Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa va mai aduc cateva noutati de pe meleagurile Asiatice:

 

-Am incercat sa aduc Gitup Git2 iar, insa nici la importul acesta nici la penultimul nu m-am "sincronizat" cu stocul lor.Agentul care mi-a fost alocat mi-a comunicat ca vor mai primi saptama viitoare un lot de senzori Sony (cam 1000 de bucati) iar acesta va fi ultimul, sunt probleme in producerea acestui model din cauza distributiei limitate de senzori de la fabrica Sony, in consecinta vor renunta la productie si vor produce doar modelul Gitup GIT2P, cu senzor Panasonic de 16Mpx, acelasi senzor precum SJCAM SJ6 Legend.Avand in vedere ca SJ6 este superioara lui Git2, mai ales ca senzorul este de o generatie mai noua, tind sa cred ca nu va fi o dezamagire, din contra, plus ca pretul va fi mai mic, cu mult mai mic.In continuare se lucreaza la Git3 si un alt model 4K real.

 

-la SJCAM, se lucreaza deja la un model de camera auto DVR, vor sa intre pe piata de camere auto se pare.Momentan nu am alte informatii, va tin la curent.

-S-a lansat si SJ6 Legend Air, o varianta mai slaba a lui SJ6 Legend, cu un senzor mai slab, fara al 2-lea ecran si cu procesor propriu, dezvoltat "in house" de SJCAM, fiind un model ce se va regasi exclusiv la distribuitorii SJCAM din Europa si America, insa din pacate pretul este destul de mare sa merite efortul, cu aproximativ 5$ mai putin fata de SJ6 Legend, asa ca nu merita achizitionat, momentan.

 

Cand mai am noutati si timp, va mai scriu pe aici.

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care e diferenta intre camerele de mai jos?

 

GitUp Git2 Sony IMX206 16Mpx 2K WiFi (Pro Packing) / SJCAM SJ6 Black si un GoPro4 de exemplu? GoPro tine la pret doar din cauza marcii sau si din alte motive?

 

Vreau ceva pentru moto (si nu numai) si nu-s decis cat sa investesc.

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SJCAM Sj6 are un senzor mai nou (Panasonic MN34120) ca Git2, o constructie mai buna, un ecran mai bun, aplicatie pentru smartphone mai bine facuta, in schimb Git2 are un stabilizator optic mai bun ca SJ6.Git2 va fi scos din productie intr-o luna si va fi inlocuit cu Git2P cu acelasi senzor Panasonic ca SJ6.

La ce model Gopro 4 faci referire?Gopro Hero 4 Black de exemplu, are acelasi senzor ca SJCAM SJ7 insa un procesor mai vechi, daca faci referire la Gopro 4 Session, mai bine ia arice altceva de banii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu in totalitate, dar in mare parte da.Daca nu ai prea multi bani de aruncat, mergi pe ceva venit din Asia.

 

 

Ce parere aveti despre Isaw Edge?

Din primele cautari pe Google producatorul spune ca senzorul este Sony de 16Mpx si ca filmeaza 4K@10fps, acea rezolutie este interpolata iar la 10fps este inutilizabila si ma duce cu gandul ca acea camera are senzor Sony IMX206 (adica acelasi care il gasesti si in Gitup Git2 si SJCAM M20).Acum fa tu calculul daca merita 150$ fara TVA si taxe vamale. :)

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fiu prea documentat, sunt la prima achizitie de acest gen, iti dau dreptate. Pe de alta parte, pe mine nu ma intereseaza filmarea 4k, vor mai trece ani buni pana sa imi iau eu TV/monitor care sa suporte 4k, sa zic minim 3. Partile forte pe care le-am identificat sunt durata bateriei care conform reviewurilor este de 2 ore la 1080, adica absolut decent zic eu, ca n-o fi 2 ore ci o fi o ora 40 de minute e in regula. Si de asemenea multitudinea de accesorii. Cum sunt mai repezit m-am riscat si am dat o comanda pe ebay UK, deci fara taxe vamale si restul, pt un Isaw Edge + o baterie de rezerva, cost total cu transport inclus 800 de lei, si vine si mai repede. In zona ei de pret cica ar fi gaura din gogoasa zic internetii, oi trai si-oi vedea.

 

Astea sunt accesoriile care vin in cutie, inclusiv selfie stick :laugh:

 

isaw-edge-4k-fullhd-60fps-action-camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum oscilez intre un SJCAM SJ7 nou si un GoPro 4 black second.

 

Nu in totalitate, dar in mare parte da.Daca nu ai prea multi bani de aruncat, mergi pe ceva venit din Asia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sj7 nu gasesti in tara momentan, dar va aparea zilele astea si la noi, fiind proaspat lansat.Eu unul recomand sa mergi pe SJ7, are un procesor mai nou, ecran cu touch, accesorii, suport firmware in viitoarea perioada si un plus foarte mare si anume stabilizator de imagine (unde la Gopro gasesti decat la Hero 5).

 

Fara sa fiu prea documentat, sunt la prima achizitie de acest gen, iti dau dreptate. Pe de alta parte, pe mine nu ma intereseaza filmarea 4k, vor mai trece ani buni pana sa imi iau eu TV/monitor care sa suporte 4k, sa zic minim 3. Partile forte pe care le-am identificat sunt durata bateriei care conform reviewurilor este de 2 ore la 1080, adica absolut decent zic eu, ca n-o fi 2 ore ci o fi o ora 40 de minute e in regula. Si de asemenea multitudinea de accesorii. Cum sunt mai repezit m-am riscat si am dat o comanda pe ebay UK, deci fara taxe vamale si restul, pt un Isaw Edge + o baterie de rezerva, cost total cu transport inclus 800 de lei, si vine si mai repede. In zona ei de pret cica ar fi gaura din gogoasa zic internetii, oi trai si-oi vedea.

 

Astea sunt accesoriile care vin in cutie, inclusiv selfie stick :laugh:

 

isaw-edge-4k-fullhd-60fps-action-camera.

Poti pune un link te rog?Uneori Ebay Uk nu inseama obligatoriu Europa, acum ceva ani mi-am luat multe tepe comandant de pe UK, produsele erau vandute si trimise direct din China, unii spuneau ca au depozit in UK insa minteau, coletul ajungea dupa o luna si ceva si venea tot din China (trimiteau coletele prin tot felul de poste dubioase sperand ca vor scapa de Vama, insa totul era loterie).Nici macar nu m-am mai dus sa le iau.

Cat despre baterie, producatorul spune pana la 100 de minute.Asa imi spune si mie producatorul la SJCAM de exemplu, insa uneori aceste masurari sunt facute la 720P@30fps, iar cand filmezi la 1080P sau mai rau 4K@30fps de abia prinzi o ora. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca pot sa pun linkurile eGay UK:

 

ISAW EDGE 4K Ultra HD - ended listing

 

ISAW RECHAREABLE LITHIUM-ION BATTERY

 

Review#1

Review#2

Review#3 - Amazon

 

Acum ca m-ai pus un pic pe ganduri am mai citit un pic si parerile despre battery life sunt impartite. Eu as face o medie si as zice ca ar tine undeva la 90 de min daca nu o freci prea tare jucandu-te cu comenzile, wifi si aplicatia. Eu o iau in principal pentru filmari in plimbari , atunci cand stiu ca urmeaza o portiune de drum frumoasa, si nu o sa o folosesc ca un dash cam prin oras sau pe autostrada, asa ca eu consider ca 90 de min + extra battery imi vor satisface dorintele mele de plimbare la drumuri scurte si medii, cum ii sade bine unui naked. Oi mai arunca si un power-bank in tail bag si aia e.

 

Sunt constient ca socoteala de acasa cu aia din targ nu se potrivesc deseori dar asta-i viata, omu' cat traieste invata, si 800 de lei pt ce ofera cred ca este un pret rezonabil, mai ales cu multimea aia de accesorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea stiu ce face gpsul integrat dar am o vaga senzatie ca nu as folosi functia chiar daca as avea-o. Am de exemplu TV din ala cu 3D, niciodata nu am folosit functia.

Eu nu mai pun botu' demult la brand sau non-brand, toate sunt facute la fel in opinia mea si fara sa incerci nu stii care e mai bun. Si oricum, tre sa fie si tzepuiti pe lumea asta, nu? Pai ce, eu sunt mai fraer :laugh:

 

Eu sunt ala care trage hais cand restu' se duc cea, probabil ai observat. Asa sunt eu, mai special *gif cu un autist

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca mi-ai dat detalii despre gps-ul ala cred de cuviinta ca trebuie sa revin asupra afirmatiei anterioare.

 

Nu prea acum ca stiu ce face gpsul integrat dar am o vaga senzatie sunt absolut convins ca nu as folosi functia chiar daca as avea-o.

 

Iti multumesc de asemenea pentru detaliile despre chinezarie, de ce n-ai zis de la inceput ca ai un Isaw Edge sau cunosti pe cineva care are? Te mai intrebam si eu una alta. Asta e in final, luai tzeapa, I will walk it off.

Sau poate o sa imi exercit drepturile de cetatean european si fac un retur elegant daca s-o putea.

 

SJcam asta ce natie o fi oare? Am gasit: SJCAM, About us.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SJ e tot ciainiz. are fratele tau SJ4000 wifi. daca vrei sa filmeze si atat, e perfecta. poate fi bine-mersi si fara wifi, mai eftina oleaca (adica fo' 300 ron)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Lucian dar nu e nevoie, e plin tubu de comparatii. Si sta destul de bine Isaw asta, ca de exemplu':

 

 

Sunt de asemenea comparatii in paralel cu GoPro 5 black, adica campeonu' en-titre, si diferentele nu sunt notabile, si cum eu nu sunt vreun video editor semi-pro sau macar amator pretul isi spune cuvantul.

Acum daca cineva vrea sa jumuleasca papura aia in cautare de noduri nu o sa ma pun tocmai eu contra, si sunt convins ca o sa gaseasca.

Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ne imbatam cu apa rece totusi, comparand Gopro 5 cu Isaw.Din specificatii (unde producatorul spune ca are 16Mpx) si presupunand ca acele specificatii nu sunt umflate iar senzorul Sony nu este interpolat si este modelul IMX206 (acelasi ca pe Gitup Git2, SJCAM M20, Xiaomi Yi) si nu IMX078 (e posibil si asta, avand in vedere ca modelul are mai mult de 2 ani de cand este produs) e departe de nivelul lui Gopro 5, nici SJCAM SJ7 nu e la nivelul lui si gandeste-te ca ordinea e M20-SJ6-SJ7.

 

Cat priveste autonomia, la 1000mah nu cred ca vei prinde mai mult de o ora la 1080p@60fps sau 2K@30fps, cum nici camerele de mai sus nu trec prea mult de o ora si au acumulatori de 950-1000mah.Poate doar daca are vreo minune de procesor desi nu cred, tot Novatek sau Ambarella.

 

Cat despre pret, cam mare avand in vedere ca ai luat-o de afara, iar acumulatorul acela la 20 de lire....no comment, dar nu mai conteaza, tu sa fi multumit de ea. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da ma varu', nu ne imbatam cu apa rece, dar pretul cui il lasam? Hai sa comparam cu alte camere din acelasi segment de pret, adica 200$, nu Loganu' cu C Klasse.

Oricum iti multumesc pentru feedback, deocamdata singurul mai avizat, si parerea mea deocamdata este ca aceasta camera este una de buget cu pretentii de segment premium, justificate sau nu, ramane de vazut. Probabil o sa pun aici o filmare in caz de suscita interes. 20 de lire e mult pentru acumulator, corect dar na, boieria se plateste, adica timpul mai scurt de intrat in posesie.

 

Eu doar eram curios de pareri mai avizate, eventual de la posesori. Nici eu nu merg pe topicul posesorilor de Versys sa imi dau cu parerea pentru ca am mers odata pe un Vstrom.


» Post actualizat in 25 May 2017 07:59
Si inca ceva, Isaw asta nu este de gasit la noi in tara si acesta a fost motivul principal pentru care am apelat la surse din afara, eu n-am fost in stare sa-l gasesc la noi. L-as fi cumparat bucuros de la noi, chiar si cu un pret mai mare in limite rezonabile, ca sa beneficiez de politica de returnare mai facila, de garantie, si timpul de livrare sensibil mai scurt. Editat de paulynos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca veni vorba de preturi, eu am luat Git2 Pro sh intr-o stare impecabila, cu 400 Ron. Eu nu vad ratiunea sa cumperi o camera noua, singurul lucru care se uzeaza este acumulatorul, care se gaseste la 30-40 roni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai, statz ashea oleaca, abia acum vazui semnatura Minului, la loc comanda.

 

 

www.MinTech.ro your online action camera store

Importator oficial in Romania ale marcilor SJCAM, GitUp, Viofo, Eken.

 

 

*Nigga please.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza si pe mine o camera si ma uitam la SJ7, care pare destul de laudata. In 1100 cat costa acum, as avea alta alternativa mai buna? As vrea sa tin cont inclusiv de cat m-ar costa si accesoriile pe care le pot cumpara pentru camera si pe care nu vreau sa platesc exagerat de mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La acest pret nu prea ai alte variante la noi in tara, ar mai fi Xiaomi 4K insa mai scumpa si fara accesorii.Sj7 are acelasi senzor ca Gopro Hero4 insa un procesor mai performant (Ambarella A12).Depinde ce accesorii ai nevoie, daca schimbi talpa aceea de prindere, camera va fi compatibila cu toate accesoriile Gopro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai asa, la 1100 vine doar camera? cat costa si accesorile alea de gopro? si talpa aia se plung and play sau mai trebuie ceva adaptari facute?

ziceai mai sus ca la noi inca nu se vinde, dar la tine pe site apare disponibila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...