Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, xt600 a spus:

https://www.crash.net/motogp/news/1046635/1/three-names-shortlist-clock-ticking-ducatis-big-decision

Ca tot sunt discutii fierbinti, in legatura cu piata transferurilor... 

 

Pai ce au zis astia acolo de nu stiam noi? O polologhie despre lucruri evidente pe care deja le stim se pare mai bine ca ei.

 

 

 

Acum 19 ore, xt600 a spus:

Colegu' eu am inteles argumentele tale, fara sa trebuiasca sa detaliezi. Tu nu le intelegi pe ale mele. 

Sa o luam tot punctual: 

1. Punctul tau 3 - challenge the championship NU POATE FI ATINS de la Pramac! Decat daca se aliniaza nush' ce planete, apar tulburari in materia intunecata, etc, etc.. trebuie sa fie niste circumstante cu totul speciale, ca sa poata castiga campionatul fiind la o echipa de client. Deci pentru MM, pentru ca inteleg ca argumentele tale sunt din pdvd al lui MiMisor, nu este fezabil sa continue cu o echipa satelit, fie ea si Pramac. De altfel, din aceleasi ratiuni, vrea sa plece si JM, de la echipa aia. Deci, vrea "challenge the championship", trebuie moto de uzina si mai sunt doar doua locuri disponibile: Ducati si Aprilia! 

2. Plecarea de la Honda se impunea in primul rand pentru siguranta lui fizica. Pentru ca la o rata de 30 de trante pe sezon, probabilitatea sa se rupa definitiv era foarte mare. Gresini a fost solutia de avarie, intr-un moment in care piata transferurilor nu era deschisa. 

3. Cand a plecat la Gresini, a avut niste obiective si lectii facute. Este foarte logic ceea ce spui, ca a plecat la Nadia, ca sa fie cu un picior in curtea Ducati, pentru a avea acces ulterior la o moto de uzina. Numai ca ceea ce nu intelegi tu, este ca lumea aia este una foarte dinamica, ca realitatile se schimba repede, ca ceea ce era valabil ieri, nu mai este valabil astazi. Ori astazi situatia este urmatoarea: abia au trecut doua etape din campionat si deja pilotii importanti sunt antamati si mai sunt DOAR  2 locuri libere la echipe de uzina. Iti place, nu-ti place, asta  este realitatea, iar el trebuie sa prinda unul din aceste doua locuri. Si repede, pentru ca, cum bine spui, nu va sta nimeni cu taraba intinsa pana la Valencia. Asa ca daca vrea sa mai ramana in lumea asta, daca va fi necesar, va schimba din nou motocicleta. Stiu, viata este parsiva, uneori... 

Eu nu pot sa spun in acest moment daca va ramane sau nu la Ducati, daca va merge la Pramac sau la Aprilia. Pur si simplu, nu imi dau seama in ce directie o va lua, sunt foarte multe variabile, despre care noua nici nu ne trece prin cap ca ar putea exista. Habar nu avem ce se discuta in backstage, ce presiuni se fac si de cine, ce vor sponsorii, noii promotori, etc, etc. Spun doar ca logic, PENTRU EL, este sa prinda un loc la o echipa de uzina, Ducati sau Aprilia. Daca va ajunge la Pramac, va fi spre satisfactia ta, dar clar nu va fi in avantajul lui si nici al competitiei. 

 

Absolut corect ceea ce spui.

 

Marc Maquez se va retrage daca nu va mai avea un loc la vreo uzina, nu va mai sta sa atarne la echipe de client cum a facut predecesorul lui care a atarnat in campionat pana la 41 de ani sau cat dracu avea..

-- 

Se poate intoarce bine-merci la Honda daca vrea sa ne mai arate ca poate, dar in nici un caz la vreo echipa de duzina cum e acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, apriliacluj a spus:

Aldeguer daca anu asta nu castiga curse, nici pilot de teste nu va fi :)

dpmdv Ducati nu avea nevoie sa semneze cu el, avea piloti buni cu gramada!

Păi a semnat cu ei, nu? Asta e real...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Ce ne facem însă dacă "tirbușonul" o să-i învârtă casca în cap și la Cota? :huh:

Foarte foarte improbabil.

Mai ales la CoTA nu ?

Aa sau iar încerci sa ma scoți fan MM?Colegul BB zice ca sunt hater tu fan,oh well nu ma supăr dar nu sunt nici una nici alta.Respect pilotul MM mi se pare incredibil de talentat,dar exprimarea lui pe pista e pur și simplu melteneasca si nu voi fi niciodată fanul ciobanilor.

 

Între cei 2 îl prefer pe Acosta,deși după cum zicea Lorenzo intr-un interviu recent,la el e mult mai multa munca decât talent nativ precum e la MM.

În concluzie m-as bucura sa-l ruleze Acosta pe....(MM,Pecco,JM) pune ce vrei tu pe linia punctata,dar mi se pare super mega improbabil.

Cel puțin nu anul asta și nu cu motoreta aia.Si-a arătat clasa cu Binder,pt mine e destul,acolo trebuie facut3 comparațiile nu cu cei de pe Ducati's.

Acum 4 minute, apriliacluj a spus:

Aldeguer daca anu asta nu castiga curse, nici pilot de teste nu va fi :)

dpmdv Ducati nu avea nevoie sa semneze cu el, avea piloti buni cu gramada!

După cum ti-a zis colegul,uiti de faptul ca Aldeguer A SEMNAT DEJA CU PRAMAC PT 2025.

Deci done deal aia nu mai e ceva deschis discuțiilor.Poate sa doarmă anul asta,de la anul îl vom vedea în culorile Pramac.

Lângă cine?aici e întrebarea....

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Method a spus:

După cum ti-a zis colegul,uiti de faptul ca Aldeguer A SEMNAT DEJA CU PRAMAC PT 2025.

Deci done deal aia nu mai e ceva deschis discuțiilor.Poate sa doarmă anul asta,de la anul îl vom vedea în culorile Pramac.

Lângă cine?aici e întrebarea....

Editat 6 minute în urmă de Method

Păi nu e așa, el a semnat direct cu Ducati, în principiu să meargă la Pramac. Și dacă Pramac se mută la Yamaha, ce se întâmplă? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Method a spus:

 

După cum ti-a zis colegul,uiti de faptul ca Aldeguer A SEMNAT DEJA CU PRAMAC PT 2025.

 

 

cu Ducati nu cu Pramac... e diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se duce nici un Pramac la Yamaha, terminati cu prostiile. Pramac e ultima care ramane fara motociclete. Primii sunt VR46, apoi Gresini apoi.. Pramac.

Acum 47 minute, apriliacluj a spus:

 

DUCATI ANNOUNCES ALDEGUER SIGNING FOR 2025, BUT NOT WHERE HE WILL RACE

La Gresini in locul lui Marc Marquez. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata cel mai vizat sa fie expulzat din ograda Ducati e Morbido

are contract doar pe anul asta

daca nu face ceva spectaculos, sigur va fi pe faras

...si deocamdata nu facut nimic..., adica locurile 18 nu se pun la socoteala....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-auziti aici, alta predicție, de data asta din partea lui Lorenzo:

 

Jorge Lorenzo believes that KTM would sacrifice Brad Binder to have Pedro Acosta and Marc Marquez in the factory team for 2025

 

Many contract will expire at the end of the year which could lead to big shake ups in the MotoGP for 2025. Jorge Lorenzo made his predictions about the factory KTM team.

 

Brad Binder is set with a valid contract for 2025. But as we have seen in the past, KTM does really value the contracts and the paper they are written on. Jack Miller contract on the other hand expires. 

 

Jorge Lorenzo believes that Pedro Acosta will replace Jack Miller in the factory team. While Brad Binder might have to make space and go to the satellite Tech3 team for Marc Marquez that could come in from Gresini.

 

As Lorenzo explained while asked about Pedro Acosta and Marc Marquez forming a "super team.

 

"From a sporting point of view, it would be extraordinary, even if it meant transferring Binder to Tech3 GASGAS. But faced with such an opportunity. "

 

Source:

https://motorcyclesports.net/even-if-it-meant-binder-moving-to-gasgas-jorge-lorenzo-and-the-mar

c-acosta-duo/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahahaha,Lorenzo e funny.Si tu la fel :crack:

KTM are multi-anual cu Binder,sa il arunci pe Binder pt a lua pe MM absolut degeaba zic eu din moment ce il ai pe Acosta plus ca Binder e un pilot super-mega bun....science fiction.

Plus ca am mai zis si repet - eu nu cred ca MM se va muta pe alta motoreta decat Ducati.GP25.ATAT.

 

@B.B. tot nu ai pus pariul unde merge MM?Ai zis Ducati,dupa aia aprilia acum vad ca spui KTM.MAke up your mind,hai sa pariem si noi ce facem aici? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, B.B. a spus:

Nu se duce nici un Pramac la Yamaha, terminati cu prostiile. Pramac e ultima care ramane fara motociclete. Primii sunt VR46, apoi Gresini apoi.. Pramac.

La Gresini in locul lui Marc Marquez. 

Discutiile sunt ca ducati vrea sa ia o mobra factory de la pramac si sa o dea la vr45. De aia cred eu ca intarzie ctr cu pramac, ca ducati vrea sa le dea o mobra gp25 si una gp24. 
pronosticul meu: JM la ducati, MM la pramac pe gp25, bez la vr46 pe gp25 si Bas la aprilia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

While Brad Binder might have to make space and go to the satellite Tech3 team

Binder a fost cel mai bun la KTM mult timp, ar fi mu*sti rau ktm daca l-ar retrograda.

eu nu vad sa se intample asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Binder a fost cel mai bun la KTM mult timp, ar fi mu*sti rau ktm daca l-ar retrograda.

eu nu vad sa se intample asta.

Exact.Beirer mai vorbeste el verzi si uscate,dar nu e c*rva.Nici eu nu o vad sub nici o forma.

Acum 4 ore, damager a spus:

Discutiile sunt ca ducati vrea sa ia o mobra factory de la pramac si sa o dea la vr45. De aia cred eu ca intarzie ctr cu pramac, ca ducati vrea sa le dea o mobra gp25 si una gp24. 
pronosticul meu: JM la ducati, MM la pramac pe gp25, bez la vr46 pe gp25 si Bas la aprilia.

Deci il dai pe Bestie la aprilia...could be,could be.

Eu raman cu JM la aprilia,si Bestia la Ducati,cu MM sunt in perfect acord cu tine - Pramac. :ok:

Acuma sa vedem care a nimerit-o :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

Exact.Beirer mai vorbeste el verzi si uscate,dar nu e c*rva.Nici eu nu o vad sub nici o forma.

Deci il dai pe Bestie la aprilia...could be,could be.

Eu raman cu JM la aprilia,si Bestia la Ducati,cu MM sunt in perfect acord cu tine - Pramac. :ok:

Acuma sa vedem care a nimerit-o :bounce:


Aprilia are reportedly in talks to sign Enea Bastianini.

deci, daca ei se inteleg, eu zic ca merge la Aprilia☺️. Vedem ce o fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

Ahahaha,Lorenzo e funny.Si tu la fel :crack:

KTM are multi-anual cu Binder,sa il arunci pe Binder pt a lua pe MM absolut degeaba zic eu din moment ce il ai pe Acosta plus ca Binder e un pilot super-mega bun....science fiction.

Plus ca am mai zis si repet - eu nu cred ca MM se va muta pe alta motoreta decat Ducati.GP25.ATAT.

 

@B.B. tot nu ai pus pariul unde merge MM?Ai zis Ducati,dupa aia aprilia acum vad ca spui KTM.MAke up your mind,hai sa pariem si noi ce facem aici? :P

Eu nu am zis nimic, tot ce vezi e citat de la Lorenzo si ce au scris aia,

pariul meu este ca va merge la Ducati Factory, am mai zis de 457 de ori.

 

Legat de Binder, o fi el bun, dar nu ai de unde sa stii ce poate sa stoarca altcineva din mobra aia pana nu incerci cu altul. Binder a cam facut mucegai in echipa aia..

Mie nu mi se pare prea fantasmagorica ideea lui Lorenzo, desi sincer nu cred. 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Eu nu am zis nimic, tot ce vezi e citat de la Lorenzo si ce au scris aia,

pariul meu este ca va merge la Ducati Factory, am mai zis de 457 de ori.

Da mai am inteles ca nu tu ci Lorenzo a zis.

Noted deci tu ramai la Ducati Factory :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, damager a spus:


Aprilia are reportedly in talks to sign Enea Bastianini.

deci, daca ei se inteleg, eu zic ca merge la Aprilia☺️. Vedem ce o fi

pacat de el, sper sa rupa ceva fash de Peco anu asta.

sa plece cu 'bang'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...