Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda..ca sa ma oftic am ratat azi un Sony X1000V Cameră Action Cam 4K cu Wi-Fi şi GPS LA 700 RON + TRANSPORT! A stat 3 saptamani la vanzare, nu a luat-o nimeni, si dupa ce sun si ii cer detalii, iau pauza 10 min sa ma uit pe sold sa fiu sigur ca am banii pe card, si ciuciu...deja o daduse omul :(

!


» Post actualizat in 14 Mar 2017 21:06

Garmin Virb.

 

Multam Doctore, am vazut-o si pe asta, dar e cam slabutza. Cred ca pana la urma o sa iau Sony X1000VR sau Sony Action Cam 4K FDR-X3000 cu Wi-Fi® şi GPS. As opta pentru ultima, dar parca este prea mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine, acum sa vedem si cum lucreaza camera in realitate si daca se bate cu SJCAM Sj4000 si Eken H9.E acelasi senzor Sony IMX078 din 2011 ca pe SJCAM SJ5000X, acum sa vedem cat de bine au implementat cei de la MGCOOL (pentru cine nu stie, MGCOOL apartine brandului Elephone, acesta producandu-si camere video si celelalte gadget-uri sub acesta denumire, iar telefoanele ramanand in continuare sub brandul Elephone) acest senzor pentru ca cei de la SJCAM au cam dat rateu cu acesta, nici dupa update-ul de firmware 1.4, SJ5000x nu reausea sa filmeze prea bine avand pixeli aprinsi si artefacte in special in zonele subexpuse.

Si ca o paranteza, informatiile din articol si din denumirea camerei sunt umflate putin, acel senzor stie doar 12Mpx si 1080p@60fps, nicidecum 4K, dovada aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe nu poate face, deși e mult marketing totuși diferența de preț între camerele de buget și cele consacrate sunt sigur ca se regăsește în calitatea filmării și pozelor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se stie, din punct de vedere tehnic senzorul IMX078 ar trebui sa fie peste ce gasim pe Sj4000, Eken H9, etc.Daca cei de la MGCOOL stiu sa il seteze bine din soft, e posibil sa faca o surpriza placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am cautat sa incarc camera acum, vad ca nu mai afiseaza deloc ca ar primi curent. Nu am mai umblat cu ea de vrea 40 zile, este adevarat ca am luat-o sh, este posibil ca acumulatorul sa cada asa?

Gasesc acumulator rezerva GitUp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara acumulator functioneaza camera?Ai lasat-o atat timp cu acumulatorul descarcat?Poti folosi acumulator original SJCAM pentru SJ4000, Sj5000, merge perfect.Daca totusi nu se incarca acumulatorul nici dupa ce ai lasat camera ceva mai mult timp la incarcat, incearca in felul urmator, eu asa am patit la o baterie de telefon si am reusit sa o fac sa se incarce iar (s-a descarcat mai mult decat trebuia, sub Voltajul minim, iar telefonul nu o mai vedea):am luat curent de la alta baterie + la +, - la - si am lasat bateriile conectate asa cateva zeci de minute sa se incarce bateria moarta cat de cat, sa ii urce voltajul ca sa fie vazuta de telefon.Dupa aceea am conectat-o inapoi la telefon si s-a incarcat normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, am avut-o la un prieten pe care il rugasem sa-mi adapteze un miniusb pentru acumulator extern, dar nu a avut timp si acum am luat-o, am incercat sa o incarc si degeaba.

Am scos acumulatorul si la fel, nu merge, i-am dat curent dintr-un acumulator extern. Am comandat baterie, suspectez totusi cablul usb, o sa il schimb sa vad cine este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faci si cum ti-am scris mai sus, poate "resuscitezi" bateria.Bateria cand scade sub un anumit voltaj si se descarcarca prea mult, aparatele electronice nu le mai sesizeaza, in cazul asta iei curent de la o baterie (de la bateria de la telefon, sau o alta baterie de la camera, sa aiba 3.7V, pui 2 fire + la + si - la - si astepti cateva zeci de minute sa se incarce putin si sa ii creasca voltajul cat sa fie vazut de camera iarasi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai nu am alta baterie prin casa. Am comanadat alta, nu este o avere, 35 ron. O sa incerc sa o resuscitez si pe asta.

Inca ceva, la ce foloseste un microfon extern? Am gasit la a mea, 50 ron, neajunsul este ca intra in mufa usb, in cazul asta nu mai pot sa merg cu acumulator extern pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu GitUp.Microfonul e bun daca vrei sunet bun pe filmare.O sa vezi ca ai zgomot de vant pe moto cand filmezi.O sa incerc sezonul asta sa pun burete in carcasa poate amelioreaza ceva.

Ai dreptate intra la mufa usb microfonul, si nu mai poti folosi cand il pui nici carcasa waterproof.Eu pun cealalta carcasa cand mai folosesc mic.si da ai altfel de sunet cu el nu vajaiala .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu reușesc sa scap de vajaitul groaznic înregistrat de gitup. Dacă o pun într-un frame housing, fiind mai expusă, nu o sa fie mai zgomotoasa? Parca nu as pune mic extern, nu o folosesc atât de des și nici nu fac vlogging.

Mă gândeam la asa ceva:

https://m.aliexpress.com/s/item/32725785547.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care dintre voi aveti camera alimentatq continuu, ce camera aveti si cum o alimentati?

Tot vad pe net Gopro 4 Battery Eliminator, cu sau fara capac impermeabil, si ma bate un gand, dar am zis sa intreb pe aici intai.

In alta ordine de idei, mufa de pe spatele Gopro-urilor seamana foarte mult cu mufa de pe Iphone-urile vechi (2, 3 si 4).A incercat careva sa vada daca merge alimentata camera cu un cablu de Iphone?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce versiune de firmware aveti la ele?E posibil sa fie si de la firmware.Daca aveti versiunea sub 1.6, incercati sa faceti un update.Am facut un tutorial aici cum se face, pas cu pas: http://mintech.ro/Suport/GITUP-suport/GIT2

 

ATENTIE, cititi cu atentie tutorialul si verificati ce versiune de firmware aveti la camera, inainte sa faceti update!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, ciudata chestie, n-ar trebui sa faca asa.Verifica cu atentie carcasa, sa nu fie garnitura dusa, in cel mai rau caz baga un servetel in ea si bag-o in apa sa vezi daca se infiltreaza apa in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee: am bagat carcasa de la SJCAM M10 sub jet de apa (m-a prins ploaia si era mazaca), nu a intrat deloc inauntru, desi apa avea presiune marisoara (2,5 bari, am manometru la intrarea in casa, in baie). Pentru banii dati pe camera, protectia la apa e ok, zic eu. Camera filmeaza binisor (nu bine), dar voi face pe viitor un mic upgrade la Session 4, care, desi nu e fantastica, face treaba mai buna decat M10. Nu o folosesc la vlog, ci doar sa ma uit uneori la traseu, sa-mi analizez greselile si eventual sa mai pun cate o prostie facuta de altii pe net.

As vrea totusi un editor video super-simplist, ca sa nu ma mai complic cu AVID 15 (are interfata cam tampita), iar produsul finit pierde la calitatea video (sau poate nu fac eu setarile potrivite).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat și carcasa de apa, am pus înăuntru un mic cauciuc și nu ajută/afectează. În schimb am pus camera pe cardu în lateral și nu este chiar atât de zgomotoasa filmarea cat atunci când țin camera pe casca sau pe ghidon/rezervor.

Cred ca este ceva la carcasa, nu camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil carcasa, sau camera e pusa pe casca intr-un loc unde e afectata foarte mult de curentul de aer aruncat de anumite componente ale motocicletei.

Ca idee: am bagat carcasa de la SJCAM M10 sub jet de apa (m-a prins ploaia si era mazaca), nu a intrat deloc inauntru, desi apa avea presiune marisoara (2,5 bari, am manometru la intrarea in casa, in baie). Pentru banii dati pe camera, protectia la apa e ok, zic eu. Camera filmeaza binisor (nu bine), dar voi face pe viitor un mic upgrade la Session 4, care, desi nu e fantastica, face treaba mai buna decat M10. Nu o folosesc la vlog, ci doar sa ma uit uneori la traseu, sa-mi analizez greselile si eventual sa mai pun cate o prostie facuta de altii pe net.

As vrea totusi un editor video super-simplist, ca sa nu ma mai complic cu AVID 15 (are interfata cam tampita), iar produsul finit pierde la calitatea video (sau poate nu fac eu setarile potrivite).

Nu cred ca va fi un upgrade foarte mare, sincer, mai mult un downgrade, nu prea merita investitia.Mai bine ramai la asta, sau mai strangi ceva banuti si iei o camera serioasa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici prin cap nu mi-ar fi trecut asa ceva... Puteam sa bag mana-n foc ca Session 4 e mult peste M10, dar din ce mi-ai zis si din ce am vazut, cred ca raman tot pe chinezaria mea, atata timp cat nu fac mare caz din filmari. Pe bordul masinii merge la fix, iar pe casca nu deranjeaza in mers pe V-strom (cu tot cu deflector, ce e drept). Am in plan sa ii fac o adaptare ca sa o montez in barba (imi trebuie ceva fibra de sticla sa ii fac un fel de suport, casca mea are forma convexa in fata), iar sincer un GoPro ar atarna ceva mai tare si de aceea as prefera o camera mai mititica.

 

In concluzie, raman pe treaba mea, iar cand o fi Sessin 5 (cinci) mai accesibil, poate o sa migrez pe aia. Aia mi se pare marimea si forma ideala pentru pus pe casca moto. Bateria tine decent (90 minute), pe un card de 32 imi filmeaza 9 ore si vreo 50 minute in 720p la 30 fps. Pentru ce imi trebuie mie e destul.

 

Acum alta pozna: ce dispozitiv s-ar gasi pentru transferul imaginilor de pe card (sau prin cablul camerei) direct pe un hdd portabil, ca sa nu mai iau laptopul cu mine in concediu? Sa zicem c-as avea loc, dar n-as vrea sa-l port cu mine, desi e mititel (11,6" diagonala). Card mai mare de 32 nu imi suporta camera si sincer n-as vrea sa iau 10-15 carduri la mine. Logic, nu?! Curent am de unde ii da, doar sa am dispozitivul. Iau si invertor, daca e nevoie (il am in masina).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...