Sari la conținut

Mortal - Dâmbovița 17 Mai 2014


suzuki75
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

R.I.P! Ziceau la stiri , numai stiu pe ce post, ca urmele de franare se intindeau pe 100m. nu e cam exagerat? zic si eu nu prea ma pricep. daca aveti voi idee ce viteza trebuia sa aiba ori sunt ratate promteristele?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P! Ziceau la stiri , numai stiu pe ce post, ca urmele de franare se intindeau pe 100m. nu e cam exagerat? zic si eu nu prea ma pricep. daca aveti voi idee ce viteza trebuia sa aiba ori sunt ratate promteristele?!

tot ce e posibil. cu gumele alea si pe asfaltul ala.... numai viteza nu-ti trebuie. totusi, nu as crede faza cu 100metri de franare in zona aia, dar nu bag mana in foc pt asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rata sinucigasilor pe 2 roti a crescut exponential anul asta

pana nu schimba astia legislatia si regulamentul scolilor de soferi o sa tot creasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana nu schimba astia legislatia si regulamentul scolilor de soferi o sa tot creasca.

Deja s-a schimbat legea si au bagat A2-ul ca treapta intermediara iar scoala acum te scot si pe sosea + test practic si in oras. Mai mult de atat in afara de ceva campanii de constientizare din partea scolilor nu stiu daca se poate. Parerea mea e ca tine mai mult de educatie si instinctul de autoconservare decat neparat de ceva ce poate fi impus prin lege.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja s-a schimbat legea si au bagat A2-ul ca treapta intermediara iar scoala acum te scot si pe sosea + test practic si in oras. Mai mult de atat in afara de ceva campanii de constientizare din partea scolilor nu stiu daca se poate. Parerea mea e ca tine mai mult de educatie si instinctul de autoconservare decat neparat de ceva ce poate fi impus prin lege.

 

:10:

 

Aceeasi parere o am si eu. Nu-ti poate impune scoala educatie si instinct de aparare. Nu inteleg de ce o dau toti in scoli. Intr-adevar, ultima modificare a legilor a adus totusi ceva mai bun, respectiv modificarea varstei pentru a lua direct categoria A. Dar in rest...ramane de tine cat tragi de acceleratie si cum o faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Măcar avea cauciucuri bune

alea ti se par gume bune pe speed? mie nu. sau da. daca pleci pana in thailanda. in rest nu le vad drept gume pt forja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P! Ziceau la stiri , numai stiu pe ce post, ca urmele de franare se intindeau pe 100m. nu e cam exagerat? zic si eu nu prea ma pricep. daca aveti voi idee ce viteza trebuia sa aiba ori sunt ratate promteristele?!

 

Ia o bicicleta si dai gaz cat prinde ea si pune frana pe spate pana te opresti de tot pe urma,masoara lungimea urmei de franare,ramai masca la ce distanta va iesi.

Oricum 100 aia de metrii e cam mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja s-a schimbat legea si au bagat A2-ul ca treapta intermediara iar scoala acum te scot si pe sosea + test practic si in oras. Mai mult de atat in afara de ceva campanii de constientizare din partea scolilor nu stiu daca se poate. Parerea mea e ca tine mai mult de educatie si instinctul de autoconservare decat neparat de ceva ce poate fi impus prin lege.

nu stii daca se poate... daca ai curiozitatea du-te si asista la o ora de poligon la voi la belgia,

 

acum cativa ani am dat un roadtest ADAC , abia am luat satisfacator,

 

controlul motocicletei este lucrul care nu stii ca-ti lipseste pana nu e prea tarziu.

 

un rahat de traseu in oras cu 30-40km/h nu inseamna controlul motocicletei.

 

se moare ca pe front in pm si voi cautati vinovati pe la cauciucuri?? 2ct-urile alea sunt chiar ok daca nu le pui in situatii dificile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea ti se par gume bune pe speed? mie nu. sau da. daca pleci pana in thailanda. in rest nu le vad drept gume pt forja.

Poti sa ai tu cea mai de varf gama de anvelope pentru forja, multi nu inteleg sau nu-si dau seama ca nu sunt pe circuit, si la 80 km/h e deajuns o pietricica sa te tavaleasca, iar pe drumul ala,,,,deja este inconstienta sa dai forja, dar acum sa nu-l judecam pe bietul copil ca nu avea gume, la el cred ca a fost febra prea mare sa calareasca o vitezana nestiind ce zace sub el si sa bucurat de andrenalina. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace iar familiei condoleante si puterea de a merge mai departe.... :(

 

nu stii daca se poate... daca ai curiozitatea du-te si asista la o ora de poligon la voi la belgia,

 

acum cativa ani am dat un roadtest ADAC , abia am luat satisfacator,

 

controlul motocicletei este lucrul care nu stii ca-ti lipseste pana nu e prea tarziu.

 

un rahat de traseu in oras cu 30-40km/h nu inseamna controlul motocicletei.

 

se moare ca pe front in pm si voi cautati vinovati pe la cauciucuri?? 2ct-urile alea sunt chiar ok daca nu le pui in situatii dificile.

Ca bine graiesti omule :)

Editat de pizzaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ai tu cea mai de varf gama de anvelope pentru forja, multi nu inteleg sau nu-si dau seama ca nu sunt pe circuit, si la 80 km/h e deajuns o pietricica sa te tavaleasca, iar pe drumul ala,,,,deja este inconstienta sa dai forja, dar acum sa nu-l judecam pe bietul copil ca nu avea gume, la el cred ca a fost febra prea mare sa calareasca o vitezana nestiind ce zace sub el si sa bucurat de andrenalina. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace iar familiei condoleante si puterea de a merge mai departe.... :(

deacord cu tine. doar ca o guma moale te ajuta chiar si pe franare, nu numai la aderenta.

 

de ce aproape toate accidentele mortale sunt cu motociclete de viteza? :-L

pentru ca un turing sau o enduroaica nu da bine la terasa ori poze pe feisbuc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana nu schimba astia legislatia si regulamentul scolilor de soferi o sa tot creasca.

 

Aham, hai sa gasim iar vinovatii in alta parte...

 

Legislatia e deja suficient de drastica, un unele tari conduci scutere indiferent de capacitate doar cu B-ul.

 

La noi nu se aplica legile, aia e problema. Arde-l pe bizon la fiecare depasire cum mai mult de 50km/h a vitezei, la fiecare numar indoit sau ascuns, amendeaza-l, ia-i permisul, executa-l silit sau baga-l la racoare daca nu plateste amenda, sa vezi ce se calmeaza si ce mielusel devine pe sosea.

 

Altfel degeaba se dau legi daca nu se si aplica.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca alea nu-s urme de franare, ci urmele lasate de motocicleta tarsaita pe asfalt. Nu arata deloc faramata, la o prima vedere furca pare intreaga, carenajul destul de complet. Cred ca riderul s-a izbit de capul de pod, motocicleta s-a dus in sant...



Aham, hai sa gasim iar vinovatii in alta parte...

 

Legislatia e deja suficient de drastica, un unele tari conduci scutere indiferent de capacitate doar cu B-ul.

 

La noi nu se aplica legile, aia e problema. Arde-l pe bizon la fiecare depasire de viteza, la fiecare numar indoit sau ascuns, amendeaza-l, ia-i permisul, executa-l silit sau baga-l la racoare daca nu plateste amenda, sa vezi ce se calmeaza si ce mielusel devine pe sosea.

 

Altfel degeaba se dau legi daca nu se si aplica.

 

 

Adam, dintre toti, noi, motociclistii suntem cam cei mai ipocriti... Rau ca politia nu aplica sanctiuni si nu-i arde pe bajeti, rau ca face filtre pentru motociclisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...