Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Cred ca oamenii prefera forbalul, tenisul, basket-ul si asa mai departe pentru ca sunt usor de inteles, vorba aia, toti se pricep la fotbal, politica si femei. I-am explicat prietenei mele cam cum sta treaba in sporturile cu motor si a ramas profund impresionata, de cata concentrare este nevoie, conditie fizica, setari peste setari si diferite variabile pe fiecare circuit si acum vede cu alti ochi aceste sporturi, desii pana acum credea ca e floare la ureche si mega plictisitor si ca doar ma uit la niste nebuni care merg tare in cerc. Si fac pariu ca asta este gandirea tuturor celor care nu sunt familiarizati cu acest sport.

 

Si mor pe fotbalisti cu prefacatoria lor, se tavalesc pe jos mai ceva ca o muiere, stiu sa sara la cap doar dand din coate si alte lucruri penibilo-cocalaresti. Oribil!

Editat de Valentino Rossi VR46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Explicatia e mai complexa.

 

Pana la urma cursele sunt cel mai usor de inteles. Se aliniaza toti la start si cine trece linia de sosire ala castiga. Spectatorul obisnuit nici nu trebuie sa inteleaga nimic despre setari sau tehnici de pilotaj. La fotbal e cu faulturi, cu offiside, out, corner, penalty etc. Mult mai complicat.

 

Pe de alta parte fotbalul e usor de jucat. Cred ca toti am batut mingea in copilarie si toti am jucat basket in liceu. Cu motocicletele sunt putini care se dau de mici. Ceea ce faci in copilarie isi pune amprenta chiar si fara sa vrei pe tot ce vei face in restul vietii.

 

Pe urma si televiziunile au rolul lor in cresterea popularitatii unui sport. De exemplu mie snookerul mi se parea un joc stupid pana sa vad la televizor cum joaca profesionistii. Si cel mai stupid mi s-a parut fotbalul american, asta pana am inteles cum se joaca.

 

Chiar sa zicem ca stii regulile si iti place un sport, daca nu il urmaresti in mod regulat parca nu e la fel de atragator. Sportul e mult mai spectaculos daca te implici emotional - adica iti alegi o echipa sau un atlet / jucator / pilot cu care tii si pe urma te entuziasmezi cand castiga favoritii sau te intristezi cand pierd.

Daca am vedea doar rezultatele din MotoGP, nu si cursele sunt sigur ca n-am mai fi la fel de pasionati. Un clasament sec nu te poate entuziasma pana peste poate, nu?

 

Pe langa transmisiunea sportiva in sine mai conteaza si alte lucruri. Poate cel mai mult conteaza comentatorii. Daca sunt comentatori prosti te poti plictisi chiar si la o cursa spectaculoasa. Din contra, daca sunt comentatori buni te pot face sa te entuziasmezi si la o cursa anosta. Din punctul asta de vedere noi avem noroc cu Digi. Comentatorii mie mi se par foarte ok. N-or fi cei mai buni din lume, dar trebuie sa tinem cont si de circumstante si de conditiile pe care le au.

 

Dupa parerea mea, este foarte important si promotionul. La capitolul asta Digi sta foarte prost. Nu stiu sa-si faca clipuri de promovare. Si ma refer la toate programele de sport, nu doar la MotoGP. O sa pun mai jos 2 exemple de promo-uri din NFlL. Pai cand vezi asa ceva devii fan pe loc. Si cred ca Dorna are clipuri de promovare. Imposibil sa nu aiba. Dar ar trebui sa le preia si Digi si sa le difuzeze, mai ales in presezon. Asa se castiga noi fani.

 

Pe langa televiziuni un rol important il au si organizatorii de evenimente sportive. Din pacate in Romania nu prea exista profesionisti in asa ceva. Asta e unul din motivele pentru care fotbalul se joaca cu stadioane goale, baschetul, handbalul si alte sporturi se joaca cu salle goale.

 

Conteaza foarte mult si performantele. De exemplu, acum ca o avem pe Simona Halep, toti romanii au devenit mult mai interesati de tenis decat erau in urma cu 3-4 ani. Cu gimnastica nu mai zic. Spargatorul de seminte roman nu cred ca ar avea nicio atractie pentru gimnastica. Dar s-a nimerit ca in Romania s-a nascut Nadia, s-a creat o scoala de gimnastica foarte buna si s-au obtinut rezultate senzationale. Asa ca in Romania exista un mare interes pentru gimnastica. Poate oamenii nu se inghesuie sa se uite la televizor, dar sigur sunt atenti la rezultate ceea ce e important.

Daca in Romania s-ar naste un pilot talentat care ar obtine rezultate in MotoGP macar la nivelul lui Dani Pedrosa (adica sa ajunga printre cei mai buni chiar daca nu ar reusi sa ajunga campion) eu zic ca s-ar inzecii interesul pentru acest sport in Romania.

 

Si uite clipurile cu NFL

 

Dupa parerea mea americanii sunt cei mai buni din lume la doua capitole - armata si showbiz. Nah, sunt buni ei in mai multe domenii, dar in astea doua exceleaza.

Pentru promo-uri folosesc o reteta simpla, dar foarte eficienta. Le iese intotdeauna. E vorba de un mix - fani inflacarati, tribune pline, cateva fraze motivationale, fond sonor vibrant si highlghturi din sportul respectiv (fie ca e fotbal american, basket, hochei sau Nascar e la fel) din care sa reiasa ca e vorba de o lupta pe viata si pe moarte.

 

https://www.youtube.com/watch?v=vr-0NTc0iG8

 

Promo-ul de mai jos iti ridica parul pe spate. Nenea care vorbeste se doreste a fi Vince Lombardi - trofeul superbowl ii poarta numele - e considerat printre cei mai mari antrenori din istorie.

Nu cred ca e Vince Lombardi in persoana pentru ca stiu ca a murit cu mult timp inainte. Mai degraba e un actor. Dar e bine si asa. Poate chiar mai bine. Tipul interpreteaza foarte bine si reuseste sa transmita toata emotia.

 

https://www.youtube.com/watch?v=6gKb_mY0tUQ

 

Sorry pentru off topic cu fotbalul american. Am zis totusi ca e interesant de vazut ce fac cei mai buni. Poate se uita si Florin Ion si se inspira sau poate si altii care sunt implicati in competitiile moto din Romania. Cred ca sunt exemple foarte bune de clipuri care penetreaza si atrag publicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DSTAR, ai dreptate in tot ce zici.

 

Asta cu interesul pentru motorsport am "studiat-o" cat am fost in Brno, aproape 8 ani. Cu circuit la iesirea din oras unde aproape in fiecare weekend e cate un eveniment moto sau auto, majoritatea cu intrarea gratis la tribuna principala - e greu sa convingi oameni sa se duca. Unii ar fi putut sa se urce in autobuz pana acolo intr-o duminica sa vada ceva, dar nu..

Ma refer la prietenii mei romani sau cehi, dar care nu erau familiarizati cu asa ceva. Efectiv ma rugam de ei sa vina cu mine... si din 20-30 de prieteni/cunostinte am convins 3 sa vina, unul a WTCC (cand era la Brno) si altii doi la MotoGP. Toti trei au fost impresionati la modul UAU!! dar a fost foarte greu sa-i fac sa vina pana acolo.

La evenimentele de care ziceam - intotdeauna erau oameni in tribune - batrani, tineri, familii cu copii mici si foarte mici - dar ma gandesc ca genul asta de oameni sunt cei care sunt obisnuiti sa vada sportul asta..

Pentru Motocross am reusit sa conving un grup de 4-5 romani dar nu au fost impresionati - unde eu eram cu pielea gaina la cel mergeau pilotii si sareau 20-30m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce e cu siteu motogp.com

Un design de tot rahatul

pai hai sa le dam un rating slab, numai sa gasim de unde.. :rusinica:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea nu e rea, este mult mai orientat catre utilizatorii cu terminale mobile, cu touchscreenuri, mai orientat catre latura de social media. ar putea sa fie criticat pentru ca este poate putin inainte de vremea lui, pentru ca se estimeaza ca in cativa ani (daca nu s-a intamplat deja), utilizatorii cu deviceuri mobile ii vor depasi pe cei cu PCuri.

 

doar la un search rapid pe google: "

Report: Nearly 40 Percent Of Internet Time Now On Mobile Devices"

merita un ochi si aici: http://www.smartinsights.com/mobile-marketing/mobile-marketing-analytics/mobile-marketing-statistics/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, stiu ca era pe aici un topic legat de livestream pentru a putea urmari cursele online dar nu mai dau de el, asa ca imi incerc aici norocul. Nu sunt abonat Digi si pana acum foloseam sportlemon cu succes, uramarind cursele in special pe btsport. Insa tre sa renunt la laptop-ul cu windows si imi ramane singura alternativa iPad-ul doamnei. Stiti cumva unde as putea urmari prin livestream de pe tableta vietii cursele, avand in vedere ca astea nu suporta formatul flash? Mentionez ca nu are jailbreak. Am incecat sa intru acum pe sportlemon si am dat la nimereala pe cateva programe live insa singurul succes a fost ceva snooker pe eurosport, si ala fara sunet.

Poate stie careva.....multumesc in avans

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tableta cu Android eu am reusit sa vad cu "tv online" aplicatie, dar nu stiu daca mai merge, ultima oara le sparsese cineva saitul. Aplicatia o gasesti la store.

Trebuie sa instalezi si sopcast, nu e greu, descarci un psk (sau cum naiba se cheama tipul de fisier de instalare pt linux) si il instalezi - dupa ce dezactivezi in optiuni ceva care sa-ti permita sa intalezi si alte aplicatii decat cele din google store.

 

p.s. - daca e ipad cu ios habar n-am cum se face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bb...I pad zice ca are...

 

.incearca app digionline...si eu sunt cam in aceeasi situatie....numai ca eu am descarcat app si atat:)))))...sunt cam praf cu tehnologia asta ...dar cunosc pe cativa care o folosesc fara probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am vazut si eu dupa ce am scris, dar unii zic ipad la tableta in general...

 

Am testat acum, aplicatia pe care o am eu se numeste "cool tv" si nici un link din ea nu se deschide - sau nu am avut eu rabdare sa astept.

In sopcast lista de linkuri e invechita dar surprinzator digisport1 merge... :D

 

post-7046-0-87601000-1430253143_thumb.jpg

 

 

oare unde se gasesc linkuri pentru sopcast si pentru alte posturi?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti dai seama! Ma imbat diseara!!

P.s. am gasit linkuri pentru Sopcast, le vad in source code in pagina alora de pe cool-web tv. Nu toate merg, dar na..

 

Moaaa, cu linkurile de la aia se vede gigisport1 lacrima si proteveu e HD - e las fierbinti in reluare acum. :D


» Post actualizat in 28 Apr 2015 21:25

p.s. - pentru intrebatorul intial, am citit ca exista sopcast si pt ipad. - daca vrei linkuri sopcast pt gigisport le pot pune aici.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai caut , multumesc pentru sfaturi. Din ce stiu eu, aplicatia digi merge doar daca esti abonat digi mobil iar de pe siteurile lor , programele le vezi live pe pc doar daca ai net de la ei deci pica si astea doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este aplicatie motogp pe itunes.iti faci anonament ,platesti pt tot anul si vezi tot.doar sa ai net bun.costa dar nu stai la coada

Editat de P T R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa mai caut , multumesc pentru sfaturi. Din ce stiu eu, aplicatia digi merge doar daca esti abonat digi mobil iar de pe siteurile lor , programele le vezi live pe pc doar daca ai net de la ei deci pica si astea doua.

 

Ti-am zis, exista Sopcast pt ipad - descarca-l si instaleaza-l.

Macar pentru Digisport1 - linkul disponibil in sopcast functioneaza, pt digisport 2 si 3 trebuie sa sapi.

Eu am reusit sa fac sa mearga aseara si digisport3. Pt Sopcast poti sa fii si in kuala-lumpur - merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, stiu ca era pe aici un topic legat de livestream pentru a putea urmari cursele online dar nu mai dau de el,

Daca te intorci la windows poti folosi aceste linkuri cu incredere ;)

http://ifirstrow.eu/.../motosport.html

http://livetv.sx/en/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...