Sari la conținut

SANZIENI 20 SEPTEMBRIE COMEMORARE


stefoctav
 Share

Postări Recomandate

Foxule, eu cred ca au fost cam 2000 de motociclete. In parcare la Kaufland estimez ca au fost aprox. 1000. Apoi au fost cei care au trecut cand inca noi eram acolo, o ditamai gasca. Plus cei din Moldova care erau la Sanzieni.


» Post actualizat in 20 Sep 2014 21:36

Capone, cu fusesi cu un KTM, cumva? Vad ca pozele le-ai facut de pe langa motorul meu :))


» Post actualizat in 20 Sep 2014 21:42

Respect comunitatii maghiare. Este un exemplu dur pentru noi, romanaii de tara romaneasca ( bucale si imprejurimi )

 

La noi aici, prin sud, nu prea exista comunitate, solidaritate, camaraderie. Aici avem smechereala, figuri, baietii, bulevardisti - din astea.

Apropo, eu am plecat cu ultimul grup de la Academie (deh, persoanele importante vin la sfarsit :D ) si nu stiu daca am fost 20 :) Ziceau baietii ca mai plecase un gurp inainte - deci sa zicem ca s-a depasit cifra magica de 53.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 333
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O estimare a numarului de motociclete undeva in jurul lui 2500 . Nu credeam ca in zilele acestea se mai pot unii atat de multi .Comunitatea moto din Romania poate fi numita o puterea daca este unita . Impreuna putem face multe. Stima tuturor participantilor.

Pe deplin multumit de faptul ca am avut ocazia de a fi acolo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ,nu sunt sigur cine asteapta mai tare sezonul rece ,tiganii sau autoritatile (jandarmi ,politie,primar) :)

Avem masini :lol: Motoreta varianta de zapada.

» Post actualizat in 21 Sep 2014 06:38

Dincolo de glume eu cred ca toata lumea a vazut ca suntem pasnici si civilizati si au cam inteles mesajul asa cum trebuia.

» Post actualizat in 21 Sep 2014 06:39

Si ca nu scandal este ceea ce vrem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

vid scurt, tras cu mobilu, editat pe youtube, deaia e leganat...

aproximez ca ar fi cam o patrime din motoare, de la locul accidentului inspre intrarea in sat spre targul secuiesc

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu am putut sa vin, m-a lasat incarcarea si nu am reusit sa o repar in timp util, si acum am mobra la reparat. Ma bucur sa vad ca au fost multi prezenti dar imi pare rau ca nu au fost incidente. Oricat de oripilati sunt unii cand aud de astfel de idei nu pot decat sa va spun ca autoritatile nu dau doi bani pe protestele pasnice, iar asta este valabil chiar si in tarile civilizate.

 

Schimbari semnificative in societate se produc numai in urma unor evenimente deosebite.

Editat de CrazyCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea am fost peste 2000 de motoare. Impresionant pot spune. Nu am vazut niciodata atati motociclisti stransi la un loc.Autoritatile statului cred ca au multe semne de intrebare infipte in cap.Cateva fotografii facute la fata locului.

post-52351-0-21826300-1411285514_thumb.jpg

post-52351-0-75564800-1411285538_thumb.jpg

post-52351-0-47624200-1411285562_thumb.jpg

post-52351-0-57205500-1411285583_thumb.jpg

post-52351-0-15737400-1411285613_thumb.jpg

post-52351-0-51470800-1411285633_thumb.jpg

post-52351-0-32341700-1411285678_thumb.jpg

post-52351-0-38487800-1411285707_thumb.jpg

post-52351-0-29402400-1411285738_thumb.jpg

post-52351-0-79746100-1411285767_thumb.jpg

post-52351-0-36955300-1411285800_thumb.jpg

post-52351-0-10075000-1411286134_thumb.jpg

post-52351-0-38446100-1411286163_thumb.jpg

post-52351-0-69093500-1411286185_thumb.jpg

post-52351-0-59990500-1411286205_thumb.jpg

post-52351-0-77500300-1411286233_thumb.jpg

post-52351-0-79699600-1411286256_thumb.jpg

post-52351-0-23435600-1411286276_thumb.jpg

post-52351-0-23090600-1411286297_thumb.jpg

post-52351-0-55932200-1411286316_thumb.jpg

post-52351-0-05928100-1411286330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost asa cum trebuie sa fie. Am dovedit ca suntem o comunitate, chit ca vorbeam in 2 limbi diferite, cluburi diferite, chit ca erau choppere, enduristi, vitezane sau toureri. Ba si scutere si maxiscutere. Toti am fost acolo pentru ca inca(,) credem in unitate, in spiritul moto si in dreptate.

 

 

Respect.

 

 

Si un video:

http://szekelyhon.ro/video/embed/541dbd3ababbe?autostart=1

 

 

P.S.Metal Heart, ne bucuram ca am putut ajuta (ca si pe ceilalti de pe traseu), de aia am si fost in formatia asta cu masina de asistenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, ce te astepti de la prost tv??

Niste incompetenti care preseaza rahat!

Filmare de acu' o luna si numai prostii indrugate!

 

Respect celor care au fost azi acolo... daca aveam moto + sanatatea mai ok, eram si eu printre voi :cheers:

Adevar ai grait!Boi-tv!

 

Respect celor ce au fost!Daca n-aveam piciorul rupt(m-a atacat si dat de pamant un caine pe motor in timp ce rulam in Muresenii-Bargaului,jud.Bistrita-Nasaud),eram si eu acolo! :peace:

» Post actualizat in 21 Sep 2014 08:50

... RIP pentru Attila...

Sa-i fie tarana usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Respect! Ma bucur ca nu au fost incidentesi ca totul a mers civiizat. Sa speram ca acum autoritatile isi vor face treaba corect fara sa bage gunoiul sub pres desi stiri ca aia de pe mediafax nu fac decat sa dea lucrurile inapoi. Ar trebui ca AMR sau organizatorii in baza dreptului la replica sa ceara corectarea acelui articol prin corectarea numarului de participanti si in primul rand specificarea scopului actiunii, care a fost cel de a face lumina in cazul de linsaj al lui Atilla si al celorlalte infractiuni care au urmat.


» Post actualizat in 21 Sep 2014 09:08

Mi se pare un pic nenatural ca cele doua topicuri despre aceasta tragedie sunt departe unul de altul, in sectiuni diferite. Poate se gaseste cineva care, daca nu sa le uneasca, macar sa mute cateva posturi care arata desfasurarea follow-up-ului pe topicul de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost 2000 de motoare , doar in timpul comemorari . au fost si inainte de h 14/30 .oricum autoritatiile locale politia si jandarmeria au luat masuri exceptionale, doar Ponta o mai avut parte de un dispozitiv asa complex de prevenire si interventie.

mesajul nu a fost clar , este clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru o estimare a numarului participantilor:

 

In zona in care am stat noi erau in media 2.4 motociclete parcate pe 1 metru - 12 pe 10 metrii de strada, pe ambele parti. Am scos cifra de 12/10 dupa vreo 6-7 numaratori separate.

La intoarcere am masurat pe kilometraj distanta pe care erau motoare: 1.4km

 

1400x2.4=3360

 

Bine, noi am stat prin mijlocul satului, spre capete poate erau mai rarit parcate, dar cred ca distanta de 1.4KM am pus-o spre limita inferioara, de fapt mai erau imprastiate motoare si dincolo de zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Estimarile nu conteaza...s-a vazut unitatea si coeziunea...

Stirile au fost trunchiate si comunicatele directe trecute sub tacere...

Intr-adevar am fost monitorizati si numarati iar datele comunicate coincid cu realitatea cu o marja de eroare de 8-10 % si asta o stiu pt va jandarmii au avut sarcina ca pe raza lor sa numere motoarele din zona lor centralizandi-se acestea la final...deci in cazul cel mai rau au fost 2500!

Academia si FRR a plecat la final din cauza unor reporteri intarziati si a asigurarii zonei impreuna cu Free Frog asupra suspiciunii de incendui sau alte cacao-uri !

Incao data va multumesc tuturor care ati participat si ati fost alaturi ..macar cu gandul!!!

Respect,Fratie,Forta,Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am simtit bine participand la acest eveniment. Dar inca o data, sper sa se creeze un precedent care sa ne arate ca ne putem manifesta nemultumirile mai des si mai vocal, pentru orice nedreptate sociala pe care o sesizam.

 

Dar e o utopie, vad ce e in creierul motoristilor pe sectiunea de social&politica, n-o sa ne putem manifesta decat la actiuni de genul asta, mai sentimentaliste si sincronizate cu vremea buna de afara,numai buna de-o plimbare cu moto.

 

Nu vreau sa zic ca a fost putin ce s-a realizat, doar sa nu ne imbatam cu apa rece pentu viitor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am participat la comemorare pentru ca-l cumostem pe Attila sau faceam parte din acelasi club ori mediu social in vreun fel. Am participat la comemorarea lui pentru ca autoritatile trebuie sa faca la un fel ca asa ceva sa nu se mai intample. Este deja un fel de erou, precedentul exista. Rabdarea si civilizatia insa nu sunt nelimitate domnilor, gradul de participare la eveniment este dovada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene:)) da dar politicieni nostri nu-s ase naivi, umbla in masini cu girofar blindati cu spp.jandarmi si politie, plus ca legea ii protejeaza de orice palma sau scuipat, chiar daca sunt vinovati,sau provoaca incidentul.

la Sanzieni so vazut ca pe noi politica ne lasa reci.asa trebuie sa reactionam mereu .gradual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa zic ca a fost putin ce s-a realizat, doar sa nu ne imbatam cu apa rece pentu viitor! :D

 

Actiunea a fost buna, pacat de motivul care a generat-o. Intr-o tara cu oameni care gandesc in felul urmator,iar principala "meserie" a romanului este cum sa-l arda pe altu' sau sa-l calaresca, de cele mai multe ori fara sens, mai este mult pana departe:

 

"promit ca va cumpar eu lumanari, cate vreti, daca mai sucombati cativa apciupalitici d-astia cu motociclete.

sa crapati pe rand pana veti invata ca drumul public nu este circuit de motocros.

 

nu pot sa te vad altfel, motociclistule, atata timp cat tu, inconstient, circuli cu 240 km/h cu muierea pe saua din spate, pe o roata si intri intr-un grup de oameni de pe marginea drumului. nemernicul de la ghermanesti va reprezinta si sa nu spuneti ca la sanzieni au fost alte circumstante. fiecare participant la trafic trebuie sa fie constinet de riscurile fiecarei manevre si trebuie sa faca putina preventie. daca ar fi acceptat ca si el este obligat sa circule cu 50/h in localitate poate astazi vanzatorii de lumanari nu s-ar fi umplut de bani si protagonistii accidentului s-ar fi amuzat de mazgaliturile facute de prieteni pe ghipsuri.

 

eu unul iti promit ca daca te vad in paralel cu mine intre doua dungi albe, in interiorul aceleasi benzi te fac poster.

de ce ? pentru ca am 40 de tone ! ;)"

 

...sunt zeci de astfel de posturi in media ale "judecatorilor".. :mellow:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care au fost acolo pot sa confirme ca ala nu e drum de mers cu viteza prea mare. In nici un caz 200 km/h, cum au "vazut" tiganii aia de pe margine, de dadea declaratii la tv.

In plus, asa cum am zis de la inceput ca se vedea in poze, casele sunt mult sub nivelul drumului, in unele locuri acoperisul e chiar la nivel, deci nici macar nu trebuie sa "decolezi", doar sa mergi drept cu 40-50 km/h.

Referitor la astia de comenteaza "din cabina tirului" si din spatele monitorului, mai bine nu va bateti capul... e doar gura de ei. Daca e sa cauti idioti, gasesti in toate categoriile... si printre tiristi, si printre automobilisti, si printre motociclisti...

Una peste alta, s-au strans destul de multi oameni ieri, a fost ceva impresionant si bine organizat (felicitari organizatorilor si Adminului Doberscu pt ajutorul oferit)... sa speram doar ca nu va trece timpul si lumea va uita, iar autoritatile vor "ingropa" cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...