Sari la conținut

Accident in Covasna


razwww
 Share

Postări Recomandate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Tocmai ce m-am intors de la acel mars, am fost foarte multi. Totul a decurs pasnic, s-au aprins lumanari, s-a tinut un minut de reculegere, si apoi ne-am intors fiecare la casa lui...A fost organizata si o cheta, oricine putea dona cat il lasa buzunarul.

Au fost motociclisti din judetele Covasna, Brasov, Mures, Harghita, si parca si din Cluj...Cei din Targu Secuiesc si din comunele din imprejurimi au fost prezenti aproape toti...Nu s-a scandat nimic rasist sau nationalist... Totul a decurs civilizat.

Oamenii din Sanzieni ne-au aplaudat, se vedea pe fata lor bucuria ... Nici la intalnirile obisnuite cand defilam pe acolo nu am fost primiti cu atat entuziasm..

O zi buna!

Editat de sattyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ce-am fost la mars, ne-am adunat cred vreo 200 de oameni

unii prefera sa zica "da' de ce sa ma duc?" altii zic "de ce nu?"

 

pt amatorii de fapte vitejesti: chill

tiganii au fugit demult ca gindacii ca sa-si apere pielea

zona e cam parasita

 

exista o diferenta de nivel cam de 1,5-2 metrii pe o parte a drumului

si casele sint destul de joase

asa ca e relativ usor de ajuns pe acoperis

 

daca decesul ar fi survenit in urma accidentului

politia s-ar fi grabit sa anunte oficial ca sa calmeze spiritele

in schimb au zis ca vor anunta peste o luna

trageti concluziile

 

localnicii (mai deschisi la culoare) ne-au aplaudat

si se plingeau ce pacoste e sa traiesti cu ei

Felicitari pentru initiativa si organizare, este un semn ca suntem uniti si putem sa facem ceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

On topic: Cei care au timp si sunt interesati e bine sa mearga la fata locului sa se convinga cu ochii lor in ce conditii traiesc si sa incearca sa-i inteleaga inainte de "a da cu barda". Se vor intoarce precis mult mai informati si probabil ca vor judeca mai la rece ulterior problema.

Din pacate sunt unele aspecte care nu se pot schimba niciodata, la fel si unele mentalitati si gandiri, traiesc in acele conditii pentru ca se complac acelor conditii, este modul lor de viata : mizeria, hotia, analfabetismul, lipsa unui loc de munca, castigurile usoare . Din cele relatate nici localnici nu ii prea suporta, iar din cunostintele mele intr-o tara minoritatea se supune majoritatii nu invers.

Deci de ce sa fim atat de toleranti cu aceasta natie, in conditiile in care ei doar astepta si invoca drepturile lor de ciori defavorizate. Poate exagerz, insa asa cum sunt unii pentru care in gandirea lor motocicletele de viteza sunt daunatoare, si toti cei care le poseda la un moment dat se vor supune ,, selectiei naturale" asa eu sunt de parere ca acesta minoritate nu aduce nimic benefic nimanui, iar pentru acest lucru nu consider ca am o gandire ,, infantila"

De ce sa le plangem de mila, de ce sa le dam ajutoare sociale si alte vantaje cand ei se comporta asa cum se comporta. Sunt pline puscariile de astfel de exemplare care stau acolo cu masa si cazare pe bani mei, in trecut mai existau metode de relaxare ,, canalul" munci silnice dar acum invoca doar drepturile omului. Care drepturi ca astia numai oameni nu se pot numi. Deci gresec cand spun ca locul lor este in cazanul cu lesie ??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat un prieten magistrat criminalist veteran si profesionist pentru a lamuri unele aspecte. Rezultatele examinarii cadavrului pot fi cunoscute in mod obiectiv intr-un interval de 30-60 zile datorita proceselor chimice necesare unei examinari precise.Analiza histopatologica, analize biochimice. Asadar nu putem vorbi de o tergiversare.

 

Cu rare si nesemnificative exceptii cauza mortii este stabilita precis prin cumulul analizei dinamicii accidentului, a probelor materiale ridicate din teren, rezultatele examinarii medico legale si in fine anchetarea martorilor.

 

Tratamentul la care a fost supus motociclistul binevoitor care a oprit, ridica serioase suspiciuni, sunt posibile orice scenarii, dar prietenul meu este increzator in impartialitatea anchetei si in calitatea profesionala a anchetatorilor implicati, avand in vedere in special mediatizarea cazului.Este bine sa trimiteti pozele si filmele de la actiunea spontana de comemorare/protest presei si televiziunilor. Mediatizarea cazului limiteaza posibilitatea eventualelor presiuni politice (destul de improbabile de altminteri). Cam atat momentan.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene Galen...adica, daca mergi mai tare trebuie sa-ti asumi inclusiv riscul de a fi injunghiat? adica e vina omului ca a sfarsit (probabil) omorat prin ciomagire si ca sotia sa si inca o persoana erau sa sfarseasca la fel? aia care au scos motociclete sport pe piata sunt de vina pentru ca exista o cerere imensa din partea motociclistilor pentru asa ceva? moderator sau nu, cred ca azi ai uitat ce inseamna sa fii motociclist si le-ai cam judecat stramb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca mai trebuie o plimbare, in numar si mai mare, peste vreo luna, cand se intorc aia la casele lor... atunci poate chiar se schimba ceva.

Pacat ca e nevoie de asemenea incidente ca sa se mai uneasca motociclistii.

 

In alta ordine de idei, sunt foarte curios care o sa fie declaratia pasagerei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum vezi tu treaba asta? probabil sa te caute pe tine in fata blocului la Bucuresti, cu procurori,martori,victime si cadrele medicale din Cv si Bv sau cum !? esti tu la Cv, si umbli prin comuna si pe la parchet si aia se cafelesc si pe tine te flit-uiesc cand ceri info sau cum?!

 

de unde afirmatia asta ca nu se face?

OK....Vorbim peste cateva zile luni ani sa imi spui daca afost gasit cineva vinovat...crede-ma ca nu.nu se face(am vazut cazuri similare)......Saumai bine spus nu se face cum ar trebui...Autor necunoscut.Punct;s-a rezolvat...

Editat de Carpe diem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nene Galen...adica, daca mergi mai tare trebuie sa-ti asumi inclusiv riscul de a fi injunghiat? adica e vina omului ca a sfarsit (probabil) omorat prin ciomagire si ca sotia sa si inca o persoana erau sa sfarseasca la fel? aia care au scos motociclete sport pe piata sunt de vina pentru ca exista o cerere imensa din partea motociclistilor pentru asa ceva? moderator sau nu, cred ca azi ai uitat ce inseamna sa fii motociclist si le-ai cam judecat stramb.

din pacate este ceva constant, uni ne-am abisnuit cu asta, sunt lucruri,mentalitati,gandiri invechite care nu se pot schimba

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ProTv acum cateva minute , reportaj despre accident . Accent deosebit pe declaratia unor tiganci asezate 3 in linie pe marginea drumului si care sustin ca motociclistul mergea tare : " ce , asa tare se merge pe aici pe unde este drumul principal ?! " Normal , le-au si blurat fetelele . Asta nu ca ar fi ceva deranjant estetic . Nimic despre suspiciunea ca motociclistul implicat in accident ar fi putut fi asasinat de aceasta superba comunitate dar asigurari ca politia si jandarmi sunt pe acolo si patruleaza si dupa plecarea celor participanti la mitingul comemorativ ca sa protejeze catatenii din zona . Nu va e scarba de tara asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa le dati foc la case.

ai tu o lista cu casele vinovatilor?

sau trebuiau arse toate asa, just in case

poti sa te iei de mina cu ei:

hai sa-l ciomagim si pe celalalt ca doar sint impreuna, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

ai tu o lista cu casele vinovatilor?

sau trebuiau arse toate asa, just in case

poti sa te iei de mina cu ei:

hai sa-l ciomagim si pe celalalt ca doar sint impreuna, nu?

Nu cocos.La cat de fiericiti au fost albinosii de vederea motociclistilor,aflau de la ei unde locuiau tiganii vinovati in 30sec.Numa sa se impiedice cativa cu motoare mai tzapene de gardu lor si era panica maxima la cwurul garoilor nespalti cu tupeu de satra.La o agresiune se raspunde pe masura,asta e baza evolutiei si asta va functiona si peste 10.000ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posted Today, 09:38 PM

Geo_ZGA, on 13 Aug 2014 - 21:34, said:snapback.png

Oamenii = romani?

Si romani si maghiari.

 

Uite ce frumos pot conlucra cele doua natii...Respect !

Galen, ceva e putred in Danemarca...de data asta si sigur stii parerea mea buna despre tine, dar acum...sa imi fie cu iertare. Ii strangeam cu usa, le taiam toate ajuyoarele sociale, le faceam numai mizerii.., ii presam pana le scoteam pe ochi vinovatii sau crapau impreuna toti ! Poate cineva ciugule din mana lor si pe acolo si ii menajeaza.Ca asa e obiceiul aia sa fure fraierii si sa imparta cu autoritatile...Respect si pentru participanti ! Ati lasat ceva mesaje pe acolo gen : Ne intoarcem, nu va uitam ! Legea va iarta, noi nu ! Suntem cu ochii pe voi, Toti ! Infratiti-va cu infractorii, o sa aveti aceeasi soarta, va belim... !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...