Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dupa cum am scris si in numele topicului as vrea si eu o parere despre cele 2 casti.

Ce-a de-a doua o am acasa insa nu am testat-o deoarece momentan nu detin nici o motocicleta si prima trebuie sa o primesc luna viitoare.As vrea sa stiu care este mai buna din cele 2 ca sa stiu sa o pastrez.

post-37248-1281901657_thumb.jpg

post-37248-1281901663_thumb.jpg

Editat de dragos16_no1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...i-Motorradhelme

 

 

mai ieftine nu am gasit in europa.

 

eu ma tot gandesc la un xr1100, da... parca mai am alte investitii de facut, poate fac reduceri mai substantiale de Craciun, cred ca mai bine trimit un link lu' "Mosu", cu marimea potrivita daca nu s-a prins pana acum ca port xl si uita modelu pe care i l-am pus screen pe laptop :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nu trebuie neaparat sa-ti comanzi de pre vrun site sau sa-ti iei din magazin...au fost ieftine la SMAEB din ce am auzit..

 

:moron: a fost ceva ieftin la SMAEB?!!?

 

ps: ce shoei vrei?care e bugetul?noua sau sh?ce marimea(de regula reducerile substantiale sunt la xs sau xl)?integrala/flip-up/open-face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
:moron: a fost ceva ieftin la SMAEB?!!?

 

ps: ce shoei vrei?care e bugetul?noua sau sh?ce marimea(de regula reducerile substantiale sunt la xs sau xl)?integrala/flip-up/open-face?

auzisem ca in ultima zi...xr-1000 au costat 12 mil , sambata cand am fost eu nu erau 12 mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Unele sunt modele nou aparute (XR1100,XSpirit2) si normal ca au preturi pe masura.Intre cele ieftine si cele scumpe nu prea exista mari diferente, adica sa nu te gandesti ca daca mergi acum cu un XR1000 si dupa aia pui un XR1100 o sa ti se para diferenta de la cer la pamant.In principal diferentele sunt la aerisiri,grafica, forma mai aerodinamica,etc.Eu ti-as recomanda sa iti iei un XR1000, avand un pret foarte ok atat nou cat si sh.Insa daca nu esti fixat pe Shoei, Suomy (de ex Vandal) ar putea fi o alternativa buna avand interior complet detasabil, automat usor de spalat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Diferente pe hartie, xr1100 are 2 venturi in plus si poti scoate toata captuseala.

 

Am mai observat ca ventul din barbie are 2 pozitii la xr fata de on/off la qwest.

 

O alegere foarte grea pentru mine.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am mai citit pe forum si pe review-urile de pe webbikeworld, ei recomanda qwest ca fiind cea mai buna casca din 2010. Qwest e mai de touring, xr-1100 mai sport. qwest e mai silentioasa, xr-1100 mai galagioasa. Nu am nici una din ele asa ca poate nu e cea mai obiectiva parere.

 

offtopic: exista un magazin in bucuresti unde se pot proba casti shark?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Review-uri am citit si eu, cam pe toate :) , am si probat de cateva ori ambele casti, am fost si la wind tunnel in Louis (dar nu functiona saracia) pe mecla nu simt vre-o diferenta intre ele.

Imi place foarte mult cum arata xr-u si parca prefer ventilatie mai buna decat transpiratie in liniste, la un drum lung sigur ca imi voi schimba parerea... greu...

:what:

 

 

@zipper, atentie la shark(nu lua fara sa probezi), am probat ieri una de curiozitate si mi-a rupt urechile desi era marimea mea XL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca prefer ventilatie mai buna decat transpiratie in liniste, la un drum lung sigur ca imi voi schimba parerea...
XR 1100 te ventileaza de-ti tiue urechile. :wacko:

E galagioasa rau tare daca mergi cu toate aerisirile deschise.

/index.php?/topic/641724-shark-vision-r-sau-shoei-xr-1100/page__view__findpost__p__2787768

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

si eu am aceeasi dilema,quest sau xr 1100,parerea mea si nu numai este ca sunt foarte multi factori care trebuie luati in calcul,printre cei mai importanti parerea mea ar fi ce fel de motocicleta pilotezi.Eu am un nolan n84,pe motorul pe care l-am avut inainte (suzuki dl 1000 vstrom)nu am avut absolut nici o problema,pe motorul care il am acum deja se simte o diferenta,teoretic n84 este o casca sport touring mai mult inclinata spre touring........Quest-ul este cam din aceeasi categorie,mai mult orientata pe partea de touring.De aceea cred ca,pt motorul de acum (kawasaki gtr 1400) ar fi mai potrivit xr 1100,cu toate ca si pe mine cred ca ma atrage ideea ca quest-ul a fost votata cea mai buna casca in 2010.......

oricum sper ca ai ales bine si ca vei fi multumit de noua achizitie.

o zi buna

 

salut

 

daca ai probat-o sunt si eu curios cum este.....eu inca stau in dubii,asa ca orice fel de informatie este binevenita.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt un mare fan al castilor SHOEI. In prezent am un XR1000.

Spunti-mi daca gasesc si pe unde, in Romania, accesorii ca: chin guard, nose guard, wisper strip, etc.

Accesorii ca viziere si pinlock se gasesc garala.

Multumesc!

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Sunt un mare fan al castilor SHOEI. In prezent am un XR1000.

Spunti-mi daca gasesc si pe unde, in Romania, accesorii ca: chin guard, nose guard, wisper strip, etc.

Accesorii ca viziere si pinlock se gasesc garala.

Multumesc!

 

 

salut!

 

am aceeasi casca, mi-am comandat toate cele enumerate de pe louis prin kronaumoto.ro.

mai ieftin si mai usor nu cred ca gasesti in alta parte.

 

sfat: nu prea ai ce face cu chin si nose guard-urile...singurul cu adevarat util mi se pare whisper strip-ul care vine in jurul gatului, iti mai acopera ceafa si scade zgomotul in casca. chin guardul are si el un rol in atenuarea zgomotului, e dintr-un fel de panza gaurita.

 

nose guard-ul l-am purtat fix de vreo 2 ori, parerea mea e ca nu merita.

sfat2: vezi ca daca iei de pe louis, "whisper strip"-ul e de fapt tot kitul, adica are si chin guard inclus. sa nu-l iei de 2 ori cum am facut eu :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

 

am aceeasi casca, mi-am comandat toate cele enumerate de pe louis prin kronaumoto.ro.

mai ieftin si mai usor nu cred ca gasesti in alta parte.

 

sfat: nu prea ai ce face cu chin si nose guard-urile...singurul cu adevarat util mi se pare whisper strip-ul care vine in jurul gatului, iti mai acopera ceafa si scade zgomotul in casca. chin guardul are si el un rol in atenuarea zgomotului, e dintr-un fel de panza gaurita.

 

nose guard-ul l-am purtat fix de vreo 2 ori, parerea mea e ca nu merita.

sfat2: vezi ca daca iei de pe louis, "whisper strip"-ul e de fapt tot kitul, adica are si chin guard inclus. sa nu-l iei de 2 ori cum am facut eu :peace:

 

Multumesc!

Mai vreau sfaturi de la tine!

Nu am gadit pe Louis - nose guard. Este cumva BREATH DEFLECTOR?

Editat de edward_zone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ala e, breath deflector - cod louis 20012135

dar iti zic ca n-ai ce face cu el :)

te sfatuiesc sa incerci sa vezi cum e inainte sa-l cumperi, eu personal nu ma impac cu el si zace prin dulap. daca tii neaparat sa-l ai, ti-l dau eu cu 50 lei, pe louis e vreo 75. e nou si asa o sa ramana :)

 

Cat despre whisper strip kit, adica 20012150, ti-l recomand. Face casca mai silentioasa.

 

 

spor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre whisper strip kit, adica 20012150, ti-l recomand. Face casca mai silentioasa.

Subscriu.

Am aceeasi casca. N-am mai avut probleme cu vantul din interior dupa ce l-am montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e mai incomod de tras pe cap casca cu whisperul montat ? Din poze mie imi pare sufocant de mica gaura aia care ramane :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...