Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ the gyx, nu pot sa dau de permis anul asta pentru ca nu sunt in tara, dar mi-as cumpara motocicleta sa o trimit, permisul nu e o problema decat de timp. thx

 

@ aquachrono acum o sa incep sa cercetez, ms mult. inca astept indrumare si sfaturi. app eu am 1,86 si 76kg . credeti ca e o motocicleta potrivita pentru un astfel de fizic ? nu as vrea sa arat ca soaricele pe sacul de malai

 

 

thx

Editat de geticu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e Mercedes diferit de celelalte masini (te prinzi abia dupa ce conduci una) asa e BMW intre motociclete. Ma refer la BMW adevarat cu cardan, nu la cele pe lant care-s italienesti.... K75 aka "flying brick" e o masinarie rezistenta, nu e cazul sa-ti faci griji in privinta anului, de fapt in general la moto nu-i ca la conserve ca sa conteze anul, conteaza mai mult cum a fost ingrijita si forjata.

Are o injectie de benzina monopunct x3 care face ca motorul sa fie foarte docil pana cand treci de 5 000 de rpm, viteza maxima e cam 200 km/h ,s-ar putea sa fie dotata si cu ABS iar ciclistica... zici ca merge singura incotro intorci capul, fara zgomot, fara vibratii, parca e electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sapa forumul asta : k100rt.aforumfree.com/forum Gasesti acolo multa info. despre K100 si K75 .

forumul e in engleza :( stau cam ruginit la capitolul asta, dar o sa incerc sa caut imformatii, ms mult omu!

 

:)))) la 76 de km nici cu autobuz articulat nu iesi bine :)

Scuze dar nu m-am putut abtine :)

ahh stai linistit nici eu nu m-am putut abtine si eu rad, 76 de kg

 

Cum e Mercedes diferit de celelalte masini (te prinzi abia dupa ce conduci una) asa e BMW intre motociclete. Ma refer la BMW adevarat cu cardan, nu la cele pe lant care-s italienesti.... K75 aka "flying brick" e o masinarie rezistenta, nu e cazul sa-ti faci griji in privinta anului, de fapt in general la moto nu-i ca la conserve ca sa conteze anul, conteaza mai mult cum a fost ingrijita si forjata.

Are o injectie de benzina monopunct x3 care face ca motorul sa fie foarte docil pana cand treci de 5 000 de rpm, viteza maxima e cam 200 km/h ,s-ar putea sa fie dotata si cu ABS iar ciclistica... zici ca merge singura incotro intorci capul, fara zgomot, fara vibratii, parca e electrica.

Multumesc omu, mi-ai dat mare incredere, daca sa zicem printr-un scenariu negru ca ma lasa ceva la ea, ceva mai serios se pot gasi piese de schimb ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De baza la el e e-bay dar gasesti si prin Ro. E o masinarie cu adevarat germana, nu se strica singura dar daca reusesti sa rupi ceva la ea gasesti aici destui posesori care sa te invete.

Multumesc omu, o sa incerc sa ma documentez cat mai bine, sper eu ca prin februarie/martie sa pot cumpara una, pana atunci continui cerecetarea, orice alta informatie despre bmw k75 este bine venita si primita, multumesc si va tin la curent Editat de geticu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piesele cele mai ieftine le gasesti pe ebay.co.uk . Pe ebay.de sunt mai scumpe si de multe ori si transportul e mai scump. De asemenea , in franta , gasesti multe piese pe lebonqoin.fr e un fel de piata a-z . In romania mare lucru nu prea gasesti . Eu am K100 rt , daca iei K75 , recomandarea mea e sa iei unul carenat nu varianta sport. Legat de probleme, cum ziceau si colegii de mai sus, modelele astea sunt reliable. Trebuie insa neaparat sa verifici la cumparare jocul la roata spate in sensul ca , e necesara gresarea cel putin la 2 ani a articulatiilor cardanului. Daca mentenanta asta preventiva nu e facuta , canelura cardanului si canelura pinionului de atac ( ma refer la partea ce se imbina cu cardanul ) se uzeaza si se duce naibii. Daca cu motorul ridicat pe cricul central , motorul oprit si bagat in viteza, incerci sa rotesti roata si exista astfel un joc semnificativ, mai bine zici pas ori rogi pe cineva sa inspecteze canelurile cardanului. In rest , nimic deosebit, sunt motoare K75 si K100 cu peste 300 mii km inca pe strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are o injectie de benzina monopunct x3

Adica injectie multipunct.

Am o masina BMW veche, piese sunt usor de gasit. La motociclete, nu stiu. Pe realoem.com ai un catalog de piese in care apara si K75. Cat timp piesele ua preturi listate la ele, in mod normal sunt livrabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, niciodata nu am stat sa masor exact cat imi consuma. Cand e nevoie completez si gata. Limita e 1 litru la mia de km, da pana acolo mai e mult si bine...

 

Eu îmi fa;ceam griji ca al meu a luat cam 1 litru la 10000 km. Chiar am vrut sa te întreb daca e normal, dar acum sunt mai linistit.

Editat de procust
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1200 GS/2005/96.000 KM/ 90% parcursi incarcat + pasager

I-a venit si lui sorocul ...

Simptom:ambreiajul incepea sa cupleze in ultima parte a cursei (ultimii 5-10 mm inainte de eliberarea completa a manetei).Din fericire inca nu a inceput sa-mi patineze.

Pasul 1:la recomandarea lui Dan Cata am desfacut electromotorul si am putut observa uzura placilor de frictiune:

post-15199-0-80461800-1352235731_thumb.jpg post-15199-0-32673200-1352235756_thumb.jpg

Pasul 2: sambata ora 08:00 intrarea in 'sala de operatie'post-15199-0-29817000-1352235905_thumb.jpg

La ora 13 'extirparea tumorii' : post-15199-0-21004800-1352236116_thumb.jpg

Din pacate am omis sa comand simeringul de la cutie : post-15199-0-89102400-1352236264_thumb.jpg

Ceea ce ne face sa mai asteptam cateva zile.

Pana una alta ...am ramas in stadiul acesta:post-15199-0-78513500-1352236382_thumb.jpg

Va tin la curent in continuare,mai ales ca Dan este in premiera la acest fel de operatie pe un 1200GS :peace:

Editat de FLR-BV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va scriu cu drag si va anunt ca am gasit un k75 din 91 la 1900 de euro, as vrea sa ajung luna asta sa il vad, rog pe oricine sa lase scris ce ar trebui sa verific la ea, de ex, mi-a spus cineva mai sus sa verific angrenajul cardanului, ce ar trebui sa mai urmaresc ? cum trebuie sa sune motorul ? si cam cati km (aproximativ) are o motocicleta din 91 ? in anunt scrie ca are 125.000, nu par multi. ce ziceti ?

 

 

Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ the gyx, nu pot sa dau de permis anul asta pentru ca nu sunt in tara, dar mi-as cumpara motocicleta sa o trimit, permisul nu e o problema decat de timp. thx

Vezi sa n-ai surprize, se schimba legislatia de anul viitor! /index.php?/topic/685030-din-2013-vom-avea-un-nou-sistem-de-permise-auto/page__hl__%2Bpermis+%2Bconducere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Munca si bani la un ambreiaj, partea buna este ca le mai faci inca odata abia peste 100.000 km..

Referitor la casca, mi-a aerografiat-o Zoli de pe aici de pe forum(Zoliart), combinatia de culori si sigla a fost ideea mea, casca fiind alba mi se parea prea golasa.

M-a costat 100 euro, dar lucrarea a iesit intr-adevar frumos.

Eu i-am spus sa-si puna logo-urile si semnatura pe ea, nu ma deranjeaza..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica o injectie de tip vechi, euro 1 dar separata pe fiecare cilindru, injecteaza in galerie nu ca actualele in cilindru. Gresesc ?

E vorba de definitie. Din cate stiu eu, monopunct este cand ai un singur injector care serveste mai multi cilindri.

Cele care injecteaza direct in camera de ardere sunt ceva mai recente, dar au fost si motoare euro 3 cu injectie in galerie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa n-ai surprize, se schimba legislatia de anul viitor! http://www.motocicli...rmis +conducere

wow ce tampenie absoluta :/ daca trece legea asta adio moto pentru mine pana la 24 de ani, momentan nu sunt in tara si nici nu am cum sa ajung pana la anul :/ deci e aiurea, am dreptul sa conduc un camion de 41 de tone si nu am dreptul sa dau de categoria A !??? e absurd, nu sunt impotriva permiselor pentru mopede dar 24 de ani... incredibil .... asa ceva. doamne cred ca mai am putin si plang de nervi cand ma gandesc ce am putut sa citesc despre noua lege a permiselor Editat de geticu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...