Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Care e accidentul de pe site:

Un motociclist cu pasager loveste un copil intr-o localitate datorita vitezei mult prea mari?

sau

Un motociclist e batut si injun ghiat de multimea furioasa pentru ca un alt motociclist cu pasager loveste un copil intr-o localitate datorita vitezei mult prea mari?

 

Ca e greu sa va urmaresc.

daca e greu, e greu!! nu te forta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Seful politiei, procurorul sef si prefectul trebuie sa fie incinsi, purtatoarea de cuvant si mesajul ei sunt expresia nesimtirii si a nepasarii sefilor ei. Pe ei puneti presiune nu pe tigani aia care nu stiu sa-si rezolve problemele decat intr-un fel.

 

Lasati asta cu Molotoavele ca nu sunteti animale ca ei. Trebuie sa fie loviti unde ii doare, luati copiii si bagati in centre de plasament unde sa invete o meserie, sa fie pusi la treaba. Anularea oricaror programe de asistenta sociala care nu este sustinuta macar partial prin munca celor asistati. Controlul natalitatii prin masuri economice, sistarea ajutoarelor pentru copii de la al treilea copil in sus daca parintii nu fac dovada ingrijirii lor la un standard minim acceptat, etc, etc.

 

Daca se dovedeste ca seful de post a fugit batut se impune concedierea lui si demisia atat a sefului IPJ cat si a ministrului de interne

frate nu-ntelegi ca nu se pot integra ,nu se va face absolut nimic.au nevoie de voturi.nu-i intereseaza de romani deloc,ei(politicieni-jigodiile)

 

oricum nu ajung sa ia contact cu ei

Editat de cip11xx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu să ne dăm cu părerea... Cineva zicea cândva că un om poate fi inteligent, însă masele sunt invariabil tâmpite.

 

Trecând peste etnia oamenilor şi peste a cui a fost vina, trebuie să recunosc că dacă era copilul meu cel acroşat de motocicletă nu pot să spun 100% că aş fi putut să mă abţin. Să-ţi vezi copilul întins în drum, chircindu-se spasmodic, e coşmarul oricărui părinte. În cazul ăsta a fost vina copilului, dar câţi dintre părinţii de pe forumul ăsta ar putea reacţiona raţional într-o asemenea situaţie? Ce pretenţii poţi să mai ai într-un asemenea caz de la un sat de ţigani, unde unul singur dacă pune mâna pe bâtă, nebunia se propagă instantaneu?

 

Aşa că eu zic că orice represalii ar fi o nebunie. Nu vor face decât să amplifice o dramă deja existentă. Cauzele reale sunt nerespectarea limitelor de viteză, lipsa infrastructurii şi lipsa educaţiei celor din satele (nu doar de ţigani) prin care trec drumurile naţionale. Am trecut prin N sate, prin toate zonele ţării, şi peste tot am văzut părinţi cu copii de 2-3 ani mergând pe marginea drumului fără să ţină copiii de mână, babe strânse la şezătoare fix pe marginea drumului şi drojdieri care ies cu bicicleta din mat perpendicular pe şosea.

 

Poate că pentru rezolvarea problemelor ăstora ar trebui să manifestăm...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecând peste etnia oamenilor şi peste a cui a fost vina, trebuie să recunosc că dacă era copilul meu cel acroşat de motocicletă nu pot să spun 100% că aş fi putut să mă abţin. Să-ţi vezi copilul întins în drum, chircindu-se spasmodic, e coşmarul oricărui părinte. În cazul ăsta a fost vina copilului, dar câţi dintre părinţii de pe forumul ăsta ar putea reacţiona raţional într-o asemenea situaţie? ...

 

Omule, de copii se are grija!!!!!!! vina e strict a garoilor care-i lasa-n puta goala pe mijlocul DN-ului, iar daca tu ai fi procedat la fel ca ei, ar fi bine sa nu faci copii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mers acolo si facut macel .. bataie ca in filme .. bagate vre o doua ciori in epilepsie .

 

Sunt sigur ca daca nu se face nimic incidentele vor continua ca asa sunt tiganii .. daca nu se va scrie pe forum nu inseamna ca nu vor exista.

Nu este bine sa umblii cu ceva in buzunar mereu ????

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Omule, de copii se are grija!!!!!!! vina e strict a garoilor care-i lasa-n puta goala pe mijlocul DN-ului, iar daca tu ai fi procedat la fel ca ei, ar fi bine sa nu faci copii

Tu citesti din 5 in 14, nu ? Citeste si restul postului meu si eventual raspunde-mi dupa ce o sa ai copii (eu am deja 2).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu este bine sa umblii cu ceva in buzunar mereu ????

Sa te mai alegi si cu un sis bagat in cap sau mai omori pe vreunul. Nat gud in eizer cheis! Eu daca gaseam cheia de roti sub scaun odata si ii crapam capul unuia, ce faceam acum? Ca la ce nervi aveam sigur asta faceam (deh copchii fara minte) :) Si tiganii nu invata ei nimic dintr-o bataie... Sa ii vezi pe astia de ii mai stiu eu (si nici macar nu sunt din astia extra-mega violenti), taiati pe maini, capete sparte, tot felul de cicatrici pe moaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate nu-ntelegi ca nu se pot integra ,nu se va face absolut nimic.au nevoie de voturi.nu-i intereseaza de romani deloc,ei(politicieni-jigodiile)

 

oricum nu ajung sa ia contact cu ei

 

Daca ti s-a parut cumva ca iau apararea tiganilor ai inteles foarte gresit. Eu n-am zis ca integrarea lor e 100% realizabila dar ce e cert este ca statul de drept are mijloace sa le "dezintegreze" izolarea aia din care ies cel mai des la furat si dat in cap. Cert este si ca e futil sa incerci aceleasi lucruri ca pana acum.

 

Politia este de vina 100% pentru asfel de situatii (si mai sus politicienii care dau directiile de actiune politiei). De-aia zic ca trebuie impinse autoritatile sa-si faca treaba. Tiganii nu fac decat ceea ce este foarte previzibil atunci cand se simt nesupravegheati/netrasi la raspundere/departe de lege si aplicarea ei.

 

Am auzit prea des direct si indirect de politisti care se simt amenintati fie fizic de infractorii tigani fie ierarhic de catre superiori care au smenuri cu interlopii tigani. E inadmisibil. Il imbraci in unforma, il pregatesti, ii dai arma, ii dai salariu si el fuge cand ii trage tiganu o scandura pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu citesti din 5 in 14, nu ? Citeste si restul postului meu si eventual raspunde-mi dupa ce o sa ai copii (eu am deja 2).

daca-ti spun ca sunt in stare sa-si impinga copilu in fata masinii, ca dupa sa-ti ceara lovele ma crezi.stiu o intersectie unde s-a pus semafor datorita acestor manevre facute de ciori(au fost urmariti cu camere).pun pariu ca se-ntampla si-n alte locuri din tara.tare o sa ne para rau ca-i promovam pe toate posturile de televiziune.deja ma enervez si pe caldura asta nu-i bine.sper sa nu ma judece copilu cand va creste ca n-am emigrat.dar ma gandesc serios la varianta asta.sa ramana ce-i de sus cu ei pe cap.si cand nu vor avea de unde sa le mai dea ajutoare, unde credeti ca se vor duce

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce dreaq statul trebuie sa le dea ajutoare?

Sa se duca dreaq la munca!

Eu nu-mi permit sa fac un copil, ei au minim 3 - 4...

vin si cercesc bani de parca a facut copilul ala cu mine... cand a stat cu `rotile'n sus` nu s-a gandit ca n-are cu ce sa-si creasca plodul???

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunosc si eu cazuri de politisti care au spus ca nu se baga ca au copii de crescut.in primul rand o integrare este imposibila datorita costurilor,si oricum nu va tine.

Daca ti s-a parut cumva ca iau apararea tiganilor ai inteles foarte gresit. Eu n-am zis ca integrarea lor e 100% realizabila dar ce e cert este ca statul de drept are mijloace sa le "dezintegreze" izolarea aia din care ies cel mai des la furat si dat in cap. Cert este si ca e futil sa incerci aceleasi lucruri ca pana acum.

 

Politia este de vina 100% pentru asfel de situatii (si mai sus politicienii care dau directiile de actiune politiei). De-aia zic ca trebuie impinse autoritatile sa-si faca treaba. Tiganii nu fac decat ceea ce este foarte previzibil atunci cand se simt nesupravegheati/netrasi la raspundere/departe de lege si aplicarea ei.

 

Am auzit prea des direct si indirect de politisti care se simt amenintati fie fizic de infractorii tigani fie ierarhic de catre superiori care au smenuri cu interlopii tigani. E inadmisibil. Il imbraci in unforma, il pregatesti, ii dai arma, ii dai salariu si el fuge cand ii trage tiganu o scandura pe spate?


» Post actualizat in 12 Aug 2014 18:15

Eu nu inteleg de ce dreaq statul trebuie sa le dea ajutoare?

Sa se duca dreaq la munca!

Eu nu-mi permit sa fac un copil, ei au minim 3 - 4...

vin si cercesc bani de parca a facut copilul ala cu mine... cand a stat cu `rotile'n sus` nu s-a gandit ca n-are cu ce sa-si creasca plodul???

ptr.ca altfel vine peste tine in casa.iar munca este ptr.romani nu ptr.tigani(intreaba o cioara)tu nu-ti permiti(e vb de mentalitate) ptr. ca te gandesti c-o s-a muncesti toata viata si nu se stie daca mai prinzi pensia.iar tu ii tii in spate pe ce-i 3-4 copii ai tiganilor.asa ca nu fii egoist si fa copii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-ti spun ca sunt in stare sa-si impinga copilu in fata masinii, ca dupa sa-ti ceara lovele ma crezi.stiu o intersectie unde s-a pus semafor datorita acestor manevre facute de ciori(au fost urmariti cu camere).pun pariu ca se-ntampla si-n alte locuri din tara.tare o sa ne para rau ca-i promovam pe toate posturile de televiziune.deja ma enervez si pe caldura asta nu-i bine.sper sa nu ma judece copilu cand va creste ca n-am emigrat.dar ma gandesc serios la varianta asta.sa ramana ce-i de sus cu ei pe cap.si cand nu vor avea de unde sa le mai dea ajutoare, unde credeti ca se vor duce

 

Din pacate, stiu. Am prieteni care au patit-o in Bucuresti. Totusi, nu pare să fie cazul de data asta. Tocmai de-asta incerc să subliniez două lucruri:

 

1. Sunt şanse foarte mari ca şi într-un sat de români să se întâmple acelaşi lucru, pentru că reacţia pe care o are omul în situaţia în care îşi vede copilul într-o baltă de sânge, pe asfalt, este una viscerală, animalică. Ea poate fi temperată doar de educaţie, care în cazul celor de la sate este redusă la un nivel minim, indiferent dacă sunt ţigani sau români.

 

2. Cauzele reale sunt cele pe care le-am subliniat în primul meu post: nerespectarea limitelor de viteză, lipsa infrastructurii şi lipsa educaţiei. Toate, cu o pondere egală şi interconectate: dacă am avea autostrăzi, n-ar mai goni lumea cu peste 90 km/h în sate (cu maşina sau motocicleta). Dacă am avea educaţie, am alege nişte primari mai puţin troglodiţi, care ar băga banii în trotuare şi în izolarea lor faţă de carosabil, în satele prin care trec drumuri naţionale. Dacă oamenii ar face măcar 8 clase la şcoală, nu s-ar mai ajunge la asemenea comportamente animalice. Etc...

Editat de ionradoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, stiu. Am prieteni care au patit-o in Bucuresti. Totusi, nu pare să fie cazul de data asta. Tocmai de-asta incerc să subliniez două lucruri:

 

1. Sunt şanse foarte mari ca şi într-un sat de români să se întâmple acelaşi lucru, pentru că reacţia pe care o are omul în situaţia în care îşi vede copilul într-o baltă de sânge, pe asfalt, este una viscerală, animalică. Ea poate fi temperată doar de educaţie, care în cazul celor de la sate este redusă la un nivel minim, indiferent dacă sunt ţigani sau români.

 

2. Cauzele reale sunt cele pe care le-am subliniat în primul meu post: nerespectarea limitelor de viteză, lipsa infrastructurii şi lipsa educaţiei. Toate, cu o pondere egală şi interconectate: dacă am avea autostrăzi, n-ar mai goni lumea cu peste 90 km/h în sate (cu maşina sau motocicleta). Dacă am avea educaţie, am alege nişte primari mai puţin troglodiţi, care ar băga banii în trotuare şi în izolarea lor faţă de carosabil, în satele prin care trec drumuri naţionale. Dacă oamenii ar face măcar 8 clase la şcoală, nu s-ar mai ajunge la asemenea comportamente animalice. Etc...

educatie-mare cuvant ptr.romania.trebuie sa-ntelegeti ca cineva ne vrea tampiti ptr. a ne putea controla.inteligenta maselor un mare pericol ptr.ce-i ce ne conduc si ptr.ce-i ce au.suntem furati de 25 de ani. crezi ca in urmatorii 25 se va schimba ceva.ultima bomba de la fisc -cica sa justifici cheltuielile facute(sa vada daca coincid cu banii munciti din salariu).aberatie pe care numa romanu o poate inghite

Editat de cip11xx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreo actiune ceva a cluburilor moto din Ro? Imi vin in minte vreo 5, ori 50-100 membri,,,ar trebui sa iasa ceva!

Sau organizeaza doar "plimbari de constientizare"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Daca se dovedeste ca seful de post a fugit batut se impune concedierea lui si demisia atat a sefului IPJ cat si a ministrului de interne


-Spunea cineva ca sunt vreo 400 de tigani acolo. Cati putea impusca politistul pana veneau ajutoare ? Impusca cativa si dupa aia ce facea, mai ajungea ala acasa ?

Ce nu a facut ala ar putea face acum colegii lui, sa-i adune si sa scoata vinovatii la lumina iar justitia sa ii rupa in doua cu pedepse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate discutiile sunt inutile daca nu facem ceva.

Cei care pot sa se duca sa puna lumanari - sa o faca - multa stima pentru ei.

Ceilalti sa incercam sa organizam adunari, in Bucuresti si in celelalte orase mari in semn de protest pentru lentoarea cu care se misca autoritatile in acest caz si pentru a oferi un sprijin macar la nivel moral rudelor victimelor. Acestia (victimile) au fost si sunt colegii nostri, pe care ii salutam cand ne intalneam cu ei pe strada chiar daca nu ii cunosteam. Imparteam/impartim cu ei aceiasi pasiune - una destul de periculoasa dupa cum se vede - din diverse motive, legate de infrastructura, nesimtire, mentalitate dar cel mai important , zic eu legata de ignoranta.

Eu daca as fi la spital, in locul baiatului injunghiat, m-as bucura nespus sa vad cum prietenii mei, cunoscuti si necunonoscuti, se aduna in toate orasele mari din tara sa protesteze pentru cele intamplate. As simti acel sprijin moral de care ai nevoie intr-o astfel de situatie pentru a trece mai usor peste cele intamplate.

Despre sotia sau rudele prietenului nostru decedat - nu mai zic.

Asadar, cine stie cum se organizeaza un mars/protest? Ma refer aici la autorizatii, politie, presa etc

Am putea pana la urma sa facem si ceva spontan - in lipsa unui organizator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca mai acu` vreun an a fost un caz in care niste motociclisti au fost batuti de nu stiu ce smecheri interlopi...Ati mai auzit ceva? A ajuns careva la puscarie?

 

Acelasi lucru se va intampla si acum.

Ok, motociclistul mort a avut viteza. A platit pentru asta. Da` ala de-a oprit sa ajute, ce vina a avut?

Uite asa poti sa mori doar pentru ca ai vrut sa ajuti.Sper sa isi revina fara urmari.

 

Da` cred si eu ca trebe represalii. Nu acum, ca situatia e prea fierbinte.Oricum legea n-o sa faca nimic.O sa o bage ca nu poate identifica faptasul. Insa pe viitor s-ar putea rataci faptasul undeva prin vreo rapa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Daca se dovedeste ca seful de post a fugit batut se impune concedierea lui si demisia atat a sefului IPJ cat si a ministrului de interne

-Spunea cineva ca sunt vreo 400 de tigani acolo. Cati putea impusca politistul pana veneau ajutoare ? Impusca cativa si dupa aia ce facea, mai ajungea ala acasa ?
Ce nu a facut ala ar putea face acum colegii lui, sa-i adune si sa scoata vinovatii la lumina iar justitia sa ii rupa in doua cu pedepse.

 

Aia care au copii acasa, griji ca ce le poate face tiganul cu burta si cu sirena tatuata pe mana nu au ce sa caute in politie pentru ca atunci nu sunt altceva decat un alt fel de asistati social.

 

Daca esti politist si scoti arma nu se intreaba nimeni daca mai ajungi tu acasa ci daca mai ajung ei acasa daca nu se comporta adecvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca mai acu` vreun an a fost un caz in care niste motociclisti au fost batuti de nu stiu ce smecheri interlopi...Ati mai auzit ceva? A ajuns careva la puscarie?

cand am ajuns eu in ziar citat incomplet, ca as fi cine stie ce instigator, doamne fereste! :crack: :alcy: S-au inteles cu agresorii, mai ales ca unul se cunostea cu ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie adunat si mers peste ei.

Nu stiu daca violenta extrema e solutia, poate doar eventual in cazul in care nu se face dreptate.

:agree: :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ca sunt vreo 400 de tigani acolo. Cati putea impusca politistul pana veneau ajutoare ? Impusca cativa si dupa aia ce facea, mai ajungea ala acasa ?

Nici nu avea nevoie sa scoata pistolul si sa-l utilizeze.

Daca este adevarat ca seful de post a fost batut, singura lui vina este ca n-a pus mana pe telefon sa ceara ajutor de la superiori -> jandarmerie etc...

Telefonul, in cazul de fata, era mult mai puternic si eficace decat arma din dotare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted 12 minutes ago

fast_arrow, on 12 Aug 2014 - 22:21, said:snapback.png

 

@Daca se dovedeste ca seful de post a fugit batut se impune concedierea lui si demisia atat a sefului IPJ cat si a ministrului de interne

-Spunea cineva ca sunt vreo 400 de tigani acolo. Cati putea impusca politistul pana veneau ajutoare ? Impusca cativa si dupa aia ce facea, mai ajungea ala acasa ?
Ce nu a facut ala ar putea face acum colegii lui, sa-i adune si sa scoata vinovatii la lumina iar justitia sa ii rupa in doua cu pedepse.

 

Aia care au copii acasa, griji ca ce le poate face tiganul cu burta si cu sirena tatuata pe mana nu au ce sa caute in politie pentru ca atunci nu sunt altceva decat un alt fel de asistati social.

 

Daca esti politist si scoti arma nu se intreaba nimeni daca mai ajungi tu acasa ci daca mai ajung ei acasa daca nu se comporta adecvat.

Daca erau mai multi poate faceau ceva, macar doi. Arma ar trebui sa fie folosita mai des. Sefii din politie sa isi sustina oamenii. Represaliile pot sa apara si acum, daca sefii din politie vor. Dar vor ? Ar trebui facut totusi un mars in Bucuresti si nu la Cotroceni, la Guvern si Ministerul de interne si Justitiei in fatza sediilor. Sa cerem sa se faca lumina in acest caz, sa fie pedepsiti faptasii de urgenta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...