Sari la conținut

Accident Ghermanesti 05.09.2014


emanuelniculescu
 Share

Postări Recomandate

Acolo s-a strans lumea pentru a aduce un omagiu, facand ceea ce s-a considerat ca i-a placut persoanei decedate in viata. Nu vad de ce exista carcotelile astea, mai ales cand vad ca unii dintre voi au mobre de viteza, poate sunteti doar ipocriti, poate nu mergeti cu ele cum trebuie si atunci trebuie sa va recalculati optiunile moto.

 

Eu am de gand sa fac un Wall of Shame unde sa postez numerele de inmatriculare si modelul motocicletelor ale motociclistilor ce sunt periculosi in trafic(periculos de prost, periculos de incet ,etc).

mai tre invatati unii despre ce este un motociclist .si unul care are mobra de 1 an doi ,pt ca nu nr de km si nici motocicleta ori vesta te onoreaza cu denumirea asta , o sa-mi sara multi in cap dar m-am saturat ca orice scuterist sau incepator sa fie bagat la categoria asta, si dupa sa fiu injurat sau criticat de toti cocalarii de presa sau aiurea"" ca voi ""motociclisti ..."" .. nu spun ca trebuie s-ai excludem , doar sa ne delimitam ,nu vreau sa judec , dar nici nu vreau sa fiu amestecat in oala cu toti parveniti" si venetici" ,se apropie 20 sept, stiu alte locuri ,alte fapte , dar concluzia trasa de catre toti "civili"

 

sa le fie tarana usoara tuturor cu greseala orii far de greseala !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 156
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu ii nici primul nici ultimul accident de genu. Acuma cativa ani a mai fost la Timisoara (parca) cand s-au batut 2 motociclisti cap in cap tot asa la o "demostratie" de asta de masculinitate.

 

Asa ceva se poate intampla si intr-un cadru oraganizat (vede-ti youtube ca ii plin de filmuletze), totul depinde de ghinion si ceasu rau.

 

Era si ceva film, Biker Boys din cate imi amintesc unde la inceputul filmului era tot un accident asemanator, in urma unei curse ilegale.

din pacate cei 2 despre care vb tu erau si frati :( si faceau ruleta ruseasca....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la stiri ca la inmormantarea unuia din cei decedati in tragedia asta, au venit reisarii cu masini si motoare mishto, s-au turat motoarele, burnout, stunt show, wheelie...

Oamenii aia traiesc in lumea lor. De ce ne mai dam noi cu parerea?

Cui incercam noi sa explicam ca e periculos sa participi la curse ilegale? Si sa ii dai si intr-o roata cand vezi ca s-a strans lumea sa te admire pe tine, Gigel.

Point made.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80% din ce s-a scris in presa sunt minciuni!

1.Acolo se organizeaza frecvent curse ilegale, unde participa si motociclete de obicei ... probabil politia nu a recunoscut asta ca sa isi ascunda incompetenta.

2.Pana la momentul accidentului nu s-a facut nicio cursa, inca veneau masinile.

3.Motociclistul care a provocat accidentul a plecat de langa gramada de oameni care ocupa toata latimea carosabilului pentru a verifica traseul unde urma sa se intreaca, iar cand s-a intors nu a mai putut aprecia distanta la care se departase de grup, era intuneric ... s-a trezit cu multimea de oameni in fata ... a inceput sa franeze pentru ca s-a auzit frana de motor dar deja era prea tarziu, s-a panicat ... si macel.

4.Era singur pe motocicleta, fara iubita, nu a vrut sa impresioneze pe nimeni,nu a mers pe o roata.

5.Corect ... viteaza a fost destul de mare.

Editat de -GeorGe-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80% din ce s-a scris in presa sunt minciuni!

...

3.Motociclistul care a provocat accidentul a plecat de langa gramada de oameni care ocupa toata latimea carosabilului pentru a verifica traseul unde urma sa se intreaca, iar cand s-a intors nu a mai putut aprecia distanta la care se departase de grup, era intuneric ... s-a trezit cu multimea de oameni in fata ... sa inceput sa franeze pentru ca s-a auzit frana de motor dar deja era prea tarziu, s-a panicat ... si macel...

 

Si marmota invelea ciocolata in staniol! Chiar pare ca toti ce mai citesc/scriu pe acest forum sunt de varsta la care singura si marea dilema in viata este daca dupa ce au inceput sa se masturbeze se pot lauda ca si-au pierdut virginitatea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-as ridica din mormant sa vad o ceata d-asta de racerasi care isi agita troacele pe langa sicriu...

fiecare isi omagiaza si apara prietenul , nu vad nimic deplasat , iar pt familie este un sprijin psihologic necesar si bine venit, nu-i de luat in ras sau bashcalie ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta drama cumplita din sirul parca fara inceput si sfarsit. Macar aici nu s-a lasat cu statui si nici vina sa se arunce aiurea nu s-a mai putut, ca erau acolo doar participanti la ilegale si spectatori de ilegale. Cu totii din pacate copii unora care isi zmulg acum parul din cap. Nu cred ca presa a escamotat, in acest caz lipsea pur si simplu factorul senzational, a fost un simplu macel in interiorul unui grup, fara arme albe, bronzati, etc. Asa ca lipsea capitalul potential de imagine care sa "lanseze" apoi motociclisti de opereta prin "tacerea fortei". :P

Numai ca la noi asa se scrie istoria. :(

 

Oare cand s-or gasi intreprinzatori care sa investeasca in circuite de viteza ? Cu tribune si zona tampon de securitate intre pista si spectatori.Cu reguli clare de securitate si servicii de urgenta in stand by. Sa se tina aceasta zona de adrenalina si competitie departe de trafic si sosele. Cand au sa inteleaga autoritatile ca asa nu se mai poate? In loc sa subventioneze popimea mai bine s-ar ingriji ca orice oras mare sa aiba o pista de concurs. Condoleante familiilor indurerate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Există o diferență între premeditare și lipsa acesteia. Sunt destul de sigur că cel care a scăpat controlul motocicletei nu a vrut să bage cuțitul... pardon, motocicleta, în spectatori.

Perfect de acord, nimeni nu a vrut sa se termine asa, eu zic ca in ambele cazuri. Dar oare cand o sa invatam sa ne asumam? Ca putem nimeri ori unde, inclusiv intr-o haita de caini turbati sau oameni turbati. Puneti lucrurile la locul lor colegi, cu mintea limpede si ratiune in aceasta dialectica tip cauza-efect. Ganditi liber, nu va lasati manipulati! . Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu circuitele sunt cele care lipsesc, ci cultura. Putem sa avem 1000 de circuite, nu conteaza.
Sunt chiar curios cati dintre gura-casca si racerii aia de acolo sunt dispusi sa plateasca sa intre la circuit.

Echipament full + benzina + motocicleta pregatita(normal, nu cu investitii de mii de euro)+ taxa la circuit + deplasarea pana acolo. Nu mai zic de cazare, mancare. Sa prespunem ca ar sta doar o zi.

Pana nu se infiinteaza niste scoli(la plural) profesioniste care sa se ocupe strict cu asa ceva, or sa mai moara(din pacate) copii din astia in continuare pentru 20 de secunde de adrenalina.

Nici nu intreb cum era echipat baiatul cu motocicleta, poate nu asta l-ar fi salvat.

Repet, e vorba de cultura si creier(pe care, culmea, toti il avem). Deci n-ar fi asa greu...

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet, e vorba de cultura si creier(pe care, culmea, toti il avem). Deci n-ar fi asa greu...

organul in sine creirul este da prezent la toti...

dar unii il utilizeaza si-s luati de fraeri... altii nu-l utilizeaza si sunt / se considera jm3c4er1 (sper ca am scris corect).....

 

in rest... accidente vor fi intotdeauna.

unii vor forta nota intotdeauna.

 

ce ar putea fi facut... dupa mine...

ar putea fi organizate in locuri controlate "liniute" ...

ar putea fi terminata odata infrastructura acestei tari si delimitate autostrazile... acum 130 merge si dacia 1300 sa fim seriosi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

C'mon, construirea de circuite nu va stopa ilegalele ever! Nici macar o politie mai eficienta nu va fi in stare sa gestioneze ilegalele pe deplin. In toate tarile exista asa ceva, doar ca acolo toti stiu consecintele daca sunt prinsi. Peste tot mor oameni, fie participanti la volan, fie de pe margine, dar e riscul pe care si-l asuma in mod constient.

 

Pana la urma, majoritatea celor care participa la ilegale a crescut cu Need For Speed - de la jocuri de PC, console, la seria de fillme...

 

Ma distreaza la culme cand vad Logan, Megane, Clio si o gramada de alte masini absolut normale, banale, cu numar de tip X-X-NFS. Ce este in mintea respectivului se vede, de cele mai multe ori, in modul in care intra in depasiri, in viteza cu care circula, in comportamentul la volan, in general vorbind.

Tuning exterior exagerat, neoane pe sub masina, stopuri afumate de nu vezi zare de lumina cand franeaza, cu motoare 1,5dCi. La ce te poti astepta de la un astfel de sofer, oare? Eu unul casc ochii si degajez zona cat de repede pot, cand intalnesc din astia.

 

Iar in categorie sunt si motociclisti, din pacate. Cata vreme cu 7-800 de euro iti poti lua o "vitezana" batrana, fara gume si frane, dar care se poate ridica pe o roata, iar echipamentul nu e obligatoriu, iar casti vinde si Lidl, nu e de mirara cati rup oase (ale lor si ale altora, incidental aflati in zona) in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu circuitele sunt cele care lipsesc, ci cultura. Putem sa avem 1000 de circuite, nu conteaza.

Sunt chiar curios cati dintre gura-casca si racerii aia de acolo sunt dispusi sa plateasca sa intre la circuit.

Echipament full + benzina + motocicleta pregatita(normal, nu cu investitii de mii de euro)+ taxa la circuit + deplasarea pana acolo. Nu mai zic de cazare, mancare. Sa prespunem ca ar sta doar o zi.

Pana nu se infiinteaza niste scoli(la plural) profesioniste care sa se ocupe strict cu asa ceva, or sa mai moara(din pacate) copii din astia in continuare pentru 20 de secunde de adrenalina.

Nici nu intreb cum era echipat baiatul cu motocicleta, poate nu asta l-ar fi salvat.

Repet, e vorba de cultura si creier(pe care, culmea, toti il avem). Deci n-ar fi asa greu...

Corect si asta, dar mintea si cultura nu-s pe bani ca le-ar cumpara tot poporul. :) Pana atunci cine vrea distractie sa plateasca, e unica optiune civilizata, altfel sa stea pe playstation. Cam capitalista varianta recunosc, dar altfel platim cu totii, atat sange cat si imagine. Nu se va rezolva cu una cu doua, dar macar sa sadim idei, poate ca unii au bani sau macar interes si pentru piste si se vor face si la noi cum s-au facut in Ungaria de exemplu. Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fraza asta: "Pana atunci cine vrea distractie sa plateasca, e unica optiune civilizata, altfel sa stea pe playstation" e valabila doar pentru acei putini care au avut noroc de prieteni normali si mai si ceva discernamant.

E o buna varianta, dar este pentru cei carora ideile le sunt implementate deja de anturaj(de obicei). Astia sunt cativa.

Degeaba merg eu singur intre 10 oameni de acolo sa le explic ca e mai bine sa vina la circuit, ca e mai safe si e si mai distractiv.

Sadirea ideilor de genul asta va lua ceva timp, timp in care o sa mai auzim de accidente din astea(din pacate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe nici un circuit nu te lasa nimeni sa faci liniute si curse intre 2 insi in linia dreapta. In nici un caz la track-day. La track day intri si bagi ture, nu liniute.

Curse doar in cadru organizat, dar nici atunci nu sunt liniute. In general, nicaieri in Europa nu se organizeaza liniute, doar cine stie cum la ce evenimente si atunci tot pe strada/aeroporturi si nu pe circuite.

 

Asa ca lasati-o cu curcuitele ca nu au nici o legatura.

Prostia umana nu dispare niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe nici un circuit nu te lasa nimeni sa faci liniute si curse intre 2 insi in linia dreapta. In nici un caz la track-day. La track day intri si bagi ture, nu liniute.

Curse doar in cadru organizat, dar nici atunci nu sunt liniute. In general, nicaieri in Europa nu se organizeaza liniute, doar cine stie cum la ce evenimente si atunci tot pe strada/aeroporturi si nu pe circuite.

 

Asa ca lasati-o cu curcuitele ca nu au nici o legatura.

Prostia umana nu dispare niciodata.

La Galati sau Braila a fost organizata o zi de " liniute " si daca tin minte si acolo a murit o fetita din public . O dihanie de 200 kg si 120 de cai nu mai poate fi controlata cand scapa de sub rider .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca lipsea capitalul potential de imagine care sa "lanseze" apoi motociclisti de opereta prin "tacerea fortei".!

Vad ca nu te potolesti... chiar e sat fara caini acest forum? Cum ii este permis unui moderator sa jigneasca? Daca aia sunt motociclisti de opereta, tu, Galene, TU ce fel de motociclist esti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ne cunoastem pe aici si e normal.Unii suntem aici de pe la inceputurile forumului si miscarii moto, altii vin acum, e firesc. Eu am avantajul de a avea un overview atat in spatiu cat si in timp, umblu mult si de mult, cunosc o gramada de lume, am trecut printr-o gramada de situatii. Tinerii s-au distrat dintotdeauna la "liniute", chiar inainte de a aparea speedurile, m-am distrat si eu candva, este ceva normal la varsta lor, cand adrenalina motorul femeia si ierarhia conteaza iar ei sunt in faza in care isi cauta un drum in motociclism.

 

Sa zicem ca eu am cam iesit putin "din cutie" sunt de mult in zona "free" si mi se rupe de circul perpetuu pe care-l vor unii,de atacuri, nu am nevoie de imagine mai mult decat au creeat-o sute si sute de drumuri si sute de mii de km, sute de prieteni si cunostinte pe intinsul a 30 de ani de motociclism activ. Daca imi consum timpul pe aici, o fac ca sa-i provoc pe cei multi care citesc mai mult decat scriu si stiu ca sunt capabili sa gandeasca cu capul lor.

 

Cei care "exista" pot sa intre aici: https://www.facebook.com/hajnalka.kolumban?fref=ts

Este vorba de o familie distrusa si despre ceea ce a mai ramas dintr-un barbat falnic candva care era prietenul meu, unul dintre prietenii mei.Un om fain si generos, pozele sunt de la o actiune de ajutorare a unor copii defavorizati.Oare il veti recunoaste? Zona asta a vitezei dezlantuite a mai lovit apoi de multe ori grav in jurul meu si fiind unul dintre cei care poate sa va confirme oricand ca motociclismul facut "cu cap" este minunat la orice gen/nivel il practici, pot sa va spun in acelasi timp ca aceasta problema a dramelor irationale trebuie cumva cel putin minimizata daca nu rezolvata.De aceea ma implic si va provoc sa priviti aceasta problema dintr-o perspectiva mai larga decat antipatiile diverse, polite de platit, sau rasismul primitiv.

 

Aici am sa va spun doar ca in mod sigur se poate face mai mult cu piste sau fara piste! Cel mai bine ar fi in cadru organizat, e nevoie de fapt in final de piste, e nevoie de securitate, 150 de cai la puterea n nu sunt jucarie. Nu banii sunt problema principala ci, cum bine s-a spus aici,cultura versus sintagma daca se poate si asa de ce sa ne complicam? Poi uite ca nu se mai poate asa ca ies carnagii! "Ardeti-o" doar unde se poate si nu vor mai fi atatea drame gen Sanzieni iar daca faceti liniute organizati-va putin, cautati zone pustii, evitati noaptea, tineti la distanta spectatorii, altfel va fi in continuare "de rau".

 

Cazul Sanzieni l-am analizat cred obiectiv. Doi secui avand si ceva interese privind.... au raspandit diverse informatii cam contradictorii. In esenta dincolo de implicarea unei minoritati cu ispravi stiute, la baza acestei drame a fost tot viteza, care a atatat ura primitiva a unor primitivi patiti deja, pana acolo incat l-au cutitat pe al doilea doar pentru ca purta "uniforma". Nu ar fi oare cazul sa va imbunatatiti putin imaginea?

 

In acest context mi se pare energie sociala risipita organizarea din ratiuni de imagine personala de catre diversi sefi AMR autodeclarati :) (apropo AMR nu exista si nici nu trebuie sa existe decat eventual ca o reuniune de lideri moto naturali-dar asta e o alta poveste) de pelerinaje aiurea, cand uite! Un star speed se sinucide spectaculos si isi masacreaza fanii!Doi morti, doi in suferinte agonice+ altii raniti grav. Un grup de parinti care i-au pregatit 18ani cel putin + torturi aniversare si au investit in ei sa-i faca oameni sunt acum pe culmile deznadejdii! :(

 

Este profund in neregula, cat 10 Sanzienuri asi zice! Nu ma pot opri sa nu constat. Si cred eu ca ar trebui sa va concentrati pentru a atenua macar cumva cauzele nu pentru a obloji efectele sau a da cu RIP-uri. Ma gandesc ca ar trebui si voi "vitezistii" sa va organizati cumva, macar ceva de genul cum suntem noi ceilalti, adica intr-un fel de lume de prieteni care ne cunoastem si povestim unii cu altii, organizam si participam impreuna la ce au organizat altii, indiferent ca suntem implicati in cluburi sau grupuri/individual in zona "free". Fiecare trebuie sa aiba grija de el si de cei din jurul lui, dar colectiv ar trebui sa existe lideri care sa faca ordine! Altfel astfel de drame vor continua intr-o cadenta care principial vine din regulile ruletei rusesti.

Cam atat am avut sa va spun, nu ma mai bag intre voi in cazul asta, va sugerez doar sa umblati la cauze, nu la efecte.

Condoleante tuturor victimelor!

No offense! ride safe!

post-4028-0-25507700-1410417088_thumb.jpg

post-4028-0-25832900-1410417092_thumb.jpg

post-4028-0-86077600-1410417098_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc de ceva timp polemicile, mai mult sau mai putin acide, de pe forumul asta.

Ma surprinde neplacut atitudinea unora care arunca noroi in jurul lor, improasca pe cei din jur,

murdaresc imaginea unor OAMENI, fie ei cu sau fara greseala

- sunt (sau au fost, pana cand soarta le-a acordat pedeapsa capitala) OAMENI.

Accidente au fost si vor fi.

Victime au fost si vor fi.

Nu putem, cei ce - cel putin asa am avut impresia - facem parte din aceeasi familie

( cam dezbinata,cu mama denaturata si cu tata alcoolic )

sa eliminam efectele unor erori personale ( viteza, teribilism, tinerete, etc )

Putem insa, sa vedem obiectiv greselile, sa analizam si sa ... compatimim.

Vrea cineva razboi cu tiganii ??

La arme !!

nu uitati insa ca la razboi sunt victime de ambele parti, plus victime colaterale !

sau, ne comportam ca ala dintr-un banc vechi

" ce faci ma?"

"ma duc la razboi, impusc vreo doi si vin inapoi ! "

"si daca te impusca pe tine ? "

" da' pe mine, de ce ? ? "

 

In plus, brunetii nu prea au multe de pierdut, unii nici nu au identitate si e posibil sa nimeresti tocmai unul nevinovat

( e drept ca astia e putini, da' poate tocmai e in trecere pe acolo )

...............

Miting ?

Sa fie !!

E bine sa aratam tuturor ca suntem o forta, dar sa fie o forta controlata.

Daca denatureaza, tot noi avem de suferit.

 

Condoleante familiilor tuturor celor trecuti in nefiinta.

Putere si refacere celor ce sa zbat prin spitale

 

Celorlalti ... echilibru !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Galen ""Ardeti-o" doar unde se poate si nu vor mai fi atatea drame gen Sanzieni iar daca faceti liniute organizati-va putin, cautati zone pustii, evitati noaptea, tineti la distanta spectatorii, altfel va fi in continuare "de rau".

Cazul Sanzieni l-am analizat cred obiectiv. Doi secui avand si ceva interese privind.... au raspandit diverse informatii cam contradictorii. In esenta dincolo de implicarea unei minoritati cu ispravi stiute, la baza acestei drame a fost tot viteza, care a atatat ura primitiva a unor primitivi patiti deja, pana acolo incat l-au cutitat pe al doilea doar pentru ca purta "uniforma". Nu ar fi oare cazul sa va imbunatatiti putin imaginea?"

 

 

 

greu de tot sa renunti la idei fixe si sa n-ai ultimul cuvant, asa-i? nu care cumva sa pierzi ocazia sa ne povestesti cum 'viteza dezlantuita' a provocat inca o drama. indiferent daca esti pe topicul in cauza sau pe oricare altul, faci tu legatura cumva...accidentul din topicul asta nu suporta nicio paralela cu cel din Sanzieni, niciuna, intelegi tu?

aha, sa ne imbunatatim putin imaginea (la care noi te-oi referi?) ca sa nu ne taie pe strada tiganii cu traume nerezolvate si cu ispavi stiute? nu stiu daca realizezi ce enormitate ai scris... dar n-o fi mai bine sa evitam sa trecem prin zonele cu tigani d-astia, cunoscuti de cutitari sensibili carora le sare repede mustarul cand trece cate unul cu motocicleta? sau sa platim un bir catre bulibasa local si sa ni se garanteze safe transit?...crezi ca daca tu (sau orice motociclist avand o imagine similara cu a ta, ca din exprimarea ta inteleg ca tu ai alta imagine si noi - care-om fi aia - avem alta) aveai accident la Sanzieni, asa la ralanti cum mergi tu, scapai neciomagit? dream on...

 

 

 


Editat de WotRU2Me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen,

 

Credeam ca am cu cine discuta, chiar daca in contradictoriu. Stim foarte bine amandoi la ce, sau mai bine zis, la cine te-ai referit prin "tacerea fortei", actiune initiata in viziunea ta de "motociclistii de opereta". Ca faci abuz de autoritate (forumistica) si te crezi formator de opinii nu e ceva nou si pana la o anumita limita inofensiv, cand insa improsti cu noroi initiativele de protest ale celor ce nu sunt de acord sa traiasca in cutie deja spune altceva despre personalitatea si, probabil, interesele tale. Cel mai grav insa mi se pare faptul ca atunci cand esti interpelat direct, punctual, eviti un raspuns direct alunecand spre dizertatii filozofice... cu alte cuvinte, ignorandu-ti propriul indemn si anume de asumare a responsabilitatii faptelor.

 

Pe mine unul m-ai pierdut, nu am nici timpul nici dispozitia necesare continuarii polemicii cu tine. Chiar nu realizezi ridicolul situatiei? Ti-ai luat (mult) prea in serios rolul de moderator. Sunt curios cat timp petreci zilnic cu redactarea interminabilelor si atotcuprinzatoarelor postari... Daca cumva si familia iti spune acelasi lucru POATE realizezi ca exista o problema reala. Stii tu la cine...

 

Sa fii iubit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe nici un circuit nu te lasa nimeni sa faci liniute si curse intre 2 insi in linia dreapta. In nici un caz la track-day. La track day intri si bagi ture, nu liniute.

Curse doar in cadru organizat, dar nici atunci nu sunt liniute. In general, nicaieri in Europa nu se organizeaza liniute, doar cine stie cum la ce evenimente si atunci tot pe strada/aeroporturi si nu pe circuite.

 

Asa ca lasati-o cu curcuitele ca nu au nici o legatura.

Prostia umana nu dispare niciodata.

pai nu pe circuit...

evident ca nu te va lasa nimeni sa faci liniute acolo...

 

americanii insa au si fac drag racing de mult...

ar fi ma ieftin si mai "indragit" de romani sa mearga sa "dea" o liniuta... si sa mance niste mici...

basca pretul unui circuit de drag fata de un circuit de viteza. e mult mai ieftin sa tragi doua piste de 800 de metrii paralele... cu 2 semafoare...

 

ps. mor cand aud de liniute...

ma enerveaza termenu' si ideea de viteza in linie dreapta ...

tree sa fi tare rau in stanga ca sa tragi de gaz mai tare ca alalalt de langa tine...

 

dar poate asa ar mai consuma unii adrenalina...

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo4hgx, on 12 Sept 2014 - 17:19, said:

Galen,

 

Credeam ca am cu cine discuta, chiar daca in contradictoriu. Stim foarte bine amandoi la ce, sau mai bine zis, la cine te-ai referit prin "tacerea fortei", actiune initiata in viziunea ta de "motociclistii de opereta". Ca faci abuz de autoritate (forumistica) si te crezi formator de opinii nu e ceva nou si pana la o anumita limita inofensiv, cand insa improsti cu noroi initiativele de protest ale celor ce nu sunt de acord sa traiasca in cutie deja spune altceva despre personalitatea si, probabil, interesele tale. Cel mai grav insa mi se pare faptul ca atunci cand esti interpelat direct, punctual, eviti un raspuns direct alunecand spre dizertatii filozofice... cu alte cuvinte, ignorandu-ti propriul indemn si anume de asumare a responsabilitatii faptelor.

 

Pe mine unul m-ai pierdut, nu am nici timpul nici dispozitia necesare continuarii polemicii cu tine. Chiar nu realizezi ridicolul situatiei? Ti-ai luat (mult) prea in serios rolul de moderator. Sunt curios cat timp petreci zilnic cu redactarea interminabilelor si atotcuprinzatoarelor postari... Daca cumva si familia iti spune acelasi lucru POATE realizezi ca exista o problema reala. Stii tu la cine...

 

Sa fii iubit!

Si totusi le continui. Oare de ce? :)

Cea mai elementara logica a tuturor faptelor din ultimul timp ne duce la urmatoarele concluzii:

1. Avem o problema REALA de rezolvat in comunitatea moto. Aceasta se numeste VITEZA scapata de sub control.Si este problema NOASTRA nu a diverselor grupuri minoritare (triburi) mai mult sau mai putin salbatice.

 

2. Ofensiva desantata de pe fb in primul rand, pe langa ca incearca sa deturneze atentia comunitatii moto de la problemele noastre reale,denota clar prezenta unui grup de interese manipulator. Ce vor ei? Pentru partea "adulta" a comunitatii este clar, nu este nici prima nici ultima data, cand comunitatea este chemata sa naseasca AMR-uri; ACMR-uri etc. Toate centralizate la Bucuresti :)

Cum se vad lucrurile din S.P. Brazil? Daca cu adevarat de acolo scrii, raspunsul este simplu: deformat!

Dupa cum vezi te tratez cu respectul cuvenit cuiva care-si face publice datele bazale de contact.

 

3. Simpatia sau antipatia fata de persoana mea mi se par mult mai putin importante in raport cu ADEVARUL. Am analizat absolut OBIECTIV cazul Sanzieni, iar aici premisele sale capata o nefericita si tragica confirmare.

Invatati sa ganditi singuri, invatati sa ganditi liberi! Departe de manipulare si rasism. Protestati mai degraba fata de conditia motociclismului de viteza in Romania. Cereti sa se construiasca piste pentru pasionatii vitezei! Nu va pierdeti timpul facand jocul diverselor interese straine de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...