Sari la conținut

Bucuresti - Valea Cascadelor - 17.04.2013


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Din cate am inteles, Loganul nu a acordat prioritate cand a iesit de pe straduta. Yamaha (XT?) cu nr de AG nu avea viteza, dupa cum se vede in pozitia in care era cazuta, rezultatele sunt dupa cum se vede in poze, motociclistul era stabil in ambulanta, ceva contuzii si lovitura mai urata la prima vedere la genunchiul drept. Nu am stat mult, un domn a spus ca e cu motociclistul si se ocupa el de moto.

 

Ca idee, prima banda deja ajunge sa fie "must not drive"... si ideea este sa purtam protectii care sa ne apere minim "elementele" cele mai expuse (palma, cot, umar, genunchi-tibie). Da, fac pe moralistul acum, ca si eu o ard uneori doar cu casca si manusile, insa dupa astfel de "dusuri reci" imi dau seama ca fac o prostie, avand in vedere conditiile de trafic...

K7EEB5Tl.jpg

zY7SolYl.jpg

Ir7Ha8sl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

oricum motocicleta nu pare prea tavalita sa speram ca si riderul e ok... insanatosire grabnica si inapoi in sa cu atentie sporita, sezonu deabia a inceput..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am ajuns la fata locului motociclistul fusese luat de salvare. in echipajul de politie venit la accident erau si doi prieteni de ai mei. mi s-a spus ca motociclistul e ok, a fost luat de salvare pt investigatii, avand doar o lovitura la picior fara fractura. din cate mi-ai povestit dinamica accidentului a fost urmatoarea: motociclistul venea pe valea cascadelor spre iuliu maniu iar din sens opus un logan alb mcv dubita a virat stanga pt a intra pe strada perperpendiculara pe valea cascadelor, taindu-i calea motociclistului. acesta s-a speriat, si a intrat in loganul albastru berlina care tocmai iesea de pe strada respectiva si era oprit. dpdv al meu lipsa de experienta a motociclistului si-a spus cuvantul. precizez ca loganul alb care i-a taiat calea nu a fost atins. la loganul albastru avarii au fost doar bara si proiectorul in partea stanga. motocicleta nu este grav avariata.

scuze de calitatea pozelor, au fost facute cu tel mobil.

 

post-67387-0-47729200-1366228095_thumb.jpg

post-67387-0-45089800-1366228107_thumb.jpg

post-67387-0-94570900-1366228118_thumb.jpg

post-67387-0-98851400-1366228128_thumb.jpg

post-67387-0-55749900-1366228143_thumb.jpg

post-67387-0-56386800-1366228160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrați pe secțiunea începătorilor si recomandați-le TDM-uri. N-am înțeles niciodată cum pot unii să recomande începătorilor balene de peste 200 kil.e

 

Era mai bun un R1 de 180 de kilograme? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrați pe secțiunea începătorilor si recomandați-le TDM-uri. N-am înțeles niciodată cum pot unii să recomande începătorilor balene de peste 200 kil.e

 

Are 198Kg. Doar ca zona aia e destul de periculoasa, e un soi de piaţă de materiale de constructii.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrați pe secțiunea începătorilor si recomandați-le TDM-uri. N-am înțeles niciodată cum pot unii să recomande începătorilor balene de peste 200 kil.e

Ce legatura are? A dus-o-n brate? Face flotari cu ea in spate? O-mpinge 20 de km.?

Stii tu vreo mobra de strada (nu cross, nu de curse, etc) intre 400 si 600 cmc sub 190 de kile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate mi-ai povestit dinamica accidentului a fost urmatoarea: motociclistul venea pe valea cascadelor spre iuliu maniu iar din sens opus un logan alb mcv dubita a virat stanga pt a intra pe strada perperpendiculara pe valea cascadelor, taindu-i calea motociclistului. acesta s-a speriat, si a intrat in loganul albastru berlina care tocmai iesea de pe strada respectiva si era oprit. dpdv al meu lipsa de experienta a motociclistului si-a spus cuvantul. precizez ca loganul alb care i-a taiat calea nu a fost atins. la loganul albastru avarii au fost doar bara si proiectorul in partea stanga. motocicleta nu este grav avariata.

scuze de calitatea pozelor, au fost facute cu tel mobil.

mda , unii soferi am observat ca obisnuiesc sa conduca la intimidare... plus lipsa de experienta... in cazul de fata sunt curios cum se imparte vina... mai ales ca masina din cauza careia (se pare ca) s-a intamplat accidentul nu a avut contact cu moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZXR400? (sub 180kg, dar mult mai incomoda in oras ca TDM-ul cred eu) CB? GS? Etc? :) E mai greu sa mergem prin oras cu balenele, decat cu ceva mai potrivit pt un oras aglomerat, gen un 125cc - 500cc in 2 cilindri, s.a. . TDM-ul are peste 200kg si desi in mers se simte 'bine' cand franezi brusc sau o fortezi, se simt kilogramele in plus. Pai ce evitari faceam cu ala mic de 125cc si 130kg, cand am sarit pe TDM (desi am mai avut mobre mari), am realizat ca nu pot sa fac cu el ce faceam cu ala micu' (ma refer strict la oras). Mai ca era sa ma si vars odata cand am blocat spatele, ceea ce faceam in mod constant cu tantaru' de 125cc, fara probleme. Dar...eu dupa 2 ani inca sunt incepator si probabil ca si dupa inca 10 tot incepator o sa ma simt.

 

Sanatate TDM-istului! Si sincer la cate vad pe aria asta, luand in calcul si mizeriile care le patesc in trafic cu masina zi de zi, parca imi cam vine sa ma las sau sa ma mut mai bine prin alte zari.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autorul moral nu se pedepseste in Romania...

Daca este asa cum s-a explicat mai sus, motociclistul o sa iasa vinovat si Loganul albastru o sa se repare pe RCA-ul motocicletei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare, daca avea camera video pe casca si filma evenimentul, in care se vedea clar ca ala cu loganul MCV i-a taiat fata ca magaru, ar fi contat in fata politiei la stabilirea vinovatiei ?

Foarte controversata si metoda asta atata...chiar nu stiu ce sa zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare, daca avea camera video pe casca si filma evenimentul, in care se vedea clar ca ala cu loganul MCV i-a taiat fata ca magaru, ar fi contat in fata politiei la stabilirea vinovatiei ?

Nici o treaba..

M-am imprastiat si eu light acum cativa ani la cativa metri de politistii rutieri din cauza unui taximetrist care mi-a taiat calea uitandu-se la mine in ochi eu fiind pe prioritate.

Daca nu-l atingi cat de putin nu are ce sa-i faca.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am înțeles niciodată cum pot unii să recomande începătorilor balene de peste 200 kil.e

Eu le tot zic să le facă din lemn de balsa cu pistoane de plută iar pentru cabluri să pună bumbac dar ei nu vor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, cum a dat caldura si a crescut numarul motociclistilor in trafic, cum apar mai multe topicuri cu accidente, insa majoritatea nu sunt motociclisti vinovati . Insa atentie marita!!!! Conservarii nu ne vad in trafic !!!!

:rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda , unii soferi am observat ca obisnuiesc sa conduca la intimidare... plus lipsa de experienta... in cazul de fata sunt curios cum se imparte vina... mai ales ca masina din cauza careia (se pare ca) s-a intamplat accidentul nu a avut contact cu moto...

din experienta din familie: un dobitoc taie calea sotiei care era pe motor, iar aceasta franeaza, reuseste sa opreasca pana in masina ( sub 0.5 m pana in masina) dar pe ultimii cm prinde nisip si pune motorul jos. noroc ca a fost echipata complet. suna la 112, vine echipaj de politie, vine si un politai motociclist si toti intr-un cor ii canta sotie ca nu au ce sa-i faca individului deoarece nu l-a atins. daca avea loc un minim de impact se schimba problema. asa ca individul a plecat fara macar o amenda iar noi am ramas cu paguba: carene zgariate, maneta rupta, pantaloni rupti, semnal.

deci in cazul de mai sus: vinovat este tdm-ul, pe rca-ul lui cel cu logan albastru isi va face masina, iar cel cu loganul alb van nu va pati absolut nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...