Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Foarte buna" e in functie de ce pretentii ai de la acea alarma.

Sunt alarme simple care suna si atat. Ai telecomanda sa o opresti ce actioneaza pe o distanta foarte mica 20 - 30 metri. Daca esti departe de motor poti doar sa speri ca alarma ii va indeparta pe pozacii gen rossi si ca sirena va trezi cuiva spiritul civic cand hotii vor actiona.

Eu am una simpla spy cu modul gsm si primesc alerta pe telefon cand se declanseaza. Avantajul ar fi ca daca ai semnal gsm nu exista limita de distanta intre tine si motor. Dezavantajul ar fi costul ulterior - trebuie sa ai o cartela care sa poata initia apeluri sau timite sms-uri, iar uneori cartela se mai strica si trebuie schimbata. Consumul bateriei e cam mare, ai tot timpul un telefon conectat la borne.

Sunt si alarme cu pager ce are o raza de acoperire de cateva sute de metri. Daca esti in raza ei vei sti ce se intampla cu motorul. Unele au si senzor de perimetru. Avantajul ar fi ca nu mai platesti cartela de telefon.

Mai nou au aparut si modele de alarma cu modul gps de localizare. Din experienta cu gpsurile pe diverse deviceuri nu o gasesc foarte utila, mai ales daca ma gandesc la consum.

Important este si montajul eu am facut ceva ajustari la cabluri ca nu mergea bine. In afara de tot felul de chinezarii mai cunoscute sunt spy/cardot/phantom (asemanatoare)/ defender (diverse denumiri) / scorpio.

Scorpio ar fi ceva mai scumpe dar au o tehnologie prin care se armeaza dezarmeaza automat cand esti cu pagerul in prezenta ei, deci e mai comoda. In functie de ce vrei de la alarma si cat esti dispus sa dai pe ea optiunile se vor restrange la 1 - 2 modele din cele enumerate. In situatia ta as alege dintre spy/defender cu pager (varianta ieftina) sau scorpio (varianta scumpa), eu daca ar fi sa o schimb pe cea actuala as lua scorpio. Optional se poate considera necesar si un baston telescopic pentru interventii stomatologice (extractii fara pregatire medicala de specialitate) la declansarea alarmei. Bafta si asfalt uscat!

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu doresc achiziţionarea unei alarme. Cred că dacă este să iau în calcul una cu GPS şi notoficare prin sms, cea mai bună opţiune pentru cartelă este una dintr-o reţea de telefonie din altă ţară (T-mobile, Telenor, O2, Vodafone) unde creditul de pe cartelă este valabil un an, indiferent de cât credit e pe ea. Dezavantajul ar fi costul unui sms trimis în Roaming. Cartele româneşti însă nu prea sunt ok fiindcă expiră repede, deci sunt o pacoste în plus la bani.

 

Dincolo de aceasta, considerând pe cele cu pager, spy sau scorpio cred ar fi o alegere bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai iEmi!! Cine crezi ca s-ar pune sa fure motoru' ala al tau? :) N-are rost sa-i pui alarma, ca nu-l vrea nime' oricum! :P

 

Pana la urma, cred ca cea mai sigura alarma este garajul... Noaptea il tii in garaj, ziua la lucru, unde e cat de cat pazit de paznicii firmei.. Deci chiar nu prea ii vad rostul alarmei pe motorul tau..

 

:peace: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

eu alarma de la SCORPIO am montata pe motocicleta de vreo 6 ani, si sunt FOARTE MULTUMIT de ea.daca te hotarasti sa-ti montezi o alarma SCORPIO,iti recomand modelul full (sistem anti highjack,senzor de perimetru si backup).costa niste bani frumosi,dar se merita.

 

MULTA BAFTA!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu alarma de la SCORPIO am montata pe motocicleta de vreo 6 ani, si sunt FOARTE MULTUMIT de ea.daca te hotarasti sa-ti montezi o alarma SCORPIO,iti recomand modelul full (sistem anti highjack,senzor de perimetru si backup).costa niste bani frumosi,dar se merita.

 

MULTA BAFTA!!

ok. Mersi mult de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa variantele hi-tech, care merita dar si costa ceva, eu mi-am luat: http://carvox.ro/index.php/categorii-produse/alarma-moto E decenta la banii astia si nu mi s-a intamplat sa o ia razna sa sune aiurea. Am mai avut si pe kymco una la fel si daca nu as avea bani de una mai calumea, decat fara as mai lua una din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ce parere aveti de alarma asta? Detalii:

 

Setul contine:
- Unitatea centrala
- Un pager
- O telecomanda de rezerva
- LED avertizare stare alarma
- Cablurile pentru interconectare
- Buton Valet
- Sirena piezo de mare putere


Unitatea centrala si telecomanda de rezerva sunt waterproof, ambele sunt prevazute cu garnituri speciale care nu permit patrunderea apei in interior

- Anti scan
- Armare/dezarmare
- Armare silentioasa
- Senzor de inclinare reglabil digital
- Senzor de soc
- LED de afisare a starii alarmei
- Reglarea sensibilitatii socului prin procedura de programare
- Inhibarea senzorului de soc din telecomanda
- Cautare in parcare
- Blocarea motorului in starea armat
- Semnalizare luminoasa prin flash-uri ale stopului spate cand alarma este declansata
- Mod valet
- Dezarmare de urgenta
- Functie "panica"
- Memorarea ultimei stari daca alarma este decuplata de la tensiunea de alimentare
- Armare pasiva programabila
- Autorearmare programabila
- Functie Anti Hijack
- Programarea functiilor prin butonul valet
- Alerta prin sunet sau vibratii

 

post-45393-0-95114300-1393613162_thumb.jpg

 

Mi-a fost recomandata de electricianul de la service-ul Honda din Iasi. Parerea lui a fost ca sa nu arunc banii pe alte alarme scumpe, spunand ca si asta isi face treaba destul de bine. Costa 399 de ron. Electricianul nu are nici o legatura cu vanzatorul, deci nu a recomandat-o pentru motive "ascunse". Chiar s-a exprimat ca pot sa o cumpar de unde doresc eu.

A mai avut cineva modelul asta? Poate sa imi dea ceva detalii despre el? As mai vrea si alte pareri.

LE nu am pus nici un link sa nu se considere "reclama".

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost recomandata de electricianul de la service-ul Honda din Iasi. Parerea lui a fost ca sa nu arunc banii pe alte alarme scumpe, spunand ca si asta isi face treaba destul de bine. Costa 399 de ron.

Si asta ti -se pare ieftina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic? Am cerut o oferta de la Honda sa iau o alarma originala (accesoriu Honda). Cand am vazut pretul mi-au picat plombele. 548 EURO! Da. Alarma moto 548 Euro. Fata de aia, asta e cu muuult mai ieftina.

Deci ... se merita modelul asta de 399 ron?

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic? Am cerut o oferta de la Honda sa iau o alarma originala (accesoriu Honda). Cand am vazut pretul mi-au picat plombele. 548 EURO! Da. Alarma moto 548 Euro. Fata de aia, asta e cu muuult mai ieftina.

Deci ... se merita modelul asta de 399 ron?

tare sunt curios cum arata alarma originala de la honda , specificatii etc daca are cineva sa posteze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.honda-moto.ro/modele/view/enduro/transalp#accesorii

 

AVERTO alarm kit (for ABS type)

 

  • Compact alarm unit with 118dB siren and back-up battery
  • Low-consumption sleep mode to protect the battery from draining
  • Movement and shock detector featuring 8 sensitivity settings
  • Easy and reliable model-specific installation by means of connectors and pre-wiring
  • For ABS type

 

08E55-MFF-800E

 

http://www.cmsnl.com/xl700v_model17230/alarm-sys_08e55mff800e/#.UxDrSM4hAww

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o alarma tre' sa te intereseze 2 lucruri: cit de repede goleste bateria si cit de sensibil e senzorul de soc, adica daca se declanseza de la masini grele, motoare cu tobe aftermarket (LOL) etc.

 

Esti convins ca vrei alarma?

 

/index.php?/topic/386369-o-privire-personala-asupra-metodelor-anti-hoti/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...