Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai cei de la Gopro zic asa:

"If you find that you are picking up too much wind noise in your recording, there are several things you can do to minimize this:

  1. When you don't need the camera to be waterproof and are traveling under 100MPH, you can use the open back housing door. This will allow for more of the engine or exhaust noise to be picked up by the microphone, and override the wind noise.
  2. Mount the camera in a location that is exposed to the wind as little as possible. Placing the camera right in the line of the wind stream, such as at the top of the windshield, will cause the most wind noise.
  3. Mount the camera closer to the surface of the car. If the camera is mounted using a fully extended extension arm in an area of high wind, the extension arm itself will generate a bit of wind noise that the camera's microphone will pick up."

Pe langa aceste aspecte, ce poate ajuta si am folosit cu succes:

- un mic buretel peste microfoane

- la usita perforata (pe care o foloseam 99% din timp) am decupat dintr-o coala o bucata care se potriveste fix pe interiorul usitei, acoperind practic gaurile dar lasand sunetul sa treaca.

- microfon extern pe care il plasezi intr-in loc ferit de vant, de ex in spatele parbrizului.

 

De precizat si ca, pt a nu avea asteptari nerealiste, NU ai cum sa ai pe o motocicleta un sunet perfect, 100% fara vant. Cum nicio casca nu poate fi numita silentioasa in adevaratul sens al cuvantului :)

Ce vezi prin filme "profi" si iti suna f bine, sunt facute adaugand separat sunetul la filmare, sunet tras cu o cu totul alta sursa decat mic-ul camerei.


» Post actualizat in 07 Feb 2017 11:47

Uite asa se aude la mine cu metoda hartiutei pusa peste usita perforata (H3+ black), fara buretei sau altceva.

Eu zic ca e decent la viteze de peste 100 tinand cont ca'i camera in bataia directa a vantului.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, stiu ca ceea ce o sa intreb in urmatoarele randuri e cam departe de ce vorbiti pe aici, dar nu am idee unde pot intreba in alta parte :-). Nu stiu daca ati auzit/folosit o camera de asta de la evolio. Ii spune Ismart 4k sau Ismart full hd, depinde de rezolutia pe care o vrei. Eram chiar interesat sa achizitionez cea full hd cand am citit undeva ca se vad greu chiar si numere de inmatriculare de la masinile din fata ta. De cea 4k stiti ceva? Diferenta de pret e mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e departe deloc de subiect.Nu stiu sa-ti ofer informatii pentru ca producatorul nu a depus nici cel mai mic efort sa ofere o descriere a componentelor (si ma refer la procesor si senzor de imagine), singurele informatii complete le vad la iSmart 4K (599 lei) care are acelasi senzor ca SJCAM SJ5000, adica nici macar asta nu e capabila de 4K real, chiar daca procesorul acela Ambarella A12 stie sa randeze 4K, senzorul Panasonic 34110PA nu stie decat 1080p.Deci si restul camerelor Evolio, care sunt net inferioare ca pret au tot 4K interpolat, iar la 10fps sa-ti iei gandul ca vei avea o filmare fluida.Plus ca, ca sa rulezi 4K pe PC ai nevoie de un sistem ok, I5, 8GB RAM, placa video decenta, etc.

La ce o vei folosi?Daca o vei folosi doar in autoturism, nu-ti recomand deloc un action cam, ci o camera auto DVR.

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am nevoie de un sfat de la voi, cei care va filmati in timpul turelor lungi. Vreau sa imi iau o camera care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

- Filmare 1080p 30/60 fps (nu imi trebuie mai mult), imaginea cat mai impecabila, cat mai performant EIS-ul (electronic image stabilization)

- Bateria sa tina cat mai mult (deci daca vorbim de GoPro prefer fara ecran daca tine bateria mai mult)

- Wi-Fi / conectivitate cu smartphone

- Impermeabila/ carcasa impermeabila

Imi trebuie camera pentru o tura lunga prin Europa (10k km), sa filmeze cat mai bine la 1080p, sa pot transfera usor video-urile pe un hard extern, sa nu imi trebuiasca mai mult de un schimb de baterie la 4-5 ore de filmat, si sa o pot conecta la telefon sa vad daca unghiul de filmare e bun (valabil pentru cele care nu au ecran pe spate). Daca aveti vre-un setup deja facut, dau o bere pentru recomandarea cea mai buna.

Bugetul nu pot spune ca are limita, dar sa nu sara peste un Hero 5 cu 2 baterii si 2 carduri de 64 GB (adica vreo 3000 de lei) decat daca se merita cu adevarat.

Ms anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate doar gopro session să îndeplinească o parte din cerințe...

 

LE: știți vreun dispozitiv care poate să transfere materialul de pe card micro SD pe hdd portabil? O să îmi cam trebuiască la vară.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Puteti folosi un acumulator extern pentru telefoane si atunci va tine mult si bine, nu o sa aveti memorie cat va tine bateria. Sigura problema este ca nu poti folosi carcasa waterproof. Exista si pentru asta o solutie, vedeti in filmuletul prezentat. Eu caut sa fac asa ceva, dar trebuie sa gasesc o mufa mai mica pe care sa o pot modifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am nevoie de un sfat de la voi, cei care va filmati in timpul turelor lungi. Vreau sa imi iau o camera care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

- Filmare 1080p 30/60 fps (nu imi trebuie mai mult), imaginea cat mai impecabila, cat mai performant EIS-ul (electronic image stabilization)

- Bateria sa tina cat mai mult (deci daca vorbim de GoPro prefer fara ecran daca tine bateria mai mult)

- Wi-Fi / conectivitate cu smartphone

- Impermeabila/ carcasa impermeabila

Imi trebuie camera pentru o tura lunga prin Europa (10k km), sa filmeze cat mai bine la 1080p, sa pot transfera usor video-urile pe un hard extern, sa nu imi trebuiasca mai mult de un schimb de baterie la 4-5 ore de filmat, si sa o pot conecta la telefon sa vad daca unghiul de filmare e bun (valabil pentru cele care nu au ecran pe spate). Daca aveti vre-un setup deja facut, dau o bere pentru recomandarea cea mai buna.

Bugetul nu pot spune ca are limita, dar sa nu sara peste un Hero 5 cu 2 baterii si 2 carduri de 64 GB (adica vreo 3000 de lei) decat daca se merita cu adevarat.

Ms anticipat.

In privinta autonomiei, te asigur ca nu vei gasi camera care sa filmeze 4-5 ore fara sa nu ii schimbi bateria, nici macar 2 ore, poate doar daca filmezi la 720p.

Cat priveste stabilizator, doar Gopro 5 are stabilizator, restul modelelor nu au, deci trebuie sa scoti minim 2000 de lei doar pentru asta.

Daca vrei ceva ieftin si bun cu stabilizator si filmare 1080p, poti merge pe SJCAM M20 sau Gitup Git2 care are un stabilizator putin mai performant ca M20 si softul mai ok+update de firmware mai bun.

» Post actualizat in 11 Feb 2017 23:06

Puteti folosi un acumulator extern pentru telefoane si atunci va tine mult si bine, nu o sa aveti memorie cat va tine bateria. Sigura problema este ca nu poti folosi carcasa waterproof. Exista si pentru asta o solutie, vedeti in filmuletul prezentat. Eu caut sa fac asa ceva, dar trebuie sa gasesc o mufa mai mica pe care sa o pot modifica.

Tu parca ai Gitup nu?Poti cauta o carcasa speciala pentru Gopro cu mufa de alimentare, se potriveste perfect la Git2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Imi trebuie o mufă micro-USB tată, una mamă si câțiva cm de bandă. Musai îmi fac și eu așa ceva.

 

Deocamdata nu am gasit nicio mufa care sa fie buna, daca gasesti ceva da-mi si mie de stire te rog!

 

Tu parca ai Gitup nu?Poti cauta o carcasa speciala pentru Gopro cu mufa de alimentare, se potriveste perfect la Git2.

Nu stiu la ce te referi, imi poti da un link sau poza cu ce trebuie sa caut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La magazine gen Dioda sigur se găsesc. Sau la vreun service GSM.

Nu cred să fie scumpe chestiile astea. Bandă trebuie vreo 7 cm. Rășină am, cablu spiralat de la un charger de brichetă mai vechi, știam eu că va fi util cândva. Pe bord îmi pun o priză cu 2 usb, dar mai mult o să folosesc power-bank de 10 A, pus în buzunar, să nu deconectez alimentarea la orice coborâre.

Ce utilă e banda aia, de ce naiba nu m-am gândit și eu la așa ceva?!

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu este vorba despre costuri, astea sunt mici. Daca nu gasesc carcasa de care spune Minu o sa fac si eu modificarea, dar cablul vreau sa-l fac mai lung, de vreun metru jumatate, in caz in care prind camera la roata sau in spate sa nu fiu fortat sa atarn si acumulatorul acolo, avand cablu lung il pot tine in toppcase sau in fata, la bordul motocicletei. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Minu, cea din primul link este exclusa ca varianta, pe langa ca nu este rezisteanta la apa, cel mai important aspect pentru mine este faptul ca daca o ai fixata pe lateral cu mufele in afara si cazi strici tot portul camerei si poti s-o arunci.

Asta este si motivul pentru care prefer modificarea din filmuletul pus de mine, chiar daca ai cazut ai carcasa exterioara care o protejeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minu, cea din primul link este exclusa ca varianta, pe langa ca nu este rezisteanta la apa, cel mai important aspect pentru mine este faptul ca daca o ai fixata pe lateral cu mufele in afara si cazi strici tot portul camerei si poti s-o arunci.

Asta este si motivul pentru care prefer modificarea din filmuletul pus de mine, chiar daca ai cazut ai carcasa exterioara care o protejeaza.

Da, stiu, am cautat o carcasa in genul celei de la SJCAM de mai sus dar n-am gasit, cel mult cea postata de mine.Daca am timp liber am sa ma mai uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...