Sari la conținut

Accident (cred ca mortal) Branesti - Intrarea Pantelimon


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Tocmai ce a ajuns tatal meu acasa si mi-a povestit ca s-a intamplat un accident urat la branesti, chiar cum cobori podul care trece linia ferata..acum vreo 2 ore .

O solenza cu bulina galbena in geam , ar fi vrut sa intre in depasire fara sa se asigure...asta sustineau martorii de acolo, el a ajuns la 5 min dupa producerea accidentului si a stat putin cu pasagera pana la venirea ambulantei...ma speriat din cele povestite...imi pare rau ca nu pot sa detalii legate de motocicleta sau starea exacta a celor 2,

motocicleta era undeva in padure sarita iar motociclistul avea casca foarte distrusa, el era intr-un tricou...

sper sa fie bine, mai ales el, pasagera era destul de rau lovita la genunchi si coate,

Cine stie despre cele petrecute ceva poate lasa detalii, poate se poate ajuta cu ceva, erau mai multe motociclete stranse acolo.

Imi pare rau ca nu pot lasa detalii pentru ca nu le cunosc exact...

Sanatate multa pasagerei si sper ca el sa fie fie...

Aveti grija de voi , mergeti in limitele sigurantei !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am trecut azi pe la ora aprox 20 in drum spre Bucuresti dinspre Branesti pe langa un accident moto. Erau o groaza de motoare pe acolo oprite. Eu eram cu copilul mic in masina si nu am oprit ca trebuia sa ajung acasa. Am vazut un mort intins pe partea stanga a soselei acoperit de folie celofan SMURD si casca la vroe 10 m. Stie cineva mai multe?

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija de voi , mergeti in limitele sigurantei !

 

Mergi incet, te uiti in oglinda de 7 ori,

Pastrezi distanta...si se gaseste cate un zmeu sa strice tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul lucru care l-a spus tatal meu cand a ajuns acasa a fost

inainte de a te sui pe motocicleta si a plecat la drum , gandeste-te la mama ta, la mine, la fratii tai si apoi la tine si dupa a tacut..

mi-a povestit ulterior ce a vazut si la ce a asistat si cum s-a certat cu cei de la salvare la telefon, pentru ca intarziuau sa apara...ce a vorbit cu pasagera pana au venit cei de la smurd si tot ajutorul care ar fi vrut sa-l ofere...

nu judec pe nimeni, stiti ce viata au cei de la urgente, inainte de a critica acesti oameni care 'intarzie sa apara' ar trebui sa vedem ce fel de viata activa au si ar treb sa le multumim , oamenii aia au un altfel de job fata de multi altii dintre noi...datorita lor multi dintre noi suntem bine acum...

repet aveti grija de voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este groaznic.

in Romania inca se mai ia 'orasul' cu spaga, domnii politisti ar trebui sa se gandeasca ca unele persoane pot fi pericole publice.

 

odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi de dimineata voiam sa dau o tura mai serioasa cu moto, insa m-a oprit prietena, sa mergem la cumparaturi, etc cu masina. Prin oras mi-a taiat fatza o tipa pe la 30 de ani, cu copilul mic pe bancheta din spate. Mi-a taiat fatza un tata cu familia in masina si nici macar nu s-a uitat sper mine, puteam sa nu franez si ii faceam pilaf iar pe el l-a durut in c.r. Mi-a taiat fatza un alt tip si la fel, nici macar nu s-a asigurat cand a intrat. Toate situatiile le-am evitat pt. ca am gandit din prima ca cel care se baga nu opreste. Acum era vorba de auto. Sper sa am capul la fel de limpede si cand sunt pe moto. Dar daca nu esti respectat nici cu auto, iar oamenii nu se gandesc ca o pot pati si ei, cu motoreta nu dau nici 2 bani unii. Halal trafic mai avem si noi...

 

Aveti grija voi in primul rand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut pe la locul accidentului in jurul orei 8. Eram 4 motorete, n-am mai oprit, nu aveam de ce, totul era trecut, nu mai era acolo decat politia, probabil cunoscuti si mobra. Un z 750 sau 1000 bleumarin, nu mi-am dat seama...mi s-a parut destul de sifonata, intr-o privire scurta. Din expresia politistei care dirija cand s-a uitat la mine mi-am dat seama ca e nasol... Sa se odihneasca in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi de dimineata voiam sa dau o tura mai serioasa cu moto, insa m-a oprit prietena, sa mergem la cumparaturi, etc cu masina. Prin oras mi-a taiat fatza o tipa pe la 30 de ani, cu copilul mic pe bancheta din spate. Mi-a taiat fatza un tata cu familia in masina si nici macar nu s-a uitat sper mine, puteam sa nu franez si ii faceam pilaf iar pe el l-a durut in c.r. Mi-a taiat fatza un alt tip si la fel, nici macar nu s-a asigurat cand a intrat. Toate situatiile le-am evitat pt. ca am gandit din prima ca cel care se baga nu opreste. Acum era vorba de auto. Sper sa am capul la fel de limpede si cand sunt pe moto. Dar daca nu esti respectat nici cu auto, iar oamenii nu se gandesc ca o pot pati si ei, cu motoreta nu dau nici 2 bani unii. Halal trafic mai avem si noi...

 

Aveti grija voi in primul rand!

 

Mare adevar ai spus mon cher! Ma bucur ca ai luat masina azi...

 

Am citit asta pe forum mai demult (si forumul face educatie intr-un fel se pare).. ziea un baiat ceva de genul "nu ma intereseaza ce sotie sau mama sau tata sau baiat de treaba esti tu in viata de zi cu zi.. cand te urci la volan\ghidon\mansa (ca sa fiu extra scrupulos) poti sa imi curmi viata intr-o clipita" - greselile in trafic facute de tati cu copiii in spate, mame care se intorc de la coafor sau bunici in drum spre ziua de nastere a nepotilor sunt la egalitate cu cele facute de baieti de bani gata, fete bete care sunt invitate sa conduca de partenerii mai intoxicati, pusti sau adulti fara carnet.. din punctul meu de vedere (cel ce ma gandesc cum de am ajuns pe jos, acum 10 secunde era asa de bine) sunt toti egali..

 

Ochii-n 4, nu mergeti mai tare decat puteti frana in campul vizual (daca cum stii tu mai bine nu te opresti cat de departe vezi cu ochii in momentul ala) asigurati-va de 2 ori inainte sa schimbati directia de mers ( nu neaparat banda, fie si juma de banda), si ganditi-va (dupa cum iar a zis cineva pe forum) ca la orice pas e vreun zmeu chitit sa va strice ziua :(

 

RIP (e primul pe care il scriu) si atentie mare. Mare de tot. "inainte de a te sui pe motocicleta si a plecat la drum , gandeste-te la mama ta, la mine, la fratii tai si apoi la tine si dupa a tacut..". Da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist ,poate ca cei care inca mai suntem in viata invatam cate ceva din necazurile altora.

Sansele sa fii ucis sau grav ranit pe 2 roti sunt de 5 ori mai mari decat in masina drept urmare trebuie sa fii de 5 ori mai prudent decat cand conduci o masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am trecut pe acolo cand inca nu ajunsese salvarea nu stiu de cat timp se petrecuse accidentul era un politist la fata locului deci un 5-10 minute cel putin iar salvarea am intalnit-o pe traseu dupa vreo 2-3 minute , iar cea dea doua salvare a trecut cand eram la intrarea de la Lebada. In aceste cazuri cateva secunde pot face diferenta intre viata si moarte din pacate la noi se pare ca doar norocul face aceasta diferenta.

Dumnezeu sa-l ierte si condoleante familiei .

 

P.S

Nu inteleg de ce in legislatie sunt intrebari de prim ajutor daca nu ai voie sa atingi victima si daca tot sunt bagate intrebarile in legislatie de ce nu este si un curs obligatoriu de prim ajutor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu intelege "tineretul" asta care o mierleste pe capete e ca in motociclism nu te incalzeste cu nimic (la propriu) ca a fost vina celuilalt, tu te alegi cu folia termica daca nu anticipezi greselile pe care conserva cu vita inclusa le poate face. Trebuie sa judeci fiecare situatie ca pe un posibil accident. SI purtati frate echipamentul ala nenorocit, nu se incalzeste bine si e plin de ghertoi si bagaboante in tricou, slapi si casca cu legaturile atarnand smechereste in bataia vantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offf...

Am observat si cand sunt la volan si cand sunt pe motor, ca majoritatea soferilor conduc ca intr-un joc pe calculator. Ca si cand lor nu li s-ar putea intampla nimic. Ca si cand nu ar exista nici un pericol , durere, moarte... Ca si cand ar putea sa dea un RESTART la viata.

Viata nu are buton de RESTART. :(

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :rose: :rose:

 

PS. Degeaba se dau sfaturi si pilde. Am observat ca tinerii nu mai accepta sfaturi si impresii despre condus de la aia mai in varsta. Toti se nasc cu experienta la ei. Trist.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu intelege "tineretul" asta care o mierleste pe capete e ca in motociclism nu te incalzeste cu nimic (la propriu) ca a fost vina celuilalt, tu te alegi cu folia termica daca nu anticipezi greselile pe care conserva cu vita inclusa le poate face. Trebuie sa judeci fiecare situatie ca pe un posibil accident. SI purtati frate echipamentul ala nenorocit, nu se incalzeste bine si e plin de ghertoi si bagaboante in tricou, slapi si casca cu legaturile atarnand smechereste in bataia vantului.

Foarte bine zis. Eu personal sunt mai mult decat de acord cu noua legislatie. Dopa mine ar fi trebuit bagata si limitare de putere/clasa moto pentru cei cu mai putin de doi ani de permis A. Inainte cu vreo 20 min de a trece pe linga acest accident strangeam gratarul si a trecut un grup de vreo 4 -5 vitezane pe linga. Pe o mobra erau 3 cu casti dar n pantaloni scurti. Purtati macar echipamentul minim casca + manusi + armura + genunchere ca de multe ori cand te duci la servici spre exemplu nu poti pune combinezonul sau cizmele pana la genunchi.

 

Sa-l odihneasca in pace si sper sa avem de invatat. Ar fi bine sa citeasca topicurile de aici si multi conducatori auto poate le ies impresiile de zmei din cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prea multi dusi chiar la inceput de sezon...ati scris mai sus multi dintre voi propozitii adevarate vizavi de cei tineri pe doua roti...oare citesc ei forumul asta sau daca il citesc de ce mama dracu nu baga la cap ce spunem pe aci din experienta si din km parcursi in jungla oraselor si soselelor patrie noastre dragi...cand te sui pe mobra esti expus riscului si ni l asumam ca deh pasiunea e mare,dar uita toti un lucru ca viata e numa una si asfaltul e al dracu de tare!!!Pacat de tineretea lui,condoleante familiei si prietenilor!!!Sper sa nu mai aud de astea anul asta!Trist si pacat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns la locul accidentului cam la 10 min dupa producerera lui....din spusele celor de acolo se pare ca baiatul a incercat o depasire ,din sens opus venea un Cielo iar in la revenire (intuiesc,pt ca nimeni nu a putut confirma) a acrosat dacia cu lamaia... motorul a ajuns in padure,pilotul si pasagera fiind proiectati pe sensul opus(stanga,se deplasau spre Bucuresti) in sant,pilotulcam la 15 m de motor iar pasagera la aprox 18-20m,iar dacia in padure pe sensul spre Bucuresti(dreapta) cu aripa stanga si semnalul infundate,respectiv sparte...

Casca baiatului sparta, el fiind cu fata in jos intr-o pozitie foarte ciudata fapt care cred ca de fapt a suferit fracturi de coloana in mai multe locuri ,inclusiv cervicala,pozitia capului fiind aproape cu barbia in piept si intr-o pozitie cocosata...tricoul ridicat a lasat sa se vada faptul ca avea leziuni pe tot spatele inclusiv vanatai in sona pulmonara,renala si lombara(probabil hemoragii) Descriu acest lucru pentru ca nu am putut face fotografii si sincer emotia era mult prea mare!

Salvarea a venit destul de greu si se spunea ca a fost anuntata de cca 20-25 min...(secunde care pot face diferenta)

Fata a fost ridicata dupa acordarea primului ajutor,si se pare ca pe loc (vorbe) a fost indusa coma ...Nu stiu ce leziuni avea dar se pare ca sansele ei sunt mari(Doamne ajuta)

 

Intr-adevar nu aveau echipament .....dar in cazul asta nu cred ca ar fi ajutat prea mult copacii jucand rolul rahaturilor alea de stalpisori de pe DN...

 

Nu stiu daca mai sunt necesare alte comentarii ..este o descriere a ceea ce am vazut si informatii obtinute la fata locului(nu stiu cat de adevarate)de la cei cativa participanti...

interpretarea mea fiind doar o descriere....

 

Condoleante familiei baiatului iar fetei mult noroc si sanatate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...