iar toate firele alea :))

Super tare. Multumesc de heads up . Asteptam de ceva timp o oferta la duo pack. Pe louis inca este 300 euro fara transport.

Mai exact unde ai citit ca au casti? Ca ma tot uit si vad doar:

2 x Cardo main unit

2 x Clamp mount with cable and hybrid microphone

2 x adhesive pads

USB cable

including mounting material

Daca nu are casti mai dai 140 lire asa ca nu-i cine stie ce oferta :))

2 hours ago, Cap0ne said:

Au casti

Am vazut ieri oferta si ma tenteaza si pe mine. De ceva vreme incerc sa ma decid intre Sena si Cardo, dar tind spre Cardo care imi par mult peste. 

Dar nu cred ca au casti pentru ca ei zic asa:

Contents:

2 x Cardo main unit

2 x Clamp mount with cable and hybrid microphone

2 x adhesive pads

USB cable

including mounting material

Iar Freecom 2 este doar Driver-to-Passenger Intercom, pe cand Freecom 2+ este Bike-to-bike Intercom with 500 m range etc. Zic asta pentru ca eu nu am stiu de diferenta asta dintre cele doua modele, poate ajuta pe cineva. Bineinteles, fiecare stie cum va folosi intercomul:)

Tocmai am sunat la Fc moto si mi-a spun tanti la telefon ca in pachet sunt incluse si castile. Am sunat la nr acesta 004924054950050

După o investigație mai amănunțită se pare că ar fi si alte neajunsuri pe lângă cel cunoscut(sau nu) de comunicare doar rider/pasager: nu poti avea intercom on si indicatii gps in acelasi timp, intercom si ascultat muzica(inclusiv radio) nu merge....una peste alta freecom 2 face o singură operațiune odată si comutarea pe alta se face doar manual apăsând butoanele( in mers cu mănușa 🤣🤣🤣). Se pare ca prețul scăzut își spune cuvântul.

Poate are cineva freecom 2 si ne lămurește.

Acum 2 minute, Sabin_gabriel a spus:

După o investigație mai amănunțită se pare că ar fi si alte neajunsuri pe lângă cel cunoscut(sau nu) de comunicare doar rider/pasager: nu poti avea intercom on si indicatii gps in acelasi timp, intercom si ascultat muzica(inclusiv radio) nu merge....una peste alta freecom 2 face o singură operațiune odată si comutarea pe alta se face doar manual apăsând butoanele( in mers cu mănușa 🤣🤣🤣). Se pare ca prețul scăzut își spune cuvântul.

Poate are cineva freecom 2 si ne lămurește.

Pai cum naiba, freekom 1 face si 2 nu face- teoretic nu este mai avansat? Cel putin la mine freekom 1 asculti muzica, intra gps.ul peste, vorbesti intra gps.l sau este legat doar strict de intercom(comunicarea cu alt aparat)?

Din ce am citit freecom 1 nu este mai "fraier" decat freecom 2. 1 2 4 sunt doar indicative pentru comunicativitatea cu alți utilizatori de freecom din grup. Adică 1 esti doar tu, 2 rider pasager, 4 tu si inca 3 rideri.

Si legat ultima ta intrebare . M-am uitat și eu că românul la review -uri. Si tot ce am inteles este ca trebuie sa comutezi intre operațiuni manual. Motiv pt care am întrebat aici daca mănâncă lumea rahat turcesc sau nu.

Gasiti in link tabelul comparativ cu produsele Scala Rider: https://www.revzilla.com/assets/0001/9680/cardo-COMPARISON-CHART-all-products-pdf.pdf

Sau urmati testul si vi se recomanda ce sa achizitionati: https://www.cardosystems.com/products/

Edited by yamahana

O idee unde as putea repara un Midland BTX2FM ? Se pare ca a intrat apa in el, desi nu a fost desfacut niciodata. 

Problema este ca nu se mai incarca. L-am desfacut in week-end si am vazut ca a luat apa fix in zona in care se conecteaza acumulator si ochiometric nu arata prea bine zona respectiva. 

Mi se pare incredibil cum un produs "profesional" avand un pret pe masura, poate sa ia apa fara a fi umblat in el.
Eu am mers mii de km prin Turcia cu o chinezarie de 300 lei setul si n-am avut nici o problema:

1.jpg

La 14.11.2019 la 18:43, Sabin_gabriel a spus:

Din ce am citit freecom 1 nu este mai "fraier" decat freecom 2. 1 2 4 sunt doar indicative pentru comunicativitatea cu alți utilizatori de freecom din grup. Adică 1 esti doar tu, 2 rider pasager, 4 tu si inca 3 rideri.

Si legat ultima ta intrebare . M-am uitat și eu că românul la review -uri. Si tot ce am inteles este ca trebuie sa comutezi intre operațiuni manual. Motiv pt care am întrebat aici daca mănâncă lumea rahat turcesc sau nu.

Ai inteles gresit . Nu trebuie sa comuti tu nimic cu degetelul minune .Acum depinde si de varianta de BT pe care o are integrata .( acelasi device il gasesti cu mai multe variante de BT )

La banii astia , cum sustine si colegul Kosh ....merita cu vf si indesat .